ελληνική μουσική
    491 online   ·  210.830 μέλη

    Απορία για κλασσικό VS σύγχρονο

    Mina90
    24.10.2013, 15:10

    Γνωρίζω ότι είναι λίγο λάθος τοποθέτηση να συγκρίνω κατά αυτό τον τρόπο ("VS") τα 2 είδη, αλλά ο τρόπος της δασκάλας μου με οδήγησε σε αυτό.

    Μου ζητήθηκε να διαλέξω τι θέλω να ακολουθήσω, κλασσικό ή σύγχρονο, και να μείνω με αυτό, χωρίς να αγγίζω το αλλό. Διάλεξα κλασσικό και η καθηγήτριά μου, μου είπε να μην τραγουδάω καθόλου σύγχρονο γιατί θα επηρεάσει το "χτίσιμο" της κλασσικής μου έκτασης/τεχνικής.

    Ποια είναι η γνώμη σας? Ποια είναι η γνώση σας στο θέμα?


    JULIOS
    24.10.2013, 16:40

    Δασκαλος δεν ειμαι,ιδιαιτερες γνωσεις δεν εχω.

    Ξερω ομως πως αρκετοι δασκαλοι θεωρουν κ λενε αυτο που σου ειπε κ σε σενα η δικη σου.Πως αν θες να μαθεις το ενα πρεπει να αφοσιωθείς σε αυτο κ να μην ασχολεισαι με τπτ αλλο περα απο αυτο.

    Ισως ειναι υπερβολη.Γνωριζω ομως ανθρωπους που κανουν ή εκαναν αυτο που λες (Ανθρωπους που εχουν ασχοληθει αποκλειστικά με την λόγια ή κλασσική μουσική για παραδειγμα)

     Εχω γνωστο/φιλο που η δουλειά του ειναι το βιολί.Μικρος ειχε ξεκινήσει παιζοντας παραδοσιακά (μιλαμε για τελη 80 τωρα) κ αργοτερα αφοσιώθηκε στην κλασσική.Σε μια απο τις σχετικά προσφατες συναντησεις μας (μιας κ σχεδον παντα ειναι εκτος Ελλαδας εδω κ χρονια) οταν του ζητησα να τζαμαρουμε κανα ρεμπετικο για να γουσταρουμε μου ειπε πως ουτε να το σκεφτομαι.Δεν παιζει ουτε μιση νοτα περα απο αυτα με τα οποια ασχολειται με ακριβως το ιδιο επιχειρημα (Τεχνικές διαφορες κτλ αναμεσα σε αυτα που παιζει κ σε αλλες μουσικές).Απο την αλλη μερια ξερω μουσικους επαγγελματιες,με δικο τους Ωδειο κλασσικής παιδείας πχ,που ανετα περνανε απο το ενα ειδος στο αλλο χωρις να εχουν τετοιου ειδους προβληματισμους.Νομιζω ομως,μιας κ εισαι στο σταδιο της μαθητείας οτι υπάρχουν σοβαροι λογοι για να ακολουθησεις την συμβουλη που σου εδωσε η καθηγητριά σου.

    Αλλωστε εγω ο ίδιος εχω εμπειρία απο τραγουδιστές/τραγουδίστριες που μαλλον θα δικαιολογούσαν μια τετοια αποψη παρα θα ελεγαν το αντιθετο (απο αυτα που σου ειπε δλδ)

    Αυτα απο μενα.(δεν ξερω ομως αν σε βοηθησα καθολου.)

    Οπως κ να εχει καλη συνέχεια στις σπουδες σου.


    freddieKrueger
    25.10.2013, 12:42

    Καλημέρα...

    το θέμα είναι πρωτίστως τι ΕΣΥ επιθυμείς κατά βάθος φίλη μου...πραγματικά θέλεις να τραγουδάς κλασσικό?Η το ξεκίνησες γιατί πίστεψες πως έτσι θα αποκτήσεις μια καλή φωνή που θα είναι ικανή ν ατραγουδά τα πάντα??

    Αλλο πολύ σημαντικό ερώτημα που πρέπει να μας απασχολήσει σε αυτή την περίπτωση είναι αν είσαι αρχάρια...δλδ αν έχεις ξανα ασχοληθεί με τη μελετη του τραγουδιού και αν κατέχεις τις βασικές αρχές στήριξης με την ανάσα του ήχου σου,όπως και τοποθέτησης της φωνής σου...

    Το παραπάνω θεματάκι(σωστη ανασα και τοποθετηση) ειναι το πιο σημαντικό ανεξερτήτως είδους τραγουδιού που θες να ακολουθήσεις...

    ΑΝ είσαι αρχάρια και ΔΕΝ κατέχεις ακόμη καλά τι σημαίνει ΣΤΗΡΙΖΩ τον ΗΧΟ μου με σωστη ανασα-διαφραγματικη αναπνοη Η τη σημασία της τοποθέτησης του ήχου στη ''μάσκα'' κτλ τότε ειναι ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ για σενα να επιλέξεις ΜΟΝΤΕΡΝΟ η ΚΛΑΣΣΙΚΟ...Είναι σαν να αναρρωτιέσαι ''Κοζάνη ή Καβαλα''?? ενω εισαι ακόμη στο Σχηματάρι...

    Η πρώτη γευση αυτων που μου μετεφερες για την καθηγητρια σου παντως ειναι πως εγω δεν θα την εμπιστευομουν...δλδ να ξεκινησει καποιος τραγουδι και να χρησιμοποιει κατευεθειαν κλασσικη τοποθετηση των κεφαλικων του ηχειων,παρακαμπτωντας τοσα και τοσα βασικα κεφαλαια της φωντητικης???

    Μου ακουγεται λαθος...τεσπα.


    GiorgosPapas
    05.11.2013, 08:58
    Προσωπικά πιστεύω πως μπορείς να κάνεις και τα δύο. ΑΛΛΑ! Αν έχεις σκοπό να γίνεις επαγγελματίας λυρική τραγουδίστρια τότε αφ'ενός δε θα έχεις χρόνο για να μελετήσεις μοντέρνες τεχνικές αφ' ετέρου οι μοντέρνες τεχνικές θα αφήνουν μνήμες στο λαιμό και θα χρειάζεται να επαναφέρεις τις κλασσικές και παλι απο την αρχή. Αν θέλεις να γίνεις επαγγελματίας σε κάτι πιστεύω πως πρέπει να διαλέξεις. Αν θες να γίνεις λυρική τραγουδίστρια κράτα μόνο το κλασσικό. Αν θες να γίνεις μοντέρνου μπορείς ακόμα να προσαρμόσεις την κλασσική τεχνική στα μέτρα σου!
    freddieKrueger
    05.11.2013, 10:57

    Καλημέρα...δυστυχώς φίλε Γιώργο,οι πιο πολλοί ξεκινούν κλασσικό τραγούδι επειδή το θεωρούν ή  τους έχουν κάνει να πιστέψουν πως είναι ''καλύτερο'' απ το μοντέρνο.Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να επιχειρουν να τραγουδησουν κατι μοντερνο αφού έχουν τραγουδήσει κλασσικό κ ν ακούγονται το λιγότερο...κωμικοί...Και πως να μην είναι όταν επιχειρούν να τραγουδήσουν πχ το blue hotel με χροιά σοπράνο κλασσικού??

    Στην πραγματικότητα το μοντέρνο δεν είναι υποδεέστερο απ το κλασσικό από πλευράς τεχνικής...Κι εκεί ισχύουν οι ίδιες αρχές στήριξης της ανάσας,τοποθέτησης της φωνής(με την έννοια η φωνή να μην είναι στο λαιμό,αλλά σε κάποια αντηχείαπου είναι ασχφαλή ΓΙΑ το λαιμό) αλλά κ άρθωσης.

    Τι θα προέτρεπα εγώ προσωπικά?(καλά who gives a fuck γι αυτό αλλά τεσπα..χαχα)Καλό είναι να ξεκινά κάποιος με ΑΠΛΑ τραγούδια και μελωδίες.Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ σε ένα αρχάριο ή σε κάποιον που κάνει ένα χρόνο τραγούδι να τον βάζεις να τραγουδά άριες με τονικά άλματα από 5ες και πάνω.

    Βασικά πολλά είναι απαράδεκτα,ακόμη και στο μοντέρνο:Να βάζεις κάποιον να τραγουδά στον τόνο του επαγγελματία καλλιτεχνη μόνο κ μόνο επειδή είσαι τεμπέλης πιανίστας ή δεν ξέρεις να κάνεις τρανσπόρτο,να ανεβάζεις τονικά πολύ γρήγορα το μαθητή κτλ κτλ.

    Συμπέρασμα:Πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσεις τι πιο πολύ αγαπάς.Θες να τραγουδήσεις κλασσικό?Μοντερνο?Αυτό που θες αυτό και να ξεκινήσεις.

    Στην περίπτωση που ήδη είσαι προχωρημένη στην τεχνική του τραγουδιού τότε οκ έχεις μια πιο μεγάλη ευχέρια να αφήσεις στην άκρη το έναέ είδος και να πιάσεις το άλλο κατά βούληση.Μνήμες στο λαιμό που΄λέει ο Γιώργος πιο πάνω δεν πρέπει ΚΑΝΕΝΑ είδος τραγουδιού να σου αφήνει...

    Αυτα


    GiorgosPapas
    15.11.2013, 22:49
    Όταν έχεις μάθει να τραγουδάς νότες belted με στηθική φωνή και μετά θέλεις να τραγουδήσεις κλασσικό με περισσότερη κεφαλική αντήχηση είναι λογικό ότι ο πρώτος τρόπος που θα έρθει στο λαιμό να τραγουδήσει είναι αυτός που του έχεις μάθει. Αυτο δε σημαίνει οτι δεν επαναπρογραμματίζεται αλλά θέλει έξτρα κόπο.