ελληνική μουσική
    645 online   ·  210.829 μέλη
    tallos
    31.10.2013, 14:17

    υπαρχει κλιμακα φα λοκρικη;


    Jazz-Guitar
    31.10.2013, 15:22

    Φυσικά υπάρχει, όχι μόνο στο φα, άλλα σε όλες τις τονικότητες...

     

    Ο λοκρικός τρόπος είναι ο 7ος τρόπος της ματζόρε κλίμακας, άρα ο λοκρικός από σι δεν έχει καθόλου αλλοιώσεις

    B C D E F G A

    Το φα είναι η 7η βαθμίδα της σολ ύφεση ματζόρε, άρα η φα λοκρική έχει τον ίδιο οπλισμό με την σολ ύφεση ματζόρε.

    F Gb Ab Bb Cb Db Eb


    STEFANOS604
    31.10.2013, 16:42

    Όταν ασχολήθηκα με τα modes και να κουρδίζω φυσαρμόνικες σ’ αυτά είχα κουρδίσει και 2 φυσαρμόνικες :

    • μια σε διατονική Lydian   { Όπως η ματζόρε-Ionian mode-  εκτός από την 4η που είναι σε #} και
    • μια σε Locrian (Σε σχέση με την ματζόρε – Ionian- όλες σε ύφεση  εκτός από την 1ηκαι 4η)  

    Έκτοτε τις έχω σε αχρηστία γιατί δεν έχω καθόλου ελληνικό ρεπερτόριο.

    Υπάρχει τέτοιο ελληνικό ρεπερτόριο έστω ένα δύο τραγούδια??

    Νομίζω είχα ξαναρωτήσει αλλά δεν είχα απάντηση.


    STEFANOS604
    31.10.2013, 17:17
    ευχαριστώ Lla..
    tallos
    31.10.2013, 21:43
    την ξερω την λοκρικη αλλα κολησα και δεν μπορουσα να τη βρω στο ΦΑ,επαθα μπλακ αουτ,ασχοληθηκα με αυτην την κλιμακα επειδή προσφατα ενας γνωστος μου γερμανος που διδασκει και σε ωδειο μου ειπε ότι είναι η πιο αντιπαθητηκη κλιμακα και κανει μονο για αρπισματα,τα ακορντα της είναι απαισια.
    Jazz-Guitar
    01.11.2013, 00:46

    Σίγουρα η locrian σαν τονικό κέντρο σπανίζει πάρα πολύ τόσο σε ξένο όσο σε ελληνικό ρεπερτόριο.

    Παρ' όλα αυτά υπάρχει σε αφθονία στην τζαζ ως IIm7b5 ( - V7alt - Im7). H b9 που περιέχει η locrian ουσιαστικά είναι η b3 του Ιm7.

    Επιπρόσθετα αν από μία δεσπόζουσα αφαιρέσουμε την θεμέλιο και θεωρήσουμε την 3η ως θεμέλιο στο νέο ακόρντο που προκείπτει, τι έχουμε;

    C9 = C E G Bb D ---> Em7b5 = E G Bb D 

    Έχω ακούσει κατά καιρούς κάποιους (όπως τον γερμανό που αναφέρθηκε παραπάνω) να κάνουν αρνητικά σχόλια σχετικά με την locrian και με κάνει να αναρωτιέμαι: Μιλάει η ημιμάθεια/αμάθεια τους ή μόνο εμείς που ασχολούμαστε με τζαζ μπορούμε να διακρίνουμε την χάρη που έχουν τα αλλοιωμένα διαστήματα;

    Ακούστε και κρίνετε μόνοι σας:

    http://www.dailymotion.com/video/xeasrl_the-locrian-scale-in-Jazz_creation


    -----------------

    "Κανείς δεν γεννήθηκε σπουδαίος, οι σπουδαίοι άνθρωποι δούλεψαν σκληρά" Jamey Aebersold

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Jazz-Guitar, 01-11-2013 01:11 ]