ελληνική μουσική
    768 online   ·  210.849 μέλη

    Σε αναζήτηση ωδείου για μαθήματα πιάνου

    appoggiatura
    04.11.2013, 00:54

    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη!

    Θα ήθελα να παρακολουθήσω μαθήματα πιάνου από έναν καλό/-ή καθηγητή/-τρια σε ωδείο στην Αθήνα. Συγκεκριμένα σε Νότια, Ανατολικά προάστια ή κέντρο.

    Να σας πω την αλήθεια, θα επιθυμούσα να είναι κάποιο γνωστό, μεγάλο, γιατί από μικρή μουσική σχολή κάηκα άσχημα. Όλο πιτσιρίκια και έμενα πίσω στα θεωρητικά μου. Συν του ότι η δασκάλα μου δεν μου έλεγε τίποτα επί της ουσίας, απλά τι να διαβάσω για την επόμενη εβδομάδα και συνάντησα τεράστια εμπόδια με αυτόν τον τρόπο.

    Δεν σας κρύβω ότι θα ήθελα να είναι κάτι οικονομικό. Θα πρέπει σίγουρα να δώσω κατατακτήριες, άλλα λεφτά και εκεί και θα είμαι σε επίπεδο μέσης σχολής, γιατί εκεί άφησα τις σπουδές μου.

    Είναι ένας χρόνος που έφυγα από εκεί μετά από ένα τεράστιο διάστημα αποχής, αλλά ο τρόπος που έφυγα δεν ήταν και ο καλύτερος...Δεν σέβονταν τις ανάγκες που είχα σαν μαθήτρια και αυτός ήταν και ο λόγος που διέκοψα και το ξέρουν. Λέτε να μάθουν ότι πήγα αλλού(αν καταφέρω να πάω αλλού δηλαδή..-οικονομικώς εννοώ-)


    fragiscoscohen
    04.11.2013, 12:35
    μηπως να κοιτάξεις για ιδιαίτερα; Η κανένα δημοτικό ωδείο; Παντως να ξέρεις οτι εχουν νερουλώσει το πράγμα. Αντι να ξεκινάνε με BEYER, οπως ξεκίνησα εγώ, ακολουθόυν ΑLFRED's κλπ...
    appoggiatura
    05.11.2013, 14:10

    Ιδιαίτερα δεν θέλω, θέλω ένα ωδείο σωστό που να σέβεται τους μαθητές του και να είναι αντάξιο των χρημάτων που ζητά. Κανείς πια; Δεν μπορεί όμως, θα υπάρχουν και καλοί καθηγητές, έτσι δεν είναι;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την appoggiatura, 05-11-2013 14:10 ]


    takispag
    05.11.2013, 16:00

    Καμια φορά η διδασκαλία ξεκινάει χαλαρά, γιατί είναι μετρημένοι στα δάχτυλα οι μαθητές που μελετάνε συστηματικά πλέον. Αναγκαστικά πέσανε οι απαιτήσεις στη μελέτη και από πλευράς δασκάλων.

    Απ'την άλλη, όταν κάποιος μας δείχνει ότι έχει διάθεση να ασχοληθεί, είναι δουλειά του δασκάλου να ''φορτώσει'' το πρόγραμμα ώστε να προχωρήσει και να παίξει πιο γρήγορα ο μαθητής.

    Δεν ξέρω που έκανες, αλλά μην υποτιμάς τις μικρές σχολές, μπορεί να βρίσκονται και αστέρια δάσκαλοι εκεί μέσα.

    Συμβουλή μου, ρώτα μέσω γνωστών κυρίως για το δάσκαλο που κάνανε (μπορεί να υπάρχουν και καλοί και κακοί δάσκαλοι μέσα σε ένα ωδείο), και κατ' επέκταση και για το ωδείο. Παίζουν σημαντικό ρόλο και οι δύο.

    Τέλος, όταν βρεις, ξεκαθάρισε απ'την αρχή τι στόχους έχεις. Αν καταλάβει ο δάσκαλος μετο καλημέρα οτι το παιρνεις στα σοβαρά, θα βοηθήσει πιο γρήγορα στην εξέλιξη σου.


    appoggiatura
    07.11.2013, 19:02
    Ξεκινάει, δεν αντιλέγω, όμως βρισκόμουν σε πολύ προχωρημένο επίπεδο και δεν έκανε τίποτα για να με βοηθήσει να λυθώ. Μου έλεγε πως η μόνη λύση είναι να μελετάω μόνη μου. Ας βρεθεί λοιπόν ένας δάσκαλος αστέρι και για μένα και ας είναι σε όποια σχολή να 'ναι. Τόσες μέρες έχω ανοίξει το θέμα και κανείς δεν μπήκε να μου απαντήσει! Δεν έχω κανέναν γνωστό που να ασχολείται με πιάνο, ώστε να τον ρωτήσω. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!
    takispag
    07.11.2013, 22:07

    Δυστυχώς, γνωρίζω μόνο από Βόρεια προάστεια. Προς τις περιοχές που ψάχνεις δεν έχω άποψη.

    Καλή τύχη  σου εύχομαι...


    appoggiatura
    08.11.2013, 21:12
    Κρίμα. Μου πέφτουν αρκετά μακριά τα βόρεια. Ευχαριστώ πολύ! :)
    appoggiatura
    11.11.2013, 19:34
    Βρήκα ωδείο και καλό δάσκαλο, αλλά είναι αρκετά μακριά. Με τα μέσα περίπου 1 μιση ώρα απόσταση, να το τολμήσω λέτε;
    KaterinaL
    13.11.2013, 17:57

    Παράθεση:

    Το μέλος appoggiatura στις 11.11.2013, 19:34 έγραψε...

    Βρήκα ωδείο και καλό δάσκαλο, αλλά είναι αρκετά μακριά. Με τα μέσα περίπου 1 μιση ώρα απόσταση, να το τολμήσω λέτε;

    Αν είσαι βέβαιη πως ο δάσκαλος αξίζει τον κόπο, τολμώ να πω πως ναι. Προσωπική μου άποψη εννοείται. Καλή αρχή!

     


    appoggiatura
    18.11.2013, 13:40
    Ευχαριστώ πολύ που μου λες την γνώμη σου! :) Θα πρέπει να βεβαιωθώ όντως! Να είσαι καλά, εύχομαι ό,τι καλύτερο και για σένα!