ελληνική μουσική
    731 online   ·  210.832 μέλη

    Πώς να μελετάτε τους τρόπους

    mad_nassos
    14.11.2013, 02:27

    Για κάποιο λόγο η ένταση μου την έκανε σε μερικά σημεία, αλλά έβαλα υπότιτλους, και σύντομα θα φτιάξω και ελληνικούς υπότιτλους..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mad_nassos, 14-11-2013 02:27 ]


    STEFANOS604
    14.11.2013, 11:37

    Πολύ ωραίο εκπαιδευτικό Video έστω και στην αγγλική – ή έστω οι αγγλικοί υπότιτλοι βοηθούν πολύ.

    Να το θέσω κι εγώ (αφού μας έδειξες τα modes με πιάνο και κιθάρακαι με φυσαρμόνικα .

    Για κάθε νότα της κάθε κλίμακας φτιάχνω και ένα mode.

     Αφού μας έδειξες παράδειγμα τρόπων με C εγώ θα δώσω ένα παράδειγμα με μια ΧΡΩΜΑΤΙΚΗ φυσαρμόνικα τονικότητας G:

     Τότε μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή τη φυσαρμόνικα τονικότητας G για να παίξω 7 modes – έναν για κάθε νότα της κλίμακας G. Δηλαδή:

     

    Ionian (major) – G

    Dorian – A

    Phrygian – B

    Lydian – C

    Mixolydian  – D

    Aeolian (minor) – E

    Locrian F#

     

    Να προσθέσω ότι ελληνικό ρεπερτόριο από τους ανωτέρω τρόπους , τουλάχιστον εγώ, έχω μόνο (εκτός φυσικά από τα Ionian & Aeolian – Ματζόρε – Μινόρε) στον Phrygian (είναι ο γνωστός δρόμος ΟΥΣΑΚ – με δεκάδες τραγούδια πχ του Ζαγοραίου) και ελάχιστα στον Δωρικό Τύπο (ποιμενικά τραγούδια).

    Αν υπάρχει ελληνικό ρεπερτόριο , έστω και για ένα τραγούδι στους υπόλοιπους τρόπους (Lydian  , Mixolydian , Locrian ) θα ήταν για μένα καλό (με την έννοια ότι έχω μετατρέψει από καιρό – με εναλλακτικό κούρδισμα- ΔΙΑΤΟΝΙΚΕΣ φυσαρμόνικες  σ’ αυτούς τους τρόπους αλλά μου είναι ‘’άχρηστες’’ χωρίς ρεπερτόριο.

    Ευχαριστώ


    -----------------

    ''Οταν η ψυχή χάσει την αρμονία της τότε η μελωδία και ο ρυθμός βοηθούν να επανέλθει στην τάξη'' Πλάτωνας

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 14-11-2013 12:04 ]


    mad_nassos
    14.11.2013, 13:04

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 14.11.2013, 11:37 έγραψε...

    Πολύ ωραίο εκπαιδευτικό Video έστω και στην αγγλική – ή έστω οι αγγλικοί υπότιτλοι βοηθούν πολύ.

    Να το θέσω κι εγώ (αφού μας έδειξες τα modes με πιάνο και κιθάρακαι με φυσαρμόνικα .

    Για κάθε νότα της κάθε κλίμακας φτιάχνω και ένα mode.

    Ευχαριστώ Smile

    Είναι διαθέσιμοι και οι ελληνικοί υπότιτλοι πλέον!

    Αυτό είναι το θέμα πάντως στο βίντεο, να μην παίζουμε το κάθε mode από άλλη νότα.

    Αφού η φυσαρμόνικα είναι χρωματική και όχι διατονική, νομίζω είναι εύκολο να παίξει κάποιος G Lydian --> G Ionian --> G Mixo --> G Dorian --> G Aeolian --> G Phrygian --> G Locrian

    {#emotions_dlg.rockon}


    STEFANOS604
    14.11.2013, 13:58

    Παράθεση:

    Το μέλος mad_nassos στις 14.11.2013, 13:04 έγραψε...

    .....Αφού η φυσαρμόνικα είναι χρωματική και όχι διατονική, νομίζω είναι εύκολο να παίξει κάποιος G Lydian --> G Ionian --> G Mixo --> G Dorian --> G Aeolian --> G Phrygian --> G Locrian

    {#emotions_dlg.rockon}

    Αυτό ακριβώς λέω ότι είναι εύκολο (βέβαια η ευκολία εξαρτάται και από την τονικότητα της χρωματικής - υπάρχουν όλες οι τονικότητες και στη χρωματική - ενώ η χρωματική κλίμακα είναι μία - με την έννοια ότι η κατάλληλη εκλογή βοηθά σε συγκεκριμένα διαγράμματα τοποθέτησης των οπών φυσήματος/ρουφήγματος - όπως το αναλύω ΕΔΩ.... ). Αλλιώς θα χρειαζόμουνα 7 διατονικές φυσαρμόνικες.

     


    trelakias
    14.11.2013, 19:52

    Ωραία προσπάθεια αλλά νομίζω τα υπόλοιπα βίντεό σου τα έχω παρακολουθήσει πιο ευχάριστα...  Νομίζω ότι σαν "ύλη" αυτό που θες να πεις στο βίντεο θα μπορούσες να το πεις πολύ πιο συνοπτικά και να προχωρήσεις σε ασκήσεις, sequences, να αναφερθείς σε licks-backing tracks κλπ.  Βλέποντας τον τίτλο και τη διάρκεια του βίντεο αυτό περίμενα να δω, να εστιάσεις στη μελέτη και εξάσκηση.

    Νομίζω επίσης θα ήταν πιο καλά οργανωμένο αν είχες άλλο βίντεο όπου δείχνεις τους τρόπους (σε όλες τις θέσεις) και άλλο στο πως τους μελετάμε.   Αυτή η μίξη νομίζω κάνει ένα μπρος-πίσω και δεν καταλαβα σε ποιόν απευθύνεται.

    Επίσης ο ήχος θέλει φτιάξιμο και τέλος, αν θέλεις να απευθυνθείς σε έλληνες, θα έλεγα καλύτερα να τα πεις στα ελληνικά.

    Η ιδέα είναι πολύ καλή και τα λες απλά και κατανοητά.  Συμφωνώ σε όλα όσα λες αν και προσωπικά δεν παίζω τα modes κατ' αυτή τη σειρά.

    +1 για το όργανο!

    Φιλικά

    {#emotions_dlg.rockon}


    mad_nassos
    17.11.2013, 23:56

    Εξηγώντας λίγα πράγματα σχετικά με το τι θα πει bright και dark...

    Πώς να το ακούσουμε και αντιληφθούμε καλύτερα.

    Φυσικά όλο αυτό είναι κάτι που δεν μπορούμε να καλύψουμε με ένα βίντεο, ουσιαστικά δίνονται κάποια παραπάνω tips .. {#emotions_dlg.sleep1}


    mad_nassos
    18.04.2014, 13:34

    Ξαναανέβασα το πρώτο βίντεο, αφού προσπάθησα να φτιάξω το θεματάκι με τις εντάσεις Smile