ελληνική μουσική
    735 online   ·  210.849 μέλη

    Αγορά Μικροφώνου PC γιά ραδιοφωνική εκπομπή?

    JohnDok
    21.11.2013, 19:52

    Παιδιά θέλω να μου προτείνετε κάποιες λύσεις γιά αγορά μικροφώνου PC γιατί σκέπτομαι να αρχίσω εκπομπές στον σταθμό,έχω κάρτα ήχου Creative Soundblaster X-Fi Pro τι μικρόφωνο πρέπει να πάρω γιά να είναι συμβατό με την κάρτα και σε τι τιμές μπορώ να κινηθώ(με 20-25 Εuro υπάρχει κάτι?)Επίσης θα βρω κάτι σε Plaisio,Public που με βολεύουν κιόλας?Είδα στο Public το Satzuma Retro Microphone με 13 Euro ξέρει κάποιος κάτι γιά αυτό,περιμένω βοήθεια και απόψεις ευχαριστώ.


    CROSS
    22.11.2013, 15:48

    Με ένα οποιοδήποτε μικρόφωνο μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου.Η πιο απλή λύση είναι ένα headset που μπορείς

    να βρείς και απο 6€.Η μόνη περίπτωση που θα είχες πρόβλημα θα ήταν αν χρησιμοποιούσες onboard κάρτα ήχου σε παλιό υπολογιστή.

    Απο κει και πέρα πάιζει ρόλο η ποιότητα ήχου που θές να ακούς εσύ(το τι θα ακούν οι ακροατές δεν έχει καμία σχέση με το σύστημά σου).Αλλά αυτό σχετίζεται με την ποιότητα των ακουστικών σου(ή των ηχείων σου).

    Εννοείται ότι και τα 2 καταστήματα,έχουν τέτοιου είδους μικρόφωνα.Και αυτό που αναφέρεις,είναι μια χαρά.


    JohnDok
    22.11.2013, 17:03

    Ευχαριστώ CROSS γιά την βοήθεια.


    mary_omikron
    22.11.2013, 18:00

    Κι εγώ headset χρησιμοποιώ Γιάννη, ένα Logitech εκεί γύρω στις τιμές που λες κι εσύ και από ότι μου λένε τα παιδιά ακούγομαι καλά. Αν χρησιμοποιήσεις SAM να προσέξεις οι ρυθμίσεις σου να είναι σωστές Smile