ελληνική μουσική
    602 online   ·  210.830 μέλη

    Η τολμηρή επιλογή της Δ.Βανδή

    pastella
    22.11.2013, 20:22

    Πριν από λίγη ώρα, η γνωστή τραγουδίστρια Δέσποινα Βανδή έγραψε στον προσωπικό της λογαριασμό στο Facebook ότι διαλύει την συνεργασία της με τον συνάδελφο της Νότη Σφακιανάκη λόγω των απόψεων του για την Χρυσή Αυγή. 

     Η δήλωση της Δ. Βανδή:

    Τον Νότη τον συνάντησα για πρώτη φορά πριν 16 χρόνια. Από τότε κατάλαβα πως ήταν ένας άνθρωπος ιδιαίτερος, όπως και αν ακούγεται και μεταφράζεται αυτό, ξεχωριστός ως καλλιτέχνης και με συνέπεια ωστόσο ως προς και τα δύο, όλον αυτό τον καιρό. 

    Ακραίος και ανατρεπτικός σε αξίες και πιστεύω. Δικαίωμα του κάθε ελεύθερου ανθρώπου σε ένα δημοκρατικό πολίτευμα, να λέει τη γνώμη του και να την υποστηρίζει.

    Διαφωνούσα κατά καιρούς σε πολλά από αυτά που έλεγε, άλλοτε συμφωνούσα, όσο εξτρεμιστικά και αν εκφραζόταν (Νότης είναι αυτός). Παρά την διαφορετική άποψη που έχουμε γενικότερα στις σχέσεις, στην ζωή και τη δημοκρατία, θεωρούσα ότι καλλιτεχνικά θα μπορούσαμε να συνυπάρξουμε σε μια μουσική σκηνή. 

    Αυτή τη στιγμή αισθάνομαι ότι τα πράγματα που μας χωρίζουν είναι περισσότερα από αυτά που μας ενώνουν. Αποχωρώ με λύπη.

    Και κάτι τελευταίο…

    Εμένα οι γονείς μου ήταν μετανάστες…

    Αυτό.


    Πηγή http://www.exostispress.gr/Article/i-despoina-bandi-kai-i-tolmiri-epilogi-tis-0#.Uo-esNJ8Ves.twitter#ixzz2lOqXEeqZ

    ___________________

    Οι δηλώσεις Σφακιανάκη


    Σε δηλώσεις που έκανε το βράδυ της Πέμπτης στην εκδήλωση απονομής του πλατινένιου δίσκου του στον πολυχώρο «Αθηναΐς», ο Νότης Σφακιανάκης εξέφρασε ανοιχτά τη στήριξή του στη Χρυσή Αυγή.

    «Ο Παπαδόπουλος την έβλαψε την Ελλάδα; Οχι» είπε ο τραγουδιστής μιλώντας στο Mega.

    Σε άλλες δηλώσεις του στον τηλεοπτικό σταθμό ANT1, ο Νότης Σφακιανάκης δήλωσε, επιτιθέμενος στους πολιτικούς: «Είμαι πολιτικό ον και έχω δημόσιο λόγο και σκέπτομαι μονίμως πολιτικά. Είμαι πολίτης, όχι πελάτης. Και όλα αυτά τα κοπρόσκυλα που σας κυβερνάνε δεν τα έχω αξιολογήσει όπως εσείς, διότι δεν τους έχω σε καμία απολύτως δύναμη. Εχω κάθε δικαίωμα να λέω τη γνώμη μου διότι δεν οφείλω σε κανέναν τίποτα. Αυτοί οι υπάλληλοί μου μού οφείλουν πολλά».

    Στη συνέχεια, υπερασπίστηκε τη Χρυσή Αυγή και επιτέθηκε στον Βαγγέλη Βενιζέλο: «Βεβαίως και δεν είναι φασίστες η Χρυσή Αυγή. Και έχουν κλείσει κάποιον μέσα που είναι αρχηγός πολιτικού κόμματος. Κανένα δικαίωμα δεν έχεις, ρε. Ποιος σου έδωσε το δικαίωμα, Ευάγγελε γουρούνι συνταγματολόγε;».

    «Επιβάλλεται να στηρίζετε τη Χρυσή Αυγή. Διότι αυτή έχει μέσα και την αυγή. Οι άλλοι έχουν μόνο το σκότος. Με είχαν ρωτήσει γιατί δεν κατεβαίνω στην πολιτική. Διότι απλά δεν έχω μάθει να κατεβαίνω, εγώ μόνο ανεβαίνω» είπε ο Νότης Σφακιανάκης και πρόσθεσε:

    «Φοροδιαφεύγουν; Μα πλάκα μου κάνεις; Ο Παπαντωνίου και Παπακωνσταντίνου δεν ήταν υπουργός Οικονομικών; Δεν είναι φοροφυγάς; Ο Σημίτης δεν ήταν πρωθυπουργός της χώρας; Τρελαθήκατε; Τι είναι αυτά που λέτε; Πες τους να πάνε να γαμ...νε».

    Πηγή: http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231275335#ref=latestarticles

    _____________________

    Τη Δ.Βανδή τη θεωρώ μέρος του καλλιτεχνικού συστήματος των celebrities, χωρίς ιδιαίτερη καλλιτεχνική αξία. Ομως δεν μπορώ παρά να της αναγνωρίσω το θάρρος της για τη συγκεκριμένη απόφαση και την εξαιρετική διατύπωση της παραπάνω δήλωσης. Έτσι απομονώνονται οι φασίστες, μπράβο Δέσποινα Βανδή.


    tallos
    22.11.2013, 20:35
    αυτή εξω από το συνφερον της δε βγαινει,την ξερω από πολύ παλια.τα μετραει όλα.
    Orfeus
    22.11.2013, 20:36

    Η Τολμηρή Επιλογή του Ορφέα

    Νότη, άντε να κάνεις sex! (έντεχνο!)


    tallos
    22.11.2013, 20:41
    θυμαμαι τον σφακιανακη στην ΚΩ να κανει 10 ωρες ηλιοθεραπεια τη μερα και μαλιστα ακίνητος.
    KRISTHESS
    22.11.2013, 21:00
    μία παρατήρηση πάντως..και για την κ.Βανδή..Αν είχα και γω τα φράγκα της και το όνομά της ...σαφώς και θα αποχωρούσα από τη συνεργασία..Δεν είμαι όμως και τόσο σίγουρη ότι αν ήταν μια απλή τραγουδιστριούλα ότι θα δήλωνε τα ίδια και δεν θα παρέμενε στο πλευρό ενός διάσημου τραγουδιστή Χρυσαυγίτη..γιατί εκεί ίσως ζύγιζε τις καταστάσεις..Επιτρέψτε μου την αμφιβολία..από "επαναστάτες" και δημοκράτες εκ του ασφαλούς.. γιόμισε ο τόπος.. πάντως καλώς έκανε εφόσον το πιστεύει
    tallos
    22.11.2013, 21:07
    εγω νομιζω ότι μετα από αυτά που ειπε ο Νοτης θα τον κραζουνε ολοι. επομένως θαραλεα κινηση θα ηταν να μεινει η Βανδη και να την κραζουνε κι αυτή.τωρα πρατει το αυτονοητο,την κοπανάει.
    KRISTHESS
    22.11.2013, 21:10

    ίσως και να φοβήθηκε για τις συνέπειες και για την καλλιτεχνική της πορεία..εξού και η παραπάνω παρατήρηση...γι'αυτό μη βιαζόμαστε να δώσουμε τα μπράβο.. εγώ θα παράφραζα τον τίτλο του άρθρου ως "η πλέον ασφαλής επιλογή της Δ.Βανδή"... στην αρχή μάλιστα και πριν διαβάσω το περιεχόμενο..με βάση τον τίτλο.. νόμιζα ότι έκανε καμιά περίεργη πλαστική.. ή κανα περίεργο μποτοξ...ή πούλησε τη πανάκριβη βίλα της για να μείνει σε 50 τμ{#emotions_dlg.biggrin}...που να πάει το μυαλό μου!!Αυτό θεωρούσα τολμηρό γι'αυτήν!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 22-11-2013 22:06 ]


    Konstantinosoa
    22.11.2013, 21:19

    Τολμηρή είναι η επιλογή του Σφακιανάκη να λέει αυτά που πιστεύει, όχι της Βανδή, καθώς εμπορικά το τελευταίο που θα ήθελε να δει είναι τις πόρτες των ΜΜΕ κλειστές. Πολύ περισσότερο που είναι η σταδιοδρομία της σε κάθοδο και τα συνήθη δημοσιεύματα αναφέρουν τα ψώνια της με τον ...Ντέμη σε περιοδικά τύπου "Χάι". Στα οικονομικά μετράει και την τελευταία λεπτομέρεια. Συμφωνώ με της Κριστίν. Απλά το να διαλαλείς τρεις την ώρα το τί πιστεύεις του Νότη μου θυμίζει δηλώσεις Μποφίλιου του τύπου είμαι αριστερή απο μικρή κ.τ.λ. Κούρασε το ζήτημα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 22-11-2013 21:41 ]


    tallos
    22.11.2013, 22:28
    ηταν εντελως ακίνητος πολλες ωρες και ειχε παρεα κατι ατομα τρια,τεσσερα που μοιαζαν με αυτόν,ιδιο κουρεμα φαβορίτες κ.τ.λ.
    KRISTHESS
    22.11.2013, 23:31

    Και μία άποψη από σχολιασμό της δήλωσης της Βανδή  στο facebook .. την οποία βρήκα άκρως ενδιαφέρουσα .. Αποκρύπτω το ονοματεπώνυμο για ευνόητους λόγους..

    "Αγαπητή Δέσποινα, καμιά ιδεολογία, όσο ακραία και αν είναι δεν μπορεί να σε χωρίσει απο κανέναν. Διότι μόνον ένα κολλημένο μυαλό πιστεύει ότι διαφέρει μ'ένα άλλο λόγο πολιτικής αντίληψης. Αν θες λοιπόν να θεωρείσαι αντί-φασίστας, ανθρωπιστής και πολλά ακόμα κοσμητικά επίθετα που θα σε κάνουν ακόμα πιο διάσημη και πιο θελκτική μουσικά και σε μία ακόμη μερίδα της Ελληνικής κοινωνίας που ενδέχεται να μην σε άκουγε, τότε εύγε σου, τα κατάφερες. Αλλά δεν είσαι σωστή, διότι καταβάθος δεν είσαι τίποτε απ'όλα αυτά. Είσαι ένας απλός άνθρωπος, όπως και ο Σφακιανάκης και ο κάθε Σφακιανάκης που είναι εκεί έξω. Έχετε τις ίδιες στεναχώριες, τα ίδια πάθη, τα ίδια θέλω για ζωή και υγεία...Όταν ο άνθρωπος, είτε κομμουνιστής, είτε εθνικιστής, είτε πατριώτης, είτε αναρχικός παύει να σκέφτεσαι με ανοιχτό μυαλό και αρχίζει τις μαλακίες τύπου μας χωρίζει η πολιτική ιδεολογία τότε αποχωρώ διότι και οι γονείς μου ήταν μετανάστες.... ε τότε το έχασες το παιγνίδι. Μόλις έγινες η μεγαλύτερη υποκρίτρια και αυτό δείχνει οτι είσαι αυτό που με διακριτικότητα σνομπάρεις στο ποστ σου.... ΡΑΤΣΙΣΤΡΙΑ. 
    Αυτό. "

    άντε και μία ακόμη..

    "Κ.Βανδη μετα τις δηλωσεις σας 
    μπήκατε στο τζιπ των 100.000 ευρώ που χρησιμοποιείτε τον χειμώνα (το καλοκαίρι έχετε την "Πόρσε") και κατευθύνθηκατε στο σπίτι της σας των 5.000.000 ευρώ...

    Νομιζω οτι τα ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΓΕΡΑ ΑΔΙΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!! Ο Κοσμος πιναει και εσεις καλοπερνατε"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 23-11-2013 00:04 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 23-11-2013 14:59 ]


    KRISTHESS
    23.11.2013, 00:44

    μάλλον δεν κατάλαβες το νόημα..έμεινες στα επιφανειακά..αλλά δε θα επιμείνω. Ο καθένας μπορεί να σκέφτεται άλλος λίγο περισσότερο για την κίνησή της αυτή και άλλος λιγότερο.Δεκτό..Ωστόσο ούτε εμένα με πείθει η Βανδή ως αντιφασίστρια.. αλλά είναι η άποψή μου φυσικά...Αυτό για τους μετανάστες τό'ριξε για εντυπώσεις μάλλον, αφού ο Σφακιανάκης δεν είπε κάτι γι'αυτό το θέμα στις δηλώσεις. Αν το πίστευε τότε εξ'αρχής δε θα έπρεπε να πει το ναι σε μία τέτοια συνεργασία.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 23-11-2013 00:52 ]


    gikostas
    23.11.2013, 14:51
    Δεν ξέρω ποιός την συμβούλεψε να πάρει μια τέτοια απόφαση,γιατί από μόνη της δεν θα ήταν δυνατόν να το σκεφτεί ,για ευνόητους λόγους,αλλά όπως και να έχει καλώς έπραξε.Άνθρωποι ''ελεύθεροι'' σαν τον Νότη,σύμφωνα με τα λεγόμενά του,δεν θα πρέπει να ανήκουν σε κάνέναν χώρο,πόσο μάλλον στον συγκεκριμένο.Όπως και να έχει,δεν χάλασε κι ο κόσμος.Κάποια άλλη θα βρεθεί να πάρει την θέση της.
    freak
    23.11.2013, 15:32


    Chrysanna
    23.11.2013, 15:47

    Τολμηρή μπορεί να χαρακτηριστεί μία δράση. Η αντίδραση είναι εκ των πραγματών είναι "εξαναγκασμός".

    Στο συγκεκριμένο παράδειγμα η δράση προήλθε απ' τον Σφακιανάκη κι η αντίδραση απ' την Βανδή. Είναι ο Σφακιανάκης τοληρός; Δεν ξέρω.. μπορεί, εκτός από χαζός, να είναι και τολμηρός!

    Όπως και να 'χει, αν έμενε θα την κατηγορούσαν οι "δημοκράτες" και οι "ανθρωπιστές". Τώρα που έφυγε την κατηγορούν όλοι. Αν δεν έκανε τίποτα, πάλι θα την κατηγορούσαν όλοι. {#emotions_dlg.biggrin}

    Ποιό είναι το ηθικό δίδαγμα της ιστορίας;

    Ν' αρχίσουμε ν' ασχολούμαστε με σοβαρά πράγματα!


    -----------------

    Βαθιά Νυχτωμένοι @ Radio Music Heaven

    Κάθε Τρίτη & Τετάρτη 1:00 - 2:00 (το ξημέρωμα...)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 23-11-2013 15:49 ]


    KRISTHESS
    23.11.2013, 15:57

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 23.11.2013, 15:32 έγραψε...



    αυτό  freak  το έγραψαν "αναρχικοί" φιλειρηνιστές να φανταστώ.. έτσι?? όσο γι'αυτο που λες Χρυσάννα μου αν έμενε θα την κατηγορούσαν οι δημοκράτες.. ε δε νομίζω..κανείς δε θα ασχολιόταν μαζί της παρά μόνο με τις δηλώσεις του Σφακιανάκη.Αν πίστευε όσα λέει ας μην έμπαινε στη διαδικασία της συνεργασίας με το Σφακιανάκη εξ'αρχής.. Δεν ήξερε?? ε δεν νομίζω.

    Στην περίπτωση αυτή δεν απομονώνονται έτσι οι φασίστες..όπως ειπώθηκε παραπάνω.Έτσι κάνεις ματ σε ένα επικοινωνιακό παιχνίδι.Συγχαρητήρια στον επικοινωνιολόγο της για τη στιγμή που διάλεξε να αποχωρήσει.

    Όντως έχει δίκιο ο Liamawithat .Το γελοίο και το αυτονόητο (η αποχώρηση της Βανδή εν προκειμένω με τυμπανοκρουσίες την παρούσα στιγμή,η οποία έπρεπε να μην προχωρήσει καν σε συνεργασία από την αρχή με έναν "φασίστα", αυτό είναι το αυτονόητο)..έχει γίνει θέμα συζήτησης.. και μια χαρά εξυπηρετεί το σκοπό της..η λογική πάει και κει ..αβίαστα.
    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 23-11-2013 16:22 ]


    Chrysanna
    23.11.2013, 16:26

    Κάθε φορά, όταν ένας καλλιτέχνης κάνει "σκληροπυρηνικές" και πιασάρικες δηλώσεις, τα μέσα ασχολούνται με οτιδήποτε τον αφορά απλά για να γεμίσουν τηλεοπτικό χρόνο.

    "Πώς ήταν ως μαθητής;", στον δάσκαλο του Δημοτικού.

    "Τι σοκολάτες έπαιρνε;", στον περιπτερά της γειτονιάς.

    "Σ' είχε χτυπήσει ποτέ;", θα έβρισκαν έναν παλιό συμμαθητή - του Δημοτικού επίσης - για ν' αποδείξουν την βίαιη φύση του.

    "Πώς νιώθετε που συνεργάζεστε μαζί του φέτος;", θα ρωτούσαν το Δεσποινάκι.

    Το έχουμε δει πάρα πολλές φορές :)

    Όπως και να 'χει όμως, δεν έχει νόημα ν' ασχολούμαστε με υποθετικά σενάρια. Εκτός του ότι είναι και επικίνδυνο..

    Προφανώς δεν συγκινήθηκε επειδή φαντάστηκε τους μετανάστες γονείς της, να δέχονται επίθεση από ένα Χρυσαυγίτη μμε φαβορίτες και τσίχλα. Όπως είπες επικοινωνιακό παιχνίδι..

    Τα παιχνίδια όμως θέλουν τουλάχιστον δύο. Αυτό που μ' ενοχλεί προσωπικά είναι πως πάντα αναλαμβάνουμε τον ρόλο του "δεύτερου".. μεταφορικά και κυριολεκτικά!


    KRISTHESS
    23.11.2013, 16:38
    έχεις δίκιο σε πολλά..απλά όπως σου είπα..όταν πιστεύουμε κάτι μέσα μας.. το δείχνουμε από την αρχή αν όχι και με τη συνολική μας στάση..και όχι ευκαιριακά και με μια οπορτουνιστική διάθεση...εν πάσει περιπτώσει εφόσον το πιστεύει πραγματικά, ας μείνω στο προφανές και θα πω ότι καλώς έπραξε.
    Konstantinosoa
    23.11.2013, 17:56
    Εγώ πάλι περιμένω δημοσιεύματα με τα οποία ο Νότης θα εγκαλείται για φοροδιαφυγή. Όπως και με τον Πλούταρχο. Γέλασα πολύ με την αντιστοιχία των "Α" στο σύνθημα με το τραγούδι της Βανδή. Δυστυχώς όμως και π'έραν του χιούμορ, πάνω απο τους τάφους ανθρώπων πλην αρχαίων εθίμων μόνο φασίστες εξίσου χορεύουν. Όσο για την κίνηση της Βανδή, προφανώς το έκανε λόγω σφυρίγματος από μάνατζερ ή μάλλον δισκογραφική.
    freak
    23.11.2013, 18:33

    Ολα αυτα μου θυμισαν ενα σημειο απο μια συνεντευξη που ειχα διαβασει καποτε στα ΝΕΑ και ειχα ξερασει αποτομως:

    Ντορα Μπακογιαννη: Ημουν αναρχικη και εγραφα για τους Τουπαμαρος

    (για γελια και για κλαματα δηλαδη...)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freak, 23-11-2013 18:36 ]


    KRISTHESS
    23.11.2013, 18:54

    λίγο black το "χιουμορ" freak πάντως.. εσένα σε έχω ως φιλειρηνιστή και κατά της βίας..δεν το περίμενα να το ποστάρεις..έπαθα σοκ ..κι αφού μόνο οι φασίστες έχουν το προνόμιο να χορεύουν στους τάφους των ανθρώπων(όπως είπε και ο φίλος παραπάνω και σωστά).. με ξενίζει απίστευτα το χιουμοριστικό αυτό γκραφιτι για το χορό στους τάφους με το σουξέ της Βανδή απο "αντιφασίστες"..άραγε?? και μη αναρχικούς..που απλά υφάρπαξαν μάλλον κακώς (αφού δεν κάνει να κλέβουμε ή μήπως και όχι..)και το γνωστό συμβολάκι..Smile 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 23-11-2013 19:03 ]