ελληνική μουσική
    718 online   ·  210.832 μέλη
    mixanobios
    05.12.2013, 15:35

    Καλησπέρα,

    θα ηθελα να ρωτησω για midi keyboard. Ασχολουμαι με κιθαρα αλλα εχω και μια τάση προς τα πληκτρα (ειχα καποτε ενα synth της GEM)  και επιθυμω να αγορασω ενα midi keyboard μαλλον 61 πληκτρων και δενξ ερω εαν θα βοηθουσε να εχει και μερικα κουμπια για drums (αλλα εαν ειναι να εχω τα πληκτρα για drums και κακη ποιοτητα πληκτρων...δεν θα το επιθυμουσα)

    Θα ηθελα να διαθέσω μέχρι 150ευρώ.

    Ευχαριστώ.


    menelaosp
    05.01.2014, 19:41
    καλησπερα mixanobios! Όταν λες θέλεις να έχει κουμπιά για ντραμς τί εννοείς; Τα midi keyboards συνήθως δεν έχουν δικούς τους ήχους και ελέγχουν ένα προγραμμα (στον υπολογιστή κυρίως) που μπορεί να δέχεται σήματα midi. Το τί ήχους θα παράγεις με το midi keyboard εξαρτάται από το τί ήχους έχεις στο πρόγραμμα. Και επίσης τα πάντα ελέγχονται από το κλαβιέ, δηλαδη για να παίξεις ντραμς θα πατάς τα πλήκτρα. Τουλαχιστον όσα πλήκτρα έχω δει εγώ δεν είχαν ειδικά κουμπιά για ντραμς. Δεν ξέρω αν εσύ εχεις δει κάτι διαφορετικό. Όσο για την ποιότητα των πλήκτρων το καλύτερο είναι να τα δοκιμάσεις εσύ για να δεις αν είναι αυτό που θες. Οτιδήποτε κι αν ακούσεις είναι απλά η άποψη του άλλου και μπορεί να μην ταιριάζει σε εσένα.