ελληνική μουσική
    720 online   ·  210.832 μέλη
    Ashikkis98cy
    15.12.2013, 22:31

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Ashikkis98cy, 06-02-2014 16:46 ]


    freddieKrueger
    15.12.2013, 23:39

    Καλησπέρα φίλε μου.

    Κατ αρχήν μπράβο σου που ήδη έχεις διαμορφώσει μια πολύ καλή εικόνα της έκτασης σου.

    Οι νότες που φτάνεις μου θυμίζουν πάνω κάτω τη δική μου πρώτη έκταση.

    Έπιανα από Ε2 μέχρι D4.

    Λοιπον το αμέσως επόμενο βήμα που θα κάνεις είναι να εντοπίσεις την έκταση της φωνής σου που τραγουδάς,άνετα,λεγκάτο,χωρίς να αναγκάζεσαι να ψυθιρίσεις,ή να φωνάξεις.

    Πχ σε μένα αυτη ηταν απο Α2 ως Βb3.

    ΑΥΤΗ είναι και η ΤΡΕΧΟΥΣΑ έκταση της φωνης σου.Σε αυτη πανω θα δουλεψεις για να την διευρυνεις και να την επακτεινεις.

    Πχ μετα απο πολλα χρονια εξασκησης εχω απο F2-Ε4 και καμμια φορα F4 ΑΝΕΤΗ έκταση φωνης.

    ΟΜΩΣ μια πολύ σημαντική ''λεπτομέρεια'':Είσαι ακόμη στη μεταφώνηση οπότε χρειάζεται να είσαι ΠΟΛΥ προσεκτικός με τη φωνή σου.Να αποφύγεις ακρότητες,μιμήσεις και άλλα βλαβερά.

    Μέσα στο φόρουμ έχουμε γράψει για κάποιες ασκήσεις σωστής ανάσας και τοποθέτησης της φωνής σου.Αυτές μπορείς άφιβα να τις κάνεις.

    Τις αναφέρω πολ΄θυ σύντομα:

    1)Ξαπλωμένος ανασαίνεις ελεύθερα μ ένα βιβλίο στην κοιλιά σου.Νοιώθεις άνετα,χασμουρητό επιθυμητό.

    2)Πάνω σε κλίμακες Ντο-ρε-μι-φα-σολ-φα-μι-ρε-ντο(το ''ντο'' ενδεικτικα αναφερεται-στην πραξη μπορεις να ξεκινησεις και απο το λα με την εξης σειρα λα-σι-ντο#-ρε-Μι-ρε-ντο#σι-λα)και ν ανεβαινεις ημιτονιο ημιτονιο,μεχρι εκει που νοιωθεις ανετα πχ ως τη ΜΙ-Φα#-Σολ#-Λα-Σι-Λα-Σολ#-Φα#-ΜΙ) να κάνεις τη άσκηση με ζζζζζ η δδδδ αααα εεεε ιιιι οοο...κτλ

    Αυτα για την ωρα φιλε μου.

    Να κλεισω λεγοντας πως περα απ αυτες τις ασκησεις καλο ειναι να απευθυνθεις και σε καποιομ ειδικο για περεταιρω βοηθεια η αν νοιωθεις πως κατι δεν κανεις σωστα.


    Ashikkis98cy
    16.12.2013, 11:37

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Ashikkis98cy, 06-02-2014 16:46 ]


    freddieKrueger
    16.12.2013, 13:57

    Καλημέρες φίλε μου...

    Το ηχητικό ντοκουμέντο που άκουσα είναι άλλη μια επιβεβαίωση του πόσο σωστός είσαι.

    Η φωνή σου λοιπόν είναι καλή.Εχεις ενα μιρκο θεματακι με την αρθωση σου και τον ελεγχο της ανασας σοιυ ειδικα στο τελειωμα μιας μουσικης φρασης,αλλα αυτο θα λυνεται οσο πιο πλυ βελτιωνεσαι.

    Μια ερωτηση:Πως νοιωθεις οταν τραγουδας σε αυτο τον τονο που εισαι?Νοιωθεις ανετα?Καποια πιεση στο λαιμο σου?Καποια δυσκολια στην ανασα σου?Μετα ο λαιμος σου ποναει η εισαι εντελω ςμα εντελως καλα?Νοιωθεις τη φωνη να βγαινει με προσπαθεια η με δυναμη εστω και μικρη η νοιωθεις τον ηχο σαν χαδι στο λαιμο σου να αντηχει εκει που πρεπει σωστα?

    Ακούς καλά κι αυτό είναι πολύ σημαντικό.

    Έχεις κατεβάσει ένα τόνο το κομμάτι κάτι που επίσης μαρτυρά πως έχεις ωριμότητα παρά το νεαρό της ηλικίας σου να εντοπίσεις την πιο άνετη έκτασή σου.

    Εχεις επιλέξει κομμάτι με μικρή έκταση φωνής και μπράβο και γι αυτό.Γενικά απεφυγε κομματια που εχουν εκξτασεις πανω απο οκταβα.

    Εγ'ω θα σου λεγα ρίξτο ακόμη ένα τόνο δλδ από Σολ ματζόρε και εκεί πάνω νοιώσε την αλλαγη στη φωνη σου καθως εξασκεισαι και βελτιώνεσαι.ΝΟΙΩΣΕ την άνεση στην ανάσα και στην παραγωγή του ήχου.

    Κάτι που έκανα εγώ και μάλιστα σε αυτό το κομμάτι:Ξεκινούσα από Ντο ματζόρε,και τραγουδούσα από G2(χαμηλότερη νότα) έως F3(υψηλότερη νότα) ενώ δούλευα λιπ ρολ,ανετη ανασα,τκλ.Μετα ενα ημιτονιο πανω με αντιστοιχη ανοδο σε ολη τη μελωδια.Δυο,τρια,τεσσερα,κτλ ωσπου εφτανα στο Σολ ματζορε η Σολ δίεση ματζόρε άνετα.Κανε κι αυτο σιγα σιγα.Ημιτονιο ημιτόνιο άνοδος η καθοδος ωσπου να νοιωσεις απολυτη ανεση και σιγουρια.

    Απ όλες τις παραπάνω ασκήσεις που αναφέρεις να αποφύγεις το σιγανό βήξιμο και τη σειρήνα.

    Επέμεινε σε όλα τ άλλα ειδικά στο Lip roll-πολύ ωφέλιμη άσκηση όπως και το χασμουρητό.

    Σημείωση:Η καθηγήτρια στο πιάνο σου είναι κατάλληλη να σε βοηθήσει με τις διάφορες αρπεζ και ΔΕΝ ειναι δασκαλα φωνητικης,εκτός κι αν έχει και αυτη την ιδιότητα.

    Το να σε βοηθήσει επιπλέον στη φωνή θα σε κάνει να σπαταλήσεις το διδακτικό χρόνο του πιάνου εις βάρους της φωνής.Κακό για την πρόοδό σου στο πιάνο.

    Τέλος α πω πως άλλο πράγμα καθηγτής μουσικής,άλλα πιανου κι άλλο φωνητικής.

    Πολύ διαφορετικά πράγματα.

     

     

     

     


    MARIAXANIA
    16.12.2013, 17:01

    Πολυ σημαντικο! Μη ρισκαρεις με τη φωνη σου. Μπορει να κανεις ασκησεις, να ανεβαινεις τονους ομωςμονο ενας δασκαλος φωνητικης μπορει να σε βοηθησει. Αν η τοποθετηση σου απεχει εστω λιγο απο το σωστο μπορει να κανεις ζημια. Καλα τα βιντεακια για να περνουμε ιδεες αλλα μονο ο δασκαλος θα καταλαβει τα λαθη που κανεις, θα σε διορθωσει και θα σου πει το σωστο. Καλως η κακως καποια πραγματα σπουδαζονται και πρεπει να απευθυνομαστε σε ειδικους για να αποφυγουμε λαθη που μπορει να καταστρεψουν τη φωνη μας


    Ashikkis98cy
    16.12.2013, 23:13

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Ashikkis98cy, 06-02-2014 16:47 ]


    Ashikkis98cy
    16.12.2013, 23:18

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Ashikkis98cy, 06-02-2014 16:47 ]


    MARIAXANIA
    16.12.2013, 23:30
    Καμια σχεση αυτα που μπορει να διορθωσει ο καθηγητης πιανου η σολφεζ κ ο καθηγητης φωνητικης. Καθενας στον τομεα του. Σπουδαζει αυτα που διδασκει. Δεν ειναι μονο η υπερπροπονηση η η καταχρηση αλλα παιζει ρολο η τοποθετηση της φωνης. (Οχι μονο η ορθοφωνια. Αλλο ορθοφωνια αλλο φωνητικη). Ελπιζω να τα πας καλα αλλα να θυμασαι σωστη δουλεια θα γινειαπο ειδικο κκ οχι διαφορους δασκαλους που λεε ο καθενας οτι ξερει
    Ashikkis98cy
    16.12.2013, 23:37

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Ashikkis98cy, 06-02-2014 16:47 ]


    MARIAXANIA
    16.12.2013, 23:43
    Ολα αυτα τα εχει σπουδασει ο συγκεκριμενος ανθρωπος? Εχει πτυχιο ανωτερων θεωρητικων, βεβαιωση σπουδων για μπουζουκι και πτυχιο τραγουδιου? Αν ναι καλα κανεις κ τον εμπιστευεσαι. Αν οχι εγω στη θεση σου θα εμπιστευομουν καποιο ειδικευμενο. Ομως η επιλογη ειναι δικη σου. Για να του εχεις εμπιστοσυνη κατι περισσοτερο θα ξερεις. Εγω κανω το δικηγορο του διαβολου γιατι εχω περασει πολλα με τ φωνη μου πριν φτασω στο σημειο που ειμαι τωρα..
    Ashikkis98cy
    16.12.2013, 23:47

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Ashikkis98cy, 06-02-2014 16:47 ]


    Ashikkis98cy
    20.12.2013, 23:35

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Ashikkis98cy, 06-02-2014 16:47 ]


    MARIAXANIA
    21.12.2013, 09:05
    1. Εισαι πολυ μικρος ακομα για να καταταξεις τον εαυτο σου σε κατηγορια 2. Η εκταση σου μπορει να αλλαξει τελειως καθως η μεταφωνηση σου δεν εχει ολοκληρωθει. Ενα ημιτονιο πιο ψηλα μπορει να καταφερεις και μονο σε ενα μαθημα με την καταλληλη τεχνικη που θα δωσει ενας δασκαλος. Μπορει καποιος να σου πει κατι κ να ξεκλειδωσεις τη φωνη σου σε χρονο μηδεν.. Σε οποιαδηποτε ηλικια μπορει να βελτιωσεις την εκταση σου. Ακομα κ μετα τα 30 κανοντας ασκησεις. Μην σε αγχωνει η ηλικια. Ετσι κ αλλιως τραγουδι κανονικα ξεκιναει καποιος μετα τη μεταφωνηση. Δηλαδη κλασικο τραγουδι οσα χρονια κ αν κανεις δεν μπορει ο καθηγητης να σου δωσει πτυχιο αν ας πουμε εισαι 22 επειδη δενεχει ωριμασει η φωνηκδεν δικαιολογουνται τα απαιτουμενα χρονια σπουδων. Παρε το βιβλιο. Καλο νομιζω οτι εινσι. Εμενα η συμβουλη μου ειναι οπως ξερεις πολλη προσοχη και αγαπη προς τη φωνη σου αφου αποφαιζεις να την καλλιεργεις σχεδον μονος σου. Αντιθετα με αυτο που ειπες για τους εφηβους εγω ξερω οτι εκεινη την περιοδο, της μεταφωνησης στην οποια κ εσυ βρισκεσαι, θελει πρισσοτερη προσοχη κ οχι ξελαστιχωμα.
    Ashikkis98cy
    21.12.2013, 13:40

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Ashikkis98cy, 06-02-2014 16:46 ]