ελληνική μουσική
    786 online   ·  210.833 μέλη

    Πώς μπορώ να γράψω δικιά μου μουσική?

    katydonald22
    01.01.2014, 19:16

    Γεια σας.:) Παίζω αρκετά χρόνια πιάνο κιθάρα και ντραμς, έχω μουσικές γνώσεις όσον αφορά συγχορδίες κλίμακες νότες αξίες κλπ και έχω επιχειρήσει άπειρες φορές να συνθέσω δικές μου μελωδίες αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Κάθε φορά που ξεκινάω να παίζω κάτι δικό μου, έρχεται αμέσως στο μυαλό μου ένα άλλο τραγούδι που ήδη υπάρχει και, συνεπώς, δεν ολοκληρώνω ποτέ μια δικιά μου μελωδία. Υπάρχει τίποτα που θα μπορούσατε να μουπείτε που θα βοηθούσε?


    panosdk
    30.11.2014, 16:21
    Αν και είναι παλιο πόστ θα σου απαντήσω. Αυτα τα πράγματα έρχονται φυσικά. Οι περισσότεροι συνθέτες συνήθως γράφουν τραγούδια πρωτού μάθουν μουσική. Και εγω οταν έγραψα το πρώτο μου τραγούδι 9 χρονών δεν ήξερα καν πώς λέγονται οι νότες. Δεν μπορούν όλοι οι οργανοπαίχτες να συνθέσουν. Γενικά ο χώρος της μουσικής χωρίζεται στους τεχνίτες που είναι συνήθως οργανοπαίχτες καλοί και στους δημιουργούς που δεν είναι πάντα και τόσο καλοί οργανοπαίχτες. Αν δεν το έχεις με την σύνθεση, μείνε σαν οργανοπαίχτης. Που είναι φανταστική ενασχόληση και θέλει και αυτό μια ζωή να αφιερώσεις για να το φτάσεις σε καλό επίπεδο. Δημιουργία δεν έχει μόνο η σύνθεση στην μουσική. Σε γενικές γραμμές βγάλε το μυαλο σου απο το παιχνίδι. Δεν χρησιμεύει το μυαλό στις πρώτες φάσεις που γράφεις ενα τραγούδι. Δεν λέμε να σκεφτώ να γράψω ενα τραγούδι. Ίσως εκεί το χάνεις.
    chriskrikelis
    30.11.2014, 18:58
    Θα συμφωνήσω καιεγώ με το πολύ ωραίο σχόλιο του φίλου panosdk. Η σ΄υνθεση έχει να κάνει με την έμπνευση και δεν έχουμε πάντα και όλοι έμπνευση. Ακόμα και όταν ξεκινάμε ένα κομμάτι, είτε στο μυαλό είτε στο χαρτί, πολλές φορές περνάει πολύς χρόνος να το ξαναπιάσουμε στα χέρια μας και πολύς περισσότερος να το ολοκληρώσουμε. Και κάποιες φορές δεν ολοκληρώνεται ποτέ. Η σύνθεση είναι μια λειτουργία του μυαλού, η σωστή σύνθεση χρειάζεται γνώσεις, χρειάζεται συνεργασία με διαφόρους ανθρώπους που θα κάνει ο καθένας το μέρος της σύνθεσης που ξέρει, χρειάζεται χρόνο και υπομονή. Πρέπει να συνθέσεις στο μυαλό σου. Να σκεφτείς το ύφος, τον χρόνο, τον ρυθμό, τα όργανα που νομίζεις ότι θα ταιριάζουν με τη μελωδία, και κάτσε στο πιάνο για μια πρώτη δοκιμή. Δεν είναι κακό να έχεις επιρροές από άλλες μουσικές, εννοώ κάτι σχετικό αλλά όχι το ίδιο. Και επίσης σημαντικό να αρχίσεις από το μουσικό ύφος που κινείσαι αυτή την στιγμή. Θα είναι κάπως άβολο π.χ. να θελήσεις να κάνεις έντεχνο, όταν παίζεις φανατικά tecno.αν και δεν είναι αδύνατο. Αυτό,έρχεται με την εμπειρία και τον καιρό. Προσπάθησε να αδειάσεις το μυαλό σου και ένα ένα ακκόρντο να προχωράς. Καλό είναι αν δεν χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα σε pc, να ηχογραφείς ακόμα και με το τηλέφωνό σου, ότι έχεις κάνει μέχρι εκείνη τη στιγμή. Και μην το ζορίζεις. Αυτά έρχονται από μόνα τους.
    mlaountou
    12.01.2015, 23:34

    kai egw ithela prin liges meres na grapsw kapoious stixous gia kapoio polu agapomeno m proswpo stin arxi den mporousa meta evala stin seira tis lekseis pou ithela na periexei to tragoudi kai ta katafera egrapsa ena polu wraio tragoudi pou einai gia ena syggekrimeno atomo kai oxi gia genika... prospathise kai tha ta katafereis!

    {#emotions_dlg.excl} Καλώς ήρθες!  Στο Forum γράφουμε ελληνικά με ελληνικούς χαρακτήρες... 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 12-01-2015 23:38 ]


    katydonald22
    08.06.2015, 21:07
    σας ευχαριστω πολυυυ και mlaountou μπρααααβο σουυ!!