ελληνική μουσική
    876 online   ·  210.833 μέλη

    Νέες ρυθμίσεις παραγωγών Radio MusicHeaven

    jorge
    04.01.2014, 21:39

    Επιγραμματικά:

    - Άλλαξε o radio server, άρα πρέπει να αλλάξουμε ρυθμίσεις σε Winamp DSP & SAM

    - Δεν υπάρχει πλέον η έννοια της αποσύνδεσης. Η μετάβαση από τον "αυτόματο" γίνεται απλά κάνοντας Connect (από το Winamp ή το SAM). Ο αυτόματος μετά από λίγα δευτερόλεπτα (30-40) κάνει fade-out και ξεκινά να παίζει το σήμα μας. Ομαλές μεταβάσεις λοιπον απο δω και στο εξης :)

    ΑΛΛΑΓΗ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ

    Ο κωδικός μένει ο ίδιος. Αλλάζει το server address, το port και πρέπει πλέον να δηλώνουμε DJ/User ID αυτό που βλέπετε:









    ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΟΥ

    - Αν παίζει ο "αυτόματος", απλά πατάτε Connect και μπήκατε.

    - Αν παίζει άλλος παραγωγός, πρέπει να πατήσει πρώτα αυτός Disconnect και μετά εσείς Connect. Οι συνεννοησεις θα γίνονται κλασικά μεσω του Chat.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 04-01-2014 21:40 ]


    επισυναπτόμενα: radio_dir.jpg radio_encoder.jpg radio_login.jpg radio_login.jpg.atch 
    aviectus
    04.01.2014, 21:42
    Εχει στο SAM DJ/UserID?
    kerveros2013
    04.01.2014, 21:49

    λοιπον μια βοηθεια σε οσους χρησιμοποιουν Sam Broadcaster ή Virtual DJ: Το User ID και το pass θα το γραψουν μαζι εκει που βαζαν πριν τον κωδικο με ενδιαμεσα το συμβολο : ! παραδειγμα: USER ID = george, Pass = 1435 αρα γραφουμε στο σημειο που βαζαμε τον κωδικο: george:1435 Για παραπανω βοηθεια θα ειμαι εδω διαθεσιμος!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kerveros2013, 04-01-2014 21:51 ]


    jorge
    04.01.2014, 21:50
    Θεός!
    jorge
    04.01.2014, 22:49

    Για το SAM Broadcaster απλά να συμπληρώσω πως:

    - το port πρέπει να γίνει 5378

    - αν υπάρχει επιλογή v1, v2 να επιλέξετε το v1

    Ο Aviectus εχει τις σωστές ρυθμίσεις, οπότε τον ρωτάτε για περισσότερα.


    kerveros2013
    04.01.2014, 22:52
    Μπραβο βρε Γιωργο!!!! Αυτο ηθελα να σου πω! Αντε καλες Εκπομπες σε ολους!!!!!
    aitherovamonas
    04.01.2014, 22:57

    Στο SAM V.2.2, το Server IP μέχρι σήμερα είναι « webradio.musicheaven.gr ». Αυτό παραμένει ως έχει;

    Αν του Avi, δουλεύουν οι ρυθμίσεις, αν μπορεί ας κάνει ένα Print Screen τη σελίδα του. Ευχαριστώ προκαταβολικά Κύριοι.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την aitherovamonas, 04-01-2014 22:59 ]


    jorge
    04.01.2014, 23:16
    Προς το παρόν κάποιοι παραγωγοί εμφανίζονται σαν Αγνωστος Παραγωγός. Δεν ξερω τι φταίει, το κοιτάω.
    kerveros2013
    05.01.2014, 00:12

    Και ενα καλο tip για οσους δουλευουν με Winamp: Στην επανω φωτο που εχει αναρτησει ο Χορχε (την πρωτη) υπαρχει η επιλογη Automatic recconection on connection failure, αυτο καλο ειναι να το εχετε τσεκαρισμενο και απο κατω τα seconds 5 ετσι ωστε αν για καποιον λογο σας πεταξει ο σερβερ λογο κακης συνδεσης ή λαθος του σερβερ τοτε μπορειτε να παρετε αυτοματα σχεδον σε 5 με 10 δευτερα πισω απο τον αυτοματο! Στο Σαμ η αντιστοιχη επιλογη ειναι στον Encoder εκει που λεει Auto reconect after... και καντε τα δευτερολεπτα 5!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kerveros2013, 05-01-2014 00:17 ]


    ilio
    05.01.2014, 00:17

    Φώτη αυτό το είχα τσεκαρισμένο πριν ... Οπότε το τσεκάρω και πάλι Smile

    Ευχαριστώ για την επισήμανση!Το είχα απορία Smile


    alkyoni
    05.01.2014, 00:58

    Καλη χρονια  σε ολους,  μιας και ειναι το 1ο ποστ για το 2014.{#emotions_dlg.biggrin}

    Με 'γεια τις αναβαθμισεις  , καλες ρυθμισεις και καλες εκπομπες!!!Smile

    Για να μην ψαχνομαστε, το νεο link με την σελιδα του server ειναι αυτο:

    http://eu3.fastcast4u.com:5376/index.html

    Και οσοι θελουν να ακουσουν με winamp επιλεγουν "listen" και ανοιγει αυτο το λινκ:

    http://eu3.fastcast4u.com:5376/listen.pls

    Καλες ρυθμισεις και καλες εκπομπες!!!!!{#emotions_dlg.walkman}

    Ευχαριστουμε jorge {#emotions_dlg.beer} και kervere!!!{#emotions_dlg.beer}


    aviectus
    05.01.2014, 01:24

     
    Οριστε οι ρυθμίσεις με Screenshot για SAM version 4.9.2


    sympetheros
    05.01.2014, 09:57

    Πολύ καλή μας χρονιά και ραδιοφωνικά!

    Οι νέες ρυθμισεις απλοποιούν τα πράγματα ο ήχος είναι πολύ καλός και πλέον εμφανίζεται και ο παραγωγός

    όπως διαπίστωσα από την πρωινή δοκιμαστική της Κυριακής.

    Μπράβο σε όλους τους συμμετέχοντες στην τεχνική επίλυση των προβλημάτων του ραδιοφώνου!

    Επίσης άκουσα κλείνοντας το πέρασμα στον player χωρις διαακοπη με ηχογραφημένη εκπομπή του Χάρη και το βρήκα...εξαιρετικό!!Ετσι ακούγονται εκπομπές ασταμάτητα ηχογραφημένες ή live!!!


    -----------------

    "Eιναι προτιμότερο να ακολουθούμε το φώς αντι για το σκοτάδι! Η φωτεινή πλευρά της ζωής έχει πάντα περισσότερο ενδιαφέρον!!http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Blog&file=page&blogger=sympetheros

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sympetheros, 05-01-2014 10:21 ]


    aviectus
    05.01.2014, 11:02

    Δημητρη  ο παραγωγος εμφανιζεται μονο οταν κανουν με Shoutcast Και Winamp εκμπομπες.


    ilio
    05.01.2014, 14:24

    Λοιπόν μια επισήμανση και από εμένα για να βοηθήσουμε όσο μπορούμε στο πρωτόγνωρο του πράγματος ... {#emotions_dlg.biggrin}

    Λοιπόν χτες έκανε εκπομπή ο Aviectus με sam και όντως δεν τον εμφάνιζε παρά σαν "ζωντανή εκπομπή".Εγώ δεν είχα θέμα.Ο Χόρχε μπόρεσε να το αποκαταστήσει.Η φώτο μου φάτσα κάρτα.{#emotions_dlg.biggrin}


    Στην προετοιμασία μας όμως για αλλαγή παραγωγών - να πάρω εγώ δηλαδή την σκυτάλη - μπαίνοντας με winamp είχα τικαρισμένο το auto connect δίπλα στο connect που έχει το shoutcast του winamp.

    Το συνηθίζαμε αυτό - όσοι εκπέμπουν με winamp - για να μην υπάρχει κενό μεταξύ των παραγωγών.

    ΤΩΡΑ όμως δεν χρειάζεται!!!!Γιατί αν το έχεις με τικ τότε πετάει τον παραγωγό που σου δίνει σκυτάλη!!!!( βλέπε aviectus ).Οπότε όποιος μπαίνει με winamp απλά θα πατήσει το connect,χωρίς να έχει τικ στο auto connect από πριν.

    ΜΕΤΑ μπορεί να το βάλει γιατί πιθανόν να τον πετάξει για δευτερόλεπτα ο server - μου συνέβει χτες - ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΝΟΥ ΤΟΥ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΣΥΝΔΕΘΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΕΤΙΚΑΡΕΙ γιατί δεν θα μπορεί να κάνει εκπομπή ο επόμενος ή ο αυτόματος server!!!!

    Αυτά παρατήρησα και όποιος έχει να προσθαφαιρέσει κάτι πολύ ευχαρίστως!!!Smile

    Καλορίζικος ο νέος σέρβερ!!!Ο ήχος είναι καμπάνα!!!Καλές εκπομπές παιδιά!!!

    Ευχαριστούμε πολύ τον Kervero (Φώτη) για την ιδέα του και τον jorge (Γιώργο) για την υλοποίηση και την συνεχή προσπάθεια του και τον αγώνα που δίνει για να ρυθμιστούν όλα και να πηγαίνουν ρολόι!!!{#emotions_dlg.thumbup}


    PetrosTser
    05.01.2014, 15:40

    Παράθεση:

    Το μέλος kerveros2013 στις 04.01.2014, 21:49 έγραψε...

    λοιπον μια βοηθεια σε οσους χρησιμοποιουν Sam Broadcaster ή Virtual DJ: Το User ID και το pass θα το γραψουν μαζι εκει που βαζαν πριν τον κωδικο με ενδιαμεσα το συμβολο : ! παραδειγμα: USER ID = george, Pass = 1435 αρα γραφουμε στο σημειο που βαζαμε τον κωδικο: george:1435 Για παραπανω βοηθεια θα ειμαι εδω διαθεσιμος!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kerveros2013, 04-01-2014 21:51 ]



    Δεν ξέρω αν είναι αφελής η απορία, αλλά η έλλειψη τεχνικών γνώσεων εκ μέρους μου την καθιστά απαραίτητη: το 1435 ισχύει για όλους και διαφοροποιούμαστε με το USER ID; Δηλαδή εγώ βάζω PetrosTser:1435;


    PetrosTser
    05.01.2014, 15:42

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 04.01.2014, 21:39 έγραψε...

    Ο αυτόματος μετά από λίγα δευτερόλεπτα (30-40) κάνει fade-out και ξεκινά να παίζει το σήμα μας. Ομαλές μεταβάσεις λοιπον απο δω και στο εξης :)



    Άλλη μία απορία: όταν κάνω Connect πατάω αμέσως play ή περιμένω να περάσουν τα 30-40 δευτερόλεπτα, να γίνει το fade out και να παίξει και το σήμα;


    antwnispatra
    05.01.2014, 16:32

    Παράθεση:

    Το μέλος aviectus στις 05.01.2014, 11:02 έγραψε...

    Δημητρη  ο παραγωγος εμφανιζεται μονο οταν κανουν με Shoutcast Και Winamp εκμπομπες.



    Και εγώ που δοκίμασα,το ίδιο συμβαίνει.Κάτι για εμάς που κάνουμε με SAM; {#emotions_dlg.helpsmilie}


    PetrosTser
    05.01.2014, 16:35

    Η πρώτη μου απορία λύθηκε με προσωπικό μήνυμα από την Ελένη Κ και την ευχαριστώ πολύ για την πρωτοβουλία της. Η δεύτερη παραμένει...


    antwnispatra
    05.01.2014, 16:36
    Εγώ πάτησα αμέσως play,νομίζω έτσι πρέπει.