ελληνική μουσική
    702 online   ·  210.848 μέλη

    Tα ατοπήματα του Δημάρχου Θεσσαλονίκης..

    KRISTHESS
    08.01.2014, 20:06

    Παραθέτω ένα σχόλιο με το οποίο συμφωνώ απόλυτα..βάσει όσων είδα στο παρακάτω βίντεο.. 

    "Δεν είναι κακό, οποιοσδήποτε να αυτοπροσδιορίζεται! Δεν είναι κακό, να δηλώνεις τη ταυτότητά σου! Ίσως και από άποψης διπλωματίας, να είναι 'χρήσιμο' να κάνεις άνοιγμα στη γείτονα χώρα (αν σε έχει εξουσιοδοτήσει το ΥΠ.ΕΞ!!).. Όμως οφείλεις, να τα αποκαλύψεις αυτά πριν γίνεις ανώτατος άρχοντας μιας τοπικής κοινωνίας και τις όποιες αποκαλύψεις να τις κάνεις πρώτα στους ψηφοφόρους και την τοπική κοινωνία στην οποία εκλέγεσαι. Δεν με πειράζει τι είσαι (περισσότερο με ενοχλεί ας πούμε που έχει μετατραπεί η Θεσ/νίκη σε ένα απέραντο 'ιδιωτικό' πάρκινγκ ΧΩΡΙΣ παράλληλα να έχει μέσα μαζικής μεταφοράς =αλητεία λέγεται αυτό!!)...πρέπει όμως να ξέρω τι είσαι (ως πολίτης της Θεσ/νίκης) και να γνωρίζω τι νιώθεις (ας πούμε κ. Μπουτάρη αν νιώθεις καταπιεσμένος από το ελλ. κράτος, που δεν σε άφησε να δημιουργήσεις ή να ομιλείς τη γλώσσα σου..).. ..Αλήθεια, γιατί αυτές οι δηλώσεις του δημάρχου έμειναν ασχολίαστες??Γιατί ούτε ένα κανάλι της Μακεδονίας ΜΑΣ δεν αναφέρθηκε σε αυτές τις δηλώσεις...??"

    Εν τω μεταξύ πριν 2 χρόνια έλεγε αυτά στα ελληνικά Μ.Μ.Ε..

    Τα συμπεράσματα δικά σας.. Εμένα προσωπικά με λυπεί... το "ό,που φυσάει ο άνεμος.."

    Η γιαγιά της προγιαγιάς της προγιαγιάς μου ώ προ προ προ προ γιαγιά{#emotions_dlg.blink} 

    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 08-01-2014 20:32 ]


    ORFEASMIRSINIS
    09.01.2014, 01:01

    ... " ου γαρ έρχεται μόνον " ...  Κρίμα για τους Θεσσαλονικείς ... δεν τους αξίζει αυτή η παρωδία, που λέγεται Μπουτάρης ...


    KRISTHESS
    09.01.2014, 04:02

    Μπορεί να είναι καλός δήμαρχος όπως λες σε αρκετά θέματα όπως στα οικονομικά που συμφωνώ,(τουρισμό και πολιτισμό-το αμφισβητώ αυτό που λες γιατί δεν είδα και καμιά πρόοδο..εκτός αν εννοείς το καρναβάλι τα Χριστούγεννα στην Πλ.Αριστοτέλους),όμως εγώ θα ήθελα να γνωρίζω όλα τα παραπάνω που ανέφερα πριν τον ψηφίσω.

    Ένας άνθρωπος που γίνεται Δήμαρχος της Θεσσαλονίκης κρίνεται όχι μόνο για το έργο του αλλά και για τις απόψεις του,εφ'όσον παρουσιάζεται και ως αυτεπάγγελτος εκπρόσωπος της Ελλάδος με την ιδιότητα του Δημάρχου και τοποθετείται δημοσίως αποκαλύπτοντας για πρώτη φορά στοιχεία για τον εαυτό του..και που? στα Σκόπια...όταν γνωρίζουμε πως μπορούν εκεί να το εκμεταλλευτούν σε βάρος της Ελλάδας.

    Από εκεί προκύπτει η συνολική εικόνα.. Άλλη εικόνα είχα όταν τον ψήφισα. Αν ήξερα τα παραπάνω..δεν ξέρω ειλικρινά αν θα τον ψήφιζα.Ο Δήμαρχος θα πρέπει κατά βάση να εκπροσωπεί το λαό της πόλης του και όχι τον ίδιο.Και αν μη τι άλλο οφείλει να ενημερώνει τον λαό που τον εξέλεξε προτού προβεί σε τέτοιες δηλώσεις και όχι να παρουσιάζεται πότε έτσι πότε αλλιώς.Και εν πάσει περιπτώσει, στα Σκόπια πήγε ως Δήμαρχος Θεσσαλονίκης και όχι ως Ιδιώτης.

    Για μένα λοιπόν είναι άκρως ενοχλητικό να τον ακούω να λέει στα Σκόπια για πρώτη φορά πράγματα που δεν ήξερα όταν τον ψήφιζα...για να φανεί άραγε..συμπαθής??Δεν καταλαβαίνω τι εξυπηρετούσε όλο αυτό που έκανε...ειλικρινά έπεσα από τα σύννεφα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 09-01-2014 04:15 ]


    sven
    09.01.2014, 10:26

    Αν και δεν αποτελεί έκπληξη κι ούτε είναι η πρώτη φορά -αλλά κι ούτε η τελευταία- είναι κάθε φορά πραγματικά θλιβερό να διαπιστώνει κάποιος πως υπάρχουν ακόμα και νέοι άνθρωποι, που αντί η σκέψη και οι αντιλήψεις τους να έχουν τη δροσιά, τη φρεσκάδα και το άρωμα της πρωινής αύρας, αντίθετα, αναδύουν μια έντονα δυσάρεστη οσμή ναφθαλίνης και Ανθιμίλας…

    Ένοχος, λοιπόν, ο Μπουτάρης, που θα έπρεπε -κατά τη γνώμη κάποιων «Υπερευαίσθητων Υπερελληναράδων»-, να ντρέπεται και να κάθεται στο σπίτι του, επειδή είχε την «ατυχία» οι πρόγονοί του, όπως και εκατομμυρίων άλλων ελλήνων, να έχουν γεννηθεί ή ζήσει σε μέρη/χώρες που σήμερα, για διάφορους λόγους, υποστηρίζουν απόψεις ή εφαρμόζουν πρακτικές/πολιτικές που είναι απαράδεκτες έως και εχθρικές για τη χώρα μας.

    Επειδή, για παράδειγμα, εγώ ως πόντιος και 2-3 εκατομμύρια ακόμα έλληνες, που έχουμε προγόνους που γεννήθηκαν και έζησαν σε εδάφη και πόλεις που ανήκουν πλέον σε χώρες όπως η σημερινή Τουρκία, Ρωσία, Αλβανία, Σκόπια κ.ά., θα έπρεπε να ντρεπόμαστε και να αποσιωπούμε την καταγωγή ή τις ρίζες μας; Το ό,τι οι πρόγονοί μας γεννήθηκαν και έζησαν, π.χ. στην Τουρκία, μου στερεί το δικαίωμα να θεωρώ και να υποστηρίζω ανοικτά πως η Τουρκία είναι μια χώρα με στρατεύματα κατοχής στην Κύπρο, πως επιβουλεύεται ελληνικά εδάφη, θαλάσσιο και εναέριο χώρο κ.τ.λ.; Αυτό ακριβώς δεν έκανε και ο Μπουτάρης; Τι το επιλήψιμο, λοιπόν;

    Ακμάζουσες ελληνικές παροικίες υπήρχαν στο παρελθόν όχι μόνο παντού στα Βαλκάνια αλλά και σε ολόκληρη την Ευρώπη. Μην ξεχνάς πως πολλά μέλη της Φιλικής Εταιρείας ζούσαν στη σημερινή Ρουμανία και η ιδέα αυτή από εκεί ξεκίνησε εν πολλοίς. Αν σήμερα η Ρουμανία υιοθετούσε μη φιλικές προς τα ελληνικά συμφέροντα θέσεις, κάποιος που θα είχε προγόνους από εκεί θα έπρεπε να κρύβεται και να ντρέπεται γι΄αυτό;

    Λίγη ιστορική μνήμη δεν βλάπτει ούτε και λίγο βούτημα της γλώσσας σε φαιά ουσία. Οι πολλές δε «κορώνες» μόνο…βράχνιασμα μπορεί να προκαλέσουν…


    aviectus
    09.01.2014, 11:53

    Ακομα εκθεσεις ιδεων γραφεις Sven?

    no οffence, αλλα τι θες να πεις? οτι μου φταει ο Μπουταρης που πηγα φανταρος στην Κυπρο? Εκτος απο τις ριζες που αναφερεις, ξερεις οτι οι Ελληνες μεγαλωνουν με συνδρομο μισους? και οι αρχαιοι Ρωμαιοι κατοικουσαν στο Λονδινο, αλλα δεν το εκαναν θεμα.


    ΥΣ: Οι τουρκοι μου εχουν φερθει καλυτερα απο καθε λαο που ανεφερες στο ποστ σου.





    Konstantinosoa
    09.01.2014, 12:03
    Αυτό με την ιστορική μνήμη ας το προσέχουμε καλύτερα. Γιατί ο καθένας εννοεί διαφορετικά την ιστορική μνήμη. Θα επανέλθω όταν βρω λίγο χρόνο. Αν και πάλι ένα μη μουσικό θέμα σε ένα μουσικό site. Ως Θεσσαλονικεύς ζω την κατάσταση και δεν ομιλώ με ύφος 10 καρδιναλίων εκ του μακρόθεν θα προσπαθήσω να είμαι δίκαιος.
    KRISTHESS
    09.01.2014, 12:34

    Αγαπητέ Σβεν μάλλον δεν κατάλαβες για μια ακόμη φορά την τοποθέτησή μου και προχωρείς σε χαρακτηρισμούς όπως "Ανθιμίλα" κτλ που προφανώς δεν περιμένεις να τους πάρω προσωπικά αν και απευθύνεσαι σε μένα.

    Ο καθένας όπως είπα μπορεί να πιστεύει και να αυτοπροσδιορίζεται όπως γουστάρει. Έχει όμως την υποχρέωση εφόσον διεκδικεί την ψήφο μου να τα γνωστοποιεί αυτά στους ψηφοφόρους και όχι κατόπιν εορτής.Γιατί και γω αν θέλεις αυτοπροσδιορίζομαι ως Ελληνίδα από τη Μακεδονία όπως αυτοπροσδιορίζεται και ο Σκοπιανός ως Μακεδόνας και ο Τούρκος ως Τούρκος.Και ναι κι αυτό εν μέρει καθορίζει και την κρίση μου. Γιατί δεν γουστάρω να ψηφίζω κάποιον που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί διπρόσωπος ή ανθέλληνας.

    Όταν ξέρεις ότι αυτά μπορεί να καθορισουν τη δική μου ψήφο και δεν τα λες, τότε εμένα με εξαπατάς.Αν εσένα δε θα σε επηρέαζε κάτι τέτοιο, είναι σεβαστό. Άσε με όμως να αποφασίζω μόνη μου.Δικαίωμα δικό μου είναι, όπως και δικαίωμά μου να κρίνω σ'αυτό το κομμάτι κάποιον που νιώθω ότι δεν ήταν ειλικρινής απέναντί μου σε ένα συγκεκριμένο θέμα.Ο καθένας κρίνει με βάση αυτό που πιστεύει. Το να λες ότι θλίβεσαι για την "Ανθιμίλα" και δεν ξέρω εγώ τι άλλο, είναι τουλάχιστον θλιβερό για μένα και δε θα το σχολιάσω περαιτέρω.Τι να κάνουμε προοδευτικός προφανώς είσαι μόνο εσύ και μεις είμαστε κολλημένα μυαλά.Λυπάμαι.

    Τον Μπουτάρη τον ψήφισα γιατί και γω ήθελα την αλλαγή, αλλά αν είχα γνώση των παραπάνω πιθανόν δε θα τον ψήφιζα,αλλά θα προβληματιζόμουν λίγο παραπάνω.Για τις τούμπες που κάνει (βλ.και τις δηλώσεις πριν 2 χρόνια) είναι υπεύθυνος ο ίδιος και κανένας άλλος.Αυτό υποκρύπτει για μένα κουτοπονηριά.

    Το να λες τέτοια ωστόσο πράγματα στα Σκόπια ως Δήμαρχος(ως επίσημος εκπρόσωπος του ελληνικού κράτους ενώ γνωρίζεις για την ευαισθησία του θέματος)και τη στιγμή που είσαι έξυπνος ή θεωρείσαι και ξέρεις πως μπορούν εκεί να τα εκμεταλλευτούν, ειλικρινά δεν ξέρω τι σκοπό εξυπηρετεί.Κανένας δεν του ζήτησε να αποσιωπήσει τη καταγωγή του όπως λες.Ίσα ίσα θα έπρεπε  να τα πει εδώ.Αλλά μάλλον εδώ.. ενήργησε βάσει των συμφερόντων του.. Αλλά σε συνέντευξη στα ..Σκόπια???Έλεος δηλαδή..Ας τα έλεγε εδώ μέσα. Αλλά δεν τα είπε ..δυστυχώς. Και δεν τα είπε όταν έπρεπε.
    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 09-01-2014 13:00 ]


    sven
    09.01.2014, 13:00

    @ Konstantinosoa,

    σε περίμενα... Καλωσόρισες...:)))

    Όσον αφορά στο ύφος 10 καρδιναλίων, έχω να πω πως στο σπίτι του κρεμασμένου ΔΕΝ μιλούν για σχοινί...

    Όταν επανέλθεις, λοιπόν, μην ξεχάσεις να πάρεις μαζί σου το...πετραχήλι και τις...περγαμηνές σου και τις όποιες δημοσιεύσεις σου ΚΑΙ για το θέμα αυτό...:)))


    KRISTHESS
    09.01.2014, 13:43
    Το ατόπημα Λαμα είναι ότι πράγματα που θα έπρεπε να τα πει εδώ και μάλιστα όταν έπρεπε τα είπε σε συνέντευξη στα Σκόπια..Τις δηλώσεις του βιντεο νο2 τις έκανε εδώ για εσωτερική κατανάλωση και ποτέ στα Σκόπια.Αν δεν αντιλαμβάνεσαι αυτό που λέω περί εξαπάτησης αν θέλεις του υποψήφιου ψηφοφόρου ή δε θέλεις να το δεις, σεβαστό.
    KRISTHESS
    09.01.2014, 13:59

    Πάντως μια χαρά ανέφερε όλο το γενεαλογικό του δέντρο στα Σκόπια και χωρίς να τον ρωτήσουν..Τώρα πλάκα μου κάνεις!!!Εσύ δεν θες να ξέρεις ποιον ακριβώς ψηφίζεις και πληροφορίες γι αυτόν τον άνθρωπο?? Τι είναι αυτά που λες??

    Ναι φίλε μου. Όλοι έχουν βιογραφικά στις υποψηφιότητές τους και γι'αυτο τα βγάζουν.. Στο βιογραφικό του Μπουτάρη δεν έγραφε ότι καταγεται από το Κρούσοβο.Και δεν κατάλαβα τι εξυπηρετούσε να πει από μόνος του σε συνέντευξη στα Σκόπια ότι η καταγωγή του είναι από εκεί. Δηλαδή τι ακριβώς ήθελε να πει εκεί ο ποιητής?Κι αφού το είπε εκεί γιατί δεν το είπε ποτέ εδώ? Και γιατί δεν υποστηριξε τις απόψεις που επικαλέστηκε στο 2ο βίντεο εκεί?

    Αυτά είναι τα εύλογα ερωτήματά μου. Και είναι δικαίωμά μου να γνωρίζω ποιον ψηφίζω. Αν εσένα δε σε νοιάζει , λίγο με ενδιαφέρει.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 09-01-2014 14:02 ]


    sven
    09.01.2014, 14:00

    Αγαπητή, Κριστίν,

    ας αφήσουμε τις συνεχείς δικές «παρερμηνείες» των γραφομένων σου και ας εστιασθούμε στο συγκεκριμένο.

    Τι θα έπρεπε να γνωστοποιήσει ο κάθε Μπουτάρης, κατά την άποψή σου; Το γενεαλογικό του δέντρο; Αυτό είναι το σημαντικότερο ή οι θέσεις, η ιδεολογία και η όποια άλλη κοινωνική του δράση; Τι είναι αυτό το τόσο σημαντικό που «απέκρυψε»; Η καταγωγή των προγόνων του; Θα έπρεπε να ντρέπεται γι΄αυτό; Μήπως είναι κάτι χειρότερο και από ρατσισμό αυτό;

    Αν ήταν από πρόθεση ή από «κουτοπονηριά», όπως λες, τότε γιατί το αποκάλυψε, και μάλιστα από δική του πρωτοβουλία και ενώπιον επικείμενων δημοτικών εκλογών στις οποίες θα προσπαθήσει και πάλι να διεκδικήσει τη δημαρχία; Το ό,τι οι δηλώσεις αυτές έγιναν στα Σκόπια, θεωρείς, πως πίστευε ότι δεν θα γίνουν ΑΜΕΣΑ γνωστές και στην Ελλάδα; Ο Μπουτάρης, χωρίς να είμαι τιμητής του και επειδή έτυχε να τον γνωρίσω, μόνον αφελής δεν είναι…

    Προσωπικά, τον παραδέχομαι γιατί μιλά για τα «πιστεύω» του χωρίς να μασά τα λόγια του και χωρίς να υπολογίζει το όποιο πολιτικό κόστος. Πόσοι το έχουν κάνει αυτό και με τον τρόπο που το έχει κάνει ο Μπουτάρης, και μάλιστα για πολύ «ευαίσθητα» και όχι ιδιαίτερα σημαντικά -από πολιτική άποψη- θέματα;

    Αυτό δεν είναι ένα από τα σημαντικότερα που ζητάμε -υποτίθεται- από τους πολιτικούς μας; Εκτός αν πρέπει να μιλούν καθαρά για όσα μας αρέσουν μόνο…


    KRISTHESS
    09.01.2014, 14:04

    Μα αγαπητέ μου οι δηλώσεις αυτές δεν παίχτηκαν από κανένα κανάλι ούτε έγιναν γνωστές όπως λές ευρέως στην Ελλάδα. Να μιλά για τα πιστεύω του όπως λες , αλλά παντού. Όχι επιλεκτικά.

    Λάμα άστο. Είσαι αλλού και δεν καταλαβαίνεις αυτό που λέω.Φιλιά.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 09-01-2014 14:06 ]


    pastella
    09.01.2014, 14:14

    Προσπαθώ κι εγώ να βρω τι το περιεργο και αντιφατικό λέει ο δήμαρχος. Έτσι ειναι τα πράγματα, πολλοίκάτοικοι στα Βαλκάνια έχουν ψιλοανακατεμένη φυλετική καταγωγή.

    Αρχές Οκτώβρη πήγα οδικώς στη Σερβία και πέρασα από τα Σκόπια. Άκουγα σημεία και τέρατα από πολλούς για τη διαδρομή που φανταζόνται μάλλον οτι συναντάς ληστές με γενειάδες και καλάσνικοφ κάθε 5 χιλιόμετρα ή πως θα πέσει καμιά βόμβα επάνω στο αυτοκίνητο. Χοντρικά οι 5-6 ώρες μου σαν οδηγός στη γείτονα χώρα είχαν ως εξής:

    1) Δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα στο δρόμο.

    2) Η Γευγελή ειναι τίγκα στους Έλληνες- πηγαίνουν για καζίνο, ψώνια, βενζίνη.

    3) Όλοι οι υπάλληλοι πλην ενός στα σύνορα Σερβίας-Σκοπίων στην επιστροφή(που ήταν λίγο κάφρος με όλα τα οχήματα αλλά όταν δεν μου μίλησε αγγλικά του μίλησα στα γερμανικά και το βούλωσε)  ευγενέστατοι και εξυπηρετικοί.

    Συγκεκριμένα, η τελωνειακή υπάλληλος πριν μπούμε Σερβία, όταν έμαθε οτι πάμε στη συναυλία του Πήτερ Γκάμπριελ μας είπε οτι ειναι μεγάλη φαν του, μας ευχήθηκε να περάσουμε καλά και να ρίξουμε και ένα χορο για αυτήν στο Sledgehammer.

    Επίσης,ένας υπάλληλος σε κάποια διόδια με ενημέρωσε αναλυτικά για τους τρόπους πληρωμής ώστε να μην χαλάσω πολλά ευρώ και μου μείνουν σκοπιανά νομίσματα.

    4) Ο δρόμος είναι άνετος, αν εξαιρέσουμε τα πρώτα χιλιόμετρα όπου οι τρύπες δεν έχουν καλυφθεί τόσο ομαλά και τα φώτα ήταν αναμένα παντού. Κανένα πρόβλημα. ΑΛΛΑ, στην επιστροφή επι ελληνικού εδάφους παραλίγο να παρασύρω έναν πεζό έξω από το Ξυλόκαστρο που περπατούσε αμέριμνος βραδιάτικα στην αριστερή λωρίδα και στον μεγάλο κόμβο για να βγω στην Εγνατία δεν ειχε καθόλου φώτα. Γενικά δεν είχαμε φώτα στον κάθετο αυτοκινητόδρομο από τον Ε75, δεν είχε φώτα στον σταθμό ανάπαυσης, σκοτάδι μαύρο πίσσα. Σε διεθνή δρόμο για την Ευρώπη.

    5) Μπαίνοντας στα Σκόπια νομίζεις οτι είσαι στη Βόρειο Ελλάδα, κάπου Σέρρες, Δράμα, Καβάλα, Ξάνθη. Πανεμορφη η κοιλάδα του Αξιού. 

    Πριν 100 χρονια, μπήκαν κάποια σύνορα και χωριστήκαμε. Πριν 100 χρόνια, είμαστε όλοι υπήκοοι της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας. Η καταστροφή της Σμύρνης και το Ολοκαύτωμα των Εβραίων ήταν οι αιτίες που η Θεσσαλονίκη έχει κυρίαρχο το ελληνικό φύλο σήμερα.

    Η καταγωγή μου είναι από τη Β.Ελλάδα εξ' ολοκλήρου (Χαλκιδική, Κοζάνη), δεν έχω πρόσφυγες προγόνους, άρα είμαι Μακεδόνισσα 100% από όσα έχω ψάξει. Έχω κουραστεί να εξηγώ την κατάσταση με το όνομα σε όσους αποκαλούν Μακεδονία σκέτο την γείτονα χώρα. Εχω κουραστει να εξηγώ ότι όταν σπούδασα στο University of Macedonia δεν ξενιτεύτηκα στα Σκόπια.

    Παρόλα αυτά, λυπάμαι τους γείτονες που μεγάλωσαν με την προπαγάνδα για την καταγωγή τους όπως λέει ο δήμαρχος στο δεύτερο βίντεο, αλλά δεν θα μισήσω κάποιο λαό για αυτό το λόγο. Η αποτυχία των Ελλήνων πολιτικών δεν σημαίνει οτι εγώ θα πρέπει να γίνω εθνικίστρια για να αποδείξω ΤΙ σε μια υπόθεση που μοιάζει χαμένη πια...

    Εξαιρετικό το group Παλιές φωτογραφίες της Θεσσαλονίκης - Old Photos of Thessaloniki. Επειδή οι φωτογραφίες δεν ψεύδονται, αυτή είναι η αλήθεια της Θεσσαλονίκης.

    Extra: ο Θεμις Σεβαστιάδης σε συνεδρίαση του ΔΣ της πόλης. Έχει ενδιαφέρον.


    pastella
    09.01.2014, 14:19

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 09.01.2014, 13:59 έγραψε...

    Στο βιογραφικό του Μπουτάρη δεν έγραφε ότι καταγεται από το Κρούσοβο.Και δεν κατάλαβα τι εξυπηρετούσε να πει από μόνος του σε συνέντευξη στα Σκόπια ότι η καταγωγή του είναι από εκεί. 


    Ο Μπουτάρης έχει βλάχικη καταγωγή

    Οι Βλάχοι δεν είναι μόνο στην Ελλάδα


    tallos
    09.01.2014, 14:25
    ο Μπουταρης εχει επαγγελματικο αλισβερισι με τα σκοπια γιαυτο τους καλοπιανει.σου λεει ,αυριο μπορει να μην ξαναβγω δήμαρχος,οι δουλειες δουλειες όμως.
    ORFEASMIRSINIS
    09.01.2014, 14:42

    Παράθεση:

    Το μέλος LlamaWithHat στις 09.01.2014, 13:33 έγραψε...

    Btw, και στα 2 βίντεο αυτά που λέει είναι απόλυτα ορθολογικά... Δε ξέρω που είναι το ατόπημα βοηθήστε με λίγο...

    Επειδή λοιπόν σ΄ αγαπάω θα σου εξηγήσω ... Το ατόπημα είναι ότι όλη αυτή η μπουρδολογία  λέγεται και γίνεται κάτω από μια τεράστια ταμπέλα που γράφει MACEDONIA ... Έ Όταν είσαι και Δήμαρχος της πρωτεύουσας της ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ;! ...


    Konstantinosoa
    09.01.2014, 15:30

    Εν αρχή Sven δεν σε προσέβαλα και επίσης ο τρόπος που γράφεις είναι λίγο μπερδεμένος και δεν κατάλαβα ακριβώς τις θέσεις σου. Είπα μόνο ένα γενικό σχόλιο για το τί θεωρεί ο καθένας ιστορική μνήμη.

    Γιατί υπάρχουν άνθρωποι με γνώση της ιστορίας, υπάρχουν αριστεροί και δεξιοί που προσαρμόζουν την ιστορία στην ιδεολογία τους και άνθρωποι παντελώς άσχετοι με αυτήν, που είτε κακώς ομιλούν ιστορικά, είτε δεν κατέχουν πράμα, κακώς αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα, αλλά τουλάχιστον δεν μπλέκονται με τέτοια θέματα.

    Επίσης το σχόλιο περι ύφους δεν αναφέροταν σε εσένα. Το να γίνεται λόγος όμως για τον Δήμαρχο της πόλης με τόση παρρησία απο άτομα που δεν ζουν εδώ, είναι λογικά να βρει σχετικό σχόλιο.

    Τέλος αν σε ενοχλεί που έχω γενικότερες γνώσεις, όποιες έχω, δόξα τω Θεώ οι γονείς μου με βοήθησαν σε αυτό παρά την εργατική τους τάξη, ωστόσο δεν μπαίνω να γράψω οπουδήποτε, αλλά όπου μπορώ να το κάνω.

    Τα πετραχείλια και οι περγαμηνές είναι απαξιωτικά σχόλια πριν καν τοποθετηθώ.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 09-01-2014 15:33 ]


    KRISTHESS
    09.01.2014, 15:57

    Παράθεση:

    Το μέλος LlamaWithHat στις 09.01.2014, 14:06 έγραψε...

    Δε μιλάει για τα πιστεύω του στο βίντεο... Για την οικογένειά του μιλάει... Δεν ήταν καν υποχρεωμένος να τα πει σε κανέναν αυτά...



    Ακριβώς .Δεν ήταν υποχρεωμένος να τα πει.Αλλά τα είπε.Στα Σκόπια. Ένιωσε τόση ανάγκη να "απολογηθεί", προφανώς.. που γεννήθηκε Έλληνας ..και να δείξει ότι είναι κοντά τους και τους κατανοεί..ε??Άστο. Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε που λένε..


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 09-01-2014 16:05 ]


    KRISTHESS
    09.01.2014, 16:13
    Αυτό που άκουσες.Ειρωνικά το λέω.
    sven
    09.01.2014, 16:15

    Konstantinosoa,

    μετά τις διευκρινίσεις σου, σου ζητώ συγγνώμη για τα σημεία που απ΄ό,τι φαίνεται σε αδίκησα, ή σωστότερα, λάθος κατάλαβα...

    Να διευκρινίσω κι εγώ τώρα κάτι στο οποίο εσύ φαίνεται πως με αδικείς(;) ή λανθασμένα αντιλήφθηκες.

    ΔΕΝ με ενοχλούν όχι μόνον οι δικές σου γνώσεις αλλά γενικώς η ΓΝΩΣΗ την οποία λατρεύω και εκτιμώ απεριόριστα, ιδιαίτερα όταν συνοδεύεται από σεμνότητα και δεν επιδεικνύεται.

    Χίλια μπράβο για τις όποιες γνώσεις έχεις και φυσικά να νιώθεις υπερήφανος για αυτές όσο και για την τάξη από την οποία προέρχεται η οικογένειά σου. Αυτό κάνει την προσπάθειά που έχεις καταβάλει ακόμα πιο ζηλευτή.

    Κι εγώ από εκεί προέρχομαι και, παρόλο που δεν ανήκω πλέον σε αυτήν, με αυτήν συμπάσχω, αναπνέω και συναναστρέφομαι κατά κύριο λόγο καθημερινα στον ελεύθερό μου χρόνο.

    Μπορεί να μην συμφωνούμε ιδεολογικά σε ορισμένους τομείς -απ΄ό,τι έχω αντιληφθεί- αλλά τα σχόλιά σου είναι από αυτά που διαβάζω με ενδιαφέρον.

    Καλή συνέχεια να έχουμε ακόμα και αν διαφωνούμε, και αυτό ισχύει για ΟΛΟΥΣ μας...:)))