ελληνική μουσική
    741 online   ·  210.849 μέλη

    Διαγράψτε την Ελλάδα..

    KRISTHESS
    15.01.2014, 16:34

    Μπορεί πολλοί από μας να μην αγαπάμε τόσο την Ελλάδα.. κάποιοι άλλοι όμως και τη σέβονται και την αγαπάνε πιο πολύ από μας..κι ας μην είναι Έλληνες..

    Ένα πολύ όμορφο κείμενο ,τιμητικό για την Ελλάδα, από Γάλλο λογοτέχνη...

    "Γκρεμίστε όλη την Ελλάδα σε βάθος 100 μέτρων. Αδειάστε όλα τα μουσεία σας, από όλον τον κόσμο.

    Γκρεμίστε κάθε τι Ελληνικό από όλο τον πλανήτη.

    Έπειτα σβήστε την Ελληνική γλώσσα από παντού.

    Από την ιατρική σας, την... φαρμακευτική σας.

    Από τα μαθηματικά σας (γεωμετρία, άλγεβρα)

    Από την φυσική σας, χημεία

    Από την αστρονομική σας

    Από την πολιτική σας

    Από την καθημερινότητα σας. Διαγράψτε τα μαθηματικά, διαγράψτε κάθε σχήμα, κάντε το τρίγωνο-οκτάγωνο, την ευθεία-καμπύλη, σβήστε την γεωμετρία από τα κτίρια σας, τους δρόμους σας, τα παιχνίδια σας, τα αμάξια σας, σβήστε την ονομασία κάθε ασθένειας και κάθε φαρμάκου, διαγράψτε την δημοκρατία και την πολιτική, διαγράψτε την βαρύτητα και φέρτε το πάνω κάτω, αλλάξτε τους δορυφόρους σας να έχουν τετράγωνη τροχιά, αλλάξτε όλα τα βιβλία σας (γιατί παντού θα υπάρχει και έστω μια ελληνική λέξη), σβήστε από την καθημερινότητα σας κάθε ελληνική λέξη, αλλάξτε τα ευαγγέλια, αλλάξτε το όνομα του Χριστού που και αυτό βγαίνει από τα Ελληνικά και σημαίνει αυτός που έχει το χρίσμα, αλλάξτε και το σχήμα κάθε ναού (να μην έχει την ελληνική γεωμετρία), σβήστε τον Μέγα Αλέξανδρο, σβήστε όλους τους Μυθικούς και Ιστορικούς ήρωες, αλλάξτε την παιδεία σας, αλλάξτε το όνομα της ιστορίας, αλλάξτε τα ονόματα στα πανεπιστήμια σας, αλλάξτε τον τρόπο γραφής σας, χρησιμοποιήστε τον αραβικό, διαγράψτε την φιλοσοφία, διαγράψτε, διαγράψτε, διαγράψτε... Θα πείτε «δεν γίνεται». Σωστά, δεν γίνεται γιατί μετά δεν θα μπορείτε να στεριώσετε ούτε μία πρόταση!

    Δεν γίνεται να σβήσει η Ελλάδα, ο Έλληνας, η προσφορά του πάνω σε αυτόν τον πλανήτη...

    Η πρόκληση πάντως ισχύει." Jean Richepin





    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    KRISTHESS
    15.01.2014, 17:31
    ποιο είναι το γραφικό?Ηάποψη που εξέφρασε ένα ξένος για την Ελλάδα.. φαντάζομαι?έτσι λοιπόν να απαντάμε σε όλους όσους μας υπερασπίζονται..είστε γραφικοί !
    KRISTHESS
    15.01.2014, 17:38
    Ότι είμαστε όντως σε απελπιστική κατάσταση..φαίνεται και από τον τρόπο σκέψης νεοελλήνων που ισοπεδώνουν τα πάντα.
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    aviectus
    15.01.2014, 17:42
    όχι, γιατί άλλοι τόσοι Ξένοι μας τα "χώνουν" κάθε μέρα, αλλά τα κείμενα τους δεν τα κάνετε clopy paste. O κλασσικός Ελληνας αμφιταλαντεύεται μεταξύ των θαυμάτων του γέροντα παϊσιου και την εξύψωση του αρχαίου Ελληνικού ιδεώδους, ενός λαού που δε μπορεί να δεχθεί αρνητική κρητική και να παραδεχθεί οτι πρόγονοι του μπορεί ήταν μαϊμούδες που αντί για κλαδιά σκαρφάλωναν σε μάρμαρα και ναούς.
    aviectus
    15.01.2014, 17:44
    "Μην πιστεύεις ότι διαβάζεις στο διαδίκτυο" --- Βολτέρος
    KRISTHESS
    15.01.2014, 17:47
    ναι όντως ο Αριστοτέλης ήταν μαϊμού, όπως και πολλοί άλλοι Αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι και όχι μόνο άλλωστε.Και όντως δεν δεχόμαστε τις αρνητικές κριτικές, ποτέ όμως.Είμαστε απίστευτα εγωιστές. Δεν το συζητώ.Να υποθέσω ότι εσύ που τις δέχεσαι τις αρνητικές κριτικές ας πούμε..είσαι εκτός αυτού του "λαού"
    tallos
    15.01.2014, 17:47
    Λαμα,τον Δαρβινο εχεις ηρωα;κριμα γιατι σε εχω για εξυπνο παιδι.
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    KRISTHESS
    15.01.2014, 17:55

    Παράθεση:

    Το μέλος LlamaWithHat στις 15.01.2014, 17:47 έγραψε...

    Πρόοδος sweetheart είναι να ισοπεδώνεις πρώτα απ'όλα τον αυτό σου και πάνω στα συντρίμμια να ξαναχτίζεις. Πρόοδος δεν είναι σε καμία περίπτωση να ακολουθείς και να κολλάς χωρίς κριτική σκέψη σε όσα έχεις μάθει και παίρνεις ως δεδομένα. 


    και ποιος σου είπε sweetheart ότι δεν "ισοπεδώνω" τον εαυτό μου και όχι τον αυτό μου?και ποιος σου είπε ότι ακολουθώ τα πάντα χωρίς κριτική σκέψη?Και ποιος σου είπε ότι όλα τα παίρνω ως δεδομένα? Όλα αυτά τα εξήγαγες επειδή ανήρτησα ένα κείμενο υπεράσπισης της Ελλάδας που δεν το έγραψε Έλληνας?Μπράβο βρε- καταπληκτική η διαίσθησή σου και υψηλό το IQ σουSmile


    freddieKrueger
    15.01.2014, 18:06

    Το γεγονός πως και άλλοι πολιτισμοί όπως των Αράβων πρόσφεραν πολλά στα μαθηματικά,τη φυσική και την αστρονομία,δεν ακυρώνει ούτε στο ελάχιστο την τεράστια προσφορά των Ελλήνων στη γλώσσα,τον πολιτισμό,τη φιλοσοφία,την Ιατρική,τα μαιθηματικά,την αρχιτεκτονική,και σε άλλους πολλους τομεις του επιστητου.

    Πολλές απ τις λέξεις που χρησιμοποίησε ο Λάμα στη λίστα των ξένων μοντέρνων επιστημόνων είναι ελληνικές πχ mathematics,physics,mechanics)

    Κακά τα ψέμματα οι αρχαίοι πολιτισμοί έθεσαν τα θεμέλια.Μεταξύ αυτων,σε περίοπτη θέση και ο αρχαίος Ελληνικός πολιτισμός,η ΔΙΚΗ μας κληρονομιά που μας κάνει να μαστε περήφανοι που μαστε Έλληνες.

    Αυτά.

    Πριν απαξιώσουμε ας σκεφτούμε καλά.

    Όσο γραφικοί σας φαίνονται οι διθύρραμβοι για το αρχαίο Ελληνικό πνεύμα,άλλο τόσο γραφική και η απαξίωσή του.

     


    -----------------

     Χρατσ χρουτσ χρατσ κάνει όταν τη βάζω.Αλλά μετά άντε να την πάρω πίσω...{#emotions_dlg.tt2}

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 15-01-2014 18:08 ]


    KRISTHESS
    15.01.2014, 18:09

    Παράθεση:

    Το μέλος LlamaWithHat στις 15.01.2014, 18:02 έγραψε...

    Το συμπέρασμα που βγάζω παρ'όλα αυτά είναι ότι για μια ακόμη φορά αντιφάσκεις λέγοντας από τη μια να μην ισοπεδώνουμε και από την ότι άλλη ισοπεδώνεις τον ίδιο σου τον εαυτό. 

    Δε πιστεύω ότι το έψαξες και πολύ το κείμενο. Αν όντως ανήκει στον Ρισπέν, πότε το είπε, γιατί... Αν το έχουμε συζητήσει ξανά σε αυτό το site...

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=29913

    {#emotions_dlg.rolleyes}



    τι σχέση έχει η δική μου ισοπέδωση με την ισοπέδωση επιτευγμάτων??που την βλέπεις την αντίφαση? Δεν ξέρω που κυμαίνεται το ΙQ σου όπως λες, αλλά την αντίφαση ως έννοια σίγουρα δεν την καταλαβαίνεις.Όσον αφορά αν έχει ξανασυζητηθεί στο σάιτ όντως δεν το έψαξα.Έχεις δίκιο.Χαστούκισέ με.


    freddieKrueger
    15.01.2014, 18:14

    Γιατί δεν είμαι ατομιστής να μαι περήφανος μόνο για δικά μου επιτευγματα φιλε μου...

    Άλλος το κανε,γενιές το συνέχισαν,επέζησε ανά την ιστορία ως πολιτιστική κληρονομιά και παραδόθηκε σε μας που με περηφάνεια,αλλά και ταπεινοφροσύνη χτίζουμε τη συνέχειά του.

    Ας μη ξεχνάμε πως το πνευματικό κίνημα του Διαφωτισμού και η επανάσταση στις επιστήμες μαζί με την έξοδο απ το σκοτάδι του μεσαίωνα βασίστηκε στη στροφή των Ευρωπαίων διαννοούμενων προς τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό.

     

    Και η Ιστορία συνεχίζεται...{#emotions_dlg.whistling}Wink

     


    KRISTHESS
    15.01.2014, 18:14

    Παράθεση:

    Το μέλος LlamaWithHat στις 15.01.2014, 18:08 έγραψε...

    Πως μπορεί να είσαι περίφανος για κάτι που έκανε κάποιος άλλος αυτό δε θα το καταλάβω ΠΟΤΕ....



    Αν ο παππούς σου έχτιζε ένα υπέροχο σπίτι που θα άντεχε 1000 χρόνια και θα είχε μια αρχιτεκτονική τελειότητα(και εσύ με τον έναν ή τον άλλο τρόπο το χρησιμοποιούσες), φαντάζομαι εσύ δε θα θαύμαζες τον παππού σου και δε θα τον θεωρούσες συγγενή σου..δε θα ένιωθες έστω και λίγο περήφανος γι'αυτόν.

    Υ.Σ. μάθε να γράφεις σωστά Ελληνικά. Περήφανος και όχι περίφανος.Αλλά ξέχασα. Είσαι από το Θιβέτ.


    -----------------

    Θεσσαλονίκη - Γιάννενα με δυο παπούτσια πάνινα..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 15-01-2014 18:32 ]


    tallos
    15.01.2014, 18:17
    εσυ αβιεκτους εισε προιον της εξέλιξης;καηκαμε.εσυ λαμα με λιγα λογια πιστευεις στις θεωριες που υπερασπιζεται το κατεστημενο ετσι χωρις καμια πρωσοπικη σου διεργασια;δηλαδη ότι πιστευει η πλειοψηφια;
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    aviectus
    15.01.2014, 18:33

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 15.01.2014, 18:14 έγραψε...

    Γιατί δεν είμαι ατομιστής να μαι περήφανος μόνο για δικά μου επιτευγματα φιλε μου...

    Άλλος το κανε,γενιές το συνέχισαν,επέζησε ανά την ιστορία ως πολιτιστική κληρονομιά και παραδόθηκε σε μας που με περηφάνεια,αλλά και ταπεινοφροσύνη χτίζουμε τη συνέχειά του.

    Ας μη ξεχνάμε πως το πνευματικό κίνημα του Διαφωτισμού και η επανάσταση στις επιστήμες μαζί με την έξοδο απ το σκοτάδι του μεσαίωνα βασίστηκε στη στροφή των Ευρωπαίων διαννοούμενων προς τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό.

     

    Και η Ιστορία συνεχίζεται...{#emotions_dlg.whistling}Wink

     





    οκ ολα τα αλλα, την ταπεινοφροσυνη που την ειδες? 


    Post αρνητικής αξιολόγησης