ελληνική μουσική
    427 online   ·  210.816 μέλη

    Πρωτοχρονιάτικη Πίτα MusicHeaven

    jorge
    31.01.2014, 01:15

    Ώρα να κόψουμε την Πρωτοχρονιάτικη Πίτα μας νομίζω.

    Ραντεβού λοιπόν για πίτα και δυνατό live στην Απανεμιά, την Κυριακή 9 Φεβρουαρίου (είναι πολύ κοντά, ενημερώστε ατζέντες!)

    Περισσότερα εδώ

    Αναμένουμε συμμετοχές για να δούμε πόσα κομμάτια θα φτιάξουμε (κάποιοι είχαν προσφερθεί για να φτιάξουν την πίτα, αλλά - συγχωρέστε με - το έχω ξεχάσει, ας μας το γνωστοποιήσουν εκ νέου)





    επισυναπτόμενα: _.jpg 
    mary_omikron
    31.01.2014, 01:44

    Ηρθε η ώρα για τη κοπή τη πίτα? {#emotions_dlg.thumbup}

    Ωραίαααα... και το φλουρί να είναι Κωνσταντινάτο, εντάξει???

    (Χρυσό νόμισμα με την μοφή του "Αγιου" Κωνσταντίνου υψηλής αξίας. πρβλ. το παιδικό τραγουδάκι:

    - Σας πήραμε, σας πήραμε φλουρι Κωσταντινάτο
    - Μας πήρατε, μας πήρατε βαρέλι δίχως πάτο.

    Περί των Κωνσταντινάτων υφίστανται πολλές λαϊκές παραδόσεις που αναπτύχθηκαν κυρίως κατά τη βυζαντινή περίοδο. Σύμφωνα μ΄ αυτές, οι έγκυες γυναίκες έφεραν κωσταντινάτα τόσο για την προφύλαξη των εμβρύων όσο και για την ευκολία του τοκετού. Επίσης κωσταντινάτα έφεραν και παιδιά ως φυλαχτά κατά της βασκανίας. Ακόμα πιστεύονταν πως τα κωσταντινάτα επιτάχυναν τη ζύμωση του φυράματος του αλεύρου και της γιαούρτης.

    Γενικά οι δοξασίες περί των κωσταντινάτων ανάγονται κυρίως στα αγιοποιημένα πρόσωπα που απεικόνιζαν σε συνδυασμό της ανεύρεσης του Τιμίου Σταυρού από την Αγία Ελένη. Συνέπεια αυτών ήταν να θεωρείται το κωσταντινάτο σε ορισμένες των περιπτώσεων ακόμα και ίσης αξίας με το τίμιο ξύλο.

    Συγκεκριμένα υπήρχε η παράδοση ότι η Αγία Ελένη όταν βρήκε τον Σταυρό τον έκοψε στα δύο και το ένα τμήμα του το άφησε στα Ιεροσόλυμα, το δε άλλο μετέφερε στη Κωνσταντινούπολη. Τα δε πριονίδια από τον τεμαχισμό αυτό τέθηκαν σε χωνευτήρι με άλλα πολύτιμα μέταλλα από το κράμα των οποίων κόπηκαν τα κωσταντινάτα. Όμοια παράδοση απαντάται και μεταξύ των ελληνοβλάχων στη Μακεδονία καθώς και στη Βουλγαρία όσο και στη Ρωσία, που ίσως να προήλθαν από βυζαντινό συναξάρι.

    Μεταξύ δε άλλων παραδόσεων που αναπτύχθηκαν στα νησιά του Αιγαίου και στη Πελοπόννησο στα κωσταντινάτα αποδίδονταν και αιμοστατικές ιδιότητες κατά την γέννα, θεωρώντας ότι η κατοχή τους θεραπεύει «το γύρισμα (λύσιμο) του αφαλού». Στην Ελληνική Επανάσταση του 1821, η κατοχή κωσταντινάτου από τους Έλληνες επαναστάτες θεωρούνταν φυλαχτό για το "κακό βόλι". Επίσης ότι θεράπευε τον πυρετό, την επιληψία και τον ίκτερο. Στη Μάνη μέχρι σήμερα τα κωσταντινάτα θεωρούνται πολύτιμα οικογενειακά κειμήλια και μάλιστα όταν θεωρηθούν ότι ίσως να είναι και θαυματουργά τα τοποθετούν στα εικονίσματα, ενώ σε πολλά μέρη οι κάτοχοί τους κάθε Μεγάλη Πέμπτη τα προσκομίζουν στις εκκλησίες και τα λειτουργούν.

    Συνέχεια των παραπάνω παραδόσεων είναι να προσφέρονται ακόμα και σήμερα σε νήπια χρυσά νομίσματα, (σε γεννήσεις και βαπτίσεις) ή συνηθέστερα ο χρυσός σταυρός που καθιερώθηκε μεταγενέστερα αντικαθιστώντας το κωσταντινάτο.)

    off topic {#emotions_dlg.rolleyes}


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 31-01-2014 01:53 ]


    alkyoni
    31.01.2014, 02:02

    Καλα να περασετε!!!!!{#emotions_dlg.beer}

    Κι ενα κομματι για τους αποντες  {#emotions_dlg.sad}

    Θα προσπαθησουμε να διακτυνιστουμε ως τοτε {#emotions_dlg.rolleyes}


    alkyoni
    31.01.2014, 02:23

    @ Mary....    ΤΟ copy {#emotions_dlg.tt2}  ti pita !{#emotions_dlg.lol}  {#emotions_dlg.beer}


    TRAVELOGUE
    31.01.2014, 09:54

    Αν και αργοπορημένος, ως συνήθως, θα είμαι εκεί Smile

    Την καλημέρα μου!


    margatsif
    31.01.2014, 14:22
    Αυτές είναι ωραίες συναντήσεις και ευκαιρίες να γνωριζόμαστε κι από κοντά, αλλά είναι τόσο μακριά η Αλεξανδρούπολη.Καλά να περάσετε παιδιά!!!!!
    EVAGGELIASAKELLARIOU
    31.01.2014, 15:02

    Καλησπέρα. Εάν η Μαίρη βάλει το Κωνσταντινάτο, εγώ βάζω το Ελενάτο. Αυτοί οι δυό πηγαίνανε μαζί στο Βυζάντιο. Πέρα από τη πλάκα όμως, εγώ σας φτιάχνω τη πίτα, αρκεί να μου πείτε πόσο πολύ μικρή ή μεγάλη τη θέτε. Θέτε και το φλουρί και δεν το λέτε; Αυτό θα μπεί είτε το θέτε ή δεν το θέλετε! Αναλαμβάνω λοιπόν! Αρχηγέ και υπαρχηγοί μιλήήή΄στε. Με εκτίμηση, Ε.Σ.


    -----------------

    Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο  το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την EVAGGELIASAKELLARIOU, 31-01-2014 15:04 ]


    mary_omikron
    31.01.2014, 15:18

    Γειά σου βρε Λιάνα {#emotions_dlg.beer} η προθυμία σου πάντα συγκινητική !!!

    ΥΓ. Για δεύτερη πίτα κάτι (αποτυχημένο σίγουρα) μπορεί να γίνει, το φλουρί το κρατάω για την προίκα μου {#emotions_dlg.tt2}


    PetrosTser
    31.01.2014, 15:30

    Α τέλειααααα! {#emotions_dlg.biggrin}

    Θα είμαστε εκεί... οικογενειακώς!!! {#emotions_dlg.clap}


    SakisKouroupos
    31.01.2014, 16:19
    Εκτός απροόπτου.....ΝΑΙ !!!
    EVAGGELIASAKELLARIOU
    31.01.2014, 16:42

    Καλησπέρα, Μαίρη. Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά δεν σε ευχαριστώ για τη μπύρα. Πείσε τον αργηγό για κανένα εικονίδιο με ποτήρι κρασί (μπρούσκο παρακαλώ). Εάν όμως είναι ακριβό ένα μπλέ ή κίτρινο Johnie Walker δεν θα με χάλαγε. Είναι και φτηνό συν τοις άλλοις.{#emotions_dlg.tt2} Ή ένα Dimple ή ένα Jack Daniels No 7 (κάτι σαν σε chanel No5)! Είμαι τη γνώμης ότι η φτήνια τρώει το παρά και ότι το ακριβό είναι και φτηνό. Οι απλοί άνθρωποι είναι θαμένοι κάπου εκεί μέσα. Με εκτίμηση, Ε.Σ.


    sympetheros
    31.01.2014, 19:28

    Θα είναι μια μαγική βραδυά γεμάτη μουσική και καλή παρέα!

    Φέτος θα περιμένω εντυπώσεις  από τη βραδυά σ ενα ιστορικό πραγματι χώρο της Αθήνας ,μια που επαγγελματικές υποχρεώσεις θα με τραβάνε αλλού  δυστυχώς εκείνη τη μέρα!


    ilio
    02.02.2014, 14:20

    Αγαπητά μου musicheavenakia δυστυχώς δεν θα μπορέσω να παραστώ στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης μας πίτας μιας και θα έχω οικογενειακές κοινωνικοποιήσεις μα θα περιμένω τις εντυπώσεις σας!!!!

    Να περάσετε όμορφα - αυτό είναι σίγουρο με την ενέργεια σας και το δίδυμο του live στην σκηνή ( Δημήτρης Καρράς και Καλλιόπη Ηλιοπούλου) μα και τον ζεστό και όμορφο χώρο της Απανεμιάς - και το φλουρί σε εκείνον που το έχει περισσότερη ανάγκη για να πάρει λίγο τα πάνω του!!!! {#emotions_dlg.thumbup}


    Orfeus
    03.02.2014, 10:31

    Για να θυμηθούμε και τα παλιά*, όποιος θέλει να είναι παρών, παρακαλώ να προσθέτει το nick του στη λίστα και να δημοσιεύει το  post (*): εννοώ την εποχή των ...Λιστάρχων!

    Κόψιμο Πίτας
    MusicHeaven

    9 Φεβρουαρίου, 19.30
    Βραδιές MusicHeaven στην Απανεμιά
    Δημήτρης Καρράς, Καλλιόπη Ηλιοπούλου
    Μπουάτ Απανεμιά
    Τέρμα Μνησικλέους και Θόλου 4, Πλάκα
    ΧΑΡΤΗΣ
    Για κρατήσεις: 210-3248580
    Είσοδος με ποτό σε τραπέζι: 7 ευρώ

    Συμμετοχές:
    - Jorge
    - Orfeus
    - Travelogue
    - PetrosTser (+2)

    Με Ερωτηματικό:
    Animista
    SakisKouroupos


    -----------------

    And in the End
    the Love you Take,
    is Equal to the Love you Make...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 03-02-2014 10:37 ]


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    03.02.2014, 12:45

    Kαλημέρα. Θα είμαι και εγώ εκεί, αφού θα σας φτιάξω τη βασιλόπιτα. Από Λίστα, αρχή και τέλος λίστας πάμε καλά. Να με υππλογίσετε ως  1 και όχι ως 0. Δεν ανήκω στο δυαδικό σύστημα, κύριοι της πληροφορικής και το χαίρομαι. Ε.Σ.


    Hastaroth
    03.02.2014, 13:38

    Κι'εγώ θα είμαι εκεί,παρ'όλο που,όπως είναι γνωστό,αυτή η πίτα ΔΕΝ θα έχη τζατζίκι......


    Orfeus
    03.02.2014, 13:48

    Για να θυμηθούμε και τα παλιά*, όποιος θέλει να είναι παρών, παρακαλώ να προσθέτει το nick του στη λίστα και να δημοσιεύει το  post (*): εννοώ την εποχή των ...Λιστάρχων!


    Κόψιμο Πίτας
    MusicHeaven

    9 Φεβρουαρίου, 19.30
    Βραδιές MusicHeaven στην Απανεμιά
    Δημήτρης Καρράς, Καλλιόπη Ηλιοπούλου
    Μπουάτ Απανεμιά
    Τέρμα Μνησικλέους και Θόλου 4, Πλάκα
    ΧΑΡΤΗΣ
    Για κρατήσεις: 210-3248580
    Είσοδος με ποτό σε τραπέζι: 7 ευρώ

    Συμμετοχές:
    - Jorge
    - Orfeus
    - Travelogue
    - PetrosTser (+2)
    - SakisKouroupos
    - EVAGGELIASAKELLARIOU
    - Hastaroth

    Με Ερωτηματικό:
    Animista

    -----------------

    And in the End
    the Love you Take,
    is Equal to the Love you Make...


    Chrysanna
    03.02.2014, 13:52

    Δηλώνω την πληθωρική μου παρουσία {#emotions_dlg.rolleyes} με μία προϋπόθεση..

    Να βρείτε έναν τρόπο (νόμιμο ή παράνομο, δεν μ' απασχολεί), να κερδίσω το φλουρί.
    Έφτασα 34 κι ακόμα περιμένω.. είναι ΑΔΙΚΟ!

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    03.02.2014, 14:12

    Καλημέρα. Χρυσάννα, όρισε μια μέρα και ώρα πριν το κόψιμο της πίταςε του ΜΗ να σου το δώσω ιδιοχείρως και στη πίτα δεν το βάζω. Έτσι για να έχει αγωνία το πράγμα. {#emotions_dlg.tt2} Ε.Σ.


    Orfeus
    03.02.2014, 14:13

    Για να θυμηθούμε και τα παλιά*, όποιος θέλει να είναι παρών, παρακαλώ να προσθέτει το nick του στη λίστα και να δημοσιεύει το  post (*): εννοώ την εποχή των ...Λιστάρχων!


    Κόψιμο Πίτας
    MusicHeaven

    9 Φεβρουαρίου, 19.30
    Βραδιές MusicHeaven στην Απανεμιά
    Δημήτρης Καρράς, Καλλιόπη Ηλιοπούλου
    Μπουάτ Απανεμιά
    Τέρμα Μνησικλέους και Θόλου 4, Πλάκα
    ΧΑΡΤΗΣ
    Για κρατήσεις: 210-3248580
    Είσοδος με ποτό σε τραπέζι: 7 ευρώ

    Συμμετοχές:
    - Jorge
    - Orfeus
    - Travelogue
    - PetrosTser (+2)
    - SakisKouroupos
    - ΕvaggeliaSakellariou
    - Hastaroth
    - Chrysanna

    Με Ερωτηματικό:
    Animista

    -----------------

    And in the End
    the Love you Take,
    is Equal to the Love you Make...




    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 03-02-2014 18:01 ]