ελληνική μουσική
    650 online   ·  210.830 μέλη

    Αποριες για πεταλια , κουρδισμα και ενισχυτη για μπλουζ - ροκ ηχο

    crosroads
    02.02.2014, 02:28

    Καλησπερα ! Πηρα προσφατα μια Fender squier bullet strat  με εναν ενισχυτη stagg 10 w .Ειμαι εντελως αρχαριος απο κιθαρα και μουσικη και με ενδιαφερει μπλουζ ροκ και τετοια πραγματα να μαθω ,  απλα για αρχη ... Η κιθαρα ισως να ειναι ξεκουρδιστη καπως , αλλα με το αυτι την ειχα κουρδισει  με βαση ενα προγραμμα στο ιντερνετ και μου φαινεται αρκετα σωστη .Μπορει να υπαρχει καποια αποκλιση  δηλαδη , αλλα η καθε νοτα ακουγεται σωστη γενικα . Αυτο που με προβληματιζει είναι οτι ο ηχος που παιρνω οταν διατρεχω τις χορδες ανοικτες με την πενα  μου φαινεται πολυ  μπασος σε σχεση  με τον ηχο που εχω δει  στο youtube οτι βγαζουν αλλοι με αυτη την κιθαρα   .Και μου φαινεται μπασος ακομα και με το bass του ενισχυτη στο 0  .Χρειαζεται καποιο πετάλι  για  να να εχω το σωστο ηχο για  μπλουζ /ροκ δεδομενου οτι ο ενισχυτης  εχει μονο middle , bass , treble , volume και ενα overdrive με βρωμικο ηχο   ?

    πχ για να ακουγεται οπως η κιθαρα του τυπου στο βιντεο



    trelakias
    02.02.2014, 03:03

    Κατά πάσα πιθανότητα δεν φταίει ο ενισχυτής.  Είναι απαραίτητο να έχεις ένα κουρδιστήρι, ειδικά τώρα στην αρχή.  Θα σου πρότεινα να αγοράσεις κουρδιστήρι-μετρονόμο (2 σε 1) γιατί και ο μετρονόμος θα χρειαστεί αργά ή γρήγορα.  Έχε τις ρυθμίσεις στα "κουμπιά" της κιθάρας σου (pots) στο max, του ενισχυτή στη μέση, κούρδισε σωστά και αν ακόμα πιστεύεις ότι υπάρχει πρόβλημα εδώ είμαστε.  Μην εμπιστεύεσαι τα αυτιά σου ακόμα.


    crosroads
    02.02.2014, 03:14

    οκ θα παρω κουρδιστηρι - μετρονομο . Απλα  , για να κανω τη νοτα να τραβαει  , το gain ισως εννοω , δεν χρειαζεται να προσθεσω κατι ? Γιατι ο ενισχυτης μου που ειναι απο  τους πολυ απλους , εχει μονο ενα gain overdrive διακοπτη   που κανει τον ηχο βρωμικο και βραχνο οσο αυξανεις το gain .δηλαδη  κανει  πιο  μεταλ / hard τον  ηχο


    -----------------

    Καληνύχτα Κεμάλ...Σόρι , αλλά είμαι πτώμα...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την crosroads, 02-02-2014 03:15 ]


    trelakias
    02.02.2014, 03:31

    Δεν έχω παίξει με αυτό τον ενισχυτή αλλά μάλλον αυτό που σου λείπει είναι λίγο βάθος γιατί δεν έχει reverb.  Επίσης παίζει σημαντικό ρόλο το ότι έχεις ένα 6,5άρι μεγάφωνο.

    Αν ο ήχος σου σε χαλάει τόσο ώστε να μην γουστάρεις να παίζεις, τότε δυστυχώς πρέπει να αλλάξεις ενισχυτή.  Σε καμία περίπτωση μην αρχίσεις να κοιτάς για πετάλια ακόμα όμως.