ελληνική μουσική
    446 online   ·  210.845 μέλη

    Συνδεση ηχειων μεγαλυτερης αντιστασης απο την αντισταση του ενισχυτη

    ronakos2
    04.02.2014, 14:31

    εχω και ενα ενεργο γουφερ της koda sw 10a και εγω το ρυθμισα ετσι ωστε ολο το μπασο να το τραβει το sub..μιλαμε για ηχεια δαπεπου..δηλαδη ta roister emphasiss 25 ουτε κατα δυανια???

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ronakos2, 03-06-2016 02:13 ]


    killbill2
    07.10.2014, 08:16

    έστω ότι μια αυτοενισχυόμενη κονσόλα είναι 2Χ300 Watt RMS / 4Ohm

    Τι θα συμβεί στις παρακάτω περιπτώσεις αν συνδέσω δύο ηχεία (παθητικά) με τα εξής χαρακτηριστικά το καθένα:

    1: 500 Watt/8 Ohm
    2: 500 Watt/2 Ohm
    3: 200 Watt/8 Ohm
    4: 200 Watt/2 Ohm
    5: 300 Watt/8 Ohm
    6: 300 Watt/2 Ohm


    STEFANOS604
    08.10.2014, 01:37

     

    Πορίσματα (Από την πολύχρονη εμπειρία μου):

    1. Τα μεγάλα επαγγελματικά συστήματα (ΡΑ , κονσόλες  … ΕΚΤΟΣ από τους ενισχυτές κιθάρας) είναι καλύτερα και το πιο σωστό να έχουν ισχύ μεγαλύτερη από αυτή του ηχείου.
    2. Η τιμή ισχύος του μεγάφωνου μας λέει πόσα watts μπορεί να διαχειριστεί το μεγάφωνο (πχ αν λέει: 300 watts/4 Ohm σημαίνει ότι μπορεί να διαχειριστεί ισχύ από 0 – 300 watts και ΟΧΙ ότι οπωσδήποτε  απαιτεί ισχύ 300 watts για να λειτουργήσει).
    3. Στα μοντέρνα Audio Συστήματα η Impedance (Ohm ) του ενισχυτή να είναι πολύ μικρότερη από την impedance των ηχείων αλλιώς το ηχείο ή ο ενισχυτής  θα ‘’καπνίζει’’ αν ο ενισχυτής δεν έχει κύκλωμα προστασίας .

    Απάντηση στην ερώτηση σου:

    1: 500 Watt/8 Ohm .                       Συγκρούεται με το Α.)  ΟΚ αν προσέχεις το volume

    2: 500 Watt/2 Ohm                         Συγκρούεται με το C. )

    3: 200 Watt/8 Ohm                         Κανένα πρόβλημα αν προσέχεις το volume

    4: 200 Watt/2 Ohm                        Συγκρούεται με το Α.)  & C.)

    5: 300 Watt/8 Ohm                        Κανένα πρόβλημα (αλλά να προσέχεις το volume)

    6: 300 Watt/2 Ohm                        Συγκρούεται με το C. )

     

    Περαιτέρω ανάλυση δεν θα κάνω γιατί ίσως  μπερδέψω περισσότερο αντί να ξεδιαλύνω.

    Σε μελλοντικό άρθρο , που εκκρεμεί προς δημοσίευση , θα τα αναλύσω   διεξοδικά με φωτογραφίες και σκίτσα και θα συζητήσουμε ότι θέλετε. Εκτός κι αν , ζητηθεί από τον administrator, να προηγηθεί η δημοσίευση παρακάπτοντας παλαιότερες αποστολές….


    killbill2
    09.10.2014, 13:08
    ευχαριστώ, (αν κατάλαβα καλά, όταν λες συγκρούεται με τα Α) και C) εννοείς συγκρούεται με τα 1. και 2. πορίσματα που γράφεις στην αρχή έτσι;) Πάντως είχα την εντύπωση ότι γενικά ο ενισχυτής πρέπει να είναι λιγότερα Watts από αυτά των ηχείων για να μην τα κάψει. Εσύ αναφέρεις ότι πρέπει να ισχύει το αντίστροφο... Δηλαδή αν έχω παθητικά ηχεία που αναγράφουν 100Watt μπορώ να βάλω ενισχυτή 500Watt; Απλά μου ακούγεται κάπως... ανάποδα!! ευχαριστώ και πάλι
    STEFANOS604
    09.10.2014, 15:15

    ΝΑΙ έτσι είναι.

    Είναι η λεγόμενη ‘’Σύσταση McGregor’’ που λέει:

    ‘’Χρησιμοποιείτε ενισχυτή που έχει ισχύ μεταξύ της διπλάσιας του 0,8 και του 1,25 της αναγραφόμενης στο ηχείο ‘’.

    Ρίξε μια ματιά και ΕΔΩ  για να δεις το γιατί εξαιρούνται οι ενισχυτές κιθάρας.

    Περισσότερες λεπτομέρειες στο προς δημοσίευση άρθρο μου