ελληνική μουσική
    691 online   ·  210.828 μέλη

    Το τσάμικο ‘’Τα κακοτράχαλα βουνά’’ προτείνεται για Εθνικός μας Ύμνος ??

    STEFANOS604
    15.02.2014, 20:16

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 15.02.2014, 20:05 έγραψε...

    Το "αγρίμια κι'αγριμάκια μου" είναι ........

    Ελπίζω να μήν προταθή και αυτό ώς αντικαταστάτης τού υπάρχοντος εθνικού ύμνου-άν και έτσι όπως πάει το πράγμα με την κρίση,θ'αγριέψουμε όλοι μας στο τέλος {#emotions_dlg.biggrin}

    Γέλασα με την καρδιά μου. Μπράβο για το χιούμορ


    Hastaroth
    16.02.2014, 12:37

    Δέν ξέρω πόσα βήματα βγαίνει διότι δέν είμαι χορευτής (άν με δής να χορεύω,θα με συστήσης στον πρώτο αρκουδιάρη που θα σού πή ότι τού πέθανε η αρκούδα).

    Η μελωδία του πάντως ΕΙΝΑΙ 3/4 (και λόγω τής ταχύτητας τού κομματιού,μπορεί να θεωρηθή και ώς 3/8).

    Εδώ ο ίδιος ο Ξυλούρης,άδων το άσμα:

    >

    Μέτρησέ το ρυθμικά και θα δής.Μήν μπερδεύεσαι απ'το γεγονός ότι τονίζεται μόνο το πρώτο χτύπημα.

    Οσο γιά το μέτρο,αυτό έχει χαθεί πρό πολλού.Πάλι καλά που έχουμε το μετρό όμως,όταν λειτουργή είναι εφάμιλλο τών λοιπών Ευρωπαϊκών.

    ΥΓ 1.Μακάρι ν'αγριεύαμε κι'εμείς λιγάκι.Σε κάτι άλλες χώρες που ο κόσμος αγρίεψε,οι πρωθυπουργοί πήγαν μέχρι και στην φυλακή.....

    ΥΓ 2.Απ'το τσάμικο ξεκινήσαμε,στ'αγρίμια καταλήξαμε.


    Hastaroth
    17.02.2014, 09:37

    Εφ'όσον η παρτιτούρα το αναφέρει ώς 6/8,οφείλουμε "να συμμορφωθούμε πρός τάς υποδείξεις" της.{#emotions_dlg.biggrin}

    Ωστόσο,και οι παρτιτούρες δέν είναι γραμμένες σε ιερό μάρμαρο,γιατί κάτι που ο ένας το θεωρεί 6/8,κάποιος άλλος μπορεί να το αντιληφθή σάν γρήγορο 3/4 ή και σάν 3/8.Οι χρονικές αξίες στην μουσική δέν είναι φυσικά μεγέθη και ενέχουν υποκειμενικότητα.

    Αλλωστε και το "βήμα" είναι επίσης σχετικό.Ενας ψηλός άνθρωπος έχει σαφώς μεγαλύτερο άνοιγμα ποδιών (άρα και βήμα) από έναν κοντό κι'έτσι,μιά απόσταση "δέκα βημάτων" τού ψηλού,μπορεί γιά έναν κοντό να είναι είκοσι.

    Ο εθνικός ύμνος πάντως,είναι από απόψεως "ρυθμικής διαμοίρασης αξιών" τσάμικο,αφού τα δύο πρώτα όγδοα τού μέτρου εκτελούνται ώς όγδοο παρεστιγμένο+δέκατο έκτο,όπως και στα τσάμικα που χορεύουμε στα γλέντια.Ασχέτως άν από απόψεως μουσικού ύφους δέν χορεύεται.

    Τέλος,το θέμα τής αντικατάστασης ενός υπάρχοντος ύμνου με κάτι άλλο,εξαρτάται κυρίως από το κατά πόσον αυτό το "κάτι άλλο" μπορεί να λειτουργήση ώς εθνικός ύμνος-δηλαδή να συμπυκνώση μέσα σε λίγους στίχους ολόκληρη την ιστορία/φυσιογνωμία κλπ ενός έθνους.Δέν βλέπω να υπάρχη,συνεπώς,στην περίπτωση τού Ελληνικού ύμνου κάτι άλλο που θα μπορούσε να λειτουργήση όπως οι δύο πρώτες στροφές τού υπάρχοντος "ύμνου εις την ελευθερίαν".


    STEFANOS604
    17.02.2014, 17:29

    Πράγματι τα ''Αγρίμια κι αγριμάκια μου’’είναι σε 6/8 και στο video με τον Ξυλούρη ακούγονται τα 2 παρεστιγμένα τέταρτα. 

    Κι εγώ φυσικά μέχρι σήμερα το έπαιζα σε 3 /4 - Γηράσκω αεί διδασκόμενος

    Η παρτιτούρα για  ‘’ Αγρίμια κι αγριμάκια μου’’ ; ΕΔΩ :

    Επί τη ευκαιρία  μιας και πιστεύω ότιτο εξαντλήσαμε το θέμα του Εθνικού Ύμνου με τον καλύτερο τρόπο , αν και αυτό που ζητώ είναι εκτός θέματος, απλά επειδή υπήρξαν διαφωνίες χωρίς να βγεί αποτέλεσμα – δυστυχώς σε άσχημο ύφος σε άλλη ιστοσελίδα – σχετικά με το αν το τσιφτετέλι
    ΕΔΩLink

    > : είναι 2/4 ή 4/4 ή μπορεί και τα δύο θα ήθελα τη γνώμη σας.


    trelakias
    17.02.2014, 18:42

    Στέφανε αν θέλεις κάνε ένα καινούριο θέμα. Μην συνεχίσουμε άλλο πια εδώ με εκτός θέματος συζητήσεις...


    Konstantinosoa
    17.02.2014, 21:52
    Το να αντικαταστήσουμε τον Σολωμό και μάλιστα ως ποιητή της επαναστατικής εποχής με τον σημαντικό αλλά όχι του ιδίου βεληνεκούς και όχι με κάποια αγωνιστική εποχή συνδεδεμένο Γκάτσο μόνο κάποιο φιλτραρισμένο πνεύμα απο την πολύ φιλοσοφία όπως ο Γιανναράς θα μπορούσε να προτείνει. Ο Εθνικός Ύμνος όπως ορθά παρατηρήθηκε είναι σε ρυθμό ανάλογο του τσάμικου. Θα μπορούσε να συγκερασθεί το έντεχνο ύφος του μεγάλου Γιάννη Μαρκόπουλου με τον επίσης Σολωμό όπως θα μπορούσε και το "Αγρίμια κι΄Αγριμάκια μου". Όπως σαφώς και ποιητές όπως ο Ρίτσος θα μπορούσαν με στίχους όπως το "Αυτά τα δέντρα δεν βολεύονται με λιγότερο ουρανό επι παραδείγματι". Αλλά η μουσική της Ρωμιοσύνης στο κομμάτι αυτό δεν ταιριάζει για Εθνικό Ύμνο. Πολλά θα μπορούσαμε να πούμε. Ο Σολωμός όμως είναι ένας. Άκου το "Τσάμικο του Γκάτσου" !