ελληνική μουσική
    798 online   ·  210.833 μέλη

    Γνώμες για τη φωνή μου.

    labrosvi
    19.02.2014, 01:19

    Εδώ είναι ένα βίντεο με εμένα που τραγουδάω.Πώς σας φαίνεται η φωνή μου;Αξίζει να κάνω μαθήματα;


    labrosvi
    19.02.2014, 17:42
    Γράψτε κάτι.Δε θα στεναχωρηθώ και αρνητικά να είναι τα σχόλια...
    KRISTHESS
    19.02.2014, 18:52
    είσαι μικρούλης ακόμα(αν και δεν ξέρω πόσο χρονών!) . Το ότι παίζεις κιθάρα είναι πολύ θετικό..Δε θα σου πω αν είναι καλή ή κακή η φωνή σου καθώς ίσως να είσαι σε φάση μετατονισμού.. δεν είναι δυσάρεστη πάντως! Συνέχισε να ασχολείσαι με τη μουσική!!! Θα εξελιχτεί αυτό και θα δείξει αργότερα.. μην αγχώνεσαι !! να απολαμβάνεις την κιθαρίτσα και τα τραγουδάκια για την ώρα με τους φίλους σου όπως είμαι σίγουρη ότι το κάνεις!!!!Αν δεν πας σε ωδείο πήγαινε!! Προσπάθησε να εξελίξεις όσο μπορείς σε πρώτη φάση τις ικανότητές σου στο όργανο που παίζεις!!!
    labrosvi
    19.02.2014, 19:14
    Η αλήθεια είναι ότι μικροδείχνω(πολυ).Είμαι 20 ετών.Πιστεύω δεν είμαι σε μεταφώνηση πια γιατί μετά τα 18 δεν έχω παρατηρήσει αλλαγές.
    KRISTHESS
    19.02.2014, 19:19
    συνέχισε να τραγουδάς στα φιλαράκια σου με την κιθαρίτσα σου.. και πάλι είσαι μικρός.. Η φωνή σου έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης αλλά αυτό θα γίνει με την τριβή! δεν ξέρω αν θα μπορούσα να πω πως έχεις μεγάλη φωνή, αλλά σε συνδυασμό με την κιθάρα μπορείς να κάνεις πάρα πολλά και να τραγουδάς αξιοπρεπώς!!!!! Η φωνή εξελίσσεται σίγουρα ως τα 30 περίπου αρκεί να τη δουλεύεις συχνά!!
    KRISTHESS
    19.02.2014, 19:24

    Υ.Σ. κάτι που έχω ξαναπεί και σε άλλη περίπτωση. Προσπάθησε να τραγουδάς ελληνικά κομμάτια..όχι ξένα για την ώρα. Θα σε βοηθήσει πολύ περισσότερο. Η ορθοφωνία είναι σημαντική όταν τραγουδάμε και είναι πολύ πιο εύκολο να επιτευχθεί με τη μητρική μας γλώσσα Smile

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 19-02-2014 22:19 ]


    freak
    19.02.2014, 20:54

    Τραγουδα αυτα που σε εκφραζουν πιο πολυ, ειτε Ελληνικα ειτε ξενα.


    costaspanag
    19.02.2014, 21:53

    Παράθεση:

    Το μέλος labrosvi στις 19.02.2014, 01:19 έγραψε... Αξίζει να κάνω μαθήματα;

    Kανένας δεν έχασε κάνοντας μαθήματα μουσικής. Αφού σου αρέσει η μουσική, φυσικά και αξίζει να κάνεις μαθήματα.


    freddieKrueger
    20.02.2014, 00:31

    Καλησπέρα φίλε μου.

    Η φωνή σου είναι απλά αδούλευτη.

    Το να μελετήσεις καλύτερα το όργανό σου θα σε κάνει καλύτερο κιθαρίστα,όχι περισσότερο καλίφωνο όμως.Όπως και να χει το να μάθεις καλύτερη κιθάρα ωφέλιμο γενικά είναι,κακό δεν θα σου κάνει,απλά μην περιμένεις φωνητική βελτίωση.

    Τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για τη μελέτη της μουσικής.Κάνε μαθήματα.Καλό είναι.Καλύτερα όμως δεν θα τραγουδήσεις με αυτά.

    Η ηλικία των 20 σαν ηλικία έναρξης της μελέτης για τραγούδι είναι ιδεώδης.Η φωνή φτάνει στο ζενίθ της καλλιέργειάς της και μετά τα 30.Ξέρω φίλο που τη φωνή του την έκανε φωνάρα απ τα 33 και μετά.

    Επίσης βλέπε διάσημους τραγουδιστές πως τραγουδούσαν στη νιότη τους και πως μετά.Στην αρχη είχαν ''φωνούλες'' μετά φωνάρες.Τυπικό παράδειγμα:Δημήτρης Μητροπάνος.Ακου τον στα νιάτα του άκου τον και μετά.Καμμιά σχέση η φωνη του.

    Συμπέρασμα:Εχεις όλο το χρόνο μποστα σου για να φτιαξεις πολύ καλη φωνη.

    Απέφυγε:Να πιέζεις το λαιμό σου

    Να τραγουδάς στον τόνο του καλλιτέχνη πάντα

    Οι γνώσεις μουσικής θα σε βοηθλησουν στο να κάνεις τρανσπόρτο τα κομμάτια και να τραγουδάς χαμηλότερα ή ψηλότερα εκεί που σε βολεύει.

    Τέλος έχε υπόψη πως πρεπει να δουλεψεις και στον τρόπο που μιλας.Αν καποιος θελει να τρεξει πρεπει να μαθει να περπατα.Αρα αν καποιοςθελει να τραγουδησει πρεπει να μαθει να μιλα.Οι πιο πολλοι απο μας νομιζουμε πως μιλαμε σωστα επειδη ακουγομαστε σωστα.ΛΑΘΟΣ.

    Θα καταλάβεις πολύ πιο μετά στη μελέτη σου τι σημαίνει αυτό που σου γράφω κλείνοντας,αλλά:Η ΑΚΟΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΗΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΣΩΣΤΟΥ ΗΧΟΥ.

    Αυτα φίλε μου.Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία.


    -----------------

     

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 20-02-2014 00:34 ]


    labrosvi
    20.02.2014, 13:55
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Το ξέρω ότι η φωνή μου είναι αδούλευτη αφού το μόνο πράγμα που έχω κάνει φωνητικά είναι να προσπαθήσω να πω κάποιες κλίμακες πάνω στην κιθάρα και κάποιες νότες για να δω μέχρι που φτάνουν οι δυνατότητες μου.Το ερώτημα που ήθελα να θέσω ανοίγωντας αυτό το post είναι αν με την εξάσκηση με κάποιο δάσκαλο θα μπορούσα να έχω κάποιο καλό αποτέλεσμα με την πάροδο του χρόνου.
    KRISTHESS
    20.02.2014, 14:22
    σίγουρα θα μπορέσεις να βελτιωθείς. Αλλά δώσε και χρόνο στον εαυτό σου και μην είσαι ανυπόμονος.Δεν γνωρίζω το επίπεδο που μπορείς να φτάσεις, αλλά αν το αγαπάς πολύ και το θέλεις, κάντο.Δεν έχεις να χάσεις κάτι. Καλύτερα με τον εαυτό σου θα νιώσεις σίγουρα.Είναι θετικό που βλέπω ότι δεν πετάς στα σύννεφα και έχεις συναίσθηση της πραγματικότητας... Γιατί όταν κάποιος έχει ψώνιο.. δεν κρύβεται.. κι αυτό συνήθως προκαλεί τη μεγαλύτερη ζημειά!
    labrosvi
    20.02.2014, 15:23
    Οκ θα το κάνω.Το πήρα απόφαση.Όποιος μπορει ας απαντήσει και στο προηγούμενο topic που άνοιξα.Αν ξέρετε δασκάλους σε περιοχές:Αρτέμιδα,Σπάτα,Ραφήνα,Παλλήνη,Αγία παρασκευή.