ελληνική μουσική
    417 online   ·  210.845 μέλη

    Eurovision 2014 τα υποψήφια τραγούδια

    gikostas
    17.05.2014, 22:52

    Το τι ορίζεται ως ποιότητα το έχουμε αναλύσει σε άλλη συζήτηση παλαιότερα.Σιγουρα δεν είναι η Eurovision στο μεγαλύτερο μέρος της,για να μην πω σε όλο.Θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για την διαχρονικότητα των τραγουδιών που υποστηρίζεις,η οποία είναι ανύπαρκτη αλλά και για πολλά άλλα τα οποία είμαι σίγουρος ότι δεν θα βγάλει πουθενά.Ας μην το κουράζουμε άλλο.Όλα στη ζωή και κατ επέκταση στην μουσική είναι θέμα αισθητικής και αντίληψης.Ως εκεί που μπορεί ο καθένας.Όταν προσπαθείς να εξηγήσεις τα αυτονόητα καταντάει πολύ κουραστικό.Το μόνο σίγουρο είναι πως είσαι αυθεντία όσον αφορά τον ήχο.Αλλά η μουσική δεν μπορεί να είναι μόνο αυτό.Είναι πολλά περισσότερα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την gikostas, 17-05-2014 22:56 ]


    KRISTHESS
    17.05.2014, 23:41

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 17.05.2014, 22:14 έγραψε..

    Κι εγώ κουράστηκα να διαβάζω αναπόδειχτα πράγματα. Για να σου δώσω να καταλάβεις, μπορείς να δεις από τα πρώτα post την ερώτηση που έκανα και που κανείς δεν τόλμησε να απαντήσει.

    Τι ορίζεται ως ποιότητα;


    Όπως καταλαβαίνεις, για πολλούς λόγους η επίθεση που γίνεται στη Eurovision, γίνεται αβάσιμα. Για την ακρίβεια γίνεται αναπαραγωγή απόψεων που χωρίς να υπάρχει κάποια βάση, αναμασούνται.

    Όταν λοιπόν βάζεις το μαχαίρι στο κόκκαλο βαθιά, βλέπεις πως όλα αυτά και εκείνοι που τα υποστηρίζουν δεν έχουν το αναγκαίο υπόβαθρό προκειμένου να κρίνουν. Και μάλιστα ούτε καν το ποιο προφανές υπόβαθρο, εκείνο της ηχητικής αναπαραγωγής.


    φίλε μου εγώ είμαι μαζί σου σ'αυτό που λες για την υπεράσπιση της Eurovision εγώ ωστόσο δεν εστίασα στα της ηχητικής παραγωγής. Έχω μάλιστα ξαναπεί ότι η Eurovision έχει αναδειξει κατά καιρούς καταπληκτικά κομμάτια(με ή χωρίς καλή ηχητική αναπαραγωγή δεν έχει σημασία). Εκείνο που θεώρησα ωστόσο ότι δεν έχει βάση ήταν το σχόλιό σου σχετικά με την "ανύπαρκτη" κα τε σε φωνή του Μαρτάκη.Ορμώμενη λοιπόν από αυτό έστω κι αν διαφωνούμε, εξακολουθώ να πιστεύω ότι η  Eurovision  δεν είναι απλά καραγκιοζιλίκια αλλά ένας θεσμός που βγάζει και καλά τραγούδια και δίνει και ευκαιρίες σε νέους καλλιτέχνες.. Και παρεπιπτόντως όσον αφορά τα τραγούδια και σένα αρχικώς του Μαρτάκη το κομμάτι σου άρεσε πιο πολύ και το θυμάμαι πολύ καλά {#emotions_dlg.biggrin} Τώρα στην πορεία θεώρησες για τους δικούς σου λόγους(ηχητικούς ίσως και βάλε) ότι το άλλο ήταν καλύτερο... Ποτέ δε θα μάθουμε τι θα έκανε ο Μαρτάκης.. Χειρότερα από την 20η θέση πάντως δε νομίζω να πήγαινει.. που σημαίνει ότι για τους Ευρωπαίους το τραγούδι μας ήταν μάπα. Τόσο απλά..Αν δε,είχε και κακό ήχο..που μάλλον δεν είχε να υποθέσω ότι θα είμασταν τελευταίοι των τελευταίων??? τόσο απλά Smile


    mary_omikron
    17.05.2014, 23:43

    Είναι απαραίτητο ή εσκεμμένο να παρεισφρέουν στις συζητήσεις προσωπικές αντιπαραθέσεις, υποτιμητικοί χαρακτηρισμοί, γλώσσα λιμανίσια και υποβόσκουσες απειλές για μία απ΄τα ίδια?   

    Η ανεκτικότητα έχει όρια. 


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 17-05-2014 23:48 ]