ελληνική μουσική
    512 online   ·  210.826 μέλη

    Eurovision 2014 τα υποψήφια τραγούδια

    loukas76gr
    09.03.2014, 21:09

    Best greek Eurovision song ever!!

    Υ.Γ. Sorry, αλλά δεν μπορώ να δω την ποιότητα μέσα από τους μπερδεμένους ηλεκτρονικούς dj (τάχα dance) ήχους και τους άσχετους στίχους των φετινών τραγουδιών.


    mary_omikron
    11.03.2014, 21:06

    Διαμαρτυρία έξω από το κτίριο που πραγματοποιείται ο ελληνικός τελικός της Eurovision

    http://www.ertopen.com/eidiseis/item/16791-diamartyria-exw-apo-to-ktirio-poy-pragmatopoieitai-o-ellhnikos-telikos-ths-Eurovision#.Ux9d7fl_tHW


    KRISTHESS
    11.03.2014, 21:35
    δυστυχώς όσες διαμαρτυρίες και να υπάρξουν.. οι εργαζόμενοι της ΕΡΤ δεν γυρίζουν πίσω...φανταστείτε πως μπορεί να αισθάνονται αυτοί οι άνθρωποι τώρα..
    KRISTHESS
    11.03.2014, 23:14

    νίκησε το "RISE UP"  {#emotions_dlg.blink}


    optiras
    12.03.2014, 20:22

    Εναλλακτική συμμετοχή είναι αυτή των εργαζομένων/απολλυμένων στα metropolis. Περιττό να πω πως ίσως είναι και το πιο σοβαρό πράγμα που έχει σχέση με την υπόθεση...

    Υ.Γ.: για ύμνο της εδώ εκδήλωσης θα πρότεινα το "αχ ευρώπη, εσύ μας μάρανες" του πανούση...Φυσικά τροποποιημένο σε  αχ Eurovision, εσύ μας μάρανες!


    mary_omikron
    13.03.2014, 00:14

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 12.03.2014, 20:31 έγραψε...

    Από κει και πέρα όσοι ψάχνουν ποιότητες και λοιπά ασυνάρτητα, μπορούν πολύ άνετα [....]

    [......]  αγαπητοί ποιοτικοαναζητήσηδες.

    Γιατί έτσι?  Λίγο πιο χαλάρα δεν θα είναι καλλίτερα?

    ΥΓ. Αργησες λίγο, ομολογώ.


    freddieKrueger
    13.03.2014, 17:42

    Έχω να πω τα εξής

    1)Κακή επίλογή το rise up και εδώ θα είμαστε που θα πιάσει πάτο στο διαγωνισμό.

    2)Όταν γίνεται μια συζήτηση καλό θα είναι να διατυπόνται και να γίνονται σεβαστές όλες οι απόψεις.

    Μερικοί υποστηρίζουν πως η Eurovision είναι ένα σόου παρουσίασης μουσικών ευροσκουπιδιών.

    Άλλοι πάλι διαφωνούν.

    Εγώ συμφωνώ με Jefferson.

    Όμως διοαφωνώ με την έκφραση των απόψεων με έλλειψη σεβασμού στην αντίθετη.

    Η πλευρά που υποστηρίζει ότι στη Eurovision δεν υπάρχει ποιότητα ας επιστρατεύσει επιχειρήματα να στηρίξει την άποψη αυτή.

    Τεσπα.Αντικειμενικά πάντως η Eurovision είναι πέρα από άλλου είδους συμφέροντα και άτυπες συμμαχίες κρατών μια μεγάλη γιορτή της μουσικής και του τραγουδιού.

    Παρακάτω παραθέτω δύο απτα πιο αγαπημένα μου τραγούδια τα οποία ακούστηκαν στο διαγωνισμό αυτό


    optiras
    14.03.2014, 17:02

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 12.03.2014, 20:31 έγραψε...
    Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πάντως την ένσταση όσων δεν τους αρέσει η Eurovision. Για το τι είναι ο διαγωνισμός, νομίζω έχει εξηγηθεί. Ως προς τι ο διακαής πόθος να δηλώνετε την έλλειψη ποιότητας;

    Λοιπόν, η ένσταση η δική μου είναι πως αυτή τον διαγωνισμό τον πληρώνουμε-θέλουμε, δεν θέλουμε, με τους συνήθεις δημοκρατικούς τρόπους που εφαρμόζονται στην ελλάδα όλοι...Και αν παλιά λεφτά υπήρχαν-και για πέταμα- σήμερα λεφτά δεν υπάρχουν ούτε για τα απαραίτητα...Πόσο μάλλον για να τα πετάς σε διαγωνισμούς τύπου Eurovision την στιγμή που κόβεις μισθούς , συντάξεις, θέρμανση, υγεία...

    Το τι προσφέρει ο διαγωνισμός μάλλον θα πρέπει να το εξηγήσει κανείς, και κυρίως αυτός που αποφάσισε την πληρωμή...Και ας μην ξεχνάμε πως αλλιώς ξεκίνησε και αλλιώς κατάντησε...

    Για την ποιότητά του δεν έχω να πω τίποτα: τα λένε όλα τα τραγουδάκια που συμμετέχουν...Μάλλον δεν τα θυμούνται, ούτε αυτοί που τα τραγούδησαν....

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 12.03.2014, 20:31 έγραψε...

    Από κει και πέρα όσοι ψάχνουν ποιότητες και λοιπά ασυνάρτητα, μπορούν πολύ άνετα να διαβάσουν λογοτεχνία και να αφήσουν όλους εμάς που απλά κοιτάμε να περάσουμε λίγη ώρα μία φορά το χρόνο παραγγέλνοντας σουβλάκια, κουτσομπολεύοντας και σχολιάζοντας τα τεκταινόμενα του διαγωνισμού.

    Μήπως θα ήταν καλύτερα, εσείς που περνάτε καλά, να πληρώνετε εσείς κάτι που γουστάρετε και να μην το πληρώνουμε και εμείς που δεν το γουστάρουμε; Και μήπως αφού πληρώνω υποχρεωτικά, να μου επέτρεπες να λέω την γνώμη μου; Τουλάχιστον αυτό! Γιατί δεν απαίτησα ούτε να μην σου αρέσει, ούτε να μην το παρακολουθήσεις...Μουσική υπάρχει και ποιοτική, και δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να επιλέξει ή Eurovision ή τίποτα (προσωπικά πάντως αν έπρεπε να επιλέξω euro-σαβούρα ή τίποτα θα προτιμούσα το δεύτερο δαγκωτό!).

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 12.03.2014, 20:31 έγραψε...

    Ο ύμνος της Eurovision είναι το Te Deum του Charpentier, παρεμπιπτόντως αγαπητοί ποιοτικοαναζητήσηδες

    Δεν ξέρω αν τρίζουν τα κοκκαλάκια του Charpentier, για αυτό!!! Μάλλον όμως! Και έχω αμφιβολίες κατα πόσο, αν ζούσε, θα το επέτρεπε...Ακόμα να πω, πως μάλλον είναι και το πιο διαφορετικό και άνετα το καλύτερο κομμάτι από όλη την Eurovision!

    Το κομμάτι του πανούση, καλό μπορεί να μην είναι, έχει όμως νόημα και περιγράφει ότι ακριβώς είναι η Eurovision:

    <<Μας τη φέραν οι βάρβαροι
    Μας θαμπώσαν με δώρα
    Με χαντρούλες πολύχρωμες
    και κουτιά κόκα κόλα

    .....

    Ξεχυθήκαν στο Σύνταγμα
    από Δούρειο Ίππο
    με καπνούς και με λέιζερ
    και μας πιάσαν στον ύπνο>>

    Για τα υπόλοιπα στοιχάκια, εδώ!

    Υ.Γ.:το πόσο κοστίζει, και με το πως και το γιατί είχαμε ασχοληθεί στο αντίστοιχο προπερσινό θέμα .

    Κριτική αλλά και σκέψεις για αποχώρηση έχει κάνει και η τουρκία αλλά και άλλες χώρες σκέφθηκαν την αποχώρηση για οικονομικούς λόγους , βλέπε και εδώ

    Μήπως θα ήταν καλύτερα να είστε πιο ενημερωμένοι για αυτά που βλέπετε και σας αρέσουν;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την optiras, 14-03-2014 17:19 ]


    KRISTHESS
    14.03.2014, 21:16

    εγώ θα επαναλάβω την άποψή μου συμφωνώντας σε πολλά με τον τζεφερσον, ότι ο διαγωνισμός αυτός εκτός από σκουπίδια έχει αναδείξει και πολύ όμορφα τραγούδια.

    Επίσης έχουν πάει σ'αυτόν και καλλιτέχνες βεληνεκούς(και συνεχίζουν να πηγαίνουν) και όχι μόνο σούργελα. Σε μία εποχή κρίσης αν θέλετε και για τους μουσικούς και επαγγελματίες τους χώρου όταν δεν κινείται τίποτα και κάποιοι ψάχνουν μια ευκαιρία ανάδειξης ο διαγωνισμός αυτός βοηθάει πάρα πολύ.

    Το rise up σαν κομμάτι δε με τρελαίνει και δεν είναι του γούστου μου,όμως μπορώ να μπω στη θέση των παιδιών που μας εκπροσωπούν προφανώς σαν μουσικοί επαγγελματίες και που με συγκίνηση το είδαν αυτό σαν ευκαιρία να κάνουν κάτι, αν θέλεις να βγάλουν κάποια χρήματα και οι ίδιοι. Προσωπικά δε με ενοχλεί αυτό καθόλου. Μακάρι τα παιδιά να πετύχουν και γιατί όχι να κάνουν μια πανευρωπαϊκη επιτυχία με όλα τα οφέλη που μπορούν να αποκομίσουν από αυτή.

    Όσον αφορά για τα οφέλη της δημόσιας τηλεόρασης..το σίγουρο είναι ότι βάσει τηλεθέασης και χορηγών ότι ΔΕΝ μπαίνει μέσα . Μην ξεχνάμε ότι το ΜAD και η δισκογραφική που το συνοδεύει έχει αναλάβει το διαγωνισμό για την Ελλάδα ουσιαστικά και η ΔΤ είναι μόνο ο φορέας εκπροσώπησης με ελάχιστο budget. Αντιθέτως η ΔΤ βγαίνει κερδισμένη από όλο αυτό.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 14-03-2014 22:08 ]


    optiras
    15.03.2014, 10:39

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 14.03.2014, 17:29 έγραψε...
    Μόνο που η Eurovision εδώ και μερικά χρόνια δεν κοστίζει απολύτως τίποτε στον έλληνα φορολογούμενο.

    Αντιθέτως, τα κέρδη του διαγωνισμού και το budget το οποίο είναι τεράστιο - με τεράστια διαφορά από οτιδήποτε άλλο παρεμφερές - μόνο θετικά μπορεί να επιφέρει και τίποτε το αρνητικό.

    Εδώ και χρόνια; Η δημόσια τηλεόραση έμπαινε κάποιες χρονιές μέσα , ακόμα και την εποχή του πάρτυ ,ακόμα και σύμφωνα με το μερικό κοστολόγιο που ανακοίνωναν!!!Και αυτά τα έχουν γράψει ακόμα και οπαδοί της γιουροφέστας!Τότε η διαφημιστική αγορά σαν χρημα ήταν διπλάσια ή και τριπλάσια από την σημερινή...Μέχρι και το 2012 το σύστημα ήταν το ίδιο-βλέπε το προπέρσυνο θέμα...Άρα, άντε να άλλαξε το 2013. Δεν μου αρέσει, οπότε δεν ασχολούμαι....

    Για το τι θα κοστίσει ή αν θα αφήσει φέτος κέρδος, αυτό θα το διαπιστώσουμε στο τέλος...

    Προσωπικά, θεωρώ ότι δεν αξίζει το κράτος να ξοδεύει χρήματα εκεί...Δεν μίλησα για τους ιδιώτες...

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 14.03.2014, 17:29 έγραψε...

    Για να μη μιλήσω για τις διεθνείς υποχρεώσεις της χώρας οι οποίες είναι υποχρεωτικές εφ' όσον μετέχει της EBU (αν μπορεί ας κάνει κι αλλιώς!).

    Το επιχείρημα απλά δεν στέκει...Τα άλλα κράτη που αποσύρθηκαν και δεν συμμετείχαν ή σκέφθηκαν να μην συμμετέχουν δεν ήταν μέλη της ebu;Προφανώς και ήταν! Ή δεν είχαν τις ίδιες "διεθνείς υποχρεώσεις" με την ελλάδα;Προφανώς τις ίδιες είχαν!Άρα;

    Άσε που μπορούσε η χώρα μας να εκμεταλλευτεί το θέμα με την αποβολή της από ebu λόγω δημόσιας τηλεόρασης και να μην είναι υποχρεωμένη ούτε την ετήσια σοικονομική συνδρομή στην Eurovision να πληρώσει!!!Φαίνεται όμως πως υπάρχουν συμφέροντα εντός και εκτός ελλάδας που δεν επιτρέπουν τέτοιες εξελίξεις (δισκογραφικές; καλλιτέχνες; μάνατζερ; εταιρείες διαφημίσεων; γνωστοί; ημέτεροι; εκδότες; δεν είμαι του κυκλώματος και δεν ξέρω...Κάποιοι όμως ξέρουν γιατί παίρνουν κάποιες αποφάσεις!)

    Να μην αναφερθώ στο ζήτημα που προέκυψε π.χ. με το αζερμπαϊτζάν ή τα μπλόκα χωρών και όχι μόνο!Σαν φαν της Eurovision φαντάζομαι να είσαι ενήμερωμένος και να μην ισχύει το πανουσικό "τα ρεζιλίκια τους ήρθαν μου τα παν και τσολιαδάκια made in japan!"

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 14.03.2014, 17:29 έγραψε...

    Σας πιάνω για μια ακόμη φορά αδιάβαστους.

    Θα πρέπει να ξεφύγετε από το μικροαστικό ταμπεραμέντο το οποίο σας διακατέχει και να δείτε τα πράγματα ως έχουν, στον τραγουδιστικό ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ διαγωνισμό της EBU. Αν δεν το γνωρίζετε, ευκαιρία να το μάθετε.

    Μάλλον εσένα πιάνουμε αδιάβαστο!

    Για π.χ. μεσογειακό ταμπεραμέντο είχα ακούσει...Για μικροαστική νοοτροπία ή ιδεολογία επίσης...Για μικροαστικό ταμπεραμέντο δεν έτυχε να ακούσω....Επειδή δεν βγαίνει νόημα, αν θέλεις, άσε τα junk music και πίάσε κανένα λεξικό, έστω και αυτό το junk του μπαμπινιώτη...Ξέρω, έιναι πολύ λιγότερο διασκεδαστικό αλλά βοηθά..

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 14.03.2014, 17:29 έγραψε...

    Το βάρος της απόδειξης για το κόστος, όσο και για την "ποιότητα" πέφτει σε εκείνους που ισχυρίζονται ότι είναι μεγάλο, και ότι δεν υπάρχει ποιότητα (άσχετα αν το τελευταίο δεν ήταν ποτέ το ζητούμενο).

    Συνεπώς περιμένουμε να μας πείτε τι κοστίζει το όλο θέμα, αν υπάρχει κέρδος, και φυσικά να μας δώσετε τον ορισμό της ποιότητας.

    Για τον ορισμό της ποιότητας- όπως και για αυτόν του ταμπεραμέντου-βλέπε παραπάνω....

    Όσον αφορά στην ποιότητα του διαγωνισμού έχουν γραφεί τόσα πολλά...Παλιότερα είχα ανεβάσει το θέμα μουσικός περιοδικός τύπος με όλα τα ελληνικά περιοδικά που ήξερα....Από την λίστα εκείνων των περιοδικών δεν θυμάμαι επικριτικό άρθρο μόνο στα πίστα, νύχτα live, πίστα δημοτικό τραγούδι και -λόγω θεματολογίας- στα εξειδικευμένα περιοδικά τεχνολογίας, προφανώς λόγω θεματικής- Hightech hiend, sound makerHightech musicpro...Για να περιοριστώ μόνοι στον μουσικό περιοδικό τύπο και να μην πάω και στις εφημερίδες ή τα άλλα περιοδικά...Επίσης αφήνω το ξενόγλωσσο τύπο και το ίντερνετ γιατί...

    Λοιπόν το βάρος της απόδειξης της ποιότητας του διαγωνισμού το αφήνω στα αυτιά του κάθε συμφορουμίτη και στο επίπεδό του.

    Εδώ θα αναφέρω  λινκ από το ελληνόφωνο ίντερνετ:

    -Η Eurovision ενός 46άρη

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 14.03.2014, 17:29 έγραψε...

    Κατά τα λοιπά, για ακόμα μία φορά, βγήκαν οι γνωστοί ελληναράδες να γκρινιάξουν για κάτι το οποίο μακάρι να ήταν το μοναδικό "πρόβλημα" που υπάρχει σήμερα... !

    Μη μας λέτε μπαρμπούτσαλα πάνω απ' όλα.

    -ρίξε μια ματιά στο νετικέτ (σεβασμό συνομηλιτή, σεβασμός σε άλλες απόψεις)

    -ρίξε μια ματιά στο σαβουάρ βίβρ

    Θα κερδίσεις πολύ περισσότερα από το διάβασμά τους παρά από τα τηλεπανυγυράκια αποβλάκωσης-άποψή μου-τύπου γιουροβίζιον μέσω του μπανιστίρ ντουλάπ (υποτίθεται ότι έτσι λέγεται η τηλεόραση στα τούρκικα...).

    Υ.Γ.1:αναρχοκομμουνιστής είμαι, και η κριτική απέναντι στη γιουροβίζιον έχει περισσότερο ιδεολογική βάση...Αν θέεις πάρε και μια δόση: χρειαζόμαστε την συμμετοχή στηνEurovision;

    Υ.Γ.2: "διαφωνω με ότι λες αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες" (Βολταίρος) και να επιλέγεις τι θα δεις...Θα υπερασπισθώ όμως μέχρι θανάτου και το δικαίωμα να 'εχω άλλη άποψη από την δική σου, και το δικαίωμα να την λέω...Πόσο μάλλον όταν πληρώνω κιόλας!


    freddieKrueger
    15.03.2014, 12:07

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 14.03.2014, 17:29 έγραψε...

    Μόνο που η Eurovision εδώ και μερικά χρόνια δεν κοστίζει απολύτως τίποτε στον έλληνα φορολογούμενο.

    Αντιθέτως, τα κέρδη του διαγωνισμού και το budget το οποίο είναι τεράστιο - με τεράστια διαφορά από οτιδήποτε άλλο παρεμφερές - μόνο θετικά μπορεί να επιφέρει και τίποτε το αρνητικό. Για να μη μιλήσω για τις διεθνείς υποχρεώσεις της χώρας οι οποίες είναι υποχρεωτικές εφ' όσον μετέχει της EBU (αν μπορεί ας κάνει κι αλλιώς!).

    Σας πιάνω για μια ακόμη φορά αδιάβαστους.

    Θα πρέπει να ξεφύγετε από το μικροαστικό ταμπεραμέντο το οποίο σας διακατέχει και να δείτε τα πράγματα ως έχουν, στον τραγουδιστικό ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ διαγωνισμό της EBU. Αν δεν το γνωρίζετε, ευκαιρία να το μάθετε.

    Αν αναφέρεστε ακόμα σε κόστη και διάφορα άλλα που δεν ισχύουν, τότε νομίζω ότι έχετε μείνει πολύ πίσω στις εξελίξεις.

    Το βάρος της απόδειξης για το κόστος, όσο και για την "ποιότητα" πέφτει σε εκείνους που ισχυρίζονται ότι είναι μεγάλο, και ότι δεν υπάρχει ποιότητα (άσχετα αν το τελευταίο δεν ήταν ποτέ το ζητούμενο). Συνεπώς περιμένουμε να μας πείτε τι κοστίζει το όλο θέμα, αν υπάρχει κέρδος, και φυσικά να μας δώσετε τον ορισμό της ποιότητας.

    Κατά τα λοιπά, για ακόμα μία φορά, βγήκαν οι γνωστοί ελληναράδες να γκρινιάξουν για κάτι το οποίο μακάρι να ήταν το μοναδικό "πρόβλημα" που υπάρχει σήμερα... !

    Μη μας λέτε μπαρμπούτσαλα πάνω απ' όλα.
    -----------------

    When the people fear the government there is tyranny, when the government fears the people there is liberty.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JeffersonT, 14-03-2014 17:40 ]



    Jef προσυπογράφω κι εγώ συμφωνόντας με τα λεγόμενά σου...

    Αυτή η μιζέρια,αυτό το παράπονο πια...όλα να συνδέονται με την κρίση και με το γεγονός πως ''λεφτά δεν υπάρχουν''.Η Eurovision μας έφταιξε,ναι...
    Κι όχι που το επίδομα του ΟΑΕΔ μερικών ξοδεύεται σε καφέδες και ποτά στο Κεφαλάρι...

    Τεσπα η ουσία είναι πως είναι πολύ μίζερο όλα να μας φταίνε.

    Εμένα προσωπικά η Eurovision ποτέ δεν ένοιωσα να μου ''αλαφραίνει'' την τσέπη.

    Αν πάμε όμως με τη λογική του κατά κεφαλήν μικρού ''δασμού'' που πληρώνουμε τότε απλά αναρρωτηθείτε σε ποιούς και για πόσα πληρώνουμε κατα κεφαλήν ''μικροδασμούς'' που στο σύνολό τους είναι σημαντικά ποσα που φευγουν απ τη χωρα...


    -----------------

     

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 15-03-2014 12:08 ]


    KRISTHESS
    15.03.2014, 16:01
    Oπτίρα μου ας το επαναλάβουμε. Η Δημόσια Τηλεόραση σήμερα ΔΕΝ μπαίνει μέσα από το διαγωνισμό αυτό αλλά βγαίνει κερδισμένη. Το διαγωνισμό τον έχει αναλάβει το MAD και η δισκογραφική με την οποία συνεργάζεται. Αυτό έγινε γιατί σε κάποια στιγμή είχε τεθεί το θέμα της μη συμμετοχής μας.Νομίζω πρόπερσι. Έχουν αλλάξει οι συνθήκες.Δεν ισχύει αυτό που λες ότι το κράτος ξοδεύει χρήματα γι'αυτόν το διαγωνισμό. Εκτός αν στο "κράτος" συμπεριλαμβάνεις τους ιδιώτες.
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    sea_like_eyes
    02.04.2014, 11:52

    η Finegold Με ταξιδεψε στα 80'ς με την Alison Moyet-ικη ερμηνεια της . . . το τραγουδι το ξεχωρισα απο την πρωτη στιγμη . . . κι ομορφια και φωνη . . .

    Επισης ξεχωρισα Γερμανια , Νορβηγια , Πορτογαλια , Σουηδια . . .


    Υ.Γ το επιπεδο φετος εχει ανεβει . . .


    Konstantinosoa
    02.04.2014, 14:11
    Το θετικό της Eurovision είναι η τεράστια τηλεοπτική προβολή κάτι που δεν μπορεί να αγνοηθεί και δυστυχώς δεν αξιοποιείται επαρκώς. Το αρνητικό της υποθέσεως είναι πως πρόκειται για έναν διαγωνισμό που προσβάλει την νοημοσύνη των στοιχειωδώς προβληματισμένων πολιτών απέναντι στα κοινά και τον πολιτισμό. Ένας συνήθως σωρός απο σκουπίδια και περσόνες που δηλώνουν τραγουδίστριες, ικανοποιώντας καθαρά τηλεοπτικά θέλω, οικονομικά συμφέροντα και καθόλου καλλιτεχνικά, αποτελώντας παράλληλα την επιτομή της διαφθοράς που και καλά στο μεγαλύτερο μέρος της Ευρώπης δεν υπάρχει: Η μια χώρα ψηφίζει την άλλη. Γιατί λοιπόν αυτό πρέπει να μας αφορά; Θεωρώ την Eurovision εδώ και πολλά χρόνια απαξιωτική του πολιτισμού και των δημιουργών. Ποια πολυ-πολιτισμικότητα; Ένα καρακιτσαριό ενδυματολογικά και μουσικά, ούτε καν ζωντανή ορχήστρα δεν υπάρχει, που καταπίνει τις εθνικές παραδόσεις στο όνομα της αγγλοσαξωνικής υποκουλτούρας, πλην ελαχίστων χωρών. Άσε που με τα συνεχόμενα talent show's ο κόσμος είναι χορτασμένος απο μουσικούς διαγωνισμούς. Όσο για τον ύμνο της Eurovision ένα πρόσχημα είναι σαφώς ανάξιο του συνθέτη. Και ποιόν αφορούν στην τελική τα τραγούδια αυτά; Ούτε καν το κλεμμένο number one δεν έγινε επιτυχία στην Ελλάδα.
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    sea_like_eyes
    06.04.2014, 14:17

    κουραστηκα . . .


    Post αρνητικής αξιολόγησης