ελληνική μουσική
    821 online   ·  210.851 μέλη

    Eurovision 2014 τα υποψήφια τραγούδια

    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    freddieKrueger
    11.05.2014, 14:27

    Κάποιοι εδώ μέσα είχαν υποστηρίξει πως το rise up ηταν καλή επιλογή.

    Κάποιοι άλλοι είχαν πει πως η επιλογή αυτή θα πιάσει πάτο για τη χώρα μας.

    Και δικαιώθηκαν πανηγυρικά.

    Καλύτερο τραγούδι θεωρώ της Ουγγαρίας


    freddieKrueger
    11.05.2014, 20:27
    Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω φίλτατε Τζεφ.Τα υπόλοιπα τραγούδια ειδικα της Κρυσταλίας ή του Μαρτάκη είχαν ελπίδες για 10 αδα... Συμφωνω μονο ως προς το ότι ούτως η άλλως δεν είχαμε κατι αξιόλογο να παρουσιάσουμε φέτος.Αλλά το Rise up το θεωρώ κατώτερο.
    freddieKrueger
    12.05.2014, 04:04

    Σχήμα λόγου το επέτρεψέ μου να διαφωνήσω και φυσικά εννοείται πως θα εκφέρω την άποψή μου άσχετα με την άδεια σού ή όχι φίλτατε.Απλά είπα να είμαι ευγενικός και είναι λιγάκι ατσούμπαλο να κάνεις λογοπαίγνιο εμπάιζοντας την ευγένειά μου.Ενα αυτο.

    Το άλλο.Ο Μαρτάκης έχει ΚΑΙ εμφάνιση ΚΑΙ φωνή.Δεν είναι καθόλοθυ λίγος.Δεν ξέρω που βασίζεις αυτό σου το συμπέρασμα.

    Επίσης η κοπελιά ήταν αντικειμενικά φάλτσα στρο Live αλλά αυτό δεν υποβαθμίζει την αξία του κομματιού ποπυ τραγούδησε.Μπορεί να ήταν ψυχολογικοί οι λόγοι για το φάλτσο,μπορεί τεχνικοί δεν ξέρω.Στην τελική ας δινόταν αλλού το ίδιο τραγούδι.

    Τεσπα.Αυτα.


    freddieKrueger
    12.05.2014, 17:59
    Τζεφ το ότι αντικειμενικά ο Μαρτάκης έχει ωραία μούτρα δεν ακυρώνει τη φωνή του.Το να υποστηρίξεις πως ο Μαρτάκης δεν ξέρει να τραγουδάει είναι υπερβολή. Ωστόσο αν μπορέσεις να με παραπέμψεις σε κάποιο ηχητικό ντοκουμέντο στο οποίο φαίνεται η ανεπάρκεια κρατήματος της νότας απ το Μαρτάκη ΄να το ξανασυζητήσουμε. Όσο για την Κρυσταλία.Ναι φάλτσαρε αλλά αυτό ακυρώνει την τραγουδίστρια όχι το τραγούδι.
    freddieKrueger
    12.05.2014, 22:43

    Δεν έχει την καλύτερη ακουστική και απόδοση αλλά δεν μου δίνει την εντύπωση πως φοβάται ρε φίλε...αυτό που περιγράφεις είναι μάλλον μια υποκειμενική εκτίμηση.

    Όσο για το τραγούδι της Κρυσταλλίας σαφώς θα είχε παραπάνω ελπίδες από το rise up του freaky fortune...στο συγκεκριμμένο βιντεάκι το λέει καλά πάντως...τώρα δεν θα κάτσουμε να μεζουριάσουμε τη φωνή και στο δέκατο του ημιτονίου ρε φίλε...

    Το τραγο'υδι κρίνουμε κι όχι την τραγουδίστρια άλλωστε.Δεν είναι fame story η Eurovision και άλλωστε όλοι όσοι προκρίνονται έστω και προημιτελικά έχουν πολύ καλές φωνές.Η Κρυσταλλία έχει πολυ΄καλή φωνή αρκετα καλλιεργημενη.Κι αυτο βασιζεται σε αντικειμενικα τεχνικα κριτηρια ασχετως φαλτσων.Ακομη κι ο τεραστιος Μητροπανος και ο αιωνιος Ροκας μας ο Παπακωνσταντινου εχει φαλτσαρει τι σημαινει αυτο πως δεν εχουν φωνες?

    Συνοψίζοντας αν ειχαμε στειλει το τραγουδι της Κρυσταλλιας θα χαμε ελπιδα οχι για πρωτια αλλα εστω για 10 αδα...

    ΠΟυ βλεπεις εσυ Ελλαδα στο rise up ρε Τζεφ?


    KRISTHESS
    12.05.2014, 23:32

    Τζέφερσον ε όχι και δεν μπορεί να κρατήσει μια νότα ο Μαρτάκης. Υπερβάλλεις τώρα. Προσωπικά τον θεωρώ πολύ καλό τραγουδιστή και κρίνοντας αυστηρά με τη μουσική μου ιδιότητα.Δεν είναι άφωνος σαν κάτι άλλους.Τόσο απλά.

    Όσον αφορά για τον τελικό θεωρώ και γω ( το είχα πει άλλωστε ) ότι ένα κομμάτι σαν αυτό που είχε ο Μαρτάκης θα πήγαινε πολύ καλύτερα. Το Eurodance είναι αρκετά ξεπερασμένο..Εμείς το έχουμε συνηθίσει γιατί τελευταία τα ραδιόφωνά μας έπαιζαν αρκετά τέτοιου είδους "ρουμάνικα". Αυτό δεν πάει να πει ότι αυτά τα κομμάτια που ακούγαμε εδώ έκαναν ή κάνουν πανευρωπαϊκη επιτυχία. Και επέτρεψέ μου να το γνωρίζω γιατί ασχολούμαι αρκετά και με το ξένο ρεπερτόριο. 

    Από κει και πέρα η Αυστρία έκανε τελικά το αναμενόμενο. Πέραν της εμφανισης(που σε καμιά περίπτωση δεν επικροτώ) το τραγούδι ήταν καλό συγκριτικά με άλλα  και ήταν ανάμεσα σε αυτά τα λίγα που σου έμεναν.. Η εμφάνιση φυσικά το έκανε να το θυμάσαι ακόμα περισσότερο. Συγχαρητήρια λοιπόν από μένα στην Αυστριακή που όπως διάβασα κάπου εκτός από τη Βίσση ..πρέπει να την επηρέασε και ο Παντελίδης.. ανεπανόρθωτα{#emotions_dlg.blink}{#emotions_dlg.biggrin}


    optiras
    13.05.2014, 07:53

    Μάλλον η αυστρία με την συγκεκριμένη τραγουδίστρια θα κέρδιζε και με to rise up...Μάλλον δεν παίζει ρόλο ούτε το τραγούδι-επιεικώς μέτριο κατά την γνώμη μου, υπάρχουν ακόμα και τραγούδια για δεκατετράχρονα που είναι πολύ καλύτερα- όύτε το σόου...Μάλλον "παίζει" πολύ η εκκεντρικότητα, τα-δήθεν-πολιτικά μυνήματα, το κακώς λεγόμενο πολιτικά ορθό, συνεννοήσεις μεταξύ χωρών, επικαιρότητα...

    Και στο μόνο beach bar μιας παραλίας αν κάνει κανείς πρόγραμμα με τα τραγούδια του φετεινού διαγωνισμού κινδινεύει να διώξεις τον κόσμο!Πελατοδιώχτης!

    Η Eurovision oρθώς συγκρίνεται με τα διάφορα talent show, αφού αυτό είναι το επίπεδό της...Πολύ-ακριβή -φασαρία για το τίποτα...


    KRISTHESS
    13.05.2014, 11:00

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 13.05.2014, 00:27 έγραψε...
    Αν ο Μαρτάκης είναι καλός τραγουδιστής, μάλλον πρέπει να αλλάξετε ηχοσύστημα. Γιατί αυτιά λίγο δύσκολο... .

    Eπειδή  διδάσκω φωνητική, αυτό που λες επέτρεψέ μου να σου πω ότι δεν έχει καμία βάση.Αν εσύ δεν ακούς καλά και νομίζεις ότι ακούς  και επιμένεις σ'αυτό, δικαίωμά σου.Αλλά στο να λες σε μας να αλλάξουμε ηχοσύστημα απλά το μόνο που θα κάνω είναι να χαμογελάσω.Όσον αφορά το τραγούδι του Μαρτάκη μπορεί όντως να μην ταίριαζε στο συγκεκριμένο καλλιτέχνη,(θα προτιμούσα και γω μια φωνή πιο ροκ σαν του Κόζα που το έγραψε) αλλά μόνο παράφωνος  δεν είναι και βγάλε τις παρωπίδες σου. Άλλο δεν γουστάρουμε κάποιον και άλλο δεν έχει φωνή.

    Τώρα για την Αυστρία θα συμφωνήσω ότι η εικόνα σίγουρα έπαιξε το ρόλο της , αλλά και το τραγούδι ήταν πολύ έξυπνο και καλό.

    Όσον αφορά το δικό μας ήταν καλό για τα δικά μας ή δικά σου δεδομένα. Δεν είχε καμία πρωτοτυπία. Και φάνηκε στη ψηφοφορία.Η 20η θέση τα λέει όλα.Σε οποιοδήποτε μπιτάκι το κοινό θα χοροπηδούσε.Ειδικά αν είχε πιει και λίγο.Αυτό δεν πάει να πει ότι θα το ψήφιζε κι όλας.Επειδή χοροπηδούσαν στο τραμπολίνο και οι δικοί μας αυτό σήμαινε ότι θα μας ψηφίσουν? Σιγά το θέαμα.Δεν μου άρεσε λοιπόν ούτε ο τρόπος παρουσίασης μας.Και μάλλον κι άλλοι είχαν την ίδια άποψη με μένα. Καλημέρα.


    gikostas
    13.05.2014, 11:40
    Το σίγουρο είναι πως σε λίγο καιρό κανείς δεν θα θυμάται το συγκεκριμένο τραγούδι.Θα θυμάται μόνο πως κάποιος κύριος που μεταμορφώθηκε σε γυναίκα χωρίς να ξυρίσει το μούσι κέρδισε τον διαγωνισμό.Ξεκαθαρίζω πως δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τις προτιμίσεις του καθενός αλλά δεν μπορούμε να μιλάμε για μουσικό διαγωνισμό πάνω σ'αυτή τη βάση.Το ίδιο συνέβει και τα προηγούμενα χρόνια με άλλους διαγωνιζόμενους.Κανείς δεν θυμάται ούτε αυτούς,αλλά ούτε και τα τραγούδια τους.Κι αν κάθε χρόνο οι υπεύθυνοι δεν φροντίζαν να μας φρεσκάρουν την μνήμη με τις παλαιότερες ελληνικές συμμετοχές,θα είχαμε ξεχάσει και τα δικά μας τραγούδια.Πόσο μάλλον των υπολοίπων.Το να ψάχνουμε τώρα να εντοπίσουμε όμορφες φωνές και ωραία τραγούδια,χωρίς να λέω πως δεν υπάρχουν,στην Eurovision,είναι τουλάχιστον ουτοπικό για τους φαν και αστείο για εμάς τους υπόλοιπους.Άλλα είναι αυτά που παίζουν ρόλο σ'αυτό το πανηγύρι.Το αποδεικνύουν κάθε χρόνο οι συμμετέχοντες αλλά και ακόμα πιο πολύ αυτοί που τελικά κερδίζουν.
    KRISTHESS
    13.05.2014, 15:32

    μην ξεχνάμε όμως Κώστα μου ότι ο διαγωνισμός αυτός αποτελεί και ένα μέσο προβολής νέων μουσικών , ειδικά στη χώρα μας που δεν υπάρχουν άλλες ευκαιρίες. Έστω και πρόσκαιρη να είναι η αναγνωρισιμότητα ή πρόσκαιρο το κέρδος κάποιου θεωρώ ότι βοηθάει αρκετά έναν τραγουδιστή νέο και γι'αυτό το λόγο ποτέ δε θα το χαρακτήριζα ως ένα απλό πανηγύρι...

    Υπάρχει λοιπόν κι αυτή η διάσταση.. η βοήθεια που προσφέρει σε νέους μουσικούς να παρουσιάσουν το "ταλέντο" αν θέλεις ή τη δημιουργία τους σε ένα πολύ μεγάλο κοινό SmileΕίναι λοιπόν μία παράμετρος σημαντική , που πρέπει να σκεφτούμε επίσης Smile όσο κι αν κατακρίνουμε το διαγωνισμό αυτό σε πολλά.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 13-05-2014 15:33 ]


    freddieKrueger
    13.05.2014, 15:46

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 13.05.2014, 00:33 έγραψε...

    Παράθεση:


    ΠΟυ βλεπεις εσυ Ελλαδα στο rise up ρε Τζεφ?



    Δεν κατάλαβα την ερώτηση. Από πότε πρέπει να βλέπω Ελλάδα στο τραγούδι που μας εκπροσωπεί; {#emotions_dlg.confused1}

    Έχετε μπερδέψει κάποια πράγματα. Η Αυστρία δηλαδή κέρδισε γιατί το τραγούδι ξεχείλιζε Αυστρία;;;; Είδατε καμιά Ελλάδα στα υπόλοιπα τρία που δεν προκρίθηκαν;

    Τι λέτε;

    Κερδίζει αυτός που κάνει το καλύτερο σόου.



    Συστατικά επιτυχίας ενός τραγουδιού στη Eurovision είναι το τραγούδι εκτός των αλλων(ευχάριστη,διασκεδαστική μελωδία,καλό τραγούδι,σωστή υποστήριξη και ενορχήστρωση,σκηνική παρουσία κτλ)να περνά και κάτι από τη χώρα προέλευσής του ή έστω να καινοτομεί μοναδικά βάσει του πολιτισμού της χώρας που εκπροσωπεί.Αυτό δεν το αναφέρω ως άκαμπτο κανόνα,αλλά ως ένα επιπλεόν στοιχείο που θα μπορούσε να λειτουργλησει υπερ μας στο διαγωνισμο.

    Το Rise up είναι ένα μετριότατο κοινότυπο μπιτάκι χωρίς το παραμικρό στοιχέιο πρωτοτυπίας ή γεύσης από Ελλάδα.

    Δεν ξέρω τι ξεχείλιζε η Αυστρια,αλλά σίγουρα η ιδιαίτερη εμφανιση του τραβεστί όπως και η σωστή κοντραλτο γυναικεία φωνή του ήταν θετικά μπονους στο να κερδισει.Αν κι εμενα προσωπικα οπως ειπα και πριν δε μου αρεσε αυτο το τραγουδι.Προτιμούσα της Ουγγαρίας.

     


    tallos
    13.05.2014, 18:56
    δεν θα την ψαξουμε κιολας την κοντσιτα,ας είναι ότι θελει.το θεμα είναι ότι κερδισε λογω εμφανισης όχι για το τραγουδι,υπηρχαν πολύ καλυτερα τραγουδια και το δικο μας ηταν μαπα.σαν κι αυτό βγαινουν εκατοντάδες καθε μερα,
    optiras
    13.05.2014, 20:19

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 13.05.2014, 08:08 έγραψε...

    Ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά είναι που "αδικείται" ένα τραγούδι, όπως το δικό μας.

    Δεν νομίζω ότι αδικείται...Μάλλον έλαβε την θέση που του αξίζει...Μιλάμε για πολύ χάλι....

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 13.05.2014, 08:08 έγραψε...

    Η Eurovision του χρόνου φτάνει στον 60ο διαγωνισμό. Και μόνο ο αριθμός προκαλεί ίλιγγο.

    Συνήθως οι επέτειοι είναι ευκαιρία για να γίνουν σκέψεις, αξιολογήσεις ή και αλλαγή πορείας...Γιατί μιλάμε για μεγάλο χάλι...Ιδιαίτερα αν αναλογιστεί κανέις πως ξεκίνησε και που πήγε...

    Δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να γίνει κάτι σαν αυτό που οργανώθηκε στην ιταλία πριν λίγα χρόνια κατά του φεστιβάλ τραγουδιού του Σαν Ρέμο (άλλη κατάντια και εκείνη αλλά δεν φτάνει σε τίποτα το απόλυτο thrash της Eurovision).

    Το 2008 οργανώθηκε το φεστιβάλ Perchθ Bardino θ Bardino που διεξάγονταν τις ίδιες μέρες με το φεστιβάλ του Σαν Ρέμο.Συμμετείχαν τοπικές μπάντες ροκ και έπαιρναν στο δούμεμα το άλλο φεστιβάλ...Κάποια στιγμή το φεστιβάλ μετακινήθηκε σε άλλη ημερομηνία ενώ φέτος επανήρθε στις "σωστές ημερομηνίες"...Για όποιον ενδιαφέρεται , εδώ ένα καλό αρθράκι, και εδώ, και εδώ δυστυχώς στα ιταλικά...Αν κάποιος θέλει να του μεταφράσω τα κείμενα, ας το ζητήσει...

    Φυσικά η ιδέα δεν είναι πρωτότυπη, είναι κάτι ανάλογο με α υτό που γίνεται με τα βραβεία νόμπελ και ignobel στο τομέα της επιστήμης και με αυτό που γίνεται με τα βραβεία οσκαρ και τα βατόμουρα στον κινηματογράφο...

    Το κακό είναι ότι βραβεύοντας το χειρότερο τραγούδι της χρονιάς κινδινεύεις να βραβεύσεις αυτό που βραβεύει και η Eurovision!!!!

    Και για να ελαφρύνουμε το θέμα:

    Eurovision@twitter:οι καλύτερες ατάκες για τον ελληνικό τελικό

    [ τροποποιήθηκε από τον/την optiras, 13-05-2014 20:22 ]


    optiras
    13.05.2014, 20:39

    Για ενημέρωση των φαν της Eurovision:διαψεύδονται οι πληροφορίες για την απόσυρση της ελλάδας από τον διαγωνισμό ( ο οπτήρας επίσης προκαταβολικά διαψεύδει ότι έχει σχέση με την διάδοση της είδησης!).Στο αρθράκι έχει ενδιαφέρον η αναφορά της διαφοράς στην κατάταξη κριτών και televoting).

    Ενδιαφέρον και το άρθρο Eurovision, ένα πολιτιστικό παράδοξο που δεν έχει κανένα απολύτως νόημα, όμως... συνεχίζει να υπάρχει

    Φυσικά κάνουμε ότι δεν είδαμε τα θρησκευτικά μπλογγς/ιστοσελίδες/φόρουμ για λόγους λογοκρισίας...Είπαμε να λέμε και να γράφουμε καμία μ@Λ... να περάσει η ώρα , αλλά μέχρι εκεί...


    freddieKrueger
    14.05.2014, 01:34

    Jefferson δεν επιστρατευεις το παραμικρο επιχειρημα στην υποτσήτιξη των απόψεων σου.Αν θεωρήσουμε πως κάνουμε αντίλογο είσαι εύκολος αντίπαλος κι αν υποθέσουμε πως κάνουμε διάλογο απλά δεν ακούς.ΝΑΙ καλά κατάλαβες εσ'υ έχεις πρόβλημα ακοής και κυριολεκτικά ίσως και όρασης μια και βλέπουμε γραπτά δεν μιλάμε.

    Ο Μαρτάκης έχει φωνή είτε σ αρέσει είτε όχι.

    Το Rise up ήταν ΓΤΠ είτε το θες είτε όχι.

    Και να έχω και αυτί και εξοπλισμό πολύκαλό είτε σ αρέσει είτε όχι.

    Τέλος.