ελληνική μουσική
    468 online   ·  210.841 μέλη

    Eurovision 2014 τα υποψήφια τραγούδια

    KRISTHESS
    14.05.2014, 01:49

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 13.05.2014, 20:51 έγραψε...

    Τελικά δεν μου είπατε τι πρόβλημα υπάρχει με την Κονσίτα. Είναι κάτι που σας ενοχλεί;


    Kανένα πρόβλημα δεν έχουμε με την Κονσίτα και με την κάθε Κονσίτα! Εσύ καθώς φαίνεται έχεις πρόβλημα..με το Μαρτάκη {#emotions_dlg.biggrin}


    KRISTHESS
    14.05.2014, 14:34
    άστο εκτίθεσαι. Το τι είναι a-talent σίγουρα δεν το γνωρίζεις μ'αυτά που λες..και επαναλαμβάνω. Άλλο το προσωπικό μας γούστο σε φωνές και χροιές αν θέλεις το οποίο είναι καθαρά υποκειμενικό και άλλο η αντικειμενική θεώρηση των πραγμάτων με δεδομένους κανόνες στη μουσική. Ως φαίνεται μάλλον έχεις έλλειψη στο δεύτερο και η κρίση σου επηρεάζεται υπέρ το δέον από το πρώτο.
    KRISTHESS
    14.05.2014, 15:43
    Aν είχα ακούσει όλα τα τραγούδια της Εurovision χωρίς να κάνω ζαπινγκ θα σου έλεγα. Από εκεί και πέρα έχουμε αυτιά, όχι απλά αυτί. Και εμπειρία. Όσον αφορά για τη φωνή του Μαρτάκη τον έχω ακούσει και σε πολλά άλλα τραγούδια αλλά και live και ούτε ατάλαντο ούτε άφωνο τον λες. Πρέπει να καταλάβεις όμως ότι άλλο το ταλέντο ή η σωστή φωνή κάποιου κι άλλο το προσωπικό γούστο.
    freddieKrueger
    14.05.2014, 15:53

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 14.05.2014, 03:10 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 14.05.2014, 01:34 έγραψε...

    Jefferson δεν επιστρατευεις το παραμικρο επιχειρημα στην υποτσήτιξη των απόψεων σου.Αν θεωρήσουμε πως κάνουμε αντίλογο είσαι εύκολος αντίπαλος κι αν υποθέσουμε πως κάνουμε διάλογο απλά δεν ακούς.ΝΑΙ καλά κατάλαβες εσ'υ έχεις πρόβλημα ακοής και κυριολεκτικά ίσως και όρασης μια και βλέπουμε γραπτά δεν μιλάμε.

    Ο Μαρτάκης έχει φωνή είτε σ αρέσει είτε όχι.

    Το Rise up ήταν ΓΤΠ είτε το θες είτε όχι.

    Και να έχω και αυτί και εξοπλισμό πολύκαλό είτε σ αρέσει είτε όχι.

    Τέλος.



    Κοίταξε να δεις, εάν ο Μαρτάκης έχει καλή φωνή, τότε καταλαβαίνω το επίπεδο του ηχητικού εξοπλισμού σου. Ας μην το κουράζουμε άλλο. Σε κανένα PA θ' ακούς, τα πάντα όλα τσιριχτά, άντε και σε κανένα monitor, τα πάντα όλα το πουλάκι τσίου... άρα ο Μαρτάκης μια χαρά φωνή έχει... . Μόλις πάρεις και δεύτερο καλό αυτί και τα ζευγαρώσεις, ξανακουσέ τον.

    Εγώ δεν είπα ότι δεν έχει φωνή. Είπα ότι δεν έχει καλή φωνή. Υπήρχαν άπειροι στο φετινό διαγωνισμό με καλύτερη φωνή και τραγούδι φυσικά. Οπότε τι να μου πει ο Μαρτάκης;



    Ξεκολα ρε λεμε...

    Μη κολλας σε εκφρασεις.Οταν λεμε πως καποιος εχει φωνη σημαινει οτι εχει καλη φωνη.

    Δεν ξερω τι απωθημενα εχεις αλλα δεν εχεις και επιχειρηματα.

    Ο rise up τυπακος δεν εχει καλυτερη φωνη απο του Μαρτακη χαχαχα

    Σταματα να βλεπεις και ν ακους πουλακια τσιου...χτυπημα ειναι θα περασει {#emotions_dlg.tt2}


    -----------------

    Κιθάρα μου σαν ράγισες,

    τον ήχο σου καθάρισες

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 14-05-2014 15:54 ]


    trelakias
    14.05.2014, 16:07

    Όσοι ψήφισαν είχαν τούμπανο ηχοσύστημα?


    KRISTHESS
    14.05.2014, 16:25

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 14.05.2014, 15:59 έγραψε...

    Τώρα αν κάποιοι έκαναν ζάπινγκ και δεν έδωσαν βάση και έχουν και άποψη... τι να πω.


    ζαπινγκ έκανα στον τελικό της Γιουροβιζιον φίλε μου όχι στον ελληνικο που ειχε 3 τραγουδια..όταν δε σου αρέσουν κάποια τραγούδια, κάνεις και κανά μικρό ζάπινγκ, τι να κάνουμε τώρα..Για το Μαρτάκη μίλησα ως απάντηση στην άποψή σου και φυσικά θα έχω άποψη γι'αυτόν, αφού τον έχω ακούσει και σε πολλά ακόμα τραγούδια. Και εν πάσει περιπτώσει. Δεν μπορεί να είσαι εσύ ο μόνος που ακούς καλά και μεις οι υπόλοιποι να θέλουμε επειγόντως Ωρυλά. Ε πως να το κάνουμε δηλαδή.Και όπως είπε ο τρελακιας..δεν τό ξερα ότι χρειάζομαι και τουμπανο ηχοσύστημα για να ξεχωρίζω τις παραφωνίες.Αυτές μια χαρά φαίνονται και στα ηχειάκια της τηλεόρασής μου.


    KRISTHESS
    14.05.2014, 16:28

    Και συγγνώμη...συγκρίνεις τα ηχητικά του τελικού της Γιουροβίζιον που είναι σαφως ανώτερα με αυτά του Ελληνικού τελικού που δεν έχουν καμία σχέση , για να μας πεις ότι η Κονσιτα έχει ΤΗ ΦΩΝΑΡΑ ή το κομμάτι της τον σούπερ ήχο? ε κάλεσέ την να διαγωνιστεί σε ελληνικό τελικό να την δούμε και να το διαπιστώσουμε άμα είναι έτσι Σε καμιά περίπτωση πάντως δεν λέω ότι η "κοπελιά" δεν έχει φωνή. Όποιος αντιλαμβάνεται τι εννοώ αντιλαμβάνεται

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 14-05-2014 16:32 ]


    trelakias
    14.05.2014, 16:40

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 14.05.2014, 15:59 έγραψε...

    Αν ακούγατε από τα ηχεία της τηλεόρασης δεν επρόκειτο να καταλάβετε. Γι' αυτό σας λέω, δεν έχετε ολόκληρη την εικόνα για τον διαγωνισμό. Από τα ηχειάκια της TV, όλα το ίδιο ακούγονται.

    Σε αυτό αναφέρομαι αλλά οκ.  Μάλλον υπερβολικό να ζητάς από όσους ακούν να έχουν ειδικό εξοπλισμό για να κρίνουν.  Δεν μου αρέσει ούτε εμένα η φωνή του Μαρτάκη, ακόμα κι αν την ακούω στην tv, δεν με πείθει αλλά από την άλλη στη Eurovision δεν χρειάζεται κιόλας πιστεύω...

    Κατά τ' άλλα νομίζω οι Έλληνες είναι από τους λίγους που ξέρουν τη Eurovision και ασχολούνται (σοβαρά) με αυτή.  

    ps:  Συνεχίστε αλλά ας μην το κάνουμε καφενείο... καθένας έχει τη γνώμη του.


    KRISTHESS
    14.05.2014, 16:44

    στο τελευταίο ποστ σου Τζεφερσον λυπάμαι αλλά θα διαφωνήσω. Ακόμα και στο youtube φαίνεται το πόσο μεγάλη διαφορά έχει ο ήχος στον ελληνικό τελικό σε σχέση με τον Ευρωπαϊκο.Πάντα έτσι ήταν και πάντα έτσι θα είναι καθώς το θυμάμαι και από άλλες χρονιές. Άστο. Όπως σύ μπορεί να κάνεις διατριβές στον ήχο οπως λες και την εικόνα και να εκφράζεις άποψη για φωνές , εγώ που έχω εξειδίκευση στο δεύτερο άσε με να εκφράζομαι ως μέσος παρατηρητής και για το πρώτο.Μην είσαι λοιπόν απόλυτος.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 14-05-2014 16:46 ]


    KRISTHESS
    14.05.2014, 16:57

    Τζέφερσον μιλάω για τα ακούσματα συνολικά.Κι εσύ αν θέλεις ,επιμένεις σε λεπτομέρειες ηχητικές που βλέπεις μόνον εσύ.Και καλώς κάνεις αφού έχεις εξειδίκευση. Αλλά μην προσπαθείς να μου πεις ας πούμε ότι αυτό που ακούσω εγώ είναι λάθος γιατί δεν έχω "αυτί".Μια χαρά ακούω δόξα τω Θεώ.

    Πάντως για να επαναλάβω και κάτι που είχα πει σε σχέση με το Μαρτάκη, θεωρώ και γω ότι το συγκεκριμένο τραγούδι θα ταίριαζε σε μια άλλη πιο ροκ φωνή καλύτερα. Ίσως να είχε άλλη τύχη με μια άλλη φωνή.Τη φωνή του Μαρτάκη την προτιμώ σαφώς σε μπαλλάντες.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 14-05-2014 17:01 ]


    optiras
    14.05.2014, 18:30

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 13.05.2014, 20:37 έγραψε...
    Σαν Ρέμο; Καλά πριν γράψετε κάτι καλό θα είναι να ξέρετε ότι η Ιταλία αυτά έλεγε και είχε αποχωρήσει λέγοντας ότι δεν έχει ανάγκη τη Eurovision γιατί στο κάτω κάτω υπάρχει και το Σαν Ρέμο, αλλά ως βρεγμένες γάτες επέστρεψαν ακόμα και αυτοί... {#emotions_dlg.lol}

    Η ιταλική τηλεόραση (ραϊ) έχει τα ίδια και χειρότερα προβλήματα με αυτά της πάλε -ποτέ ερτ, και μάλιστα μεγενθυμένα...Αποσύρθηκε όταν λόγω περικοπών έπρεπε να επιλέξει ανάμεσα σε φεστιβάλ ιταλικού τραγουδιού και γιουροβίζιον.Η ιταλική τηλεόραση είναι κατα βάση εσωστρεφής, στο Σαν Ρέμο ήταν μονοπώλιο, και αν αποσυρόταν, θα μπορούσε να την αντικαταστήσει ο βασικός ανταγωνιστής της, η τηλεόραση του μπερλουσκόνι...Το ιταλικό φεστιβάλ διαρκεί μια βδομάδα, οι ιταλοί είναι τηλεεξαρτημένοι σε μεγάλο ποσοστό και αυτό εγγυάται καλά ποσοστά τηλεθέασης...Και αποβλάκωσης...

    Αν πρόσεξες και εκείνο το φεστιβάλ το κρίνω αρνητικά...Σημείωση:τόσο η ράι όσο και ο μπερλουσκόνι έχουν δικές τους δισκογραφικές...

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 13.05.2014, 20:37 έγραψε...

    @optiras, Thrash δεν έχει πάει ακόμα στη Eurovision.... {#emotions_dlg.biggrin}

    Τrash, έκανα ορθογραφικό λάθος....


    optiras
    14.05.2014, 18:50

    Μεταξύ μας:

    το ηχητικό αποτέλεσμα είναι αποτέλεσμα τόσο του μηχανήματος, όσο και της αλληλεπίδρασης του ήχου με τον χώρο, όσο και της θέσης του ακροατή σε σχέση με τα ηχεία...Σχεδόν καμία τηλεόραση, ακόμα και αυτή των 50 ιντσών δεν έχει ηχεία της προκοπής-η ηχομπάρα βελτιώνει αλλά δεν αρκεί, και άρα θα έπρεπε να συνδέσει κανείς την τηλεόραση με ηχοσύστημα, να έχει κανείς ηχοσύστημα της προκοπής, να έχει χώρο της προκοπής και να κάνει και μελέτη ακουστική του χώρου!!!Αφήνω το θέμα της συμπίεσης του σήματος κτλ

    Τόσο η γιουροβίζιον, όσο και τα διάφορα τάλεντ σόου προορίζονται για το μέσο θεατή, που έχει μια μεσαία τηλεόραση με συνήθως μέτριο ή και απαίσιο ακουστικό αποτέλεσμα...

    Όσο για τον Μαρτάκη, συμφωνώ στο ότι δεν είναι παρά ένας μέτριος τραγουδιστής και μάλλον υπερτιμημένος για το επίπεδό του αλλά σέβομαι την αντίθετη άποψη των συμφορουμιτών μου, όπως σέβομαι και την δική σου γνώμη για την Eurovision, παρά το ότι διαφωνούμε πλήρως!...

    Άλλωστε ο σκοπός της συζήτησης είναι να ακούσουμε την άποψη των άλλων, να την συζητήσουμε, να ακούσουμε επιχειρήματα και όχι σώνει και καλά να συμφωνήσουμε σε κάποια κοινή θέση, ή να πείσουμε ο ένας τον άλλο...


    freddieKrueger
    14.05.2014, 19:53

    Λοιπόν για να τελειώνουμε επειδή δεν μπορώ να ακούω ότι να ναι...

    Πας σ ενα εστιατοριο.Παραγγέλνεις φαγητό,τρως φχαριστιέσαι τέλος.Δε χρειάζεται να έχεις ειδικες γνώσεις πάνω στη μαγειρική για να πεις χμμμ τοι σουφλέ ήθελε λίγο παραπάνω προθέρμανση ή περισσότερο αλάτι.

    Πάμε τωρα στο τραγουδι.Για να κρινω αν καποιος τραγουδα ασχημα,καλα  η μετρια δε χρειαζεται να εχω τελευταιας τεχνολογιας ηχοσυστηματα η υψηλης ευκρινειας ηχεια και δεν ξερω γω τι αλλα κολοκυθια τουμπανα.

    Τη φωνη καταρχην την  κρινεις οταν την ακους ΖΩΝΤΑΝΑ.Απο εκει και περα τις αρετες μιας καλλιεργημενης φωνης οπως το ηχοχρωμα τη σταθεροτητα την εκταση μπορεις να τις αφουγκραστεις κι ας μην εχεις τον καλυτερο ηχο.

    Το βλεπω αυτο και οτανν ηχογραφω τον εαυτο μου.Το κανω απο κινητα της πλακας επιτηδες για να βελτιωθω με το χειροτερο και πιο ασυτηρο κριτηριο.Να δουλεψω βελτιωνοντς τη χειροτερη εκδοχη του ηχου μου.Τεσπα εδω ξεφευγουμε λιγο.

    Τζεφερσον δεν ειναι μονο οτι δεν εχεις επιχειρηματα ειναι και ο τροπος που εκθετεις την αποψη σου.Γραφεις εχοντας δοση ειρωνιας και πως εσυ εισαι ο ειδικος να κρινεις ηχους και φωνες η πως εχεις το καλυτερο ηχοσυστημα(και μεγεια σου με χαρα σου)και ολοι οι αλλοι ειμαστε κουφοι.

    Ετσι δε σεβεσαι τους συνομιλητες σου και οι αποψεις σου χανουν κυρος.Ακομη και δικιο να χεις λεμε τωρα-εγω εχω μαθει αποψεις που διατυπωνονται με επαρση να τις πεταω στα σκουπιδια.

    ΥΓ εχω δυο αυτια και ακουω πολυ καλα προς πληροφηρηση σου.


    -----------------

    Κιθάρα μου σαν ράγισες,

    τον ήχο σου καθάρισες

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 14-05-2014 19:55 ]


    gikostas
    14.05.2014, 20:43

    Ειναι αυτό που είχε πει κάποιος''Είναι πολλοί καλοί στο είδος τους,αλλά το είδος τους είναι χάλια''Με άλλα λόγια ''βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος''Πως αλλιώς να το πω.Πολύ ανάλυση για το τίποτα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την gikostas, 14-05-2014 20:44 ]


    mary_omikron
    14.05.2014, 22:31

    Στο διαδίκτυο βρίθει η συνομωσιολογία για τους στίχους κι εσείς ασχολείστε με  Μαρτάκη {#emotions_dlg.biggrin} 

    Rise Like a Phoenix

    Walking in in a rubble
    Walking over glass
    Neighbours say we’re trouble
    Well, that time has passed

    Peering from the mirror
    No, that isn’t me
    A stranger getting nearer
    Who can this person be

    You wouldn’t know me at all today
    From the fading light I fly

    Rise like a phoenix
    Out of the ashes
    Seeking rather than vengeance
    Retribution
    You were warned
    Once I'm transformed
    Once I’m reborn
    You know I will rise like a phoenix
    But you're my flame

    Go about your business
    Act as if you’re free
    No one could have witnessed
    What you did to me

    Cause you wouldn’t know me today
    And you have got to see
    To believe
    From the fading light I fly

    Rise like a phoenix
    Out of the ashes
    Seeking rather than vengeance
    Retribution
    You were warned
    Once I'm transformed
    Once I’m reborn

    I rise up to the sky
    You threw me down but
    I'm gonna fly

    And rise like a phoenix
    Out of the ashes
    Seeking rather than vengeance
    Retribution
    You were warned
    Once I'm transformed
    Once I’m reborn
    You know I will rise like a phoenix
    But you’re my flame

    Αναγεννιέμαι Όπως Ένας Φοίνικας

    Περπατάμε πάνω σε χαλάσματα
    Περπατάμε πάνω σε γυαλιά
    Οι γείτονες λένε ότι είμαστε μπελάδες
    Λοιπόν, αυτές οι εποχές πέρασαν

    Κρυφοκοιτάζω τον καθρέφτη
    Όχι, αυτός δεν είμαι εγώ
    Ένας άγνωστος με πλησιάζει
    Ποιος μπορεί να είναι αυτός

    Δεν θα με γνώριζες καθόλου σήμερα
    Πετάω από το φως που σιγοσβήνει

    Αναγεννιέμαι όπως ένας φοίνικας
    Μέσα από τις στάχτες
    Αναζητώ κάτι παραπάνω από εκδίκηση
    Αντίποινα
    Σε είχα προειδοποιήσει
    Μία φορά μεταμορφώθηκα
    Μία φορά αναγεννιέμαι
    Ξέρεις ότι θα αναγεννηθώ όπως ένας φοίνικας
    Αλλά εσύ είσαι η φλόγα μου

    Κάνε τη δουλειά σου
    Δραστηριοποιήσου σαν να είσαι ελεύθερος
    Κανένας δεν μπορούσε να γίνει μάρτυρας
    Σε αυτό που μου έκανες

    Γιατί δεν θα με γνώριζες σήμερα
    Και πρέπει να δεις
    Να πιστέψεις
    Πετάω από το φως που σιγοσβήνει

    Αναγεννιέμαι όπως ένας φοίνικας
    Μέσα από τις στάχτες
    Αναζητώ κάτι παραπάνω από εκδίκηση
    Αντίποινα
    Σε είχα προειδοποιήσει
    Μία φορά μεταμορφώθηκα
    Μία φορά αναγεννιέμαι

    Ανυψώνομαι στον ουρανό
    Με πετάς κάτω αλλά
    Εγώ θα πετάξω

    Αναγεννιέμαι όπως ένας φοίνικας
    Μέσα από τις στάχτες
    Αναζητώ κάτι παραπάνω από εκδίκηση
    Αντίποινα
    Σε είχα προειδοποιήσει
    Μία φορά μεταμορφώθηκα
    Μία φορά αναγεννιέμαι
    Ξέρεις ότι θα αναγεννηθώ όπως ένας φοίνικας
    Αλλά εσύ είσαι η φλόγα μου


    gikostas
    14.05.2014, 22:58
    Πολύ σωστό κι αυτό,αλλά επι της ουσίας δεν αλλάζει κάτι.
    KRISTHESS
    15.05.2014, 01:08

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 14.05.2014, 22:31 έγραψε...

    Στο διαδίκτυο βρίθει η συνομωσιολογία για τους στίχους κι εσείς ασχολείστε με  Μαρτάκη {#emotions_dlg.biggrin} 

    Rise Like a Phoenix

    Walking in in a rubble
    Walking over glass
    Neighbours say we’re trouble
    Well, that time has passed

    Peering from the mirror
    No, that isn’t me
    A stranger getting nearer
    Who can this person be

    You wouldn’t know me at all today
    From the fading light I fly

    Rise like a phoenix
    Out of the ashes
    Seeking rather than vengeance
    Retribution
    You were warned
    Once I'm transformed
    Once I’m reborn
    You know I will rise like a phoenix
    But you're my flame

    Go about your business
    Act as if you’re free
    No one could have witnessed
    What you did to me

    Cause you wouldn’t know me today
    And you have got to see
    To believe
    From the fading light I fly

    Rise like a phoenix
    Out of the ashes
    Seeking rather than vengeance
    Retribution
    You were warned
    Once I'm transformed
    Once I’m reborn

    I rise up to the sky
    You threw me down but
    I'm gonna fly

    And rise like a phoenix
    Out of the ashes
    Seeking rather than vengeance
    Retribution
    You were warned
    Once I'm transformed
    Once I’m reborn
    You know I will rise like a phoenix
    But you’re my flame

    Αναγεννιέμαι Όπως Ένας Φοίνικας

    Περπατάμε πάνω σε χαλάσματα
    Περπατάμε πάνω σε γυαλιά
    Οι γείτονες λένε ότι είμαστε μπελάδες
    Λοιπόν, αυτές οι εποχές πέρασαν

    Κρυφοκοιτάζω τον καθρέφτη
    Όχι, αυτός δεν είμαι εγώ
    Ένας άγνωστος με πλησιάζει
    Ποιος μπορεί να είναι αυτός

    Δεν θα με γνώριζες καθόλου σήμερα
    Πετάω από το φως που σιγοσβήνει

    Αναγεννιέμαι όπως ένας φοίνικας
    Μέσα από τις στάχτες
    Αναζητώ κάτι παραπάνω από εκδίκηση
    Αντίποινα
    Σε είχα προειδοποιήσει
    Μία φορά μεταμορφώθηκα
    Μία φορά αναγεννιέμαι
    Ξέρεις ότι θα αναγεννηθώ όπως ένας φοίνικας
    Αλλά εσύ είσαι η φλόγα μου

    Κάνε τη δουλειά σου
    Δραστηριοποιήσου σαν να είσαι ελεύθερος
    Κανένας δεν μπορούσε να γίνει μάρτυρας
    Σε αυτό που μου έκανες

    Γιατί δεν θα με γνώριζες σήμερα
    Και πρέπει να δεις
    Να πιστέψεις
    Πετάω από το φως που σιγοσβήνει

    Αναγεννιέμαι όπως ένας φοίνικας
    Μέσα από τις στάχτες
    Αναζητώ κάτι παραπάνω από εκδίκηση
    Αντίποινα
    Σε είχα προειδοποιήσει
    Μία φορά μεταμορφώθηκα
    Μία φορά αναγεννιέμαι

    Ανυψώνομαι στον ουρανό
    Με πετάς κάτω αλλά
    Εγώ θα πετάξω

    Αναγεννιέμαι όπως ένας φοίνικας
    Μέσα από τις στάχτες
    Αναζητώ κάτι παραπάνω από εκδίκηση
    Αντίποινα
    Σε είχα προειδοποιήσει
    Μία φορά μεταμορφώθηκα
    Μία φορά αναγεννιέμαι
    Ξέρεις ότι θα αναγεννηθώ όπως ένας φοίνικας
    Αλλά εσύ είσαι η φλόγα μου

    Αστα να πάνε Μαίρη μου... {#emotions_dlg.biggrin} χαχαχαχα


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης