ελληνική μουσική
    812 online   ·  210.851 μέλη

    Eurovision 2014 τα υποψήφια τραγούδια

    mary_omikron
    16.05.2014, 02:31

    Συνομιλίες σε προσωπικά μηνύματα...

    Στη Eurovision τώρα με ευπρέπεια, αν έμεινε κάτι να διυλίσετε 


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 16-05-2014 02:33 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    optiras
    16.05.2014, 08:51

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 16.05.2014, 03:04 έγραψε...
    Τι κάνω; Την πάπια;

    Στην κόντρα που πήγε να ξεκινήσει αναφερόμουν...

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 16.05.2014, 03:04 έγραψε...
    Εγώ παράθεσα τα επιχειρήματά μου.

    Κανόνικά έτσι θα έπρεπε να διεξάγεται μια συζήτηση, με παράθεση απόψεων και όχι με προσωπική επίθεση ή προσπάθεια απαξίωσης του συνομιλητή επειδή δεν μας αρέσει η άποψή του, διαφωνεί μαζί μας ή έχει αντίθετη άποψη με εμάς!Αλλά αυτό που λες δεν έγινε...Δεν θα το συζητήσουμε το ζήτημα άλλο μια και η συντονίστρια έδωσε την οδηγία της...

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 16.05.2014, 03:04 έγραψε...

    Έξι λόγοι γιατί ο διαγωνισμός της Eurovision είναι πραγματικός διαγωνισμός τραγουδιού:

    1. Τα τραγούδια του διαγωνισμού βρίσκονται στις κορυφαίες θέσεις των charts των iTunes και πολλά από αυτά στις πρώτες θέσεις.

    Αυτό θα έλειπε με τέτοια διαφημιστική καμπάνια, άμεση και έμμεση...Δεν είναι τυχαίο ότι κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει π.χ. με τους Active Member,  ή με οποιοδήποτε μουσικό σχήμα που δεν έχει επενδύσει ούτε δεκάρα σε διαφήμιση ή δεν έχει απασχολήσει την επικαιρότητα με γραφικότητες, ή δεν έχει σπόνσορα ή μεταφέρει ενοχλητικό μήνυμα σε αντίθεση με το ευπεπτο μήνυμα, της μόδας, πολιτικώς ορθό του/της αυστριακής τραγουδίστριας...Από πότε η ποσότητα δείχνει και ποιότητα;

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 16.05.2014, 03:04 έγραψε...
    2. Τόσο στο κοινό, όσο και στις επιτροπές άρεσε το τραγούδι που κέρδισε.


    Ενδεικτικά, το televoting-παρά το ότι δεν είναι τυχαίο δείγμα έδειξε διαφορετική κατάταξη σε πολλά τραγούδια...Το ότι ένα τραγούδι ψηφίστηκε δεν σημαίνει ότι είναι και το καλύτερο...Απλώς αυτό επιλέχθηκε να βραβευτεί για διάφορους λόγους, τα έχουμε πει και πιο πάνω...Ποιος ξέρει τι θα γινόταν αν γινόταν έρευνα τυχαία στον πληθυσμό της εε και των ασιατικών χωρών που συμμετέχουν!!!
    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 16.05.2014, 03:04 έγραψε...
    3. Οι τρεις πρώτες θέσεις κατά τη διάρκεια της εμφάνισης δεν άλλαξαν μουσική κλίμακα προκειμένου να τραγουδήσουν επί σκηνής. Αξίζει να σημειωθεί πως στην πρώτη δεκάδα, μόνο τα τραγούδια της Ουκρανίας και της Ρωσίας χρησιμοποίησαν αλλαγή μουσικής κλίμακας.

    Αυτό τι σχέση έχει με το αν η γιουροβίζιον είναι καλή ή όχι;

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 16.05.2014, 03:04 έγραψε...
    4. Ακόμα και οι παρουσιαστές τραγούδησαν.


    Αυτό τι σχέση έχει με το αν η γιουροβίζιον είναι καλή ή όχι;

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 16.05.2014, 03:04 έγραψε...
    5. Τα μουσικά βίντεο παρακολουθήθηκαν πάνω από 100.000.000 φορές!

    Καλά, υπάρχει και το ιντερνετικό μάρκετινγκ, έχει ανεβάσει και σχετικό αρθράκι ο διαχειριστής...Πάλι η ποσότητα δεν σημαίνει ποιότητα...Και εγώ πήγα να ακούσω κάποια από τα "θαύματα της Eurovision", τι σημαίνει αυτό ;Ότι μου άρεσαν;

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 16.05.2014, 03:04 έγραψε...
    6. Παγκοσμίου φήμης superstar της μουσικής υποστήριξαν το νικητή. Μεταξύ αυτών ο Elton John, η Cher και η Lady Gaga.

    Αυτοί δεν είναι μέλη του ίδιου συστήματος; Δεν μου λέει τίποτα...Την γιουροβίζιον κρίνουμε, και το επίπεδο των τραγουδιών που αυτή προβάλει, όχι τι κάνει ένα συγκρότημα ή μια τραγουδίδστρια ή αν δείχνουν συναδελφική-και όχι μόνο- αλλαλεγγύη άλλοι γνωστοί και μη εξαιρεταίοι...


    freddieKrueger
    16.05.2014, 15:46

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 15.05.2014, 19:43 έγραψε...

    Δεν με πείραξε που έχασε την ψυχραιμία του ο συνφορουμίτης πάντως. Δείχνει την έλλειψη επιχειρημάτων του. Έτσι γίνεται. Τρεις είναι οι περιπτώσεις της πειθούς. Τα λογικά επιχειρήματα, η επίκληση στην αυθεντία και οι χαρακτηρισμοί. Ο συνφορουμίτης από την επίκληση στην αυθεντία πήγε στους χαρακτηρισμούς λόγω έλλειψης λογικών επιχειρημάτων.

    Ας συνεχίσουμε με τη Eurovision.



    Tzeferson την οποιαδηποτε αντιδραση μου εσυ την προκαλεσες με τον αρκως ειρωνικο τροπο που γραφεις.

    Η αποψη σου εσενα συνοψιζεται στο :''Αν δεν εχεις καλο ηχοσυστημα μην κρινεις'' και πως μαλλον για να μην ειδαμε τις λεπτομερειες της ηχοληψιας και τηλεοπτικης αναμεταδοασης οπως και οποιαδηποτε αλλα θεματα μαλλον δεν εχουμε αυτι.

    Η δικη μου αποψη ειναι:Δε χρειαζεται να εχει καποιος ολες αυτες τις τεχνικες προυποθεσεις για να κρινει μια φωνη.Μια φωνη δεν κρινεται απο τη σκοπια που ειδες εσυ.

    Κρινεται το ηχοχρωμα,η εκταση,η ανεση η ευχερια στο να τραγουδησει καποιος,η ελαστικοτητα της φωνης και η ερμηνευτικη ικανοτητα.

    Δεν ειδα να σχολιασεις τιποτα απ ολα αυτα.Το μονο που εκανες ειναι να αναφερεσαι σε λεπτομερειες τεχνικης φυσης γιατι ο ηχος της μιας χωρας ηταν καλος γιατι ο αλλοες ηταν μετριος κτλ.Μεχρι και κοιζ μας εθεσες για τον ηχο της Ιταλιας.Περνιεσαι για καμμια αυθεντια και δεν το ξερουμε ρε φιλε?

    Ακομη και δικιο να εχεις στα θεματα ηχοληψιας

    1)Πως να σ ακουσουν οι αλλοι οταν διατυπωνεις τις αποψεις σου γεματος ειρωνια?

    2)Η ποιοτητα μιας φωνης μπορει να κριθει κανονικα οταν ο τραγουδιστης τραγουδα διπλα σου και Live.Ομως για ονομα του Θεου μπορει καποιος να αντλησει αποψη και οταν οι τεχνικες προυποθεσεις δεν ειναι ευνοικες.Δεν γινεται ο Νικος οικονομοπουλος με το αρτιοτερο συστημα ηχου να ακουστει καλυτερος απο τον Καζαντζιδη απο γραμμοφωνο πως να το κανουμε???

    Τεσπα αυτα ειχα να πω.

    Και επιχειρηματα εχω και καθολου πουλερικο δεν ειμαι.Αλλα την παπια την τρωω ψητη με πορτοκαλι πολυ ευχαριστως...


    optiras
    16.05.2014, 19:21

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 16.05.2014, 15:03 έγραψε...
    Συνεχίζεις να αλλάζεις αυτά που γράφω optiras, και να ρωτάς γιατί η Eurovision είναι καλή, ενώ εγώ έγραψα για πραγματικό διαγωνισμό τραγουδιού. Δεν καταλαβαίνω που το πας με αυτή την τακτική.

    Διαφωνώ στο ότι είναι πραγματικός διαγωνισμός...Κατά την γνώμη μου, είναι ένα στημμένο κολπάκι του μάρκετινγκ, ένα πανάκριβο πανυγυράκι...Τόσο απλά...Και αμφισβητώ τους λόγους που επικαλείσαι γιατί δεν με πείθουν.Εκεί το πάω, και πουθενά αλλού...Συμφωνούμε στο ότι διαφωνούμε;Και στο ότι έχει ο καθένας από εμάς το δικαίωμα να κρατήσει την άποψή του;...

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 16.05.2014, 15:03 έγραψε...

    Γράφω για charts κι εσύ γράφεις για ποσότητα, γράφω για superstars όπως ο Elton John που που αποδεδειγμένα πρόκειται για ποιοτικό καλλιτέχνη κι εσύ γράφεις για σύστημα.

    Γράφεις για i-tunes (άρα για downloads) και για views στο youtube...Αυτά είναι ποσότητα, που δεν σχετίζεται πάντα με ποιότητα...Ο κόσμος κατεβάζει αυτό που ξέρει, προφανώς όχι αυτό που δεν ξέρει...Βλέπει αυτό που του τραβά την προσοχή με κόπλα μάρκετινγκ, στοχευμένη διαφήμιση κτλ....

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 16.05.2014, 15:03 έγραψε...

    Επίσης ξαναλέω, την πάπια την κάνουν όσοι δεν έχουν επιχειρήματα.

    Σου διευκρίνησα που αναφερόμουν:στην αποποίηση των ευθυνών σου για το παραλίγο επεισόδιο και κόντρα με τον άλλο συμφορουμίτη.Προς τιμή σου, δεν ανταπέδωσες τον χαρακτηρισμό και αυτό το εκτιμώ...

    Ας μην αναλωνόμαστε όμως με ένα ατυχές συμβάν:στα φόρουμ αυτά συμβαίνουν!Το βασικό είναι όλοι να βάλουμε το λιθαράκι μας ώστε να μην ξανασυμβούν....

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 16.05.2014, 15:03 έγραψε...

    Έχετε να αντιπαραβάλλετε αντίστοιχα στοιχεία για άλλο διαγωνισμό; Αυτό είναι το ερώτημα.

    Στοιχεία από άλλους διαγωνισμούς δεν αντιπαραβάλω, δεν είμαι του μάρκετινγκ...Ανάλογοι διαγωνισμοί , τηρουμένων των αναλογιών υπάρχουν...Και ας μην ασχολείται κανείς ή σχεδόν:πρόκειται για τον Διαγωνισμό Eurovision Νέων Μουσικών, γίνεται κάθε δυο χρόνια, φέτος γίνεται στην Κολωνία στο τέλος του μήνα...Συμμετέχει και η ελλάδα. Η ελλάδα είχε κερδίσει το 2008 με τον Διονύση Γραμμένο...

    Η ιστοσελίδα εδώ, παρουσίαση εδώ, ενώ στοιχεία μπορεί να δει κανείς από την wikipedia .

    Υπάρχει και ο junior Eurovision song contest Εκεί βέβαια δεν έχει τέρατα (βλέπε lordi), μουσάτους/μουσάτες...

    Υπάρχει ο Διεθνής Μουσικός Διαγωνισμός The Muse που γίνεται στην Σαντορίνι κάθε Σεπτέμβρη και ο αντίστοιχος διαδικτυακός διαγωνισμός...

    Μια που λέμε για δαιγωνισμούς, πολύ καλή η ιστοσελίδα έχει διεθνείς διαγωνισμούς σε πολλές χώρες...Αυτοί είναι πραγματικοί διαγωνισμοί!

    Υ.Γ.:για τους φανατικούς της Eurovision, υπάρχει και η καινούρια έκδοση του προγράμματος eurosinging ,the ultimate multimedia database for Eurovision song contest


    optiras
    16.05.2014, 19:49

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 16.05.2014, 16:35 έγραψε...
    Θα κάνετε κι εσείς το ίδιο με το ακουόγραμμα όμως; Πολύ φοβάμαι πως όχι, κι αυτό γιατί αφ' ενός δεν έχετε ασχοληθεί ποτέ με τον ήχο ως επιστήμη, παρά μόνο ως τυχαία συνάρτηση των αυτιών σας σε σχέση με τους ήχους που αντιλαμβάνεστε.

    Αυτό θα το έκανα μόνο για κανένα κομμάτι της προκοπής...Όχι για τα σαβουροτράγουδα της γιουροβίζιον...Για αυτά, αρκεί και ηχειάκι υπολογιστή ή ηχοσύστημα αυτοκινήτου αξίας 50 ευρώ, σιγά μην χάσω τον χρόνο μου και σιγά μην ταλαιπωρω τα αυτιά μου και τον εξοπλισμό με κομμάτια τύπου rise up ή με "μελωδίες" τύπου αυτών που τραγουδά ο Μαρτάκης!...Ίσως, μπορεί να το έκανα για τον ήχο της μηχανής μιας Φερράρι ή μιας Χάρλεϋ που στα αυτιά μου ακούγεται σαν κελάηδισμα...Όχι για τα τραγούδια της γιουροβίζιον που μου ακούγονται σαν κινητήρας τράμπαντ ή ντίζελ δεκαετίας 70!!!

    Άσε που η μουσική είναι ψυχαγωγία-για να περνάς καλά δεν έλεγες; Ο εξοπλισμός με βοηθά να βελτιώσω το ηχητικό αποτέλεσμα και μέχρι εκεί...Για να περνώ καλύτερα δηλαδή...Δεν είναι αυτοσκοπός... 

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonΤ στις 16.05.2014, 16:35 έγραψε...

    Εκτός από το τεχνικό μέρος, υπάρχει και το μέρος του διαγωνισμού το οποίο υπόκειται σε κρίση σε σχέση με άλλους διαγωνισμούς/events. Και σε αυτό το σημείο παρατέθηκαν επιχειρήματα από μέρους μου, δίχως να υπάρξει αντίστοιχη σύγκριση από την άλλη μεριά, γεγονός αναμενόμενο αφού η άλλη πλευρά δεν στηρίζεται σε στοιχεία και λογικά επιχειρήματα, αλλά λέει μόνο την άποψή της.

    Μου αρέσει ο σεβασμός της άλλης άποψης...Αυτά δεν μας οδήγησαν στο "ατυχές συμβάν";...Ας μην συνεχίσουμε γιατί βλέπω να κλειδώνει το θέμα κανένας συντονιστής!

    Την άποψή σου, την δική μου, αυτή των άλλων συμφορυμιτών την διαβάσαμε...Καταλάβαμε ότι δεν συμφωνούμε, οκ! Αυτό οφείλεται στο ότι προσεγγίζουμε την μουσική με τελείως διαφορετικό τρόπο, και από διαφορετικο σημείο αναφοράς!

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonΤ στις 16.05.2014, 16:35 έγραψε...

    Σκοπός μου δεν είναι να πείσω την άλλη πλευρά για το ποιος έχει δίκιο. Αυτό το έχουν καταλάβει όσοι μας διαβάζουν.

    Ναι, καταλάβαμε ότι σκοπός σου είναι να μας αλλάξεις την άποψη. Μάλλον όμως θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις καλύτερα επιχειρήματα από αυτά που χρησιμοποίησες μέχρι τώρα...Προσωπικά, μπορεί να υπερασπίζομαι την άποψή μου με πάθος, αλλά δεν θα είχα πρόβλημα να αλλάξω την άποψή μου αν μου αποδείξει κάποιος ότι κάνω λάθος! Αλλά, με αποδείξεις και επιχειρήματα που να στέκουν, όχι με σοφίσματα ή με προσαρμογή της αλήθειας ή με τεχνάσματα και διαλεκτικά κόλπα!...Το βιβλίο η τέχνη του να έχεις πάντα δίκιο το έχω διαβάσει και εγώ και υποθέτω και εσύ!

    Σέβομαι το γεγονός ότι κάποιος Άλλος δεν θέλει να αλλάξει την άποψή του...Δεν είναι στόχος μου να επιβάλω την άποψή μου στους άλλους...

    Στην συζήτηση μας λοιπόν.....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την optiras, 17-05-2014 10:15 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    optiras
    17.05.2014, 10:17

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 16.05.2014, 20:48 έγραψε...

    Πως φαίνεται ότι κι εσύ από ηχειάκια PC ακούς.

    Τα σαβουροτράγουδα της Eurovision; Ναι, φυσικά...Από το you tube άκουσα κανα δυό, αυτά π.χ. που είπες ότι αξίζουν...Σε αυτό διαφωνώ: ακόμα και αυτά τα βρίσκω της σειράς...

    Όσον αφορά τα ηχεία υπολογιστή, υπάρχουν της πλάκας, υπάρχουν και πολύ καλά...Και αν θέλεις να ακούσεις ποιοτικά ήχο από υπολογιστή θέλει και κάρτα ήχου...

    Για τα άλλα υπάρχουν και τα ηχοσυστήματα....

    Υ.Γ.: στις εξετάσεις τι άλλο θέμα θα μου βάλεις; Ερωτήσεις για ΠΕΙ για δίπλωμα οδήγησης αρθρωτού λεωφορείου ή θέμα για επεξεργασία υπολογιστικών φύλλων excel ECDL advanced;

    Σου είπα, το βιβλίο το έχω διαβάσει...Και μελετήσει...Απλά δεν το εφαρμόζω γιατί δεν θέλω...Δεν είναι σύμφωνω με τιην ιδεολογία μου!


    trelakias
    17.05.2014, 16:20

    Το πανηγύρι είναι οπτικοακουστικό κύριοι.  Αγνοείτε τα βασικά σημεία που έκριναν το διαγωνισμό.  Αν δεν είχατε plasmatique τηλεόραση με αποκωδικοποιητή mpeg-4gs νέας τεχνολογίας που υποστηρίζει gps, nerit, net, ss, acab-2, sms, nd, pasok kai kke3 με δυνατότητα καταγραφής ακτίνων γάμα και δέλτα σίγουρα δεν είδατε τίποτα.  Εγώ όμως έχω διάγραμμα σε 3 άξονες από τους οποίους στον τέταρτο και μεγαλύτερο είναι οφθαλμοφανέστατο ότι το δάκρυ της Κοντσίτα προήλθε από τα κρεμμύδια που καθάριζε στο GREEN-room.  Εκεί παίχτηκε όλο το παιχνίδι φέτος καθώς τα κρεμμύδια ήταν εισαγωγής και δεν έφεραν την ειδική σφραγίδα του υπουργείου προστασίας της eurο-μίζιον.

    Όσον αφορά το ακουστικό κομμάτι με κάλυψε ο Jefferson.  Άλλωστε και οι γείτονες Κύπριοι που έχουν νέας τεχνολογίας ηχοσυστήματα ειδικά μόνο για το μεγάλο γεγονός, εντόπισαν τις λεπτομέρειες που έκαναν τη διαφορά και φέτος μας έδωσαν δικαίως το 12άρι.  Αν τους είχαμε στείλει μέσα στο Μάιο τον Μαρτάκη δεν θα είχαμε κανένα 12άρι.


    gikostas
    17.05.2014, 16:31

    Λυπάμαι φίλε Jefferson T αλλά εγώ προσωπικά δεν έχω ανάγκη όλα αυτά που περιγράφεις σχετικά με τον ήχο,για να εκτιμίσω κάποιο κομμάτι.Το μόνο σίγουρο είναι πως έχουμε διαφορετική αντίληψη όσον αφορά την καλή μουσική.Δεν θα υπήρχε περίπτωση να σπαταλήσω τον χρόνο μου με τόσες λεπτομέρειες για τα συγκεκριμένα τραγούδια.Χαμένος χρόνος.Βγαίνουν πραγματικά διαμάντια καθημερινά τα οποία αν δεν τα ψάξεις δεν πρόκειτε να τα ανακαλύψεις.Τώρα αν εσύ προσπαθείς να καλύψεις την ανεπάρκεια αυτών των τραγουδιών σε σύνθεση,στίχο,μελωδία με το πως η τεχνολογία τα κάνει να ακούγονται,αυτό είναι άλλο πράγμα.Προσωπικά μου αρέσει να παραμένω στην ουσία.Επίσης θα ήθελα να αναφέρω πως η καλή μουσική και τα καλά τραγούδια προυπήρχαν των όλων αυτών τεχνολογικών λεπτομεριών σχετικά με τον ήχο,που περιγράφεις.Άλλα είναι τα κριτίρια και είναι πολύ πιο απλά.Όταν ένα τραγούδι σου αγγίξει την ψυχή ,θα το καταλάβεις.Κι ας το ακούς και από τα πιο απλά ηχεία.Τώρα οι λεπτομέρειες που αναφέρεις είναι πολύ σωστές,όσον αφορά έναν καλό και ποιοτικό ήχο,απλά είναι λίγο εκτός θέματος σχετικά με την ποιότητα των τραγουδιών.Ένας καλός ήχος δεν κάνει απαραίτητα ένα τραγούδι καλό.Μην σπαταλάς τις γνώσεις που αδιαμφισβήτητα κατέχεις,για να υπερασπιστείς το τίποτα.Χάνεις και το δίκιο σου.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την gikostas, 17-05-2014 16:32 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την gikostas, 17-05-2014 16:33 ]


    gikostas
    17.05.2014, 17:40
    Το αν δεν έχω ασχοληθεί με αυτά τα πράγματα σε κανένα τραγούδι,αυτό δεν μπορεί να το γνωρίζεις.Εκτος κι αν έχεις και μαντικές ικανότητες πέραν των λοιπών γνώσεων περι ήχου.Άρα μιλάμε για ένα παιδί θαύμα.Επίσης δεν έχω ανάγκη να πιστέψει κανένας αυτά που γράφω.Λέω απλά την γνώμη μου.Τώρα το αν εγώ έχω χάσει και έχεις κερδίσει εσύ,αυτό θα το κρίνουν άλλοι.Σίγουρα έχει κερδίσει η Eurovision με έναν φανατικό οπαδό σαν εσένα στο πλάι της.Άντε να σε δω και στην Τατιάνα ή την Μελέτη να κάνεις τις αναλύσεις σου.Θα σου πρότεινα και κάτι άλλο,αλλά δυστυχώς είναι οι μόνες που ασχολούνται με το συγκεκριμένο θέμα.Βλεπεις οι υπόλοιποι είναι πολύ πίσω και τα βλέπουν τελείως επιφανιακά τα πράγματα.Δεν έχουν εντρυφήσει τόσο πολύ σε αυτό τον μαγικό κόσμο του ήχου που μας περιγράφεις και που συμβαίνει εκεί μέσα και που όλοι εμείς δεν έχουμε καταλάβει τίποτα τόσα χρόνια.Αλλά ποτέ δεν είναι αργά.Ήρθες εσύ 60 χρόνια μετά να μας βάλεις στην ουσία αυτού του πανηγυριού και σε ευχαριστούμε πολύ.Από εδώ και πέρα μόνο κέρδος θα έχουμε.
    optiras
    17.05.2014, 17:41

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 17.05.2014, 16:37 έγραψε...
    Μ' αρέσει που και καλά λέτε ότι δεν σπαταλάτε το χρόνο σας με τέτοιες λεπτομέρειες για τα συγκεκριμένα τραγούδια, ενώ στην πραγματικότητα δεν έχετε ασχοληθεί με αυτά τα πράγματα σε κανένα τραγούδι!

    Φυσικά!Ασχολήθηκα με μετρήσεις μόνο στο στήσιμο του συστήματος...Φυσικά και δεν κάθομαι σε κάθε τραγούδι να ασχοληθώ με ηχητικές αναλύσεις...Δεν είμαι επαγγελματίας τεχνικός ήχου, ούτε ηχολήπτης, ούτε μουσικός παραγωγός...Ερασιτέχνης ακροατής είμαι....

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 17.05.2014, 16:37 έγραψε...

    Παραδεχτείτε απλά ότι δεν έχετε τη δυνατότητα να κρίνετε και να το αποδείξετε.

    Κανένας μας δεν επικαλέστηκε τέτοιου είδους επιχειρήματα για να πούμε ότι μπορούμε να κρίνουμε ότι τα τραγούδια της Eurovision είναι της σειράς...

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 17.05.2014, 16:37 έγραψε...

    Αφήστε τις δικαιολογίες, δεν σας πιστεύει κανένας....

    Η ουσία λοιπόν, πέρα από ψυχές, τελώνια, αγγέλους και δαίμονες που επικαλείστε, είναι ότι κρίνετε και περιμένετε να μην κριθείτε. Λυπάμαι... χάσατε.

    Ποιος ζήτησε να μην κριθεί για την κρίση του; "Κρίνετε ινά κριθήτε!"  είναι η δική μου άποψη!


    optiras
    17.05.2014, 18:22

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 17.05.2014, 17:58 έγραψε...

    Γιατί ποιος μίλησε για τεχνικούς ήχου, ηχολήπτες και μουσικούς παραγωγούς; Για απλούς ακροατές μιλάμε.

    Το επιχείρημα που λες δεν στέκει: ο μέσος ακροατής δεν ασχολείται με τέτοια, συνήθως δεν έχει ιδέα για αυτά! Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να έχει άποψη στον αν ένα τραγούδι του αρέσει, ή αν του φαίνεται καλό! πόσο μάλλον που μιλάμε για την γιουροβίζιον που απευθύνεται σε κοινό που δεν ασχολείται καν με το πρόβλημα του καλού ήχου....

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 17.05.2014, 17:58 έγραψε...

    Το προηγούμενο διάγραμμα δεν είναι από επαγγελματικό εξοπλισμό. Από consumer προιόν είναι που απευθύνεται σε καταναλωτές.

    Με το διάγραμμα που ανέβασες ούτε καν ασχολήθηκα...Φοιτητής είμαι, και σε μαθήματα της σχολής μας έχουν εξηγήσει πως διαβάζονται τα διάφορα διαγράμματα μετά από ερώτησή μας!

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 17.05.2014, 17:58 έγραψε...

    Κάτι δεν έχεις καταλάβει μάλλον; Ή είναι ιδέα μου;

    Κατάλαβα πολύ καλά που το πας: κλασσική περίπτωση προσπάθειας απαξίωσης του συνομιλητή, πράγμα που το έχεις επιχειρήσει και πιο πριν με εμένα, με τον άλλον συμφορουμίτη με τον οποίο έγινε το περιστατικό και τώρα με τον gikostas κτλ...

    Στο βιβλίο "Η τέχνη του να έχεις πάντα δίκιο" του Άρτουρ Σοπενχάουερ έχει ολόκληρο κεφάλαιο για αυτό...Εδώ ανάλυση και τα περιεχόμενα


    gikostas
    17.05.2014, 20:37

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 17.05.2014, 17:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος gikostas στις 17.05.2014, 17:40 έγραψε...

    Το αν δεν έχω ασχοληθεί με αυτά τα πράγματα σε κανένα τραγούδι,αυτό δεν μπορεί να το γνωρίζεις.Εκτος κι αν έχεις και μαντικές ικανότητες πέραν των λοιπών γνώσεων περι ήχου.Άρα μιλάμε για ένα παιδί θαύμα.

    Κωλοτούμπα;

    Για δες τι έγραψες ακριβώς στο αμέσως προηγούμενο post:

    "εγώ προσωπικά δεν έχω ανάγκη όλα αυτά που περιγράφεις σχετικά με τον ήχο,για να εκτιμίσω κάποιο κομμάτι"

    Εγώ δεν γνωρίζω; Μόνος σου τα λες. Και τώρα λες τα ακριβώς αντίθετα. Γιατί υποτιμάς τη νοημοσύνη των συνομιλητών σου κατ' αυτόν τον τρόπο;


    -----------------

    When the people fear the government there is tyranny, when the government fears the people there is liberty.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JeffersonT, 17-05-2014 17:55 ]



    Με το να παίρνεις απσπασματικά ένα σημείο από όλα αυτά που έχω γράψει,αλλά και να επιλέγεις συγκεκριμένα σημεία τα οποία απαντάς,για να μας πείσεις ότι έχεις δίκιο,μάλλον εσύ είσαι αυτός που υποτιμά τον συνομιλιτή.Γιατί πιο κάτω από αυτό το σημείο που επέλεξες γράφω το εξής''.Δεν θα υπήρχε περίπτωση να σπαταλήσω τον χρόνο μου με τόσες λεπτομέρειες για τα συγκεκριμένα τραγούδια.''Για τα συγκεκριμένα τραγούδια''.Νομίζω ήμουν ξεκάθαρος.Άρα καλό θα ήταν όταν συμμετέχεις σε μια συζήτηση να διαβάζεις προσεκτικά όλο το κείμενο του συνομιλιτή σου.Επίσης,αν σου είναι δύσκολο να καταλάβεις,διαβασέ το ξανά.Δεν είναι κακό.Και για να σου απαντήσω και πιο συγκεκριμένα πάνω σ'αυτό το οποίο επέλεξες,θα σου ξαναπώ ότι αντιλαμβάνομαι την καλή μουσική αλλά και την μουσική γενικότερα τελείως διαφορετικά.Ως ακροατής έχω αναπτύξει με τα χρόνο κάποιες άλλες ικανότητες που με βοηθούν αν θες στο να εκτιμίσω ένα καλό μουσικό θέμα.Αυτό πρέπει να σου πω ότι το έχει αρκετός κόσμος ο οποίος ασχολείται με την μουσική σε βάθος.Δεν είμαι μοναδικό φαινόμενο.Και κάτι τελευταίο.Η ενστασή μου αλλά και των υπολοίπων έχει να κάνει με την ποιότητα των τραγουδιών αλλά και του διαγωνισμού γενικότερα.Για το πως δίνονται οι βαθμολογίες και άλλα πολλά τα οποία δεν χρειάζεται να ξανααναφέρω.Το ότι εσύ έχεις κολλήσει με τις λεπτομέρειες σχετικά με την ποιότητα του ήχου και δεν ασχολείσαι επι της ουσίας με το διαγωνισμό,είναι δικό σου θέμα.Ο πολύ καλός ήχος δεν μπορεί  να αλλάξει την αισθητική του όλου θεάματος.Δυστυχώς για σένα.


    -----------------

    Η μοίρα του ανθρώπου είναι ο χαρακτήρας του.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την gikostas, 17-05-2014 20:39 ]


    tallos
    17.05.2014, 20:43
    τι ηχητικες αναλυσεις και ηχοσυστηματα,βαζω BLACK SABATH VOL 4 στη διαπασων ανοιγω και ένα μπουκαλι ουίσκι και την καταβρισκω.
    freddieKrueger
    17.05.2014, 21:18

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 17.05.2014, 16:37 έγραψε...

    Μ' αρέσει που και καλά λέτε ότι δεν σπαταλάτε το χρόνο σας με τέτοιες λεπτομέρειες για τα συγκεκριμένα τραγούδια, ενώ στην πραγματικότητα δεν έχετε ασχοληθεί με αυτά τα πράγματα σε κανένα τραγούδι!

    Αφήστε τις δικαιολογίες, δεν σας πιστεύει κανένας. Παραδεχτείτε απλά ότι δεν έχετε τη δυνατότητα να κρίνετε και να το αποδείξετε. Τα υπόλοιπα είναι υπεκφυγές.

    Η ουσία λοιπόν, πέρα από ψυχές, τελώνια, αγγέλους και δαίμονες που επικαλείστε, είναι ότι κρίνετε και περιμένετε να μην κριθείτε. Λυπάμαι... χάσατε.



    Γιατίε σύ ρε μάγκα μ απάντησες στα περί φωνητικής για το Μαρτάκη?Η μήπως τα θεωρείς ανούσια αυτα?

    Γιατί εκεί είναι η ουσία...

    Όχι όμως κύριε!Εσύ επέλεξες να επαναλαμβάνεις ξανά και ξανά τις και καλά γνωσεις σου...γιατι ειμαι σιγουρος πως και εκει που το παιζεις αυθεντια εισαι...τιποτα.

    Ειναι σαν να ειμαι πχ γιατρος και να σου ζαλιζω τα ουμπαλα με ιατρικες ορολογιες που δεν κατεχεις για να σε βγαλω αχρηστο και κατοπιν να σου επιβαλλω την αποψη μου.

    Μαθε κατι φιλε:Αυτος που μπορει κανει κι αυτος που δεν μπορει,διδασκει...

    Οι τχενικες λεπτομερειες και οροι που αναφερεις ξεφευγουν εντελως απ την ουσια.

    Και η ουσια ειναι η ποιοτητα του τραγουδιου.

    Εκει που δε σε παιρνει ομως τα κανεις γαργαρα ε???Μιλα μου καθαρα για τραγουδι λοιπον και μη μου αραδιαζεις ηχοληπτικες γνωσεις.

    Αν εισαι μαγκας απαντα μου

    1)Ποια ηταν η φωνητικη εκταση του νικητηριου τραγουδιου

    2)Σε τι φωνητικη κατηγορια νομιζεις οτι ανηκει και γιατι η τραγουδιστης

    3)Να προσδιορισεις τη φωνητικη εκταση του Rise up,του τραγουδιου του Μαρτακη και της Κρυσταλλιας.Να καταταξεις φωνητικα τους τραγουδιστες

    4)Να τονισεις λαθη ενορχηστρωσης στα τραγουδια μας οπως και ορθως πεπραγμενα στο νικητηριο τραγουδι

    Απαντα αυτα και μετα θα ακουσουμε το τι σως θα πρεπε να ειχε η σαλατα για να ταν πιο νοστιμη...

     

     


    -----------------

    Κιθάρα μου σαν ράγισες,

    τον ήχο σου καθάρισες

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 17-05-2014 21:21 ]


    KRISTHESS
    17.05.2014, 21:28

    Ειλικρινά Τζέφερσον κουράστηκα και γω να ακούω τι ακουστική είχε το κάθε κομμάτι κι αν ήταν ντολμπι σαραουντ ή ντιτζιταλ ο ήχος και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Εγώ όταν ακούω ένα κομμάτι, ξέρω ότι το γουστάρω πρώτα ως κομμάτι και έπονται τα υπόλοιπα.. Άν ο κάθε ακροατής ασχολιόταν με τις δευτερεύουσες αυτές λεπτομέρειες που αναφέρεις τότε καλύτερα να πάει να σπουδάσει ηχοληψία και μετά να δει τη Εurovision.Ειλικρινά με άγχωσες.


    freddieKrueger
    17.05.2014, 21:42

    Παράθεση:

    Το μέλος JeffersonT στις 17.05.2014, 17:55 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος gikostas στις 17.05.2014, 17:40 έγραψε...

    Το αν δεν έχω ασχοληθεί με αυτά τα πράγματα σε κανένα τραγούδι,αυτό δεν μπορεί να το γνωρίζεις.Εκτος κι αν έχεις και μαντικές ικανότητες πέραν των λοιπών γνώσεων περι ήχου.Άρα μιλάμε για ένα παιδί θαύμα.

    Κωλοτούμπα;

    Για δες τι έγραψες ακριβώς στο αμέσως προηγούμενο post:

    "εγώ προσωπικά δεν έχω ανάγκη όλα αυτά που περιγράφεις σχετικά με τον ήχο,για να εκτιμίσω κάποιο κομμάτι"

    Εγώ δεν γνωρίζω; Μόνος σου τα λες. Και τώρα λες τα ακριβώς αντίθετα. Γιατί υποτιμάς τη νοημοσύνη των συνομιλητών σου κατ' αυτόν τον τρόπο;


    -----------------

    When the people fear the government there is tyranny, when the government fears the people there is liberty.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JeffersonT, 17-05-2014 17:55 ]



    Και κατι άλλο Τζεφ...που σαι...

    άλλο ''δεν εισαι σε θεση να γνωριζεις αν εχω ασχοληθει με τα της ηχοληψιας'' κι άλλο ''δνε εχω αναγκη τα της ηχοληψιας για να εκτιμισω ενα κομματι''...

    Ειναι σα να σου λεει καποιος:''Δεν εισαι σε θεση να γνωριζεις αν εχω ασχοληθει με σεξολογια,αλλα δε χρειαζομαι τις γνωσεις της για να κανω σεξ'' Εκτος κι αν εσυ Τζεφ το κανεις με...γραφικες παραστασεις συαρτησεων db οργασμικων δονησεων με συχνοτητα επαφων χαχαχαχαχα

     

    Ο Gikostas ηταν σαφης νομιζω...