ελληνική μουσική
    405 online   ·  210.817 μέλη

    Kατασκευή χώρου μελέτης σαξοφώνου.

    yiorgospass
    09.03.2014, 12:13

    Προσπαθω να συλλεξω πληροφοριες για να κατασκευασω ενα μικρο,απολυτα ηχομονωμενο χωρο 1,40Χ1,40 περιπου για μπορω να παιζω(σαξοφωνο) οποιαδηποτε ωρα χωρις κινδυνο να ενοχλω. Ο χωρος που θα γινει η κατασκευη ειναι ενα δωμα που στη μια πλευρα του ειναι μεσοτοιχια με αλλο σπιτι,ενω στις αλλες πλευρες ειναι η ταρατσα μου.

    Αν γνωριζει κανεις κατι,παρακαλω να μου δωσει καμια πληροφορια.


    STEFANOS604
    09.03.2014, 15:27

    Πρώτα συνεννόηση με τους γείτονες (καλές εξηγήσεις  , όχι παρεξηγήσεις) για το τι ώρες μπορείς να μελετάς χωρίς να τους ανησυχείς.

    1. Στόλισε  το δωμάτιο σου με παχύ χαλί στο πάτωμα , κουβέρτες στα παράθυρα και σε λείες επιφάνειες που αντανακλούν τον ήχο (πχ τραπέζι) . Αφού ο χωρος σου είναι τόσο μικρός άπλωσε και μια κατάλληλα στηριζόμενη κουβέρτα στο ταβάνι ..
    2. Αγόρασε ηχομονωτικά υλικά και ένα μάστορα να διευθετήσει σωστά το χώρο
    3. Πήγαινε κάτω από κάποια κοντινή γέφυρα όταν ο καιρός είναι καλός ή στην εξοχή χωρίς πολλά σπίτια
    4. Βάλε στην καμπάνα χαλαρά πχ μια κάλτσα που εσύ θα ακούσεις που και πως τίθεται σωστά
    5. Αγόρασε μια σουρντίνα όπως εδώ: Saxophone-Mute

    Τα 4 και 5 αλλοιώνουν τον ήχο και απαιτούν περισσότερο φύσημα

    Εγώ χρόνια χρησιμοποιούσα για την μελέτη της τρομπέτας μου σουρντίνα. Κόστος από 15 έως 40 ευρώ


    margatsif
    09.03.2014, 21:08
    Το υλικό αυτό ονομάζεται ΡΙΚΟΦΟΝ. Μία άλλη φτηνή λύση είναι και η επένδυση των τοίχων με αβγοθήκες που μπορούν να βρεθούν σε οποιοδοίποτε παντοπωλείο.
    STEFANOS604
    09.03.2014, 21:18

    Παράθεση:

    Το μέλος Animista στις 09.03.2014, 21:02 έγραψε...

    Χαχαχαχ Αυτό με τη γέφυρα που κολλάει βρε Στέφανε; Κατά τ' άλλα ξέρω πως σε ένα ωδείο στο Μαρούσι είχαν στους τοίχους κάτι σαν γκρι αφρολέξ που μόνωνε απότον ήχο και δεν υπήρχε πρόβλημα όταν μελετούσαν οι μαθητές του ωδείου ή είχαν μάθημα να μπλέξουν με μαθήματα άλλων οργάνων (?) Όταν ρώτησα μου είχα πει πως είναι υλικό ηχομόνωσης.Δεν ξέρω όμως πως θα μπορούσε να το ζητήσει.

    Ειδικά οι τρομπετίστες για μελέτη πάνε κάτω από γέφυρες στης ΗΠΑ. Το είχα δει σε ταινία και πράγματι δεν θα σ' ενοχλήσει κανένας...

    Λέγεται αφρώδης εύκαμπτη πολυουρεθάνη . Τα Auralex ή Ricofon... είναι ονόματα εταιρειών γι αυτά τα υλικά

    Δείτε εδώ τέτοια ηχομονωτικά και ηχοαπορροφητικά υλικά.


    yiorgospass
    10.03.2014, 21:26
    Ευχαριστω,θα ψαχτω με το sax mute.
    Jazz-Guitar
    11.03.2014, 12:16

    Παράθεση:

    Το μέλος margatsif στις 09.03.2014, 21:08 έγραψε...

    Το υλικό αυτό ονομάζεται ΡΙΚΟΦΟΝ. Μία άλλη φτηνή λύση είναι και η επένδυση των τοίχων με αβγοθήκες που μπορούν να βρεθούν σε οποιοδοίποτε παντοπωλείο.

    Δυστυχώς οι αβγοθήκες εκτός του ότι δεν είναι αποτελεσματικές (μύθος), μαζεύουν κατσαρίδες, απ' ότι έχω διαβάσει σε άλλο φόρουμ. Άρα και αποτελεσματικές να ήταν σίγουρα δεν αξίζουν.


    Jazz-Guitar
    11.03.2014, 12:18

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 09.03.2014, 21:18 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Animista στις 09.03.2014, 21:02 έγραψε...

    Χαχαχαχ Αυτό με τη γέφυρα που κολλάει βρε Στέφανε; Κατά τ' άλλα ξέρω πως σε ένα ωδείο στο Μαρούσι είχαν στους τοίχους κάτι σαν γκρι αφρολέξ που μόνωνε απότον ήχο και δεν υπήρχε πρόβλημα όταν μελετούσαν οι μαθητές του ωδείου ή είχαν μάθημα να μπλέξουν με μαθήματα άλλων οργάνων (?) Όταν ρώτησα μου είχα πει πως είναι υλικό ηχομόνωσης.Δεν ξέρω όμως πως θα μπορούσε να το ζητήσει.

    Ειδικά οι τρομπετίστες για μελέτη πάνε κάτω από γέφυρες στης ΗΠΑ. Το είχα δει σε ταινία και πράγματι δεν θα σ' ενοχλήσει κανένας...

    Λέγεται αφρώδης εύκαμπτη πολυουρεθάνη . Τα Auralex ή Ricofon... είναι ονόματα εταιρειών γι αυτά τα υλικά

    Δείτε εδώ τέτοια ηχομονωτικά και ηχοαπορροφητικά υλικά.



    Ο Sonny Rollings  μελετούσε σε γέφυρα για 2-3 χρόνια (1959-1962). Για την ακρίβεια στην Williamsburg Bridge. To 1962 έβγαλε τον δίσκο "The Bridge".


    -----------------

    "Κανείς δεν γεννήθηκε σπουδαίος, οι σπουδαίοι άνθρωποι δούλεψαν σκληρά" Jamey Aebersold

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Jazz-Guitar, 11-03-2014 12:21 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Jazz-Guitar, 11-03-2014 13:13 ]


    c-bouzouksis
    01.04.2014, 23:23
    Exei στα πρακτικερ κατι αποθηκουλες για εργαλεια κηπου, εκει μεσα αν μονωσεις καλα δε θα σ ακούει κανείς.
    nkab23
    02.04.2014, 07:41

    Το 2011 ηχομόνωσα ένα δώμα περίπου 8 τετραγωνικά για να παίζω ηλεκτρική κιθάρα. Η μόνωση έγινε από ειδικό με χρήση πετροβάμβακα και γυψοσανίδας στους τοίχους και το ταβάνι και laminate πάτωμα. Έχε υπόψη ότι η προσθήκη μονωτικού και γυψοσανίδας στους τοίχους προσθέτει 7 εκατοστά σε κάθε τοίχο- οπότε υπολόγισε αν χωράς στο χώρο που θα μείνει. Κόστισε περιπου 1000 ευρώ. Οι ατέλειες ήταν στα κουφώματα (δεν ήθελα να μπω στα έξοδα να τα αλλάξω και τα κάλυψαμε κουρτίνες "black out" που ψιλοβοηθάνε) και στην πόρτα (που επίσης δεν ήθελα να ξοδευτώ: θα κόστιζε μόνη της άλλα τόσα και έτσι καλύψαμε την υπάρχουσα πόρτα με μονωτικό υλικό). Το τελικό αποτέλεσμα μου επιτρέπει να παίζω κιθάρα με τον ενισχυτή όσο δυνατά θέλω σε λογικές ώρες και σε ικανοποιητική ένταση σε περίεργες ώρες. Αρκεί να σου πω ότι τόσα χρόνια δεν έχει πει το παραμικρό κανένας γείτονας, η μόνη που μου κάνει παρατηρήσεις είναι η γυναίκα μου!

    Αν είσαι Αθήνα μπορώ να σου στείλω με ΠΜ το όνομα του τεχνικού να σου κάνει μελέτη χώρου. Σε κάθε περιπτωση κάνε μια έρευνα αγοράς από το ίντερνετ και φέρε 2-3 διαφορετικούς τεχνήτες για να συγκρίνεις ιδέες, υλικά και τιμές αν αποφασίσεις αυτή τη λύση.

    Εναλλακτικά, μπορείς να πάρεις τα υλικά από το Praktiker και να τα εφαρμόσεις μόνος σου αν "πιάνουν τα χέρια σου". Θα σου κοστίσει περίπου 200 ευρώ.

    Λύσεις τύπου αυγοθήκες, κουβέρτες, τσόχες κλπ προσφέρουν ηχοαπορρόφηση (δηλαδή να μην ανακλάται ο ήχος στον τοίχο και ακούς ηχώ) και όχι ηχομόνωση.


    blogarismenos-enge-falos
    03.04.2014, 04:43

    Ξεκινάω με το τί θέλω να ηχομονώσω. Σαξόφωνο.
    Άρα ΌΤΙ σαξόφωνο και να παίζω απο σοπρανίνο μέχρι υποκοντρα μπάσο
    οι συχνότητες που πρέπει να καλύψω είναι απο 25 ΗΖ μέχρι 3 KHZ

    Oi πιό δύσκολες είναι οι χαμηλές που όταν κλείνω όλες τις τάπες
    νομίζει κάποιος οτι φεύγει το τελευταίο πλοίο για την Αμοργό.

    Εκεί θα έχω ένα πρόβλημα γιατί το χαλί δεν θα με σώσει και
    ο ιδιοσυντονισμός των τοίχων και των πατωματοταβανιών
    θα ακούγεται στο μαξιλάρι του γείτονα 3 πατώματα κάτω
    σαν κάποιος να ροχαλίζει χωρίς να ακούγονται οι νότες.

    Είχα τενόρο απο το 1999 μέχρι 2012

    Είχα πάει κάτω απο γεφυρα τρένου αλλα όχι για εξάσκηση
    αλλα για να παίξω καντάδα πανσεληνιάτικη το κομμάτι αυτό
    σε μία κοπέλα στα κάτω πετράλωνα. {#emotions_dlg.inlove}



    Ηχομονωτικά ως προς την επιλογή "απολυτα ηχομονωμενο χωρο"
    προτείνω room in room, χωρίς να γνωρίζω τί αντέχει η τσέπη σου {#emotions_dlg.crying}

    Μπορεί να στριμωχτείς βέβαια με τις διαστάσεις που δίνεις. Αναγκαστικά όρθιος
    βία με καρεκλάκι μπάρ

    Η κατασκευή room in room δημιουργεί τις καλύτερες συνθήκες ηχομόνωσης
    για εσένα και τους γείτονες. Με μία έρευνα αγοράς (χρυσός οδηγός, internet, κλπ)
    θα βρείς και τον συνδυασμό υλικών, και τεχνικού με την καλύτερη τιμή που
    μπορείς να βρείς για την κατασκευή που θα χρειαστείς για τις συχνότητες αυτές.

    Άν πάλι δεν αντέχει, ξεκινάνε οι συμβιβασμοί ή οι πατέντες!!!

    Καλή τύχη!!! {#emotions_dlg.rockon}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την blogarismenos-enge-falos, 03-04-2014 05:07 ]