ελληνική μουσική
    704 online   ·  210.848 μέλη

    πονεμενα δακτυλα απο ακουστικη κιθαρα

    alexguitarist
    19.03.2014, 16:27

    Καλησπερα,το καλοκαιρι  (μεχρι τοτε για ημουνα με κλασικη για ενα χρονο) οπου πηρα ακουστικη(με 10αρες ειμαι) μετα 2-3 λεπτα παιξιματος (μονο ακορντα) οι χορδες μου κανουνε αυλακι στα δακτυλα στη συνεχεια οι χορδες μπαινανε στα αυλακια οπου ειχαν τα δαχτυλα ,και για να βγαζουν οι χορδες καθαρο ηχο επρεπε εγω να βαζω την διπλασια δυναμη στα δακτυλα   υπαρχει καμια λυση γι αυτο;

    ευχαριστω


    PetrosTser
    19.03.2014, 16:53

    Καλησπέρα φίλε!

    Η μόνη λύση που ξέρω εγώ είναι να συνεχίζεις να παίζεις!!! Είναι καθαρά θέμα συνήθειας. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που να μην το έπαθε αυτό όταν ξεκίνησε να παίζει ακουστική. Εγώ το παθαίνω ακόμα και τώρα (έξι χρόνια αφού πήρα την ακουστική μου), ιδίως εάν την έχω αφήσει για κάποιες μέρες λόγω έλλειψης χρόνου... Αν δεις τα δάχτυλα του αριστερού μου χεριού θα καταλάβεις χαχαχαχαχαχαχα {#emotions_dlg.happycrazy}

    Συνέχισε να παίζεις, και μάλιστα να παίζεις συχνά, μέχρι να σκληραγωγηθείς, μόνο αυτό έχω να πω. {#emotions_dlg.biggrin}

    {#emotions_dlg.rockon}


    -----------------

    "LIVE TO ROCK!": Rock-metal εκπομπή κάθε Δευτέρα 18:00 - 20:00 εδώ στο Radio MusicHeaven! (http://radio.musicheaven.gr/

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 19-03-2014 16:53 ]


    alexguitarist
    19.03.2014, 17:31
    οκ σ ευχαριστω
    PetrosTser
    19.03.2014, 17:44

    να 'σαι καλά Smile