ελληνική μουσική
    570 online   ·  210.845 μέλη
    lazaris21
    12.04.2014, 02:18

    καλημερα !! μια ερωτηση για επιστομιο  

    σαξοφωνου. τι ειναι καλυτερο το μεταλικο η μη μεταλικο ? ευχαριστω


    STEFANOS604
    12.04.2014, 10:13

    Όπως και στα χάλκινα έτσι και στα γλωττιδόφωνα το επιστόμιο παίζει σπουδαίο ρόλο και από το τι υλικό είναι φτιαγμένο και από τις διαστάσεις του.

    Έτσι για το σαξόφωνο σήμερα είναι στα φτηνά από πλαστικό και στα πιο ακριβά από μέταλλο ή από σκληρό κααουτσούκ.

    Απλά τα από καουτσούκ είναι πολύ ανθεκτικά όμως εξασθενούν τις υψηλές νότες ενώ τα μεταλλικά είναι και αυτά πολύ ανθεκτικά ευνοούν τις υψηλές νότες και δίνουν λαμπερότερο ήχο αλλά είναι ακριβότερα , τα πλαστικά είναι για αρχάριους δεν είναι ανθεκτικά και αλλοιώνουν τις νότες από τα σάλια.

    Σίγουρα μπορείς να παίξεις το ίδια καλά με όλα αν έχεις επίπεδο υψηλό . Απλά μερικά δίνουν ήχο πιο λαμπερό , πιο δυνατό όμως απαιτούν περισσότερο φύσημα.

    Έτσι το καλύτερο θα είναι να αγοράσεις  , αν είσαι αρχάριος να ξεκινήσεις με πλαστικό και αργότερα να πάρεις και τα άλλα είδη και να δεις πιο σου είναι πιο άνετο και εύκολο στο παίξιμο σου.

    Στο e-bay μπορείς να βρεις μεταχειρισμένα πανάκριβα μεταλλικά με πολύ χαμηλές τιμές και με μια μια απολύμανση να τα χρησιμοποιήσεις.


    lazaris21
    15.04.2014, 09:45
    σε ευχαριστω πολυ ΣΤΕΦΑΝΕ αυτο θα κανω!! προς το παρον εχω αναβαθμισει το μαθητικο μου σαξοφωνο john packer με επιστομιο vandoren και λεω μηπως ειναι καλυτερο ενα μεταλικο επιστομιο! μηπως Στεφανε μπορεις να μου προτεινεις και μια μαρκα καλη απο μεταλικο επιστομιο!! ευχαριστω πολυ
    STEFANOS604
    15.04.2014, 13:23

    Δες και ταυτόχρονα άκουσε 9 καλά τέτοια επιστόμια για alto saxophone ΕΔΩ. Θα δεις ότι είναι δύσκολο να διαλέξεις παρά τα tips που δίνει ο συγγραφέας. Όλα θα σου ακούγονται πολύ καλά. Το δε κόστος ξεκινά από 18$ - 349$ . Εγώ θα επιμείνω αν εσύ επιμένεις να αγοράσεις ακριβό να πάρεις μεταχειρισμένο ,και να το απολυμάνεις…

    Για όλα τα είδη (alto – tenor-soprano )  μερικά πολύ γνωστά ΕΔΩ:

    Εσύ ποιο σαξόφωνο έχεις (εννοώ ποιάς σειράς)?

     Αν είναι μαθητικό πιστεύω ότι θα έχεις  τη σειρά JP043 αν soprano ή τη σειρά JP045 αν alto. To vandoren επιστόμιο είναι ένα καλό μέσης τιμής γι αυτά αλλά και καλό για καλύτερο , ακριβότερο σαξόφωνο που θα αγοράσεις στο μέλλον.

    Καλύτερα να πάρεις τώρα μερικές γλωττίδες διαφόρων παχών (1,5 – 2,5 – 3,5) και να δεις τη διαφορά στον ήχο αλλά και ποια σε διευκολύνει περισσότερο και στο μέλλον να προσκολληθείς σε κάποιο συγκεκριμένο πάχος γλωττίδας αγοράζοντας όλο το πακέτο.

    Τα ανωτέρω είναι γνώμες φίλου μου παίχτη και μαγαζάτορα…

     


    lazaris21
    17.04.2014, 00:28
    καλημερα στεφανε, εχω το αλτο 041 jp. παιζω με 2,5 και σκεφτομαι να μην αναβαθμισω αλλο το μαθητικο αλλα σε κανα χρονο αν συνεχισω με το ιδιο παθος που αυτο θα γινει να παρω καποιο καλο σαξοφωνο. σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!
    STEFANOS604
    17.04.2014, 14:18

    OK

    Διαφορά Alt & Tenor

    Πιστεύω αμφότερα έχουν τον ίδιο βαθμό δυσκολίας/ευκολίας όπως και στις διαφορετικές τονικότητες άλλων πνευστών (τρομπέτα,ευφώνια…) . Πιστεύω ότι το Alto δίνοντας οξύτερο και λαμπερότερο ήχο είναι ότι πρέπει αν έχεις τραγουδίστρια σε σχέση με το Tenor που δίνει βαθύτερο ήχο και άρα ταιριάζει σε σολάρισμα με τραγουδιστές άνδρες.

    Αφού έχετε ήδη το Alto Eb το επόμενο σας προτείνω να είναι το Tenor Βb