ελληνική μουσική
    561 online   ·  210.834 μέλη

    Σχετικα με φωνητική και live..

    dimosz
    04.05.2014, 19:58

    Καλησπέρα..Ειμαι αυτοδίδακτος αλλα τελευταια εκανα live και λόγω οτι καναμε 12 ώρες πρόβα την προτελευταία μέρα και αλλες 6 ώρες την μέρα του live πριν το live ..Αρχισε να πονάει ο λαιμός μου..Και τώρα οποτε πάω να τραγουδήσω αρχίζει και με ενοχλέι λιγάκι..Καταλαβα το οτι να τραγουδάς μέσω μικροφώνου στο σπίτι με το να παίξεις σε μαγαζι έχει μεγάλη διαφορα..Αν μπορει να μου προτείνει καποιος κανενα ζέσταμα ή καποιo videaki που θα με βοιηθήσει πριν το live!..Η φωνή μου είναι λίγο βαρύτονη οπως και στο παρακάτω videaki μου και ζήτησα απ τον μαγαζάτορα να ανεβάσει λίγο τα bassa να φάνει η φωνή ..Εκανα κάποιο λάθος?..Κάτι ακόμα..Που έχει σχέση με τις ανάσες..Οταν παίρνεις ανασα πρέπει να έχεις σφιχτό το στομαχι?..Δηλαδη πρώτα σφύγγεις το διάφραγμα και μετα παίρνεις ανασα ή πρέπει να έιναι ελευθερο και αφου πάρεις ανασα σφύγγεις το διάφραγμα για να κρατας αντίσταση στον αερα που βγαίνει?..Και αν είναι ελευθερο και εχεις πάρει τον αέρα μετα πιέζεις το διάφραγμα για να βγεί ο αέρας ή το αφήνεις ελέυθερο ή απλα το σφύγγεις?..Ευχαριστώ

    [ τροποποιήθηκε από τον/την dimosz, 04-05-2014 20:02 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την dimosz, 04-05-2014 20:03 ]


    STEFANOS604
    04.05.2014, 20:57

    Υπάρχουν πολλά θέματα με το ίδιο αντικείμενο στο MusicHeaven όπως :

    ΕΔΩ :

    ΕΔΩ :

    ΕΔΩ :

    ΕΔΩ :

    Αν δεν σε καλύπτουν ξαναρώτησε


    dimosz
    09.05.2014, 19:38
    Δεν με καλυψαν τα συγκεκριμενα θέματα..Θελω ειδκότερες απόψεις απο ατομα που γνωρίζουν πάνω στις ερωτησεις μου..Δεν ειναι ακριβως πονόλαιμος..Αλλα μια ενόχλιση..Οσο αυτο για τις αναπνοες δεν το βρήκα σε αλλα θέματα..
    giwrgosgkl
    12.08.2014, 16:08
    dn exeis k toso kalh foni alla ama kaneis fonitika mporei na gini kalhteri
    delta66
    13.08.2014, 15:10

    Πρεπει να κανεις δυο πραγματα οσο ειναι νωρις.

    1. Να επισκευεις εναν καλο ΩΡΛ για αξιοπιστη διαγνωση και θεραπεια, αν εχει συμβει κατι  ὃ μὴ γένοιτο, αλλα και για συμβουλες τι να κανεις στην πορεια.

    2. Να κανεις μαθηματα με καποιον αξιοπιστο δασκαλο φωνητικης.

    Δεν θελω να σε φοβησω αλλα οποιαδηποτε εξαντληση οποιουδηποτε οργανου του σωματος μας, μπορει να φερει ασχημη εξελιξη, μακροχρονα εως αμεσα.

    Γνωριζω τραγουδιστη (βαρυτονος κι αυτος) που καταστραφηκε η καριερα του απο εξαντληση στη δουλεια. Ουτε να μιλησει καλα δεν μπορει πια.

    Ποσο μαλλον εσυ που εισαι αυτοδιδαχτος και μαλλον δεν πρεπει να εχεις και σωστη τεχνικη για να ξερεις να προφυλαγεσαι.

    Καλη συνεχεια.


    -----------------

    ....click to visit Spyros Delta youtube channel....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 13-08-2014 15:19 ]


    delta66
    13.08.2014, 15:22

    ΥΓ προσωπικα μου αρεσε η χροια της φωνη σου.


    reteos
    13.08.2014, 19:26

    Παράθεση:

    Το μέλος giwrgosgkl στις 12.08.2014, 16:08 έγραψε...

    dn exeis k toso kalh foni alla ama kaneis fonitika mporei na gini kalhteri

    Δύο πράγματα θαυμάζω σε σένα :

    α) Την πολύχρονη πείρα σου στη φωνητική και

    β) τα υπέροχα Greeklish σου

    Το αν έχει ή οχι καλή φωνή , ας το κρίνουν οι ειδικοί .