ελληνική μουσική
    747 online   ·  210.833 μέλη
    labrosvi
    02.06.2014, 16:49

    Πιστεύετε ότι τραγουδάω από τη μύτη;Πως μπορώ να κάνω τη φωνή μου λιγότερο ένρινη;Συνάπτω ένα πρόσφατο βίντεο για να με ακούσετε.


    STEFANOS604
    02.06.2014, 18:06

    Κι εγώ το ίδιο ‘’τραγουδώ απ’ τη μύτη’’ , επειδή όμως τραγουδώ μόνο σε παρέες δεν έδωσα ποτέ σημασία. Καταλαβαίνω ότι , επειδή μάλλον θα θέλεις να ασχοληθείς επαγγελματικά, ίσως πιστεύεις ότι είναι ενοχλητικό .

    Με το ποστάρισμα σου προσπάθησα να βρω πληροφορίες για το αν διορθώνεται …..

    Διαπίστωσα από το video
    ΕΔΩLink

    > ότι η ομιλήτρια , που διατείνεται ότι είναι ειδική , δίνει συμβουλές διόρθωσης αλλά και ότι και παραθέτει γνωστούς τραγουδιστές ένρινους που δεν έκαναν τέτοια διόρθωση,  καθώς έγιναν φημισμένοι λόγω αυτής της ιδιαιτερότητας.


    labrosvi
    02.06.2014, 18:29
    Δε θέλω να ασχοληθώ επαγγελματικά αλλά με ενοχλεί.Ευχαριστώ για το βίντεο!
    labrosvi
    02.06.2014, 22:02
    Δηλαδή Στέφανε πιστεύεις ότι τραγουδάω κι εγώ από τη μύτη ή έτσι είναι η χροιά μου;Ας πει και κάποιος άλλος τη γνώμη του..
    costaspanag
    02.06.2014, 23:57

    Προσωπικά δεν βρίσκω ένρινη τη φωνή σου. Τη βρίσκω φυσική και ευχάριστη. Συνέχισε λοιπόν και μην πτοείσαι!


    STEFANOS604
    03.06.2014, 11:06

    Παράθεση:

    Το μέλος labrosvi στις 02.06.2014, 22:02 έγραψε...

    Δηλαδή Στέφανε πιστεύεις ότι τραγουδάω κι εγώ από τη μύτη ή έτσι είναι η χροιά μου;Ας πει και κάποιος άλλος τη γνώμη του..

    Άκουσε τη δική μου ένρινη φωνή πχ
    ΕΔΩLink

    > : και θα διαπιστώσεις συγκρίνοντας ότι η δική σου να είναι ελάχιστα ή και καθόλου ένρινη.


    labrosvi
    03.06.2014, 14:59
    Μπορεί να είναι και η ιδέα μου.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    STEFANOS604
    03.06.2014, 18:56

    Δες και το ελληνικό άρθρο Καθηγητή φωνητικής ΕΔΩ : που με ΠΜ στο ποστάρισμα σου , να δει το Video σου και σίγουρα θα σου λύσει πιο εμπεριστατωμένα την απορία σου


    labrosvi
    03.06.2014, 23:15
    Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να τοποθετήσεις τη φωνή σου στη μάσκα.Πώς θα καταλάβω ότι το κάνω σωστά;
    STEFANOS604
    04.06.2014, 00:31

    Πιστεύω ότι η λέξη ‘’μάσκα’’ στο συγκεκριμένο άρθρο σημαίνει ‘’στοματική κοιλότητα ‘’ ή ‘’ρινική κοιλότητα’’ ή θα πρόσθετα εγώ  και τοποθέτηση από την ‘’κοιλιά’’ με αναπνοή μέσω διαφράγματος όπως την έχω περιγράψει ΕΔΩ: στο #6 σχόλιο.

    Ο άνθρωπος όταν γεννιέται  έχει την τοποθέτηση της φωνής του στη μάσκα της στοματικής κοιλότητας  και αυτός είναι ο λόγος που τα μωρά μπορούν να κλαίνε για ώρες χωρίς να πονά ο λαιμός τους.

    Όσο όμως περνούν τα χρόνια σε ηλικία άντε μετά 1 έτος η φωνή τοποθετείται στις φωνητικές χορδές. Αυτή η αλλαγή τοποθέτησης της φωνής,  όπως όλοι το ξέρουμε,   απαιτεί κοπιώδη προσπάθεια και σ’ άλλα παιδάκια γίνεται πιο γρήγορα και σ’ άλλα πιο αργά.

    Το ίδιο συμβαίνει και με την σωστή τοποθέτηση της φωνής στη στοματική κοιλότητα . Θα παρατηρήσετε πολλούς ψάλτες που μπορούν να ψάλλουν για ώρες και καθημερινά (πχ τη Μεγάλη Εβδομάδα) χωρίς καμία κούραση (αυτό βέβαια προϋποθέτει υγρές φωνητικές χορδές , καλή νευρική κατάσταση- να είναι χαλαρός και όχι σφιγμένος, θέμα ψυχολογίας της συγκεκριμένης στιγμής, να μη έχουν δυνατά κλιματιστικό που είναι ότι χειρότερο αφού ξεραίνει το λαιμό…). Έχω κάνει ψάλτης αλλά και σε χορωδία και εφαρμόζω και τις 3 τοποθετήσεις φωνής. Στην αρχή βέβαια κουράζεσαι να τραγουδάς με τις ώρες  αλλά σιγά σιγά συνηθίζεις.

    Εγώ τραγουδάω ένρινα (εδώ και χρόνια λόγω διαφράγματος μύτης - η ένρινη τοποθέτηση δίνει πρόσθετο μέταλλο , έτσι μου φαίνεται!!) αλλά θυμάμαι πιο μικρός ήμουν κανονικός αλλά όταν προσπαθούσα να βγω από τα όρια της φωνής μου γινόμουν ένρινος.

    Βέβαια με την ‘’κοιλιά’’ κάνω τέτοια τοποθέτηση όταν παίζω τη φυσαρμόνικα ή την τρομπέτα μου και νιώθω ξεκούραστος , παίζω για μεγάλο χρονικό διάστημα αλλά και η ποιότητα και η ένταση του ήχου είναι το κάτι άλλο . Πιστεύω ότι το ίδιο θα κάνει κι ένας πεπειραμένος και σπουδαγμένος φωνητικά τραγουδιστής . Πιστεύω ότι το άκουσμα των  υψίφωνων της όπερας είναι από την κοιλιά.

    Βέβαια θα σου πρότεινα να ρωτήσεις για σιγουριά με e-mail τον συγγραφέα του άρθρου γιατί αυτά που λέω εγώ μη τα πάρεις μετρητοίς γιατί απλά είναι από εμπειρία όχι όμως επαγγελματική και μπορεί να κάνω λάθος. 

    Πιστεύω να βοήθησα ελάχιστα


    freddieKrueger
    04.06.2014, 22:46

    Σχόλιο νο1:Ο φίλος στο παραπάνω βιντεο έχει συμπαθητικη χροια φωνης,αλλά είναι εντελώς ακαλλιέργητος και ζορίζει τη φωνη του εκτος ορίων.Αυτο είναι το κυριότερό σου πρόβλημα φίλε μου και όχι αν είσαι ένρινος ή όχι.

    Σχόλιο νο2 :Προς κύριο Στέφανο.Η σωστη τοποθέτηση της φωνής είναι μια:Εκείνη στην οποία οι δονήσεις τοποθετούνται στη μάσκα ηξ οποία όμως δεν είναι ούτε η στοματική κοιλότητα ούτε η μύτη.Είναι απλά το κόκκαλος της άνω γνάθου πάνω από τους άνω κοπτήρες ,στην πάνω σιαγόνα δλδ και γυρω απ τη μύτη.Όσο πιο ψηλά τονικά πάει κάποιος θα πρέπει να βιώνει μια ''άνοδο'' των αντηχήσεων αυτων στη μάσκα με πορεία ανάμεσα στα μάτια και προς το μέτωπο.Από εκεί και πέρα η πορεία αυτη συνεχίζεται και στα μετωπιαία ηχεία του κεφαλιού.

    Η κοιλιά θα πρέπει να διοαστελλεταιο ελαστικα και να βοηθα τα πνευμόνια να διασταλλούν για να γεμίσουν με όσο αέρα χρειάζεται και κατόπιν να στηρίξει τον ήχο σωστά.

    Το συνολικό αποτελεσμα ειναι μια αναλαφρη αισθηση παραγωγής ήχου που στους αρχάριοπυς δίνει την αίσθηση πως δεν ζυγίζουν ή αίσθηση ''ελαφρότητας''

    Προυείων στο φίλο μας να ασχοληθεί σοβαρά με τη φωνητική.Τι σημαίνει αυτο?

    Να βγει αποτο χωρο του στουντιο ηχογραφησεων καταρχην.

    Κατα δευτερον να κανει απλες βασικες ασκησεις ανασας και τοποθετησης φωνης.

    Κατα τριτον να μην τραγουδα εκει που ειναι αναγκασμενος να φωναζει για να βγαλει σωστα τους τονους.

    Χρειάζεται πολλή υπομονή και καλή αντίληψη του θέματος.Αυτό το τελευταίο είναι και αυτό π[οπυ οδηγεί κάπιον στο να μάθει να τραγουδά σωστά.

    Ευχαριστώ.


    STEFANOS604
    05.06.2014, 00:20

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 04.06.2014, 22:46 έγραψε...

    Σχόλιο νο2 :Προς κύριο Στέφανο.Η σωστη τοποθέτηση της φωνής είναι μια:..............

    ''…………Μια φωνή μπορεί να είναι τοποθετημένη με κέντρο το λάρυγγα, το φάρυγγα, τη μάσκα, τα ρινικά – μετωπικά και τα εγκεφαλικά αντηχεία………''

    Γιάννης Παντελής Καθηγητής φωνητικής

    http://www.g-pantelis.gr/topothetisi/

    Freddie θα ήθελα μια διευκρίνηση


    labrosvi
    05.06.2014, 00:29
    κάνω μαθήματα φωνητικής εδώ και 3-4 μήνες και η καθηγήτρια μου γενικά έχει την τάση να μου βάζει πολύ δύσκολα από θέμα έκτασης κομμάτια.Όταν της λέω ότι δεν μπορώ να πιάσω κάποια νότα και ότι πρέπει να φωνάξω για να την πιάσω μου λέει ότι αυτό προσπαθεί να με μάθει(να φωνάζω).Δεν ξέρω..Γενικά την εμπιστεύομαι γιατί έχω δει βελτίωση.
    freddieKrueger
    05.06.2014, 15:20

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 05.06.2014, 00:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 04.06.2014, 22:46 έγραψε...

    Σχόλιο νο2 :Προς κύριο Στέφανο.Η σωστη τοποθέτηση της φωνής είναι μια:..............

    ''…………Μια φωνή μπορεί να είναι τοποθετημένη με κέντρο το λάρυγγα, το φάρυγγα, τη μάσκα, τα ρινικά – μετωπικά και τα εγκεφαλικά αντηχεία………''

    Γιάννης Παντελής Καθηγητής φωνητικής

    http://www.g-pantelis.gr/topothetisi/

    Freddie θα ήθελα μια διευκρίνηση



    Μια φωνη μπορει να εχει διαφορες τποθετησεις ομως η σωστη,η αποδεκτη ειναι μια αγαπητε κυριε Στεφανε..

    Αυτη με αφετηρια τη μασκα.Οσο τονικα πιο ψηλα πας τοσο η φωνη τεινει να ''ανεβαζει'' θεσεις τοποθετησης και να γινεται η γνωστη headvoice...

    H τοποθετηση στο λαιμο στο θωρακα στο λαρυγγα στη μυτη κτλ ειναι απλα ΛΑΘΟΣ.

    Αυτα


    freddieKrueger
    05.06.2014, 15:25

    Παράθεση:

    Το μέλος labrosvi στις 05.06.2014, 00:29 έγραψε...

    κάνω μαθήματα φωνητικής εδώ και 3-4 μήνες και η καθηγήτρια μου γενικά έχει την τάση να μου βάζει πολύ δύσκολα από θέμα έκτασης κομμάτια.Όταν της λέω ότι δεν μπορώ να πιάσω κάποια νότα και ότι πρέπει να φωνάξω για να την πιάσω μου λέει ότι αυτό προσπαθεί να με μάθει(να φωνάζω).Δεν ξέρω..Γενικά την εμπιστεύομαι γιατί έχω δει βελτίωση.

    Φίλε μου θα πρέπει να αναρρωτηθείς αν θα θελες να μαθεις να φωναζεις η να τραγουδας τοτε...

    Αν ειναι το πρωτο τοτε η καθηγητρια σου οντως εχει κανει καλη δουλεια...

    Πρέπει όμως να κατανοήσεις πως άλλο φωνάζω κι άλλο τραγουδώ.

    Κρίμα να χαλάσεις τη φωνή σου.Εχει καποιες αρετες τις οποιες τις πνιγεις στο λαθος τροπο.

    Φωναζεις υπερβολικα.

    Φιλικα τελειως.


    KRISTHESS
    05.06.2014, 16:06

    έχω ειλικρινά απορία...Η καθηγήτρια φωνητικής σου σου είπε να "φωνάζεις" για να "πιάσεις" τις νότες?? Τη χρήση του διαφράγματος σου τη δίδαξε?Τη χρήση της μάσκας??Δηλαδή τι μάθημα φωνητικής κάνετε?Σε βάζει και λες μόνο τραγούδια??Ασκήσεις κάνετε???Ζέσταμα???

    Έχεις μια συμπαθητική χροιά , αν και θέλεις αρκετή δουλειά φίλε μου.Νιώθω ότι δεν έχεις σιγουριά στις νότες που πατάς κι αυτό φυσικά δεν διορθώνεται με το φώναγμα. Συζήτησε με την καθηγήτριά σου και δούλεψε το διάφραγμα,τη μάσκα (τοποθέτηση) όπως και την εκφορά του λόγου. Αν δεν μπορεί να σε διδάξει η καθηγήτριά σου πάνω σ'αυτά τα θέματα ή δεν γνωρίζει, τότε θα πρότεινα να αλλάξεις δάσκαλο..

    Η φωνητική είναι ένα πολύ δύσκολο αντικείμενο και είναι αμαρτία να σπαταλάς χρήματα και να μην μαθαίνεις στην ουσία τίποτα νομίζοντας ότι βελτιώνεσαι. Βέβαια δεν έχω άποψη του πως τραγουδούσες αρχικά ώστε να καταλάβω αν όντως έχεις βελτιωθεί σε κάτι ή όχι..

    Ωστόσο με δουλειά και καθοδήγηση σωστή είμαι σίγουρη ότι μπορείς να βρεις το δρόμο σου και να τραγουδάς σε γενικές γραμμές ικανοποιητικά στο μέλλον καθώς είσαι και μικρός στην ηλικία από ότι βλέπω!!!!

    Με πολλή πολλή αγάπη Smile


    labrosvi
    06.06.2014, 01:32
    Κάνουμε ασκήσεις στην αρχή του μαθήματος αλλά δεν ξέρω αν είναι ζέσταμα ή κάτι άλλο.Επίσης μου έχει ζητήσει να κάνω μία άσκηση αναπνοής κάθε βράδυ πριν κοιμηθώ.Για το διάφραγμα που λές μου έχει πει ότι για να πιάσω τις ψηλές νότες πρέπει να διαστέλεται.Για την τοποθέτηση στη μάσκα δεν μου έχει πει πολλά,μόνο ότι πρέπει να νιώθω σαν να χύνεται το τραγούδι από το πρόσωπό μου.
    KRISTHESS
    06.06.2014, 15:03
    αν νιώθεις στασιμότητα και οτι δεν μπορείς να καταλάβεις κάποια πράγματα με τον τρόπο που στα δίνει, τότε σου προτείνω να ψάξεις για κάποιον άλλο δάσκαλο.Μη νιώσεις τύψεις. Άλλωστε όλοι κοιτάν τη δουλειά και το συμφέρον τους. Το ζήτημα είναι να "πάρεις" εσύ αυτά που πρέπει και θέλεις. Δεν έχουν όλοι το "χάρισμα" της μεταδοτικότητας.
    freddieKrueger
    06.06.2014, 15:49

    Να συμφωνήσω με την Κρίστυ και να προσθέσω πως τα σημάδια λάθος τρόπου δουλειάς δεν θα πρέπει να αγνοηθούν:

    -Πόνος στο λαιμό κατά την  ομιλία η το τραγούδι

    -βραχνάδα

    -σκληρότητα στο τραγούδι

    είναι μερικά από αυτα που θα πρέπει να σε προβληματίσουν για την ποιότητα των σπουδών σου πάνω στο τραγούδι.

     

     

     


    STEFANOS604
    07.06.2014, 12:03

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 04.06.2014, 22:46 έγραψε...

    Προς κύριο Στέφανο.Η σωστη τοποθέτηση της φωνής είναι μια:Εκείνη στην οποία οι δονήσεις τοποθετούνται στη μάσκα ηξ οποία όμως δεν είναι ούτε η στοματική κοιλότητα ούτε η μύτη.Είναι απλά το κόκκαλος της άνω γνάθου πάνω από τους άνω κοπτήρες ,στην πάνω σιαγόνα δλδ και γυρω απ τη μύτη.Όσο πιο ψηλά τονικά πάει κάποιος θα πρέπει να βιώνει μια ''άνοδο'' των αντηχήσεων αυτων στη μάσκα με πορεία ανάμεσα στα μάτια και προς το μέτωπο.Από εκεί και πέρα η πορεία αυτη συνεχίζεται και στα μετωπιαία ηχεία του κεφαλιού.

    Η κοιλιά θα πρέπει να διοαστελλεταιο ελαστικα και να βοηθα τα πνευμόνια να διασταλλούν για να γεμίσουν με όσο αέρα χρειάζεται και κατόπιν να στηρίξει τον ήχο σωστά.

    Το συνολικό αποτελεσμα ειναι μια αναλαφρη αισθηση παραγωγής ήχου που στους αρχάριοπυς δίνει την αίσθηση πως δεν ζυγίζουν ή αίσθηση ''ελαφρότητας''

    Είχα την εντύπωση ότι θέτοντας το πρόθεμα ‘’μάσκα’’ έμπροσθεν των ανωτέρω λέξεων  ότι εννοούσαμε τοποθέτηση κάποια από τις ανωτέρω τοποθετήσεις ενώ μάσκα είναι ο ορισμός που έδωσε ο Frieddie :‘’ Είναι απλά το κόκκαλος........’’

    Επανήλθα απλά να τονίσω ότι η εκμάθηση της τεχνικής ‘’αναπνοή με το διάφραγμα κοιλιάς’’ είναι απαραίτητη για τους τραγουδιστές , μουσικούς πνευστών αλλά και πεζοπόρους.

    Ακόμα πιστεύω ότι τα κέντρα τοποθέτησης της φωνής μας είναι με κέντρο :

    • Τη στοματική κοιλότητα,
    • το λάρυγγα,
    • το φάρυγγα,
    • τη μύτη

    Εδώ θα ήθελα να ρωτήσω:

    1. Το διάφραγμα (της μύτης , όχι ο μυς της κοιλιάς) όταν φράζει κατά μεγάλο ποσοστό το αντηχείο της μύτης δεν φράζει και τη μάσκα??
    2. Έχοντας από μικρός διάφραγμα (δυστυχώς έπρεπε να το εγχειρήσω μέχρι ηλικίας 40 ετών – μετά άλλοι γιατροί είπαν είναι δύσκολη και με πιθανότητες να ξαναδημιουργηθεί…) η ρινική μου κοιλότητα είναι σε μεγάλο ποσοστό φραγμένη. Δεν είναι αυτός ο λόγος που τραγουδάω ένρινα??. Ή να το θέσω αλλιώς αν σ’ έναν νορμάλ έμπειρο τραγουδιστή του φράξουμε εντελώς ή κατά μεγάλο ποσοστό τη μύτη αυτό δεν σημαίνει φραγή του περάσματος της φωνής προς τη μάσκα??
    3. Όταν πάω πεζοπορία ή όταν πρόκειται να παίξω για αρκετές ώρες τη φυσαρμόνικα μου τοποθετώ στη μύτη μου το γνωστό αυτοκόλλητο ‘’breath Right’’ και αυτό με διευκολύνει τα μέγιστα . Θα δοκιμάσω (θα ζητήσω να με προσέξουν σε τραγούδια ) με τη πρώτη ευκαιρία,  αν θα σταματήσω να τραγουδώ ένρινα. Ποια η γνώμη σας?

    Ευχαριστώ




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία