ελληνική μουσική
    608 online   ·  210.830 μέλη

    Τραγούδια με ανοιχτά ακκόρντα

    Italy1410
    07.06.2014, 17:25

    Γειά σας.. Όπως έγραψα σε ένα άλλο μου θέμα, προσφατα ανέλαβα να διδάξω μία κοπέλα κιθάρα, και, μέχρι στιγμής, έχουμε κάνει τα "ανοιχτά" ακκόρντα (Am, A, C, Em, E, D, Dm, G) οπότε και θέλω να την εξασκήσω σε αυτά πριν πάμε στα μπαρέ. Βρήκα μέχρι στιγμής το Δεν Θα Δακρύσω Πιά Για Σένα (Πυξ Λαξ) και το Εξαιρέσεις (Ρους), αλλα δεν μπορω να βρω κάτι άλλο... Έχω φάει το kithara.to και το accorda.gr αλλά όλα θα έχουν ή Φα ή Σι ή Σολ Μινόρε... Μπορεί κανείς να με βοηθήσει? Ευχαριστώ!!


    STEFANOS604
    07.06.2014, 18:00

    Σταχυολόγηση από μερικά έντεχνα: με την τονικότητα όπως τα παίζω εγώ:

    τα θερινά τα σινεμά  D

    Σ' αγαπώ γιατί ‘σαι ωραία    Am

    πρωινό τσιγάρο  Am

    Ίσως φταίνε τα φεγγάρια  Am

    Κίτρινη πόλη  Am

    Εδώ να μείνεις  G

    Ήρθα κι απόψε  Am

    Έκλαψα χθες Am

    Μαγιοπούλα  D

    Να μ' αγαπάς D

    Χρυσοπράσινο φύλλο D

    σ' αγαπώ για το τώρα, το πριν... G

    Παράμ, παράμ.. (Θάλασσα, μάνα, αλμύρα μου ) Am

    Επίσης με το kithara.vu έχεις τη δυνατότητα να το μετατρέψεις στην τονικότητα που θες. (αν πχ είναι σε F να το κάνεις D ή C) ή Α που συνήθως είναι γυναικεία. 
    -----------------

    ''Οταν η ψυχή χάσει την αρμονία της τότε η μελωδία και ο ρυθμός βοηθούν να επανέλθει στην τάξη'' Πλάτωνας

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 07-06-2014 18:04 ]


    dimsavidis
    19.06.2014, 16:50
    το πειρατικο του καπταιν Τζιμυ καββαδιας απο Αm , Dm , E 7
    Fans-guitar
    22.06.2014, 17:44
    Εγω θυμαμαι ειχα ξεκινησει με ριτα ριτακι, το καλοκαιρακι, το σπιτι πανω στο βουνο... Και αλλα τετοια αλλα δεν θυμαμαι απο ποια τονικοτητα ακριβως.
    JULIOS
    24.06.2014, 16:08

    Παράθεση:

    Το μέλος Italy1410 στις 07.06.2014, 17:25 έγραψε...

    Γειά σας.. Όπως έγραψα σε ένα άλλο μου θέμα, προσφατα ανέλαβα να διδάξω μία κοπέλα κιθάρα, και, μέχρι στιγμής, έχουμε κάνει τα "ανοιχτά" ακκόρντα (Am, A, C, Em, E, D, Dm, G) οπότε και θέλω να την εξασκήσω σε αυτά πριν πάμε στα μπαρέ. Βρήκα μέχρι στιγμής το Δεν Θα Δακρύσω Πιά Για Σένα (Πυξ Λαξ) και το Εξαιρέσεις (Ρους), αλλα δεν μπορω να βρω κάτι άλλο... Έχω φάει το kithara.to και το accorda.gr αλλά όλα θα έχουν ή Φα ή Σι ή Σολ Μινόρε... Μπορεί κανείς να με βοηθήσει? Ευχαριστώ!!



    Μια φιλικη παρατηρηση.

    Το πρωτο πραγμα που μαθαινουμε στην κιθαρα ειναι ολα τα major κ minor ακκορντα + τις νοτες πανω στην ταστιερα.Ετσι μπορουμε τουλαχιστον να παιζουμε τραγουδια του τυπου που αναφερεις χωρις να εχουμε προβληματα οπως αυτο που αναφερεις.

    Πρωτα μαθαινουμε τα ακκορντα κ μετα μαθαινουμε την εφαρμογη τους κ οχι το αντιστροφο.Μιας κ απο οτι καταλαβαινω η φιλη σου θελει απλα να μπορει να παιζει τετοια τραγουδια για εκεινην ή με την παρεα της δεν χρειαζεται να επεκταθεις τοσο πολυ στην θεωρια-αρμονια αλλα τουλαχιστον καλο θα ειναι να μαθει καποιες βασικες κλιμακες + οτι γραφω παραπανω,για αρχη τουλαχιστον.

    Smile


    eloy4s
    26.06.2014, 16:49

    Το "ριτα ριτακι" μπορεις να το παιξεις χωρίς μπαρε εφόσον το αρχίσεις απο G (ΣΟΛ Ματζορε)

    ϻ G - Em - C - D - 

    ------ G  εψαχνα να βρω  το Em μπελα μου C και τελικά το βρήDκα και G πήγα και αγάEmπησα έCνα μωρό τη ρίDτα ,G ρίτα δεκαοκτώEm χρονών C και γω σαρανταDπέντε Gρίτα εσύ είσαι Emστην αρχή C και γω στο παρά Dπέντε. 

    ? GΡιτα ριταEmκι C κανεναν δε φοβάDσαι G ριτα ριτάEmκι Cαπόψε που κοιμάDσαι

    και συνεχίζει με τα ίδια ακοπανιαμέντα στα κουπλέ και στο ρεφρέν


    takispag
    29.06.2014, 00:06

    Animal Instict - Cranberries

    Em-Am-C-D

    Knockin on heavens door

    G-D-C, kai G-D-Am

    Wonderful tonight- Clapton απο G. Αυτό έχει αρκετές εναλλαγές, οπότε μην το δείξεις απ'τα πρώτα. 

    Επίσης, ένας καλός τρόπος είναι να της δείξεις την F χωρίς μπαρέ, αρκετά πιο εύκολη, πχ να πιάνει μόνο φα-λα-ντο σε 4η-3η-2η χορδή, και ας παίζει με όλες. Δεν είναι ακριβώς ο ήχος που πρέπει (γίνεται ουσιαστικά Fmaj7), αλλά βοηθάει για να παίξει άμεσα. Όταν έρθει η ώρα θα τη μάθει και κανονικά...


    Sissif
    06.07.2014, 18:23
    Μία καλή συμβουλή από εμένα είναι να χρησιμοποιήσει καποτάστο..στα περισσότερα τραγούδια που θα το κάνει θα ξεφεύγει από συγχορδίες που τη δυσκολεύουν.
    criCri
    26.07.2014, 11:35
    -Η πριγκηπεσσα του Μαλαμα -Ο κοσμος που αλλαζει, Αλκινοος Ιωαννιδης
    mad_nassos
    06.10.2014, 00:56

    Παράθεση:

    Το μέλος Italy1410 στις 07.06.2014, 17:25 έγραψε...

    Γειά σας.. Όπως έγραψα σε ένα άλλο μου θέμα, προσφατα ανέλαβα να διδάξω μία κοπέλα κιθάρα, και, μέχρι στιγμής, έχουμε κάνει τα "ανοιχτά" ακκόρντα (Am, A, C, Em, E, D, Dm, G) οπότε και θέλω να την εξασκήσω σε αυτά πριν πάμε στα μπαρέ. Βρήκα μέχρι στιγμής το Δεν Θα Δακρύσω Πιά Για Σένα (Πυξ Λαξ) και το Εξαιρέσεις (Ρους), αλλα δεν μπορω να βρω κάτι άλλο... Έχω φάει το kithara.to και το accorda.gr αλλά όλα θα έχουν ή Φα ή Σι ή Σολ Μινόρε... Μπορεί κανείς να με βοηθήσει? Ευχαριστώ!!



    Τσέκαρε κι αυτή τη λίστα εδώ:

    Σίγουρα έχω κάποια κομμάτια που παίζονται και χωρίς μπαρέ.

    Πχ ο Κουκουλοφόρος, το Θα'ρθει μια μέρα (με καποτάστο) κτλ