ελληνική μουσική
    410 online   ·  210.816 μέλη

    Τζάζ η σύγχρονο τραγούδι?

    iphigeneia
    15.06.2014, 17:26

    Καλησπερα ειμαι 20 χρονων και θελω να ξεκινησω μαθηματα φωνητικης . Δεν εχω ασχοληθει ποτε με αυτο σοβαρα (με την εννοια του να παρακολουθω καποια μαθηματα) ομως κανω 13 χρονια πιανο και εχω πολυ σωστη φωνη .Δεν ενδιαφερομαι για κλασικο ταγουδι αλλα για συνχρονο και κυριως τζαζ. Θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι κατι τελειως διαφορετικα το ενα με το αλλο ή συνχεονται με καποιο τροπο.


    dimsavidis
    19.06.2014, 16:37
    η τζαζ ειναι συγχρονο τραγουδι.....επειδη εχει απαιτησεις ομως σε γνωσεις και ικανοτητες καλυπτει και αλλα ηδη.....
    freddieKrueger
    19.06.2014, 23:47

    1)Το μοuσικό όργανο ''φωνή'' είναι δυσκολότερο του μουσικού όργανου ''πιάνο.

    Συνεπώς για ΟΠΟΙΟ είδος τραγουδιού κι αν ενδιαφέρεσαι θα πρέπει να σκέφτεσαι σνα να ξεκινάς να μαθαίνεις ένα νέο μουσικό όργανο.

    Το ότι έχεις ''σωστή'' φωνή μπορεί να σημαίνει τα εξης παρακάτω

    -σωστή τονικά,δλδ έχεις αυτί.Καλό και σημαντικό αλλά δεν αρκεί για να πεις πως τραγουδας

    -σωστη γενικοτερα με την έννοια πως ανσαίνεις σωστά,έχεις σωστή τοποθετηση κτλ χωρίς να έχεις δουλέψει και ιδιαίτερα.Με άλλα λόγια είσαι προικισμένη.

    Αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να ξοδέψεις χρόνο μελετωντας με ασκησεις για να νοιωσεις και να κατανοησεις τι κανεις τοσο σωστα η τι θα μπορουσες να κανεις καλυτερα για να αυξηθει η εκταση σου η ελαστικοτητα οι ογκος της φωνης και γενικά όλες οι αρετές που θα σε ανέβαζαν φωνητικό level.

    2)Να ξεκαθαρίσουμε πως το ότι παίζουμε κάποιο μουσικό όργανο εκτός της φωνής δε σημαίνει απαραίτητα πως είμαστε καλοί στο τραγούδι

    3)Επί του ερωτήματός σου:Η τζαζ αποτελεί επί μέρους κομμάτι του συγχρονου ρεπερτορίου.

    Δεν θα λεγα πως είναι κάτι ξεχωριστό.Απλά θα πρέπει να μάθεις να τραγουδάς τις κλίμακες τζαζ με ευκολία και να γυμνάσεις την ακοή σου.

    Όμως πριν γίνει αυτό θα πρέπει να γυμνάσεις τη φωνή σου.

    Όσο καλύτερη γίνεσαι τόσο ευρύτερο θα γίνεται το ερμηνευτικό σου ρεπερτόριο...


    iphigeneia
    22.06.2014, 15:37
    ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!