ελληνική μουσική
    718 online   ·  210.832 μέλη

    κομματια που ΜΟΙΑΖΟΥΝ να μιλαν για ερωτα/θλιψη/χαρα αλλα μιλαν γ κατι αλλο

    crosroads
    01.07.2014, 18:50

    Πολλα κομματια , ειδικα ξενογλωσσα οπου δεν ειναι σαφες απολυτως τι λενε αμα δεν εισαι απταιστος στην αγγλικην

    τα νομιζεις για ερωτικα ή για κομματια αμιγως συναισθηματικα

    ενω στην πραγματικότητα μπορει να μιλανε για ενα ιστορικο γεγονός , για ναρκωτικά πχ   παντως  όχι για αυτο που νομιζες

    πχ αυτο του Neil Young , θα ημουν σιγουρος οτι μιλαει για θλιψη , χωρισμο , μελαγχολια

    καμια σχεση , μιλαει για τη ροκ μουσικη 

    "The song is about the alternatives of continuing to produce similar music ("to rust" or – in "My My, Hey Hey (Out of the Blue)" – "to fade away") or to burn out."


    mary_omikron
    01.07.2014, 19:43

    Συνθέτης Λαύκας Έτος ηχογρ. Τραγούδι Ορφέας Κρεούζης,
    Γεωργακοπούλου,
    Λαύκας Έτος ηχογρ.1950 Στίχοι Κώστα Μάνεση. 

    Ηλιοβασίλεμα σωστό την ώρα που νυχτώνει

    τραβώ σκυφτός το δρόμο μου, δρόμο μου

    καημός με μαραζώνει


    Γκρίζα γινήκαν τα μαλλιά λύγισε το κορμί μου

    και το μαράζι ρίζωσε, ρίζωσε

    βαθιά μες τη ψυχή μου

    Πόνοι με δέρνουνε πολλοί καημοί με βασανίζουν

    και κάθε μέρα που περνά, που περνά

    τα νιάτα μου τσακίζουν

    Αφορά την εξορία....


    DrLove
    01.07.2014, 21:06

    Ένα τραγούδι των Scorpions από το άλμπουμ Crazy World, το οποίο κυκλοφόρησε το 1990. Έχω δει στίχους του γραμμένους σε θρανία και να το αφιερώνει κάποια στον αγαπημένο της με καρδούλες, έχω ακούσει σε συζητήσεις να λένε για το πόσο ρομαντικό/ερωτικό κομμάτι είναι κτλ.

    Το κομμάτι αναφέρεται κυρίως στον "άνεμο της αλλαγής" που ήρθε με το τέλος του Ψυχρού Πολέμου, μεταξύ Αμερικής και Ρωσίας. Γενικότερα, μιλάει για την ελπίδα του να σταματήσουν οι πόλεμοι και να αδελφωθούν μεταξύ τους οι λαοί.


    crosroads
    02.07.2014, 01:29
    ωραια τα παραδειγματα ! εγω βασικα ξενερωνω λιγο οποτε μου συμβαινει αυτο , οταν συνδεω ενα κομματι με ερωτα και αποδεικνυεται κατι ασχετο :P βεβαια τεχνη ειναι , δεχεται πολλαπλες ερμηνειες , άρα "δικαιωμα"¨ μου δεν ειναι να το ερμηνευω οπως θελω ?
    blacktrouble
    02.07.2014, 04:10

    Κλασσικό παράδειγμα είναι το Λιωμένο Παγωτό από τα Ξύλινα Σπαθιά, που το ακούμε κάθε καλοκαίρι σε παιδικές, σχολικές γιορτές αποχαιρετώντας το καλοκαίρι ή σε μπιτσόμπαρα με κάποιο μπιτ και οι περισσότεροι το έχουμε στο μυαλό μας σαν ένα καλοκαιρινό τραγούδι. Έλα όμως που στην αργκό των τοξικομανών, "λιωμένο παγωτό" είναι το αίμα που κυλάει στο χέρι μαζί με την υγρή ηρωίνη. Τώρα όσοι το είχατε συνδυάσει με κανένα ξυλάκι που χε λιώσει στο χέρι σας μπορεί να σας τη χάλασα {#emotions_dlg.tt2}