ελληνική μουσική
    625 online   ·  210.846 μέλη

    Βοήθεια για ψηλές νότες στην ταστιέρα

    iAmKim
    07.08.2014, 08:15

    Καλημέρα παιδιά ! Έχω μετατρέψει ένα ινστρούμενταλ κομμάτι σε midi και βρήκα τις νότες τις οποίες παίζει η κιθάρα στο σόλο , επειδή όμως είναι σε πιάνο η απεικόνισή τους και συμβολίζονται με 3,4,5 δίπλα τους δεν καταλαμβαίνω σε ποιό τάστο και ποιά από όλες τις νότες πρέπει να χτυπώ. Για παράδειγμα... A#3 F#4 F4 A#3 

    Ξέρω ότι το #  είναι η δίεση και λογικά το 3 και το 4 είναι ο αριθμός της οκτάβας στην οποία βρίσκεται η κάθε νότα , αλλά ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΤΑΣΤΙΕΡΑ ΤΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ ΟΙ ΨΗΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΝΟΤΕΣ .Θα το εκτιμόυσα αν κάποιος απ' εσάς με βοηθήσει στο να καταλάβω για τις οκτάβες και συγκεκριμένα να μου λύσει και το πρόβλημά μου ! 


    STEFANOS604
    07.08.2014, 09:05

    Ρίξτε μια ματιά στην ενότητα :

    ‘’Ταστιέρα Κιθάρας’’  και το on Line πρόγραμμα εκμάθησης ταστιέρας  ΕΔΩ


    arkas50
    07.08.2014, 16:35

    Μικρε αν δεν μπορεις να απομονωσεις εναν ηχο και στην συνεχεια να τον βρεις επανω στην κιθαρα σου τοτε αυτο σημαινει οτι δεν εχεις αυτι, δλδ δεν εχεις την ικανοτητα να αποτυπωσεις εστω για λιγο εναν ηχο , και ειναι λογικο αυτο γιατι εισαι πολυ νεος ακομα για τετοιες γνωσεις , το midi  σου εβγαλε A# και F# γιατι αυτος ειναι ο οπλισμος του δευτερου μερους του κομματιου που ακουσες δεν εχει σχεση με το σολο του ΣΤΑΝ που θες να βγαλεις, δλδ το προγραμμα μου εβαλες δεν μπορει να καταγραψει ηχους μικροτερης διαρκειας του 1/4 αρα οτι σου εγραψε εχει χρονικο οριζοντα ενος τεταρτου , το σολο απο το κομματι (θα μεινω εδω) ξεκιναει με 16τα και καταληγει σε 64τα .

    Δεν σου κρυβω οτι μ αρεσει η επιμονη σου αλλα πιστεψε με δεν αρκει μονο η επιμονη, χρειαζεσαι χρονο και μελετη για να κατανοησεις τους ηχους που ακους μα πανω απ ολα μελετη και εξασκηση. 

    Διαβασε αυτα που σου στελνει ο ΣΤΕΦΑΝΟΣ ετσι θα αποκτησεις θεωρητικες βασεις που θα σε οδηγησουν καλητερα εκει που θες να φτασεις μουσικα, αλλα αυτο προυποθετει μελετη που θα πει πρσπαθεια και ταλαιπωρια.


    iAmKim
    08.08.2014, 12:41
    Τα διάβασα λίγο , θα τα εκτυπώσω για να τα μελετώ με τη απαραίτητη αφοσίωση που απαιτείται . Επειδή έχω μάθει κιθάρα μόνος μου και έχω καλύψει σχεδόν ανοιχτές συγχορδίες και ελάχιστες απότις απαιτούμενες γνώσεις ..Και δεν είμαι από αυτούς που αρκούνται στα λίγα με την καλή έννοια ,καταφέρνω να παίξω κάποια τραγούδια αλλά ως εκεί . Και θα ήθελα να διευρύνω τις γνώσεις μου ξεκινώντας από τα βασικά ! Θα μελετήσω σε βάθος αυτό το άρθρο και μετά αν δεν καταλάβω κάτι να θέσω με απάντηση την ερώτηση μου στο δημοσίευμα αυτό ..Ευχαριστώ παρα μα πάρα πολύ για τα σημαντικά σας λόγια !