ελληνική μουσική
    760 online   ·  210.833 μέλη

    Μονωδία στα 22

    kaith99
    22.08.2014, 20:10

    Καλησπέρα. Θα ήθελα μια περιγραφη των σπουδών μονωδίας, ειμαι κατα πάσα πιθανότητα mezzo soprano και αποφάσισα τωρα στα 22 να ξεκινήσω σπουδες στο κλασσικο τραγούδι. Απλα αναρωτιέμαι αφενός αν είναι αργα, λόγω της υποχρεωτικης πολυετούς φοίτησης για πτυχίο η δίπλωμα, και αφετέρου, αν θα καταφέρω να ανταπεξελθω, διότι τους τελευταίους μήνες νοιώθω μονίμως μια μικρη ενόχληση στον λαιμο μου (τραγουδούσα οπερατικες χορωδίες σε μια μπαντα, χωρις στηριξη, λαθος, και πολυ ψηλότερα απ όσο μπορούσα να υποστηριξω, το ξερω τελειως απερισκεπτο και ανευθυνο αλλα όσοι ειναι άπειροι και παθιασμενοι με το τραγουδι, ίσως κατανοήσουν πως σκεφτομουν). Ευχαριστω εκ των προτέρων όσους με βοηθήσουν και με συμβουλευσουν 


    DanaeAthanasiadou
    22.08.2014, 22:34
    Τα μαθήματα μονωδίας περιλαμβάνουν κατά κύριο λόγο ασκήσεις ορθοφωνίας,εκμάθηση κλασικού ρεπερτορίου ( ύλη του υπ.πο.) εκμάθηση διαφραγματικής αναπνοής κλπ. Αυτά θα σου τα πει αναλυτικά ο καθηγητής μονωδίας. Τα 22 είναι καλή ηλικία για να ξεκινήσει κάποιος μονωδία γιατί το τραγούδι ( σε αντίθεση με το όργανο) θέλει πλήρως ανεπτυγμένο το σώμα. Απαγορεύεται αυστηρά σε παιδιά κάτω των 16 να κάνουν μονωδία. Γνωρίζω ότι πολλοί καθηγητές κάνουν μαθήματα κ πολλά ωδεία δέχονται μικρές ηλικίες, αλλά είναι εγκληματικό κ συνήθως γίνεται για να μη χάσουν το μαθητή...δυστυχώς. Τα 22 λοιπόν είναι τέλεια ηλικία για να ξεκινήσεις μαθήματα. Το καλό είναι ότι τα έτη σπουδών είναι λιγότερα από ότι αν έκανες όργανο, οπότε να μη σε αγχώνει ο χρόνος. Το σημαντικό είναι να μάθεις σωστά, δε χρειάζεται να βιάζεσαι. Όσο αφορά στην ενόχληση στο λαιμό σου..πολύ νερό ( όχι παγωμένο), κανα χαμομήλι που καταπραΰνει και καλό θα ήταν να πας να σε κοιτάξει κάποιος ωτορινολαρυγγολόγος σε περίπτωση που είναι κάτι πιο σοβαρό. Και τέλος μια ερώτηση γιατί θα σκάσω από περιέργεια... είμαι μουσικός ( καθηγήτρια κιθάρας & ανώτερων θεωρητικών) εδώ και 21 χρόνια, θέλω αν δε σου είναι κόπος, να μου εξηγήσεις τι εννοείς όταν λες ότι τραγουδούσες "οπερατικές χορωδίες σε μια μπάντα,χωρίς στήριξη".
    kaith99
    22.08.2014, 23:36

    Μάλλον δεν το εξήγησα καλά, συγνώμη! Εννοούσα πως τραγουδούσα πέρα απο τους στίχους και κάποιες παρατεταμένες κορώνες, απλά ήταν πάρα πολύ ψηλές οι νότες για μένα, χωρίς να τις στηρίζω στο διάφραγμα και χωρίς σωστή αναπνοή, και καταπονούσα τον λαιμό μου. Κυρίως γι'αυτό αποφάσισα να μάθω να τραγουδάω σωστά. Ευχαριστώ πάρα πολύ!


    DanaeAthanasiadou
    22.08.2014, 23:56
    Τύπου Tarja Turunen ας πούμε ε? Δεν έχεις κάνει κ τόσο μεγάλη ζημιά..μην αγχώνεσαι..το καλύτερο πάντως που έχεις να κάνεις είναι να πας σε ένα ωδείο ή να βρεις κάποιον καθηγητή για ιδιαίτερα ( να εξετάσεις όμως το βιογραφικό του & το πτυχίο του) και να ξεκινήσεις μαθήματα. Καλή αρχή, ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.
    kaith99
    23.08.2014, 00:09

    ναι, ακριβώς αυτό, κάναμε και διασκευές nightwish. Βοήθησες πάρα πολύ, σε ευχαριστω, αυτό σκοπεύω να κάνω, προς το παρόν ψάχνομαι στα ωδεια για να βρω έναν καλό καθηγητή ή καθηγήτρια και θα αρχίσω αμέσως μαθήματα. Να ρωτήσω και κάτι ακόμη. Το γεγονός ότι οι περισσότεροι ρόλοι στην όπερα ειναι γραμμένοι για soprano θα έπρεπε να με αποθαρρύνει; Υπάρχει επαρκές ρεπερτόριο για λίγο πιο χαμηλές φωνές; 


    DanaeAthanasiadou
    23.08.2014, 00:34
    Προς το παρόν έχεις βγάλει μόνη σου το συμπέρασμα ότι είσαι mezzo soprano, αλλά περίμενε να σου πει καλύτερα ο καθηγητής/τρια σου. Το ρεπερτόριο είναι κάτι παραπάνω από επαρκές για όλες τις φωνές, είτε ανδρικές είτε γυναικείες, απλά τις περισσότερες φορές είναι περισσότερο προβεβλημένες οι sopranos γιατί συνήθως έχουν τον πρωταγωνιστικό ρόλο.
    kaith99
    23.08.2014, 00:43

    Υπέροχα Smile


    thanasisbet
    02.02.2015, 20:54

    Καλησπέρα και θα ήθελα να κάνω και εγώ μία ερώτηση δεν ήξερα αν υπάρχει κάτι και θεωρώ αυτό το topic ως το πιο ταιριαστό...

    Είμαι 21 δεν ξέρω αν έχω καλή φωνή(νομίζω όχι) δεν θα έλεγα άσχημη φωνή αλλά όχι δουλεμένη με λίγα λόγια δεν έχω αυτό που λένε έμφυτο ταλέντο, αλλά μου αρέσει πολύ η μουσική και το τραγούδι αλλά δεν έχω τραγουδήσει ποτέ μπροστά σε κανέναν και το κάνω και ελάχιστα μόνος μου γιατί δεν ξέρω αν έχω φωνή... υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να τραγουδήσω σωστά??? γιατί το θέλω πολύ.. κι αν μπορώ να το κάνω μπορείτε να μου πείτε τι χρειάζεται? θέλει μαθήματα απο ότι έχω διαβάσει αλλά τι μαθήματα και πού...???

    ευχαριστώ εκ των προτέρων


    johnnygames
    11.02.2015, 16:50

    Καλησπέρα,  θα ήθελα κ εγώ να ρωτήσω κάτι. είμαι 21 χρονών και θέλω να ασχοληθώ με τη μονωδία. Ήμουν και  μεταξύ σύγχρονου αλλά ακόμα δεν ξέρω που θα καταλήξω. Γενικά έχω σωστή φωνή και καλό αυτί αλλά εμένα η φωνή μου δεν μου αρέσει  παρόλο που είναι σωστή. Στο κλασσικό είναι αλήθεια ότι μεγαλυτερο ρόλο παίζει το αυτί ?  Και επίσης αν γνωριζει κάποιος τι μαθήματα συγκεκριμένα ακολουθεί με τη μονωδία, για το σύγχρονο για παράδειγμα γνωρίζω είναι η εβδομαδιαία ώρα σου με τον καθηγητή, στο κλασσικό εκτός απο την εβδομαδιαία ώρα, τι άλλο  πρέπει να κάνει ο μαθητής, πόσες ώρες για θεωρία πχ ή χορωδία κ τι αλλο ?  Και επίσης αν είναι εύκολο να ποστάρει κάποιος πέρα απο τις ασκήσεις,  τι έιδη τραγουδιού, ρεπερτορίου κτλ διδάσκονται στη μονωδία.

    Ευχαριστώ,  Γιάννης