ελληνική μουσική
    647 online   ·  210.831 μέλη

    Αντιστοίχηση νότας μεταξύ ταστιέρας και πενταγράμμου

    mpoyk
    27.08.2014, 10:29

    Φίλοι μου, προσπαθώ να μάθω κιθάρα μόνος μου, και έχω την εξής απορία.

    Πως απεινίζονται στο πεντάγραμμο οι νότες που ανήκουν απο το 4ο τάστο και μετά. Δηλαδή σε ταμπλατούρα αναγράφεται π.χ. στο 5ο τάστο 3η χορδή και καταλαβαίνουμε ότι πρέπει να πατήσουμε την τρίτη χορδή στο 5ο τάστο ή  στο 8ο τάστο κ.ο.κ.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


    DanaeAthanasiadou
    27.08.2014, 11:01
    Εξαρτάται ποια νότα θες. Πάντως ανάλογα με το που γράφεται μια νότα στο 5γραμμο καταλαβαίνεις που παίζεται στη κιθάρα ή σε οποιοδήποτε άλλο όργανο..
    STEFANOS604
    27.08.2014, 12:55

    Ένα αναλυτικό σκίτσο για εύκολη αντιστοίχιση των νοτών ταστιέρας κιθάρας στο πεντάγραμμο σε σχόλιο του άρθρου:

    Θέτω τη φωτογραφία ΕΔΩ :σε σχόλιο στο άρθρο ,επειδή εκεί θα βρεις και τις νότες από το 12ο τάστο και πάνω αλλά και πολλά χρήσιμα για την κιθάρα καθώς θα ενημερωθούν κι άλλοι που συμμετείχαν στο άρθρο.


    DanaeAthanasiadou
    27.08.2014, 15:54

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 27.08.2014, 12:55 έγραψε...

    Ένα αναλυτικό σκίτσο για εύκολη αντιστοίχιση των νοτών ταστιέρας κιθάρας στο πεντάγραμμο σε σχόλιο του άρθρου:

    Θέτω τη φωτογραφία ΕΔΩ :σε σχόλιο στο άρθρο ,επειδή εκεί θα βρεις και τις νότες από το 12ο τάστο και πάνω αλλά και πολλά χρήσιμα για την κιθάρα καθώς θα ενημερωθούν κι άλλοι που συμμετείχαν στο άρθρο.







    Καλό το σκιτσάκι, αλλά δε φαίνεται τόσο καθαρά... εγώ που είμαι καθηγήτρια κ δε βγάζω άκρη με τόσες γραμμές...

    Μήπως υπάρχει μεγέθυνση?? 



    STEFANOS604
    27.08.2014, 16:25

    Καλή παρατήρηση.

    Για τους ίδιους λόγους: Σε μεγέθυνση κατά βούληση ΕΔΩ :


    mpoyk
    27.08.2014, 20:37

    Σε ευχαριστώ, για το σκίτσο, είναι πολύ κατατοπιστικό. Αλλά και πάλι, έχω την ίδια απορία.  Υπάρχουν π.χ. στην αριστερή πλευρά του σκίτσου και στην 5η γραμμή του πενταγράμμου 3 Ε (Μι).  Αν διαβάσουμε μία παρτιτούρα, δεν θα δούμε αυτούς τους αριθμούς που έχεις επεξηγηματικα, και εγώ ο άπειρος θα προσπαθήσω να παίξω τις 3 ίδιες νότες (Ε) ανοικτές. Αυτό που ρωτάω είναι πως  (κόλπο ή έμπειρο μάτι)   θα ερμηνεύσει σωστά την ίδια νότα σε διαφορετικά όμως τάστα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mpoyk, 27-08-2014 20:47 ]


    DanaeAthanasiadou
    27.08.2014, 21:10
    Φίλε ειλικρινά επειδή είναι αδύνατον να σου εξηγήσω από δω κ να καταλάβεις...θες να σου κάνω ένα δωρεάν μάθημα μπας κ βγάλεις καμιά άκρη? Γιατί βλέπω τα σχεδιαγράμματα κ εκνευρίζομαι.
    delta66
    28.08.2014, 00:41

    Παράθεση:

    Το μέλος mpoyk στις 27.08.2014, 20:37 έγραψε...

    Σε ευχαριστώ, για το σκίτσο, είναι πολύ κατατοπιστικό. Αλλά και πάλι, έχω την ίδια απορία.  Υπάρχουν π.χ. στην αριστερή πλευρά του σκίτσου και στην 5η γραμμή του πενταγράμμου 3 Ε (Μι).  Αν διαβάσουμε μία παρτιτούρα, δεν θα δούμε αυτούς τους αριθμούς που έχεις επεξηγηματικα, και εγώ ο άπειρος θα προσπαθήσω να παίξω τις 3 ίδιες νότες (Ε) ανοικτές. Αυτό που ρωτάω είναι πως  (κόλπο ή έμπειρο μάτι)   θα ερμηνεύσει σωστά την ίδια νότα σε διαφορετικά όμως τάστα.

    Δεν ειναι τιποτα, δυσκολο και μυστηριο.

    Θα επιλεξεις να παιξεις τη νοτα στη θεση που βολευει καλυτερα, αναλογα την position που χρησιμοποιεις εκεινη τη στιγμη, για τη μουσικη φραση που παιζεις.

    Πχ αν η φραση σου εχει ως πιο ψηλη νοτα τη νοτα C5 (5ο μετρο του tab στη φωτο) και η πιο χαμηλη νοτα στην φραση ειναι η E3, θα καταλαβεις και μονος σου οτι το C5 ειναι πιο βολικο να το παιξεις στην πρωτη χορδη (Ε καντινι) 8 ταστο και το E3 (2ο μετρο του tab) στην 5η χορδη 7ο ταστο.

    Το 2ο ταστο που παιζεται επισης το Ε3, ειναι πολυ μακρυα απο το 7ο, οπως ειναι μακρυα και το 12ο.

    Φυσικα υπαρχουν και οι εξαιρεσεις.
    Πχ αναλογα τη φραση που παιζεις, ειναι εφικτο να μετακινεισαι απο posιtion σε position, και μπορει να φτασεις να παιξεις το Ε3 και στο 2ο ταστο (αν μετακινεισαι προς τα πισω) ή και στο 12ο (αν μετακινεισαι εμπρος).

    Αλλη επιλογη ειναι να παιξει το C5 στο 13ο ταστο της 2ης χορδης και το Ε3 στο 12ο της 6ης.

    Ολα αυτο ονομαζεται "δαχτυλοθεσια" (fingering) και ειναι απο τα πιο σημαντικα κεφαλαια τεχνικης του οργανου.


    -----------------

    ....click to visit Spyros Delta youtube channel....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 28-08-2014 00:49 ]