ελληνική μουσική
    990 online   ·  210.851 μέλη

    Πως προωθείς μια δημιουργία;;

    elasson
    15.10.2014, 12:30

    Γειά σας φίλοι της μουσικής!!!Ας πούμε ότι κάποιος έχει γράψει μια μουσική!Ποιά είναι τα βήματα για να την προωθήσει;;{#emotions_dlg.confused1}


    yiannakis
    15.10.2014, 13:49

    Υπαρχουν βασικα 3 τροποι: Ο ενας ειναι να ανεβασεις τη δημιουργια σου στο youtube, και εδω στο musicheaven (και ενδεχομενως σε αλλα παρομοια φορουμ), με σκοπο να τη γνωρισει ο κοσμος και να γραψει τις γνωμες του. Απο'κει κει περα, μπορει να την ακουσει και καποιος απο καποια εταιρια, να του αρεσει και να ειδοποιηθεις απο εκεινον για τυχον μετεπειτα προωθηση.

    Ο δευτερος τροπος, ειναι να τη στειλεις σε demo σε διαφορες εταιριες και να περιμενεις απαντηση.

    Ο τριτος τροπος ειναι να ετοιμασεις εσυ τα cd, και ειτε να τα δωσεις σε φιλους/γνωστους κλπ, η να τα δωσεις σε καποια δισκοπωλεια (οσα εχουν απομεινει), με σκοπο να πουληθουν εκει. Αυτος ο τροπος, ομως, απαιτει και καποια εξοδα (κοπη cd, εξωφυλλο, διανομη κλπ).

    Δεν ξερω ομως αν ειναι απολυτως σωστα αυτα που γραφω, και αν υπαρχει και καποιος αλλος τροπος, οποτε ας βοηθησει και οποιος που ξερει πιο καλα!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την yiannakis, 15-10-2014 13:50 ]


    trelakias
    15.10.2014, 14:36

    Ό,τι και να σκεφτεί μπορεί να γίνει μέρος προώθησης...

    live στο δρόμο, σε σκηνές, φεστιβάλ

    λογαριασμός στο facebook, στο soundcloud, στο youtube, μια δική του σελίδα

    demo ως δείγμα για εταιρείες, κλείσιμο live

    ep ή album σε σημεία διανομής

    συνεντεύξεις, κριτικές, παρουσιάσεις σε ραδιόφωνα, περιοδικά, ίντερνετ, τηλεόραση

    συνεργασία με εταιρείες, managers

    κάθε διαφήμιση γενικά - ιντερνετική, τηλεοπτική, ραδιοφωνική, αφίσες, μπλουζάκια, προφυλακτικά κλπ {#emotions_dlg.biggrin} {#emotions_dlg.rolleyes}

    Κυρίως έχει να κάνει και με το είδος της μουσικής (οπότε που απευθύνεται), πόσα λεφτά υπάρχουν για την προώθηση, αν είναι η πρώτη του δουλειά και αν όχι πόσο είναι το κοινό που ήδη έχει... ανάλογα με την έκταση μπορεί να είναι από κάτι απλό μέχρι ολόκληρη επιστήμη.


    elasson
    15.10.2014, 14:57
    Ευχαριστώ trelakias και yiannakis!!!!
    panosdk
    16.10.2014, 13:33

    Θσ σου πω την εμπειρία μου αν και δεν ξέρω ούτε το είδος που ασχολείσαι, ουτε αν μιλάς για ολοκληρωμένο τραγούδι η απλά μια μουσική σύνθεση. Σε 2 εταιρίες που έστειλα παλιά, παρόλο που τους άρεσαν, μου ζήτησαν τα τραγούδια να είναι στην τελική τους μορφή. Που σημαίνει οτι το ντέμο μου θα πρέπει να ηχογραφηθεί και ενορχηστρωθεί σε κάποιο στούντιο και φυσικά τα έξοδα θα τα πληρώσω εγω. Ένας τρόπος λοιπον είναι να επενδύσεις κάποια λεφτά τα οποία ίσως πάρεις, αλλά ίσως και να μην πάρεις. Εξαρτάται απο το ποιός θα το τραγουδήσει και φυσικά πόσο καλό είναι το κομμάτι και γενικά μπαίνουν πολλοί παράγοντες.

    Πρώτη φάση.Το να προσπαθείς να τα προωθείς μεσω youtube είναι μεγάλο βάσανο και δεν έχει επιτυχία πάντα. Καθε μέρα βλέπω τραγουδάρες με ενορχηστρώσεις επαγγελματικές και όχι ντέμο απο το σπίτι, που έχουν 100 views. Αν αυτό στην φάση σου σου αρκεί, εννοείτε οτι το κάνεις. Για να γίνεις απο το youtube που λέμε, πρέπει να έχεις νούμερα, ώστε η δισκογραφική να κρίνει οτι δεν είναι μεγάλο το ρίσκο να επενδύσει πάνω σου. Έχει γίνει κάποιες φορές αλλά μιλάμε οτι είναι κάτι σαν τζόκερ.

    Δεύτερη φάση. Υπάρχουν κάποιες εταιρίες μικρότερες οι οποίες βγάζουν κάποιους δίσκους με διάφορες συμμετοχές. Εκεί το ποσό για ενορχήστρωση είναι πολυ μικρότερο και συνήθως μοιράζεται μεταξύ τραγουδιστή, στίχουργού, συνθέτη. Με αυτή την συμμετοχή κερδίζεις γνωριμίες, ακούγεται η δουλεία σου σε κάποια ραδιόφωνα, αποκτάς εμπειρία και βέβαια μια δισκογραφική δουλεία.

    Τρίτη φάση.Αυτό που δεν σου είπε κανένας και ήταν για μένα η καλύτερη κίνηση που έκανα, είναι το facebook. Βρές ανθρώπους επαγγελματίες που είναι στον χώρο που θές να μπείς. Όταν έχεις κάποιο τραγούδι που το θεωρείς πολυ καλό και εσύ αλλά και ο κύκλος σου, το στέλνεις με ένα μήνυμα στον άνθρωπο που θές. Είτε είναι στίχουργός, είτε παραγωγός κλπ κλπ. Βέβαια να έχεις δεδομένο οτι κανείς δεν πρόκειται να σε βοηθήσει επειδή είσαι καλό παιδί. Δούναι και λαβείν είναι η ζωή μας. Αν κρίνει οτι αυτός θα βγάλει απο το κομμάτι σου θα το πάρει.

    Για να μη σε κουράζω άλλο,γνώμη μου είναι να τα κάνεις και τα 3 αν το κομμάτι βέβαια αφορά πολύ κόσμο. Αν είναι είδος που μπορεί να ακουστεί σήμερα. Γιατί με τέτοια κρίση, είναι συγκεκριμένα τα είδη μουσικής τα οποία θα μπορούσαν να σου προσφέρουν κάτι παραπάνω.

    Όλα αυτά βέβαια είναι δική μου εμπειρία.Δεν είναι κανόνας και σε αφορούν μόνο αν θές να ασχοληθείς πιο σοβαρά. Αν θές απλά να προωθήσεις ένα κομμάτι για χόμπι τα παιδια πιο πάνω τα λένε μια χαρά. 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την panosdk, 16-10-2014 13:35 ]


    elasson
    16.10.2014, 13:40
    Σέυχαριστώ πάρα πολύ!!!!