ελληνική μουσική
    762 online   ·  210.833 μέλη

    Αγορά φθηνής κιθάρας

    mad_nassos
    27.10.2014, 21:56

    Παράθεση:

    Το μέλος apogee στις 19.10.2014, 00:14 έγραψε...

    'Εχω την αισθηση ότι αισθηση παντως ,οτι για κάποιους λόγους τα προγράμματα σπουδών σε διαφορα ωδεία  για την ηλεκτρική κιθάρα, απαιτουν πολυ λιγοτερα Χρονια απ οτι απαιτει το πτυχίο της κλασσικής κιθάρας.

    ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ...γιατι  ;;;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την apogee, 19-10-2014 00:17 ]



    Γιατί στην ηλεκτρική δεν παίρνεις πτυχίο, η ηλεκτρική κιθάρα δεν έχει αναγνωριστεί από κάποιο ΦΕΚ.

    Αν θες να δώσεις εξετάσεις με Αγγλικό σύστημα, όπως το Registry of Guitar Tutors, τότε θα δεις ότι το πρόγραμμα Κλασικής και Ηλεκτρικής είναι ακριβώς το ίδιο σε επίπεδα/διάρκεια.
    Σύντομα θα ισχύει κάτι αντίστοιχο και για την Ακουστική κιθάρα.

    Αν πας για σπουδές στο εξωτερικό, ισχύει ακριβώς το ίδιο!

    Τόσα παιδιά φεύγουν και κάνουν Bachelor και Master σε Music Performance, και η διάρκεια/αναγνώριση/αριθμός μαθημάτων/δυσκολία/οτιδήποτε άλλο, είναι ακριβώς το ίδιο και στο κλασικό και στο σύγχρονο...

    Αλλά πέρα απ' όλα τα εκπαιδευτικά που αναφέρουμε αυτή τη στιγμή, σύμφωνα με αυτό που λες, μπορεί να πάει ένας κλασικός κιθαρίστας στον David Gilmour ή στον Jeff Beck ή στον Steve Vai ή στον Kurt Rosenwinkel ή στον Paul Gilbert ή στον Eric Clapton ή στον Pat Metheny ή στον BB King ή στον Guthrie Govan ή στον Jim Hall ή στον Richie Kotzen ή στον Joe Pass ή στον Jimi Hendrix ή στον .........  και να τους πει "Σιγά το δύσκολο ρε παλικάρια, αν δεν παίξετε κλασική δεν αξίζετε μία! Αυτό που κάνετε είναι ευκολάκι..."   {#emotions_dlg.lol}

    Παράθεση:

    Το μέλος apogee στις 25.10.2014, 19:54 έγραψε...

    απο το site της Dean

    "The Dean Vendetta XM Electric Guitar has a fabulous looking lightweight string-thru paulownia body with incredible resonance. Dual naked humbuckers pump out huge chunk and searing sustain. Rosewood fretboard on a maple neck with 24-fret access is sweet and fleet. "

    lightweight string-thru paulownia body

    στα 149 ευρώ ,Ο Χ Ι δεν υπάρχει καμμία string-thru ηλ. κιθάρα απο αλλο κατασκευαστή.


    Οι μαγνητες της ειναι μια χαρά κατα τη γνωμη μου.Αλλα επειδή όμως δεν ειναι απαραίτητο να αρέσουν σε όλους , μπορουν να αλλαχθουν με Wilkinson. Κόστος το πολύ 50 ευρώ.Έτσι με 200 ευρω που κανονικά αγοράζει καποιος entry level κιθάρα ,έχεις ενα ωραίο ελαφρύ sting-thru σώμα , με εξαιρετικό ήχο (*Wilkinson).

    [ τροποποιήθηκε από τον/την apogee, 25-10-2014 19:55 ]



    Πρώτη φορά βλέπω κάποιον να υπερασπίζεται μία κιθάρα γι' αυτό το λόγο...

    Αν εγώ θέλω να παίξω πχ τζαζ, τι σκατά να την κάνω την Dean όμως?!?!?!? {#emotions_dlg.sleep1}

    Αν θέλω να παίξω φανκ και σκα? Πάλι τι να την κάνω?!?!?!? {#emotions_dlg.whistling}


    sv2dxa
    23.11.2014, 09:55
    Υπάρχουν κιθάρες με 50 ευρώ ( πχ stagg . suzuki κλπ ) που για πρώτη επαφή είναι μια χαρά. Ξεκινάς λοιπόν και αν ανοίξει η όρεξη "έχει ο θεός". Προσωπικά θα ξεκινούσα με μια πολύ φθηνή με σκοπό να φυλλάξω τα χρήματά μου για αν και όταν ήθελα να επενδύσω σε μια αγορά καλής κιθάρας. Μη τις φοβάσαι καθόλου τις Κινέζικες. Απλά πρίν την αγοράσεις πρόσεξε για κάποιο πιθανό ελλάτωμα όπως πχ να τρίζει κάποιο τάστο κυρίως στα πρώτα 5 όπου και θα ξοδέψεις αρκετό χρόνο. Επίσης να μην απέχουν πάρα πολύ οι χορδές από την ταστιέρα διότι θα σε δυσκολέψει στο πάτημα. Αυτά.
    delta66
    23.11.2014, 13:44

    Διαφωνω.

    Καποιες φτηνοκιθαρες με πολυ κακη κατασκευη μπορει να "κοψουν την ορεξη" ή και να κανουν κακο στα χερια καποιου νεου μουσικου.

    Εξαλλου μια κιθαρα των 200-250e (απο οπου ξεκινανε καποιες που ειναι αξιοπρεπεις καταστκευες) ειναι ακριβη?

    Τοτε αλλες που κοστιζουν 1000 και 5000e τι ειναι?


    sv2dxa
    23.11.2014, 18:25
    Λυπαμαι που θα το πω αλλα δυστυχως ενας αρχαριος δεν μπορει ευκολα να καταλαβει τη διαφορα της κιθαρας των 50 των 250 ή των 1000 ευρω. Αυτο το υπογραφω... Φθηνη για αρχη και κατοπιν οταν θα ανοιξουν τα αυτια και η προχωρησει η τεχνικη βλεπουμε και κρινουμε...
    delta66
    23.11.2014, 21:50

    Τα χερια του θα την καταλαβουν


    sv2dxa
    28.11.2014, 15:36

    Ωραία λοιπόν ας το πω αλλιώς.Ξεκινάς με μια Yamaha των 250 ευρω αλλά μετά από λίγο ανακαλύπτεις ότι έπρεπε να αγοράσεις με τα ίδια περίπου λεφτά μια Cuenca που έχει καλύτερο ήχο ( σίγουρα έχει ). Κατόπιν πουλάς όσο όσο τη Yamaha πχ 150 ευρω και αμέσως χάνεις 100. Στη συνέχεια παρουσιάζεται μια ευκαιρία με μια Alhambra των 900 που τη δίνουν 750 και την αγοράζεις. Αλλά ανακαλύπτειςότι δεν σου κάθησε ο κέδρος και θέλεις κυπαρίσι γιατί γοητεύτηκες από το Flamenco. Πουλάς 500 χάνεις άλλα 250. Επειδή όμως σου τρίζει λίγο ψάχνεις και βρίσκεις μια μεταχειρισμένη χειροποίητη  ψιλοευκαιρία που στο τέλος επειδή δεν το κατάλαβαν έγκαιρα τα χέρια σου και δεν σου αρέσει  τη σκοτώνεις και πας για μια καινούρια έλληνα κατασκευαστή. Έχεις χάσει τα μαλλιοκέφαλά σου και ακόμα δεν κρατάς την κιθάρα που θέλεις στα χέρια σου μέχρι την ημέρα που ένας γνωστός σου μετά από ταξίδι στην Ισπανία φέρνει μια Conte Hermanos που τελικά ήταν το όργανο που ήθελες αλλά δεν έχεις τώρα πια τα λεφτά να την πάρεις , και λες από μέσα σου. Γιατί δεν αγόραζα ο μ.....  μια φθηνή μέχρι να μάθω και να βάλω τα λεφτά στην άκρη... Τ'ωρα που ξέρω τι θέλω δεν έχω τα λεφτά....


    sv2dxa
    28.11.2014, 15:41
    Ξέχασα να πω ότι η Conte Hermanos έκανε 1500 ευρω. Όσα ακριβώς πέταξες...
    mad_nassos
    28.11.2014, 15:52

    Παράθεση:

    Το μέλος sv2dxa στις 28.11.2014, 15:41 έγραψε...

    Ξέχασα να πω ότι η Conte Hermanos έκανε 1500 ευρω. Όσα ακριβώς πέταξες...

    Εξαρτάται αν τα βλέπεις πράγματι πεταμένα λεφτά...

    Εγώ έχω κρατήσει ακόμα την πρώτη μου Esquire, ο ήχος της δεν έχει καμία σχέση με αυτό που θέλω και που κάνω, αλλά παρόλ'αυτά ο μόνος λόγος να τη δώσω είναι αν υπάρξει μεγάαααλη οικονομική ανάγκη.


    delta66
    28.11.2014, 15:57

    Δεν μιλαμε για αναζητηση της τελειας κιθαρας, αλλα μιας κιθαρας που σαν αρχικη, δεν θα "καταστρεψει" τον αρχαριο  κιθαριστα.

    Επιτρεψτε μου να πω οτι αυτη ειναι η αποψη που εχω διαμορφωσει, μετα απο 25 χρονια επαγγελματικης εμπειριας σαν κιθαριστας (live και recording sessions) και 20 χρονια διδακτικης εμπειριας. 


    -----------------

    ....click to visit Spyros Delta youtube channel....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 28-11-2014 16:02 ]


    sv2dxa
    28.11.2014, 17:47
    Δεν μιλάω για συναισθηματικούς λόγους. Κι εγώ φυσικά κρατάω τη πρώτη μου κιθάρα που αγόρασα το 1976 και δεν την πουλάω. Ενδιάμεσα όμως έχω κάνει ,όπως όλοι άλλωστε και κακές αγορές. Στερνή μου γνώση λοιπόν...
    rustytool
    28.11.2014, 19:40

    Παράθεση:

    στα 149 ευρώ ,Ο Χ Ι δεν υπάρχει καμμία string-thru ηλ. κιθάρα απο αλλο κατασκευαστή.



    υπάρχει και μάλιστα είναι sx

    http://sxguitarist.com/tag/sx-ftl-ash/

    και πωλείται εδώ στα 119 ευρώ και free shipping

     οι sx είναι παραπάνω απο μια χαρά κιθάρες.

    η δικιά μου δε χρειάστηκε ούτε κλειδιά ούτε τίποτα.

    το μόνο που άλλαξα ήταν τα 500άρια ποτενσιόμετρα (σε 250άρια) τα οποία αλλάζω σε όποια στρατ και αν πέσει στα χέρια μου


    delta66
    28.11.2014, 20:45

    Ο θεματοθετης δεν ενδιαφερεται για ηλεκτρικη κιθαρα.

    ΥΓ για την sx συμφωνω (τουλαχιστον για την sx strat με το παλιο της, κλασικο strat headstock).

    Μονο που χρειαζοταν για να παιξει, οπωσδηποτε κλειδια κι ενα καλο set up.

    (εβαλα και καλα pot, 5θεσιο και υποδοχη, φτηνα εξαρτηματα ειναι αυτα ετσι κι αλλιως)

    Αστερι εγινε.


    -----------------

    ....click to visit Spyros Delta youtube channel....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 28-11-2014 21:07 ]


    sv2dxa
    29.11.2014, 08:27
    Φίλε delta66 σεβομαι και εκτιμώ την εμπειρία σου και έρχομαι να προσθέσω και τη δική μου μιας και οι δρόμοι μας είναι παράλληλοι , πάντα έχοντας ως στόχο να μοιραστώ τις γνώσεις που έχω συλλέξει όλα αυτά τα χρόνια που ήμουν μαθητής και στη συνέχεια δάσκαλος σ αυτό το όργανο. Θέτω ως στόχο την καλύτερη δυνατή ενημέρωση κυρίως για τα νέα παιδιά. Να υποθέσω ότι μιλάς κυρίως για την ηλ. κιθάρα ( που εγώ δεν γνωρίζω ιδιέταιρα ) ενώ εγώ αναφέρομαι στην κλασική που είναι το αντικείμενό μου. Ευχαριστώ για την κουβέντα.