ελληνική μουσική
    766 online   ·  210.850 μέλη

    O Βασιλιάς των Synthesizer

    antonLOrd
    28.01.2006, 17:20
    Quote:

    Το μέλος DavidDT στις 26-01-2006 στις 16:19 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 11-06-2005 στις 00:09 έγραψε:
    [i]
    Φίλε μου GL και γω εννοείται πως σέβομαι τις απόψεις σου.. Όμως ποτέ δεν θα έδινα λεφτά για ΥΑΜΑΗΑ...(σορυ κιόλας)... Οι περισσότεροι ήχοι είναι ψεύτικοι.. Εμένα μου αρέσουν πιο σκληρές καταστάσεις με πολλά όργανα, κιθαρόνια κλπ... Μάλλον έχουμε διαφορετικές νοοτροπίες... Παρ' όλα αυτά χάρηκα που άκουσα την άποψή σου και σε περίπτωση που με χτυπήσει κεραυνός και αποφασίσω να αγοράσω ένα αρμόνιο αυτής της εταιρίας θα σε συμβουλευτώ οπωσδήποτε...
    Πάντα φιλικά....
    Γεια μας.....




    Είναι γενικό το πρόβλημα με τη YAMAHA...
    O κολλητός μου antonLOrd,για όσους δεν ξέρετε,έχει πρόβλημα γενικά με ό,τι είναι YAMAHA...Απο όργανο έως μοτοσυκλέτα...Τέλος πάντων,no problem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Φίλε μου Αντώνη,κερνάω....

    [/I]



    Άσε εμένα να κρίνω που έχω παίξει με πολλά ΥΑΜΑΗΑ.... Το ότι όλοι οι μεγάλοι πληκτράδες χρησιμοποίησαν KORG(ακόμα και ο Λορντ) δεν νομίζω να' ναι τυχαίο.. Εκτός αν έχεις άλλη άποψη..
    12plus
    28.01.2006, 20:16
    Νομίζω πως περισσότεροι επαγγελματίες χρησιμοποιούν σήμερα Kurzweil παρά Korg πάντως. Και βέβαια δε μιλάω για τις ελληνικές πίστες όπου τα Triton δίνουν και πέρνουν. Και μην το πάρεις αυτό σαν αντιπάθεια για την Korg, ίσα ίσα όπως δείχνουν τα πράγματα είμαι πολύ κοντά σε ένα triton extreme, το οποίο λέει πολύ από ότι κατάλαβα, πολύ επιθετικό όργανο, απολαυστικό!
    DavidDT
    29.01.2006, 13:02

    Το μέλος antonLOrd στις 28-01-2006 στις 17:20 έγραψε:

    Άσε εμένα να κρίνω που έχω παίξει με πολλά ΥΑΜΑΗΑ.... Το ότι όλοι οι μεγάλοι πληκτράδες χρησιμοποίησαν KORG(ακόμα και ο Λορντ) δεν νομίζω να' ναι τυχαίο.. Εκτός αν έχεις άλλη άποψη..



    Αντώνη μου,και εγώ KORG έχω...Μην το ξεχνάς...
    Πλάκα κάνουμε...

    antonLOrd
    30.01.2006, 17:27
    Quote:

    Το μέλος 12plus στις 28-01-2006 στις 20:16 έγραψε:

    Νομίζω πως περισσότεροι επαγγελματίες χρησιμοποιούν σήμερα Kurzweil παρά Korg πάντως. Και βέβαια δε μιλάω για τις ελληνικές πίστες όπου τα Triton δίνουν και πέρνουν. Και μην το πάρεις αυτό σαν αντιπάθεια για την Korg, ίσα ίσα όπως δείχνουν τα πράγματα είμαι πολύ κοντά σε ένα triton extreme, το οποίο λέει πολύ από ότι κατάλαβα, πολύ επιθετικό όργανο, απολαυστικό!





    Άσε, κόντεψα να τρελαθώ... Έπαιξα με ένα Triton Le και έφαγα μια ξενέρα.......
    Δεν μπορείς να φανταστείς.. Ένα κλαβιέ που έμοιαζε με εκείνο των αρμονίων των 100 ευρώ... Με έφτιαξε βέβαια το ότι πείραζες τους ήχους και ειδικά τα όργανα, αλλά....
    Πρέπει το όργανο με το που το αγγίζεις να φτιάχνεσαι..Αυτό ένιωσα μόλις πρωτοάγγιξα το δικό μου και το Trinity του "vouliakis" που είναι όργανα δεκαετίας..
    12plus
    30.01.2006, 19:54
    Όντως το κλαβιέ του Le είναι ιδιαίτερα απογοητευτικό (να μη συζητήσω για αυτό το Pa-50... ), ωστόσο του Extreme είναι κάπως καλύτερο. Δεν ξέρω αν έχεις παίξει σε αυτό, έχει 3000 ήχους που βέβαια δεν είναι όλοι καλοί, ωστόσο κάποιοι ξεχωρίζουν. Και όπως ανέφερες μπορείς ουσιαστικά να τους αλλάξεις τα φώτα και , το καλύτερο, ακόμη κι όταν παίζεις! Νομίζω πως αξίζει τα 1900€ του. Αν βάλεις τις usb που το κάνουν και ιδιαίτερα λειτουργικό... Είναι βέβαια στην ίδια τιμή με το Motif-Es
    antonLOrd
    31.01.2006, 14:54
    Quote:

    Το μέλος 12plus στις 30-01-2006 στις 19:54 έγραψε:

    Όντως το κλαβιέ του Le είναι ιδιαίτερα απογοητευτικό (να μη συζητήσω για αυτό το Pa-50... ), ωστόσο του Extreme είναι κάπως καλύτερο. Δεν ξέρω αν έχεις παίξει σε αυτό, έχει 3000 ήχους που βέβαια δεν είναι όλοι καλοί, ωστόσο κάποιοι ξεχωρίζουν. Και όπως ανέφερες μπορείς ουσιαστικά να τους αλλάξεις τα φώτα και , το καλύτερο, ακόμη κι όταν παίζεις! Νομίζω πως αξίζει τα 1900€ του. Αν βάλεις τις usb που το κάνουν και ιδιαίτερα λειτουργικό... Είναι βέβαια στην ίδια τιμή με το Motif-Es





    Το ίδιο μπορώ να κάνω και στο δικό μου(Pa-01w)..Όσο για το extreme που λες δεν έχω παίξει,αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα..Φρόντισε όποιο και να πάρεις να ευχαριστεί πρώτα εσένα τον ίδιο..
    piterpiano
    31.01.2006, 17:04
    to le(limited edition(to leei kai h leksh)) oposdipote den ikanopoiei me to touch tou alla mporei aneta na antapokrithei aneta ws lead organo.proswpika vevaia den pira afto alla to studio giati exei perissotero mb deigmatolhpsias kai mia ekplj\hktikh epistrofh twn pliktrwn pros ta panw me apotelesma grigoro solarisma.

    mia genikoterh paratirish pantws peri twn synth einai oti me ola mporeis na kaneis apeira pragmata arkei na exeis aparaithtes gnwseis sound shaping kai synthesizing.apo kei kai pera oti volevei ton kathena kalo ine...kai antithetws kako!!

    egw pou paizw se skyladiko kai thelw run-time mikrokourdismata, me to triton egklovizomai ena me kapoia oriental organa twn 500 evrw tha imoun ikanopoihmenos. antithetws sthn cover band twn pink floyd pou paizw me ikanopoiei apolita.

    afta geia sas!
    piterpiano
    31.01.2006, 17:06
    aa kai kalitera na mhn sygkrinoume tyros kai oasys..den paizei tetoia sygkrish..
    piterpiano
    01.02.2006, 13:32
    diafwtistiko site gia beginners sto synthesizing!!!!


    patiste edw
    nikostheater
    01.02.2006, 16:31
    Ο jordan Rudess των Dream Theater παιζει ηδη με το OASYS, το καλοκαιρι στην Αθηνα με αυτο επαιξε..και πρεπει να το ακουσετε εν δρασει για να παθετε το σοκ που παθαμε οι παντες εκεινη την βραδυα...
    12plus
    01.02.2006, 19:18
    Να σου πω κάτι, και με casio των 300€ να έπαιζε ο Rudess μπορεί κάλλιστα να παθαίνατε αυτό το κάτι...
    piterpiano
    01.02.2006, 20:28
    to palikaraki einai fainomeno.einai poly grigoros o keratas!!!!!
    speedheel
    14.02.2006, 22:45
    To oαsys δεν ανατρεπει κανενα δεδομενο...Υπαρχει κ το ΝΕΚΟ της οpen labs.
    Aπο την αλλα δεν ειναι καινουργιο concept:H εταιρια το προτωπαρουσιασε ως προτοτυπο πριν 15 χρονια....Τι εκανε δηλαδη?
    Εβγαλε μια ναυαρχιδα (ως οφειλε) για να πουλησει τα υπολειπα....
    Παιδια μην παραμυθιαζεσται.Κανενας σοβαρος επαγγελματιας δεν θα δωσει λεφτα για αυτο το οργανο...
    μονο κατι σκυλοι του Γονιδη κ αυτοι για λογους εντυπωσιασμου για να πουν οτι πηραν το καινουργιο και ακριβοτερο αρα καλλιτερο
    Θες να δεις με τι παιζουν οι σοβαροι παιχτες?Γιατι σε παιχτh απευθυνεται εκτος κ αν τρελαθηκαν στην korg k nomizoyn οτι μπορουν να χτυπησουν τα Pro tools h to digidal performer?
    βεβαια υπαρχει κ ο rudess που τα παιρνει απο την korg
    αλλα περα απο την πλακα...Ο τυπος παιζει απιστευτα...
    antonLOrd
    26.02.2006, 17:34
    Νομίζω ότι υπερβάλλεις λίγο... Δεν γίνεται ο κυρυφαίος πληκτράς στην ιστορία της ροκ -ο Λορντ- ,ο οποίος εισήγαγε τα πλήκτρα στη ροκ μουσική, να χρησιμοποιεί Korg συνθεσάιζερ(ενώ έχει και πόσα Hammond..) και εσύ να λες ότι δεν αξίζει.
    Επίσης εφ' όσον παραδέχεσαι τον Rudess ως μουσικό,γιατί δεν εμπιστεύεσαι τις επιλογές του..??

    Πάντα φιλικά
    piterpiano
    01.03.2006, 02:06
    pliroforiaka o rudess den ta pairnei apla apo thn korg.ergazetai piretodws ekei edw kai 12 xronia.einai o 'pateras' tou triton extreme oso afora tous hxous kai protergatis sthn kataskeysh toy oasys.

    parakalw as mhn sxoliazoume to sintriptiko monwpolio ths korg sta synths.
    na mhn diapsevdoume ta profanh..
    speedheel
    03.03.2006, 18:27
    EΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ
    το oasys υπαρχει ως concept 25 χρονια ....αρα ο Rudess δεν ειναι προτεργατης
    Δευτερον αν δουλευεις γιατην korg αρα τα παιρνεις απο την korg αρα παιζεις με korg αρα ποια η διαφορα?
    Τριτον ο Lord για τα hammond xρησιμοποιει xk-3 της hammond-suzuki με ενισχυτες motion-sound
    Τεταρτον το να παραδεχεσαι ενα μουσικο δεν σημαινει οτι τον θεοποιεις κ αυτον κ τις επιλογες του
    Κπεμπτον κ κυριοτερον το απολυτο gig εξαρταται απο την μουσικη που παιζεις κ μονο....
    Στο εξωτερικο 9/10 hammondakides παιζουν με clavia k hammond-suzuki η viscount
    γενικα ωραιο το oasys μαγκες (το εχω παιξει )
    αλλα .....ειναι πολλα τα λεφτα γιακουμη κ τελικα δεν αξιζει για αυτα που προσφερει
    Ως τιμη_αποδοση
    antonLOrd
    04.03.2006, 18:27
    Δεν μίλησε κανείς για θεοποίηση. Είναι απλό το θέμα. Ο άνθρωπος για να έχει διαλέξει το συγκεκριμένο όργανο,σημαίνει ότι είναι πολύ καλό. Απλώς ψιλοενοχλήθηκα γιατί το "χαντάκωσες" τελείως.
    Για τον εξοπλισμό του Lord ρίξε μια ματιά εδώ..
    sadsoul
    21.03.2006, 09:26
    καταρχήν είναι πολύ ευχάριστο που υπάρχουν διαφωνίες ανάμεσα σε πλήκτράδες. χεχε, διότι το γεγονός μου δίνει την ευκαίρια να δώσω κάποια επιπλέων γνώση
    στους αγαπητούς συναδέλφους
    κύριοι δεν υπάρχει καμία μα καμία περίπτωση να συγκρίνουμε ενα αμάξι με ενα αεροπλάνο.το οασις είναι η κορυφή τόσο στον ήχο αλλά τόσο και στην διευκόλυνση
    του χειρισμού,το λέω αυτό εκ πείρας
    επιπλέον θα πρέπει να ξεχωρίσουμε το συνθεσιζερ απο το αρμόνιο όπως είπε και ένας συνάδερφος παραπάνω.τελος θα ήθελα να σας πω να αρχίσετε να ετοιμάζεστε διότι αν θεωρίσουμε το οασις γίγαντα τότε
    το cs-80 που θα επανακυκλοφορίσει σε δύο χρόνια θα πρέπει να θεωριθεί ο θεός των συνθεσαιζερ.ευχαριστώ αγαπητοί συναδερφοί για τον χρόνο σας
    piterpiano
    23.03.2006, 01:44
    dokimasa ena tyros se ena studio..bliaaaaaaaaaaaaaaaaaax!!!ta pliktra tou ine xeirotera apo to plikotrologio pou grafw afth thn stigmh!!!
    antonLOrd
    23.03.2006, 13:09
    Είναι γενικό το "πρόβλημα" στο κλαβιέ των αρμονίων κ συνθεσάιζερ της ΥΑΜΑΗΑ...