ελληνική μουσική
    759 online   ·  210.832 μέλη

    Αγορά διατονικής φυσαρμόνικας

    Mortis19
    27.11.2014, 04:20

    Γεια σας, ασχολουμαι χρονια με τη μουσικη και εδω και κανα μηνα αρχισα να παιζω μια φυσαρμονικα ενος φιλου οποτε σκεφτηκα να αγορασω μια. Γενικα θελω να παρω μια καλη (να χει ωραιο ηχο και να μου μεινει) αλλα να την παλεψω μιας και τωρα ξεκιναω να παιζω...

    Το εψαξα λιγο και σκεφτομαι να παρω σε τονικοτητα C. Απ οτι ειδα οι καλυτερες που παιζουν ειναι:

    Hohner Marine Band (Deluxe ? )

    Hohner Special 20

    Lee Oscar

    Ποια μου προτεινετε να αγορασω;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Mortis19, 27-11-2014 04:20 ]


    STEFANOS604
    27.11.2014, 09:33

    Το ίδιο θέμα συζητήσαμε χθες.

    Δείτε ΕΔΩ:


    Mortis19
    27.11.2014, 16:46
    Εμενα η Marine Band μου χει κεντρισει το ενδιαφερον γενικα, αλλα επειδη ειναι ξυλο κι εσεις το ιδιο λετε (οτι χαλαει). Γενικα αυτα που γραφετε τα χω διαβασει ηδη, σε ποιο μοντελο να κατευθυνθω απο αυτα που εγραψα ψαχνω...
    STEFANOS604
    27.11.2014, 18:06

    Όταν είπα χαλάνε εννοώ μετά από δεκάδες ώρες παιξίματος . Όχι τόσο το χτένι που περίμενα αλλά σπάσιμο γλωσσιδίου ή ξεκούρδισμα του . 

    Οι άλλες που λες φυσικά είναι εφάμιλλες  και για άλλους καλύτερες απλά έχουν πλαστικό χτένι και νομίζω κοστίζουν 4-5 ευρώ παραπάνω. Εγώ πάντως από τις περίπου 20 φυσαρμόνικες που έχω όλων των εταιρειών προτιμώ τη hohner marineband.Έχω όμως και τη Bm marineband που από φυσικό τη μετέτρεψα σες αρμονικό μινόρε και εδώ και 3 έτη δεν έχει πάθει τίποτε... 

    Άκουσε την εδώ:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Video&vid=4839