ελληνική μουσική
    784 online   ·  210.851 μέλη

    Για πόσα χρόνια ισχύουν οι κατατακτήριες ειδικού αρμονίας?

    snowcat
    02.12.2014, 13:26

    Έδωσα πέρσυ και μπήκα στο δεύτερο έτος ειδικού, αλλά δεν το συνέχισα. Ξέρετε μέχρι πότε έχω δικαίωμα να συνεχισω απο εκεί που ήμουν? έχω ακουσει για 2 χρονια αλλα και 3, δε ξέρω όμως τελικά τι ισχυεί.


    DanaeAthanasiadou
    02.12.2014, 21:47
    Δεν ισχύει αυτό που άκουσες... Από τη στιγμή που θα πάρεις βεβαίωση σπουδών από το ωδείο που πήγαινες αυτό ισχύει για πάντα. Το θέμα είναι μέχρι πότε θα τα θυμάσαι εσύ αυτά που έμαθες. Αν περάσουν 2-3 χρόνια χωρίς ν'ασχοληθείς, ενδεχομένως να ξεχάσεις πολλά πράγματα και να χρειαστεί να επαναλάβεις τη χρονιά.
    Xenaki100
    29.01.2015, 16:47
    Εαν περάσουν δύο χρόνια χωρίς να έχει σταλεί στο υπουργείο , πρέπει να ξανά δώσεις κατατακτήριες , υποχρεωτικά!
    snowcat
    29.01.2015, 22:07

    εάν πάρω τη βεβαίωση δηλαδή μπορώ να συνεχίσω ανεξαρτήτως αν έχουν περάσει 2 χρόνια?

    DanaeAthanasiadou ασχολούμαι έτσι κ αλλιώς, το θέμα είναι οικονομικό που σταματήσα σε εκείνο το ωδείο,ρωτάω για τα διαδικαστικά....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την snowcat, 29-01-2015 22:25 ]


    Xenaki100
    29.01.2015, 22:54
    Μετά τις κατατακτήριες το ωδείο σε έστειλε στα μαθητολογια του για ειδικό αρμονίας στην τάξη που πππέρασες.Εαν όμως για δυο χρόνια δεν σταλείς στο υπουργείο , εισαι υποχρεωμένος ξανά να δώσεις κατατακτήριες γιατι το υπουργείο θέλει να ελέγξει αν όντως εισαι για αυτη την τάξη !
    snowcat
    30.01.2015, 23:15
    Ευχαριστώ πολυ Ξενια!
    music4u
    09.02.2015, 16:37

    Οι σπουδές του ειδικού αρμονίας διαρκούν 3 το ελάχιστο εώς 6 το μέγιστο. Μετά το πέρας των 6 ετών αν δεν δώσεις για πτυχίο....απλά σε διαγράφουν. Αφού έδωσες για 2ο, έχεις περιθώριο 4 έτη ακόμα. Αν το σκέφτεσαι να συνεχίσεις με άλλα οικονομικά δεδομένα και μένεις εντός Αττικής μπορείς με 100€ σε συνεργασία με αναγνωρισμένο ωδείο να κάνεις ακόμα και στο σπίτι σου μαθήματα! Οι καιροί  άλλαξαν μαζί και οι τιμές. Στείλε μου pm αν θες να σου δώσω λεπτομέρειες


    snowcat
    09.02.2015, 21:55
    μπορώ και στο ωδείο μου με λιγότερα λεφτά, απλά το θέμα ήταν και ο καθηγητής που ήθελα ( εκτος αυτού του ωδείου) . στην τελική απλά θα συνεχίσω στο ωδείο μου για το πτυχίο. ευχαριστω πολυ παντως :)
    NasosHarmony
    11.02.2015, 22:23

    Παράθεση:

    Το μέλος music4u στις 09.02.2015, 16:37 έγραψε...

    Οι σπουδές του ειδικού αρμονίας διαρκούν 3 το ελάχιστο εώς 6 το μέγιστο. Μετά το πέρας των 6 ετών αν δεν δώσεις για πτυχίο....απλά σε διαγράφουν. Αφού έδωσες για 2ο, έχεις περιθώριο 4 έτη ακόμα. Αν το σκέφτεσαι να συνεχίσεις με άλλα οικονομικά δεδομένα και μένεις εντός Αττικής μπορείς με 100€ σε συνεργασία με αναγνωρισμένο ωδείο να κάνεις ακόμα και στο σπίτι σου μαθήματα! Οι καιροί  άλλαξαν μαζί και οι τιμές. Στείλε μου pm αν θες να σου δώσω λεπτομέρειες



    Οι σπουδές του ειδικού αρμονίας διαρκούν 3 το ελάχιστο εώς 6 το μέγιστο για συνέχη φοίτηση.

    Αν κάνεις 1 χρόνο και σταματήσεις, με την βεβαίωση δεν μπορείς μετά απο 4 χρόνια να συνεχίσεις χωρίς να

    φαίνεσαι εγγεγραμμένος στο μαθητολόγιο. Ακόμη και εαν έχεις τον ίδιο καθηγητη ή διαφορετικό παίζει έαν μικρό ρόλο (6 μήνες) αναλόγως.


    snowcat
    13.02.2015, 18:01

    NaososHarmony κατατακτηριες εδωσα δεν εκανα ενα χρονο κ σταματησα...

    αφου σταματας, δε φαινεσαι και στο μαθητολογιο...αρα ποιος ο λογος υπαρξης βεβαιωσης αν πρεπει να ξαναδωσεις κατατακτηριες? αν ειναι ετσι δεν χρειαζεται πουθενα. ετσι κ αλλιως θα ρωτησω στο ωδειο που εκανα κ θα μου πουν στα σιγουρα. αν κ οταν εδωσα μ ειχαν πει οτι μπορω να συνεχισω κανονικα αν περασουν το πολυ 2 χρονια, ευχαριστω.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την snowcat, 13-02-2015 18:04 ]


    NasosHarmony
    17.02.2015, 19:48

    Οτι αφορά το μαθητολόγιο, αναφέρθηκα  στο Music4u που είπε ότι εχεις περιθόριο ακόμη 4 χρόνια.

    Και η απάντησή μου ήταν οτι θα πρέπει να είσαι εγγεγραμμένος.

    Εσυ απο την στιγμή που σταμάτησες φυσικά και δεν είσαι.

    Η βεβαίωση ισχύει σε περίπτωση που θέλεις να αλλάξεις ωδείο, να συνεχίσεις αργότερα σε ευλογο χρονικό διάστημα δηλ 2 χρόνια αν δεν κάνω λάθος,οχι βέβαια μετά απο 4 ή 14 χρόνια. Επιπλέον, η χρήση της βεβαίωσης εχει εφάρμογη απλά για να το δείξεις όχι να αποδείξεις πως έχεις παρακολουθήσει μαθήματα. Εγώ σε ότι αναφέρθηκα ήταν για να συνεχίσεις για πτυχίο.

    Καλή σου τύχη πάντως! Smile


    snowcat
    17.02.2015, 21:56

    [ τροποποιήθηκε από τον/την snowcat, 22-02-2015 20:50 ]


    music4u
    04.04.2015, 14:08
    Συγνώμμη δεν έδωσα καλά να καταλάβετε ή δεν κατάλαβα εγώ το σενάριο!!!! Αν στον 2 χρόνο εξαφανιστείς από το ωδείο και το ωδείο δεν κάνει ΚΑΜΙΑ ενέργεια στα μαθητολόγια την επόμενη χρονιά ναι είσαι διεγραμμένος! Αν τώρα το ωδείο απλά στέλενει κάθε χρλονο στα μαθητολόγια και εσένα έχει περιθώριο 6 συνεχόμενα έτη να το κάνει αυτό. Μετά ή πτυχίο ή τέλος! Πολλές φορές ένα ωδείο αν εξαφανιστεί ο μαθητής, ή μετά από επικοινωνία μαζί του είναι σε κατάσταση...να πάει ή να μην πάει στο ωδείο, το ωδείο τον έχει γραμμένο (!!!) στα μαθητολόγια της νέας σεζόν μη τυχόν χρειαστεί να συνεχίσει
    roula88
    16.04.2015, 09:30
    καλημέρα εγω ξερω οτι αν δεν εισαι γραμμένος στο μαθητολόγιο του υπουργείου πρεπει να ξαναδωσεις κατατακτηριες.Αν έχεις κάνει διακοπή δηλαδή έστω και εναν χρονο.