ελληνική μουσική
    338 online   ·  210.815 μέλη

    Αγορά αρμονίου για παιδι πεντεμιση χρονων

    katerina1234
    02.12.2014, 14:12

    Καλησπέρα! Θέλω να αγοράσω για το γιο μου 5.5 χρονων αρμόνιο ( κάνει ήδη 1 χρόνο πιάνο και είναι πολύ καλός),επειδή τα πιάνα ξεφεύγουν στην τιμή σκέφτηκα τη λύση του αρμονίου, έστω προσωρινά μέχρι να μεγαλώσει λίγο και να κατασταλλάξει!! έχω δει αρκετά, κλέινω περισσότερο σε ένα της casio ( δεν θυμαμαι μοντέλο) που έχει ολόκληρα πλήκτρα και ευαισθησία πλήκτρων. 260  ευρω κάνει, αν βοηθάει αυτο!!

    Ποια η γνωμη σας?


    DanaeAthanasiadou
    02.12.2014, 21:56

    Το θέμα σου θα πρέπει να είναι πόσες οκτάβες θα έχει το αρμόνιο που θα πάρεις.

    Όσο πιο κοντά στο πιάνο είναι τόσο το καλύτερο, δλδ 7+ 1/3 οκτάβες.

    Τώρα αν δε βρεις αρμόνιο με τόσες οκτάβες, προσπάθησε να βρεις ένα με όσες περισσότερες γίνεται.

    Και τι εννοείς λέγοντας "ολόκληρα πλήκτρα" ??? Υπήρχε περίπτωση να είχε μισά??

    Από 'κει και πέρα το ποσό που θα διαθέσεις εξαρτάται από 'σενα, αλλά αφού μιλάμε για ένα παιδάκι 5 1/2 χρονών θα σε συμβούλευα να μη ξεφύγεις και πολύ στη τιμή γιατί παραείναι μικρό για να δώσεις πολλά χρήματα για όργανο ( και ως καθηγήτρια, έχω δει γονείς να ξοδεύουν περιουσίες για όργανα και εξοπλισμό και παιδιά να τα παρατάνε λίγο αργότερα).

    Καλή πρόοδο στον πιτσιρικά σου και καλή συνέχεια.


    katerina1234
    02.12.2014, 23:33
    Ευχαριστώ για την απαντηση σου, όταν λέω ολόκληρα πλήκτρα εννοώ οτι εχει πλήκτρα πιάνου και όχι αρμονίου! οι οκτάβες είναι 5. Δεν κάνει λες ε?το ποσό που υπολόγιζω είναι γύρω στα 250 ευρω. Σκέφτομαι οτι είναι πολύ μικρός ακομα για να δώσω 1000. έχεις να μου προτείνεις κάποιο άλλο αρμόνιο?
    DanaeAthanasiadou
    03.12.2014, 03:10
    Σου φτάνουν και οι 5. Μελλοντικά ίσως υπάρξουν κομμάτια που να χρειαστούν παραπάνω (πολύ μελλοντικά όμως μην αγχώνεσαι). Μια χαρά είναι αυτό που ήδη έχεις δει. Σου στέλνω links σε π.μ.