ελληνική μουσική
    830 online   ·  210.833 μέλη

    βοήθεια για επιλογη σχολής ηχοληψιας

    tein
    31.12.2014, 00:22

    Καλησπερα σας,

    Ειμαι μαθητης τριτης λυκειου και σκεφτομαι πολυ σοβαρα εδω και πολλα χρονια να σπουδασω ηχοληψια-μουσικη τεχνολογια

    Εψαξα αρκετα και κατεληξα σε 3 σχολες που θα ηθελα να μου προτεινετε εσεις καποια σχολη επειδη μερικοιειστε πιο εμπειροι

    Το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ηταν η σχολη της κρητης..αλλα ακουσα διαφορα ...οτι δεν εμβαθυνουν πολυ στα μαθηματα μουσικης τεχνολογιας και εμβαθυνουν σε μαθηματα οπως φυσικη

    Το δευτερο πραγμα που σκεφτηκα ηταν να σπουδασω μουσικη τεχνολογια στο ωδειο νακας αφου παραλληλα σπουδαζω σε κατι αλλο στη θεσσαλονικη οπως η σχολη ηλεκτρονικων που πιστευω με ενδιαφερει ...θελω να μου πειτε και αν το ωδειο ειναικαλο

    Τριτη επιλογη ηταν κατι που ανακαλυψα προσφατατο μητροπολιτικο κολλεγιο που προσφερει τριετης φοιτηση...αν καποιος γνωριζει ας μου πει αν ειναι καλο και σε ποια γλωσσα διδασκεται το μαθημα...καπου ειδα ελληνικα αλλ δεν ειμαι σιγουρος

    Ευχαριστω εκ το προτερων για τις απαντησεις και ελπιζω να με βοηθησετε να ξεμπερδευτω


    geo321
    31.12.2014, 04:02

    Καλημερα..........

    Καταρχας πρεπει να ξεκαθαρισουμε οτι ειναι δυο διαφορετικα πραγματα η ηχοληψια και η μουσικη με τεχνολογια,το διευκρινιζω γιατι απλα καποιος/οι μπορει να μπερδευτουν.

    Η ηχοληψια περιλαμβανει αλλα μαθηματα και η μουσικη με τεχνολογια αλλα.Φυσικα εχουν και ιδια μαθηματα μα καποια διαφερουν.Για παραδειγμα ο ορος μουσικη με τεχνολογια περιλαμβανει μαθηματα μουσικης οπως καταλαβαινεις, ενω η ηχοληψια οχι.

    Απο την αλλη η ηχοληψια εχει μαθημα για p.a(στησιμο καποιου live) ενω η μουσικη με τεχνολογια οχι.Απλα σου ειπα ενα παραδειγμα για να καταλαβεις και να μην μπερδευτεις.

    Απο εκει και περα το τι θα διαλεξεις θα το κανεις εσυ,ψαχνωντας σε σχολες και τι μαθηματα εχουν και τι σε ενδιαφερει πιο πολυ.

    Η αποψη μου ειναι πως απο το τει της κρητης θα εχεις ενα χαρτι και περισσοτερα εφοδια.Λες για φυσικη,μα η φυσικη ειναι απολυτως συνδεδεμενη με τον ηχο.

    Ενας ηχοληπτης πρεπει να γνωριζει για το πως συμπεριφερεται ενας ηχος και απο το μαθημα της φυσικης θα καταλαβεις πολλα σε συνδιασμο με τους χωρους με τα μικροφωνα τα ηχεια κ.λ.π..

    Οσο αναφορα για ωδεια που προσφερουν αυτο το πραγμα,πιστευω πως ειναι η χειροτερη επιλογη,και αυτο γιατι συνηθως καθε μαθημα περα απο τον εξοπλισμο που πρεπει να εχει, πρεπει και καθε μαθημα να εχει και το καταλληλο καθηγητη,πραγμα σπανιο για ενα ωδειο.

    Οι σχολες παλι ενω εχουν πολυ καλους καθηγητες δεν εχουν μια σωστη βαση ειδικα στα μαθηματα μουσικης.Χαρακτηριστικο παραδειγμα........δεν μπορεις να διδασκεις προγραμμα παρτιτουρας ενω καποιος δεν ξερει νοτες,γιατι εκει εισαι για να μαθεις το προγραμμα,φυσικα γινονται και μαθηματα θεωριας ομως παραλληλα σε διδασκουν και οργανογνωσια που ειναι ενα μαθημα που στο ωδειο το κανεις μετα απο 10-11 χρονια.

    Οπως καταλαβες περιγραφω 3 μαθηματα τα οποια αντι να σε βοηθησουν κανουν ακριβως το αντιθετο.Αυτο συμβαινει γιατι μεσα στα 2 χρονια πρεπει να στριμωχτουν ολα.

    Για το 3 που ρωτας δεν ξερω,ελπιζω να σε βοηθησα.......

    Καλο ψαξιμο........


    tein
    31.12.2014, 12:10
    Ευχαριστώ για την απάντηση σου με βοήθησες να καταλάβω αρκετά πράγματα....απλώς ρώτησα γιατί άκουσα πως το ΤΕΙ είναι ανοργανοτο και εμβαθύνει σε λάθος πράγματα....αλλά πάλι κάτι παραπάνω θα ξέρεις εσύ.....σκέφτομαι επίσης το εξωτερικό....τι θα συμβουλευες να πάω ΤΕΙ και μετά για μεταπτυχιακό η κατευθείαν έξω....γνώσεις μουσικής έχω πολύ καλές....ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση σου
    geo321
    31.12.2014, 15:55

    Κοιτα........αυτο το ανοργανοτο στην Ελλαδα υπαρχει και πιστευω θα υπαρχει παντα δεν ειναι παντα θεμα χρηματων αλλα κατα βαση νοτροπιας.

    Παρε για βαση ας πουμε την μουσικη που λες οτι εχεις ενα επιππεδο.

    Οι σχολες εχουν διδακτρα απο 3.000 και πανω το χρονο,αν για παραδειγμα ηθελες να κανεις μαθηματα ηχοληψιας και μουσικης,θα επρεπε να πληρωνεις 10 με 11 χρονια επι 3.000 για να φτασεις στο μαθημα οργανογνωσιας που ειπα και πιο πανω.

    Καταλαβαινεις λοιπον πως ουτε καποιος θα εδινε τοσα χρηματα για τοσα χρονια αλλα και δεν θα μπορουσε να περιμενει και τοσο ωστε να βγει στην αγορα εργασιας.

    Η μουσικη και η ηχοληψια ειναι 2 επαγγελματα διαφερετικα με αμεση σχεση ομως.

    Σε μια σχολη σε ενα ωδειο θα παρεις βασικες βασεις ωστε να γνωριζεις πραγματα και υστερα ερχεται η εμπειρια και σε κανει καλυτερο.Αρκει ολα αυτα να εχουν μια σειρα και μια βαση οσο γινεται εδω στην Ελλαδα.

    Για μενα το καλυτερο ειναι το τει για Ελλαδα,για εξωτερικο δεν ξερω κατι αντιστοιχο να σου πω.

    Σου προτεινο να δοκιμασεις για το τει και αναλογος μετα βλεπεις τι κανεις.Ενα ενα τα βηματα οχι ολα μαζι.


    tein
    31.12.2014, 17:54
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που με βοηθάςκαι για τον χρόνο που διαθέτεις.....και εγώ τώρα που το σκέφτομαι πιστεύωότι το ΤΕΙ είναι η καλύτερη λύση.....με βοήθησες πάρα πολύ σ'ευχαριστώ....
    geo321
    02.01.2015, 02:21

    Να σαι καλα,χαρα μου αν βοηθησα εστω και λιγο.


    LydiaS
    02.02.2015, 13:18

    Σχετικά με αυτό που ρωτάς για το Μητροπολιτικό Κολλέγιο, έχει ένα Bachelor σε Μουσική Τεχνολογία το οποία ειναι 3-4 χρόνια η φοίτηση και το πτυχίο είναι από Αγγλικό Πανεπιστήμιο. Εάν έχεις τα χρήματα για να σπουδάσεις εκεί, πιστεύω ειναι η καλύτερη λύση.

    http://www.metropolitan.edu.gr/study-programs/undergraduate-programs/ba-school-of-culture-and-communication/bsc-hons-music-technology.html

    Βεβαια και στο ΤΕΙ να μπεις, αν δεν βρίσκεται στην πόλη που ζεις, πάλι θα έχεις έξοδα διαμονής, σίτισης κτλ. Εγώ θα σου έλεγα να το σκεφτείς σοβαρά. Οσο για τη γλώσσα στην οποία γίνονται τα μαθήματα, τα πρώτα 2 χρονια ειναι στα ελληνικά και τα υπόλοιπα ειναι στα αγγλικά. Αυτό φυσικά ειναι προσόν καθότι έχεις όλο το χρόνο και χωρίς πίεση να μάθεις τέλεια αγγλικά.

    Ελπίζω να σε βοήθησα!