ελληνική μουσική
    841 online   ·  210.833 μέλη

    Μυοσκελετικά προβλήματα

    gdouposg
    06.01.2015, 21:05

    Καλησπέρα σε όλους.

    Θα ήθελα να ρωτήσω εάν ξέρετε κάποιον γιατρό καλό (στην Αθήνα) που να ασχολείται με τενοντίτιδες κτλ μουσικών.

    Ταλαιπωρούμαι χρόνια, έχω κάνει πολλά, αλλά ήθελα να βρω κάποιον καλό γιατρό. Η φυσικοθεραπευτή ή οτιδήποτε άλλο έχει βοηθήσει σε παρόμοια προβλήματα. Ακούω και για μέθοδο Αλεξάντερ...

    Παρακαλώ πολύ για τις εμπειρίες σας!


    MARKOSVIDALIS
    14.01.2015, 09:26
    Καλησπέρα σε όλους. Εν αρχής πολύ σωστά θέτεις το ερώτημα: Ποιός γνωρίζει κάποιο καλό γιατρό στην Αθήνα που απασχολείται με τενοντίτιδες κ.λ.π μουσικών; Η εμπειρία μου ( γιατί μέσα από την προσωπική μου εμπειρία αναφέρω τα παρακάτω) μου λέει ότι το πρώτο ερώτημά σου δεν θα πρέπει να είναι ποιός είναι ο καλός γιατρός γιατί καλοί γιατροί υπάρχουν. Αλλά τι γιατρός να είναι ;Κλασικής ιατρικής ή εναλλακτικής ιατρικής. Η μεγάλη διαφορά μεταξύ της κλασικής και εναλλακτικής ιατρικής είναι ως γνωστόν είναι ότι η εναλλακτική ιατρική εξετάζει τον άνθρωπο σαν συνολική οντότητα και όχι μονομερώς στο πρόβλημα που τον απασχολεί.Καθώς επίσης και οτιδήποτε φαρμάκου και προτείνει η εναλλακτική ιατρική δεν έχει καμία παρενέργεια εν αντιθέσει με την κλασική ιατρική που δεν υπάρχει φάρμακο που να μην προκαλεί παρενέργειες και μάλιστα σε προβλήματα σαν της τενοντίτιδας. Αν έχεις γνωμάτευση γιατρού ότι πάσχεις από τενοντίτιδα το επόμενο σου βήμα θα είναι να ψάξεις καλό φυσιοθεραπευτή και όχι άλλο γιατρό ή την μέθοδο Αλεξάντερ (εναλλακτική μέθοδος). Ο τι κι αν ακολουθήσεις ή τη θεραπεία ενός φυσιοθεραπευτή ή την μέθοδο Αλεξάντερ αυτό θα σου πάρει από δεκαπέντε ημέρες το ελάχιστο (εύχομαι να είναι μόνο τόσο το ελάχιστο ) και πιθανόν έως και κάποιους μήνες για να αποθεραπευτείς . Πολύ μεγάλο χρονικό μεγάλο διάστημα. Αντέχεις να περιμένεις τόσο πολύ; Μάλλον θα αντέχεις . Γιατί από τα γραφόμενα σου το πρόβλημά σου σε απασχολεί χρόνια. Υπάρχει όμως και μία η νέα μέθοδος η οποία σε κάνει να ξεπερνάς το πρόβλημα της τενοντίτιδας το οποίο έχεις και παρόμοια οστεο-μυοσκελετικά προβλήματα σε διάστημα από μία έως δύο μέρες σχεδόν. Ο τι γράφω εδώ το αναφέρω από προσωπική εμπειρία. Επειδή έχω πολύ υλικό για να ενημερώθεις (και όποιος άλλος ενδιαφέρεταιγια προβλήματα -συμπτώματα πόνου)γράψε μου την ηλεκτρονική διεύθυνση ή στείλε μου μήνυμα στη δικιά μου που είναι : vimarkos@gmail.com Περαστικά και σιδερένιος. Μάρκος Βιδάλης Υ.Γ. Επειδή είναι η πρώτη φορά θα γράφω εδώ δεν ξέρω αν κρατώ το σωστό ¨πρωτόκολλο¨ ενημέρωσης .Για αυτό αν κάνω λάθος ενημερώστε με.