ελληνική μουσική
    496 online   ·  210.839 μέλη

    Ερωτηση για τα ορχηστρικα στο διαγωνισμο του musicheaven

    geo321
    09.01.2015, 20:25

    Jorge δεν νομιζω πως υπαρχει λογος να κανω νεο τοπικ,ισως δεν εθεσα σωστα η ξεκαθαρα τα πραγματα.

    Δεν με ενδιαφερει να κανω ενα τοπικ ζητωντας την αποψη σου η του κοσμου,αν ειναι δικαιο ενα κοματι λαικο να το συγκρινουμε με ενα Dance.

    Αυτο που ειπα δηλαδη...........

    Απλα δεν καταλαβαινω τι εννοεις με την λεξη δικαιο?δικαιο δεν ειναι ομως ουτε να συγκρινεις ενα τραγουδι Dance με ενα λαικο η ροκ αλλα γινεται και ετσι ο καθενας ψηφιζει με βασει τα ακουσματα του κατα μεγαλο ποσοστο.

    Αν θελεις να μιλησουμε για δικαιο να μιλησουμε


    Το ειπα σε συναρτηση με οσα ειπες για τα οχηστρηκα κοματια.Εγραψα ολα αυτα στο προηγουμενο ποστ γιατι προφανως και δεν με καλυψε η πρωτη σου απαντηση,στο τι ειναι δικαιο στο τι ειναι πληρες και γενικα σε οσα ειπες και γι αυτο ξεκινησα ετσι οσα εγραψα............ 

    Πιστευω με αυτο που λες εδω μπορεις να κανεις οτι θες............

    ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗ
    1. Το MusicHeaven διατηρεί κάθε δικαίωμα να τροποποιήσει τους όρους του διαγωνισμού όπως εκείνο κρίνει σκόπιμο. Σε κάθε περίπτωση αλλαγής, οι όροι διαγωνισμού θα δημοσιοποιηθούν στο www.musicheaven.gr


    Αυτο που λεω λοιπον ξεκαθαρα ειναι οτι ειμαι μεσα στο τοπικ,αν δεν κανω λαθος το θεμα λεει..... Δημιουργώ το topic για οποιαδήποτε ερώτηση θέλετε να υποβάλλετε, σχετικά με τον 4ο Διαγωνισμό Τραγουδιού.

    Θα ηθελα λοιπον μια απαντηση πιο ξεκαθαρη, με ευθυνη σαν διοργανωτης και σαν υπευθυνος αυτου του φορουμ και φυσικα με σωστα επιχειρηματα.Δεν ειναι δυνατον να λες ενω εχεις σπουδασει μουσικη οτι ενα κοματι ειναι πιο πληρες ενω εχει στιχο.

    Τοτε να λεμε ο μαχαιριτσας εχει κοματια πληρες ενω ο μπετοβεν οχι.Ολο αυτο που λες εχει να κανει με ταμπελες,η μουσικη ομως ειναι μια.................

    Το αντεγραψα ετσι οπως ακριβως ηταν στο τοπικ........ Δημιουργώ το topic για οποιαδήποτε ερώτηση θέλετε να υποβάλλετε, σχετικά με τον 4ο Διαγωνισμό Τραγουδιού.

    και παρακατω συνεχιζει και λεει.........1. Μια πιθανή ερώτηση είναι γιατί φέτος ο Διαγωνισμός δεν θα έχει ορχηστρικά (instrumental) κομμάτια.

    Και για τα πρακτικα δινω και στο κοσμο το προσωπικο μηνυμα που μου εστειλε ο jorge... Καλησπέρα. Η συζήτηση που θέλεις να κάνουμε έχει να κάνει με το πως αντιλαμβάνομαι και αντιλαμβάνεσαι την ορχηστρικη μουσικη. Δεν εχει να κανει με τον Διαγωνισμο. Ο Διαγωνισμος είναι αυτός που είναι, με τους όρους που μπήκαν. Αυτο δεν αλλάζει. Επομενως στο συγκεκριμενο topic συζηταμε για τον Διαγωνισμο και το πως ΕΙΝΑΙ, όχι το πως θα ΘΕΛΑΜΕ να είναι. Επισης, ως moderator, θα ήταν καλο όταν κάνω μια υπόδειξη να την ακολουθείς, διαφορετικα ειμαι κι εγω αναγκασμενος να σου κρυβω το μήνυμα. Αν θες κάνε το copy-paste σε νέο θέμα να συνεχίσουμε εκεί την κουβέντα μας.

    Jorge  δεν ειμαι χαζος..............αν ηθελα να κανω ενα τοπικ που να ρωταω ποια ειναι η γνωμη σας για τα ορχηστρικα θα το εκανα..........

    Και ξανα λεω αν η απαντησει σου ειναι αυτη στο μηνυμα............Ο Διαγωνισμος είναι αυτός που είναι, με τους όρους που μπήκαν. Αυτο δεν αλλάζει.

    Με ευθυνη και σωστα επιχειρηματα,εγω τι να πω............ας κρινει ο κοσμος εδω μεσα.Γιατι υπαρχει αλλος ενας ορος που αναφερω πιο πανω που ΕΣΥ εγραψες και απο αυτα που λες εγω τουλαχιστον δεν βγαζω νοημα.



    jorge
    09.01.2015, 21:53
    Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η αγενής επίθεση, σε μια απλή υπόδειξη ενός moderator. Και κυρίως η δημοσιοποίηση ενός προσωπικού μηνύματος, χωρίς την άδειά μου. Geo321, καλύτερα να ψάξεις για άλλους συνομιλητές, που να δέχονται το ύφος σου.
    kwstasagas
    09.01.2015, 22:06

    Παράθεση:

    Το μέλος geo321 στις 09.01.2015, 20:25 έγραψε...

    ?δικαιο δεν ειναι ομως ουτε να συγκρινεις ενα τραγουδι Dance με ενα λαικο η ροκ αλλα γινεται και ετσι ο καθενας ψηφιζει με βασει τα ακουσματα του κατα μεγαλο ποσοστο.


    επ' αυτού, υπάρχει η "λύσις": Ψήφισε τα τραγούδια από το "τι έχουν να πούνε από μόνα τους", ως "αυθύπαρκτες μονάδες", και όχι συγκριτικά με τα υπόλοιπα τραγούδια !!! Οπωσδήποτε, στον ίδιο όμιλο θα δούμε να συνυπάρχουν λαϊκά, ροκ, έντεχνα, χέβι μέταλ, ραπ, ντανσάδικο κλπ κλπ !!! Το να συγκρίνεις το "χέβι μέταλ τραγούδι" με το "λαϊκό τραγούδι" ή το "ντανσάδικο" του ιδίου ομίλου, σίγουρα δεν θα σε οδηγήσει σε "ασφαλή συμπεράσματα", προκειμένου να επιλέξεις "τι θα ψηφίσεις" !!! Οπότε ... καθένα τραγούδι θα το αξιολογήσεις "από μόνο του" και "αυτόνομα", με βάση τη "φιλοσοφία" του και "αυτό που εκπροσωπεί" και, αναλόγως, θα του δώσεις τα αστέρια που εσύ θα κρίνεις !!!

    Εγώ, για παράδειγμα, παίζω μπουζούκι, 'έχοντας ιδιαίτερη αγάπη στα παλιά λαϊκά και στα ρεμπέτικα, αλλά είμαι, συγχρόνως, και λάτρης της ροκ μουσικής [ιδίως των 60ς και 70ς] !!! Όμως, σε προηγούμενους διαγωνισμούς βαθμολόγησα γενναιόδωρα και "ντανσάδικα" τραγούδια, αλλά και "ραπ τραγούδια", παρόλο που αυτά τα είδη δεν είναι "του γούστου μου" !!! Φερ' ειπείν: άκουγα ένα "Dance" τραγούδι και σε καμία περίπτωση δεν σκεφτόμουν αν "αυτό είναι καλύτερο απ' το τάδε έντεχνο ή λαϊκό του ιδίου ομίλου" !!! Όμως σκεφτόμουν : "αν αυτό το ντανσάδικο το ακούσω, λέει σε κάποιο νυκτερινό κλαμπ, θα μού δημιουργήσει την επιθυμία να αφήσω το ποτό μου και να πάω στην πίστα να χορέψω ???" ...  Έτσι, κάποια "Dance" τραγούδια, ενορχηστρωμένα με "ηλεκτρονικο-μπιτάτο" ήχο, τα βαθμολόγησα γενναιόδωρα επειδή ... μού δημιούργησαν αυτήν την επιθυμία !!!

    Μην ξεχνάς το βασικό: έχουμε δικαίωμα να ψηφίσουμε όσα τραγούδια θέλουμε από κάθε όμιλο, χωρίς περιορισμό !!!


    geo321
    10.01.2015, 03:52

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 09.01.2015, 21:53 έγραψε...

    Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η αγενής επίθεση, σε μια απλή υπόδειξη ενός moderator. Και κυρίως η δημοσιοποίηση ενός προσωπικού μηνύματος, χωρίς την άδειά μου. Geo321, καλύτερα να ψάξεις για άλλους συνομιλητές, που να δέχονται το ύφος σου.

    Αγενης;επιθεση;υφος; συγνωμη γιωργο αλλα εγω εθεσα ερωτηματα με επιχειρηματα και εσυ ουτε καν απαντησες η μαλλον απαντησες με προσωπικο μηνυμα....................

    Η υποδειξη δεν ηταν καποιου moderator αλλα η δικη σου σαν διαχειριστης του φορουμ.και για πια υποδειξη μιλας;δεν εχω δικαιωμα σαν μελος του φορουμ να ρωτησω γιατι οχι ορχηστρικα και να ζηταω πραγματικα επιχειρηματα;με πετας εξω απο μια κουβεντα ετσι απλα, γιατι;κοιτα που νομιζα οτι υπαρχει δημοκρατια κοιτα που πιστευα πως τα ερωτηματα ειναι ερωτηματα αλλα μαλλον ειναι υφος, επιθεση και αγενεια............οπως επισης δεν σεβομαι καποιον ορο που δεν υπαρχει καν στο φορουμ που να λεει απαγορευται η δημοσιοποιηση ενος προσωπικου μηνυματος ειδικα απο το διαχειριστη του φορουμ η απο καποιο μελος.

    Λυπμαι jorge πραγματικα λυπαμαι!!! αν πιστευεις πως ειμαι αγενης κανε με μπαν και διωξε με δεν χρειαζονται να υπαρχουν τετοια ατομα στο φορουμ.


    geo321
    10.01.2015, 05:09

    επ' αυτού, υπάρχει η "λύσις": Ψήφισε τα τραγούδια από το "τι έχουν να πούνε από μόνα τους", ως "αυθύπαρκτες μονάδες", και όχι συγκριτικά με τα υπόλοιπα τραγούδια !!! Οπωσδήποτε, στον ίδιο όμιλο θα δούμε να συνυπάρχουν λαϊκά, ροκ, έντεχνα, χέβι μέταλ, ραπ, ντανσάδικο κλπ κλπ !!! Το να συγκρίνεις το "χέβι μέταλ τραγούδι" με το "λαϊκό τραγούδι" ή το "ντανσάδικο" του ιδίου ομίλου, σίγουρα δεν θα σε οδηγήσει σε "ασφαλή συμπεράσματα""τι θα ψηφίσεις" !!! Οπότε ... καθένα τραγούδι θα το αξιολογήσεις "από μόνο του" και "αυτόνομα", με βάση τη "φιλοσοφία" του και "αυτό που εκπροσωπεί" και, αναλόγως, θα του δώσεις τα αστέρια που εσύ θα κρίνεις !!!

    Κωστα αυτο που λες δεν ειναι κα πολυ σωστο,απο την στιγμη που σε ενα ομιλο θα υπαρχουν 40 τραγουδια π.χ. και θα περασουν τα 5 δεν ειναι δυνατον να μην συγκρινεις,αυτη ειναι η ουσια,οτι καποια δεν θα περασουν για καποι/ους λογο/ους,αρα αναποφευκτα υπαρχει συγκρισει.και θα σου εξηγησω τι εννοω παρακατω.......

    Φερ' ειπείν: άκουγα ένα "Dance" τραγούδι και σε καμία περίπτωση δεν σκεφτόμουν αν "αυτό είναι καλύτερο απ' το τάδε έντεχνο ή λαϊκό του ιδίου ομίλου" !!! Όμως σκεφτόμουν : "αν αυτό το ντανσάδικο το ακούσω, λέει σε κάποιο νυκτερινό κλαμπ, θα μού δημιουργήσει την επιθυμία να αφήσω το ποτό μου και να πάω στην πίστα να χορέψω ???" ...  Έτσι, κάποια "Dance" τραγούδια, ενορχηστρωμένα με "ηλεκτρονικο-μπιτάτο" ήχο, τα βαθμολόγησα γενναιόδωρα επειδή ... μού δημιούργησαν αυτήν την επιθυμία !!!

    Και εξηγω...................εαν εγω πω σε καθε ενα τραγουδι αυτο που περιγραφεις σιγουρα δεν θα εχω ασφαλη συμπερασμα αλλα ουτε και ο δημιουργος,γιατι και αυτος,αυτο θελει.

    Τι θελω να πω;αν για παραδειγμα το ντανσαδικο που λες ηταν δικο μου,και σε ρωτουσα γιατι του εδωσες 4 αστερια και μου απαντουσες αυτο που λες,εγω δεν θα βγαζα ασφαλη συμπερασμα.Ολοι μα ολοι σημερα ακομα και φιλοι μου γνωστοι μου κ.λ.π. τους πεις γιατι σου αρεσει αυτο το τραγουδι;θα σου απαντησουν συνηθως 2-3 πραγματα.............θα πω πραγματικα γεγονοτα οχι φανταστηκα.

    1.εμενα μου αρεσει γιατι περναω καλα,δεν με νοιαζει ρε συ αν εχει καλο στιχο ψαγμενο,αν εχει λαθη αν η ενορχηστρωσει ειναι χαλια κ.λ.π.χεστηκα εγω περναω καλα!!!!

    2.Ειναι του στυλ μου.......χιπχοπ,ροκ,ποπ,λαικο αναλογως

    3.Μου θυμιζει κατι απο την ζωη μου

    θες αληθεια. αλλα μονο με αληθεια στην καρδια κωστα να δουμε λιγο και την δικη μου μερια;εκτος εαν δεν μετραει εκτος και αν ειμαι ο κανενας.

    Η δικια μου μερια ξερεις τι λεει;με πατας με υποβιβαζεις,δεν με σεβεσαι,με πληγωνεις και πολλα πολλα αλλα.......ακομα και αν τα παραπανω που εγραψα ειναι υπερ μου.

    Ενας δημιουργος κωστα θελει να περασει ενα μηνυμα στο κοσμο,αν ο κοσμος δεν το καταλαβει απετυχε,ακομα και αν εχει πουλησει 100.000 δισκους.Αν εγω σου στειλω ενα μηνυμα στα κινεζικα και εσυ δεν μπορεις να το διαβασεις και να το καταλαβεις και απλα μενεις στο οτι, ωραιο εκεινο το κοκκινακι που διαλεξες για να μου γραψεις το μηνυμα,καταλαβαινεις πως δεν θα βρεθουμε ποτε.

    Καταλαβαινεις τι θελω να πω τωρα;εγω εχω σπουδασει οπως και τοσοι αλλοι,θες να μιλησουμε για ενα τραγουδι;ελα αλλα θα μιλησουμε για τεχνικη στην φωνη, για στιχο, για συνθεση, για ενορχηστρωση, για recording, για mix, για mastering και πολλα αλλα,αλλα με μουσικους ορους με τεχνικους ορους με κανονες και με πολλα πολλα πραγματα,τα οποια αφορουν το τελικο αποτελεσμα ενος τραγουδιου.

    Οταν λοιπον μπω στην διαδικασια να ψηφισω σε 40 τραγουδια με 10 διαφορετικα στυλ,σιγουρα καποιο/α θα τα αδικησω για ολα τα παραπανω που ειπα.

    Αν παλι ψηφισω με τα γενικα στανταρ 1.2.3. μπορει απο τα 40 τα 30 να παρουν 12 για ολα τα παραπανω επισης που ειπα.

    Για αυτο ειπα πως δεν ειναι δικαιο αλλα ουτε και σωστο στο να βγαλει καποιος ασφαλη συμπερασμα.

    Και για αυτο μετα απο καθε τελος διαγωνισμου λεμε διαφορα,ολο λεμε θα τα δουμε στο μελλον και ολο τα αφηνουμε...............

    απλα δεν μπορω να καταλαβω τι διαφορα εχει,απο εκει που θα ειχαμε 8 ομιλους π.χ με διαφορα στυλ να μην εχουμε 8 ομιλους με 2 λαικα,2 ποπ,2ροκ.2 ελεκτρονικα κ.λ.π και ας περασουν αναλογικα,η το καθε ενα στην κατηγορια του στο τελικο και να πουμε πρωτο λαικο το ταδε πρωτο ποπ το ταδε,πρωτο ροκ το ταδε κ.λ.π. και μεσα σε ολα αυτα να υπαρχουν και τα ορχηστρικα.

    Ποτε πιστευω δεν ηταν η αναγκη σε αυτο το διαγωνισμο τα δωρα.


    trelakias
    10.01.2015, 14:42

    Κατ' αρχήν διαγωνισμός ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ είναι...

    Για τα ορχηστρικά είχε συζητηθεί το θέμα και σε προηγούμενο διαγωνισμό και πολλοί συμφώνησαν τα ορχηστρικά να είναι μια ξεχωριστή κατηγορία.  Με ένα βήμα κάθε φορά, ίσως στο μέλλον γίνει και κάτι ανάλογο, όπως και το να ακούσουμε ξενόγλωσσο στίχο.  Προς το παρόν συμφωνώ με την επιλογή της διοργάνωσης (και με τα ορχηστρικά τα πάω πολύ καλά).  Κάθε διαγωνισμός έχει τα μέτρα και τα σταθμά του.

    ΥΓ  Μην ξεχνάμε ότι στην τελική δεκάδα του περασμένου διαγωνισμού υπήρχε ένα αγαπημένο ορχηστρικό.  Το ότι είναι για κάποιους μια άλλη κατηγορία δεν σημαίνει ότι υποτιμούνται.


    geo321
    10.01.2015, 15:31

    Παράθεση:

    Το μέλος trelakias στις 10.01.2015, 14:42 έγραψε...

    Κατ' αρχήν διαγωνισμός ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ είναι...

    Για τα ορχηστρικά είχε συζητηθεί το θέμα και σε προηγούμενο διαγωνισμό και πολλοί συμφώνησαν τα ορχηστρικά να είναι μια ξεχωριστή κατηγορία.  Με ένα βήμα κάθε φορά, ίσως στο μέλλον γίνει και κάτι ανάλογο, όπως και το να ακούσουμε ξενόγλωσσο στίχο.  Προς το παρόν συμφωνώ με την επιλογή της διοργάνωσης (και με τα ορχηστρικά τα πάω πολύ καλά).  Κάθε διαγωνισμός έχει τα μέτρα και τα σταθμά του.

    ΥΓ  Μην ξεχνάμε ότι στην τελική δεκάδα του περασμένου διαγωνισμού υπήρχε ένα αγαπημένο ορχηστρικό.  Το ότι είναι για κάποιους μια άλλη κατηγορία δεν σημαίνει ότι υποτιμούνται.



    1.Θα ξεκινησω οπως ακριβως και εσυ...........κατ αρχην και ο 3ος διαγωνισμος ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΗΤΑΝ αλλα ειχε και ορχηστρικα,αν θες ψαξε λιγο στα λινκ του φορουμ.Δεν εχω εγω ευθυνη αν οι τιτλοι απο τους διαγωνισμους που εχουν γινει δεν φερουν το καταλληλο τιτλο.

    2.και ποιοι ειναι αυτοι που συμφωνησαν;εγινα λαικο δικαστιριο;

    3.Λες οτι συμφωνεις με την επιλογη της διοργανωσης και λες παρακατω......με τα μετρα και τα σταθμα,και ποια ειναι αυτα;αυτο ρωταω;;;;;;;;δεν ειναι πληρες;;;;; μα παρακατω λες οτι ορχηστρικο πηγε τελικο;;;; τι ειναι αληθεια τελικα και τι ψεμα;;;;;;

    4.Εγω δεν υποτιμησα κανενα,διοτι δεν φτιαχνω εγω το διαγωνισμο.

    5.Εγω δεν θε εστελνα σε καμια περιπτωση ορχηστρικο,απλα ζηταω τα μετρα και τα σταθμα.και επιπλεον μπαινω απλα στην θεση καποιου ανθρωπου που θα ηθελε να στειλει ενα ορχηστρικο και να μοιραστει την συνθεση του με το κοσμο.

    Γιατι θα μπορουσε και καποιος να το δει αλλιως,πως;οτι μεσα στα τραγουδια με στιχο καποιος θα ακουσει και μενα και ας μην ακουει αυτο το στυλ.Σε ενα ξεχωριστο διαγωνισμο ισως να το ακουγε μονο ενα μικρο ποσοστο.

    Αν λοιπον θελει καποιος να μιλησει και να πει γιατι δεν ειναι μεσα ενα στυλ οποιοδηποτε ας το κανει τουλαχιστον με μουσικους ορους,διοτι αν αρχισουμε και λεμε ο καθενας απλα μια αποψη γενικη,οχι δεν θα βγει καμια ακρη και κανενα συμπερασμα.Αν αυτος ειναι ο στοχος οκ!!!!!!


    trelakias
    10.01.2015, 16:18

    Μάλλον δεν έκανα σαφές ότι ο διαγωνισμός εξελίσσεται κάθε φορά και η εξέλιξη για την οποία συζητάμε με βρίσκει σύμφωνο.  Μουσικολογικά δεν έχω να αποδείξω κάτι οπότε είναι μια άποψη γενική, νομίζω καθένας μπορεί να την έχει.


    tallos
    10.01.2015, 18:03
    Εγω π.χ. ακουω ως επι το πλειστον ξενη μουσικη και το αυτι μου θα επεξεργαστεί ευκολοτερα τραγουδια που εχουν αυτην την κατευθηνση,ενω καποια λαικα π.χ. αναγκαστικα θα τα αδικησω.
    geo321
    10.01.2015, 20:44

    trelakias αν ηθελες να εισαι σαφης στο 1ο σου ποστ για να πεις για την εξελιξη στο διαγωνισμο θα επρεπε να γραψεις μονο αυτο..................Με ένα βήμα κάθε φορά, ίσως στο μέλλον γίνει και κάτι ανάλογο, όπως και το να ακούσουμε ξενόγλωσσο στίχο.

    Αυτο με ποια λογικη δειχνει εξελιξη; ΥΓ  Μην ξεχνάμε ότι στην τελική δεκάδα του περασμένου διαγωνισμού υπήρχε ένα αγαπημένο ορχηστρικό.  Το ότι είναι για κάποιους μια άλλη κατηγορία δεν σημαίνει ότι υποτιμούνται.

    Οσο αναφορα αυτο........Για τα ορχηστρικά είχε συζητηθεί το θέμα και σε προηγούμενο διαγωνισμό και πολλοί συμφώνησαν τα ορχηστρικά να είναι μια ξεχωριστή κατηγορία.

    Και γω αυτο ειπα μια ξεχωριστη κατηγορια οπως και ολα τα αλλα στυλ,εξαλλου το λεω και σε προηγουμενο ποστ.

    Αλλα μαλλον εσυ δεν ηθελες να πεις αυτο,αλλα αυτο................Για τα ορχηστρικά είχε συζητηθεί το θέμα και σε προηγούμενο διαγωνισμό και πολλοί συμφώνησαν τα ορχηστρικά να είναι σε ενα ξεχωριστο διαγωνισμο.Εγω δεν θα κατσω να μαντεψω τι ηθελες να πεις,αν εσυ θες να πεις κατι αλλο και λες αλλο.

    Γιατι αυτα τα 2 εχουν διαφορετικο νοημα,αν παλι εννοεις οσα λες,θα επρεπε να ξερεις οτι ορχηστρικα δεν θα υπαρχουν καθολου.

    Αυριο μεθαυριο μπορει λοιπον να μην μπορουν να στειλουν ουτε αυτοι που γραφουν ελεκτρονικα,ισως αργοτερα να μην μπορουν να στειλουν ουτε αυτοι που γραφουν ποπ.

    και αυτο ειναι εξελιξη;;;;;και χωρις κανενα επιχειρημα;;;;γιατι οπως λες στο δευτερο ποστ και εχω απαντησει ηδη.............. Μουσικολογικά δεν έχω να αποδείξω κάτι οπότε είναι μια άποψη γενική, νομίζω καθένας μπορεί να την έχει.

    διοτι αν αρχισουμε και λεμε ο καθενας απλα μια αποψη γενικη,οχι δεν θα βγει καμια ακρη και κανενα συμπερασμα.Αν αυτος ειναι ο στοχος οκ!!!!!!

    Και ο ταλος απο κατω αποψη λεει,δημοκρατια εχουμε,ουτε φασισμο ουτε χουντα.Το θεμα ειναι περα απο την μουσικη αλλα γενικα σε ολη του την ζωη καποιος οταν θελει να πει κατι πρεπει να μπορει να το υποστηριζει με καποια επιχειρηματα,τα λογια τυπου δεν εχω να αποδειξω κατι,αποψη μου.......σε ερωτησεις γιατι να γινει ετσι αυτο;; η απαντηση ειναι....γιατι ετσι θελω,γιατι ετσι γουσταρω,γιατι μπορω!

    Μπορει σε ενα πρωτο επιπεδο να με ενοχλει,νε με πληγωνει να μου βγαζει θυμο,σε ενα δευτερο ομως το ξεπερναω λεγοντας στον εαυτο μου,δημοκρατια εχουμε.

    Η δημοκρατια ομως αυτο λεει..............δημοκρατια ειναι να μπορω να πω την γνωμη μου ελευθερα μεχρι εκει που δεν επηρεαζει τον αλλο.

    Δεν θα σταθω στο αν με επηρεαζει εμενα,γιατι εμενα δεν,αλλα αυτον που γραφει ορχηστρικα;;;;

    θα σου πω ομως για το τριτο επιπεδο,το τριτο επιπεδο λεει οτι εφοσον εχω μια αποψη,ποια;;οτι ετσι θελω,γιατι μπορω κ.λ.π. να εισαι ετοιμος να την δεχτεις και εσυ απο οποιονδηποτε και σε οποιοδηποτε επιπεδο ακομα σε ερωτησεις τυπου,γιατι θα μου παρεις το σπιτι;;;γιατι μου κλεβεις την ζωη μοθ γιατι,γιατι,γιατι;;;

    γιατι ετσι θελω,γιατι μπορω ειναι ακριβως η ιδια θεση και η ιδια αποψη για ενα πραγμα σε ενα χ επιπεδο.

    Η δημοκρατια λοιπον λεει εχεις δικαιωμα να λες την αποψη σου ελευθερα,δεν λεει εχεις το δικαιωμα να λες την αποψη αυτη ετσι σημερα αυριο αλλιως την αλλη βδομαδα διαφορετικα.

    Αυτο δεν ειναι δημοκρατια,αυτο ειναι τα καλα και συμφεροντα για εμενα το γεροντα!!!!