ελληνική μουσική
    482 online   ·  210.823 μέλη

    Γιατί δεν ακούμε το ραδιόφωνό μας;

    JohnDok
    19.01.2015, 22:02

    Εγώ μπορώ να βοηθήσω στην ζώνη του Alternative Rock(εκεί διαθέτω νομίζω πλούσια συλλογή τραγουδιών)αρκεί να μου πείτε τι ακριβώς θα κάνουμε.Μιά σκέψη που περνάει από το μυαλό μου είναι να ηχογραφήσουμε(ο καθένας στην ζώνη που θα αναλάβει)δίωρα non-stop σε μορφή mp3 ίσως με μιά εισαγωγή ότι πχ στις δύο επόμενες ώρες την μουσική επιλέγει ο χ παραγωγός και το συγκεκριμένο είδος μουσικής που θα ακούγετε και να το στείλουμε στην διεύθυνση του σταθμού(αν αυτό εννοεί ο Jorge όταν κάνει αναφορά στην διαμόρφωση ζωνών)αλλιώς περιμένω την νεότερη ενημέρωση.


    PetrosTser
    19.01.2015, 22:13

    Παράθεση:

    Το μέλος JohnDok στις 19.01.2015, 22:02 έγραψε...

    Εγώ μπορώ να βοηθήσω στην ζώνη του Alternative Rock(εκεί διαθέτω νομίζω πλούσια συλλογή τραγουδιών)αρκεί να μου πείτε τι ακριβώς θα κάνουμε.Μιά σκέψη που περνάει από το μυαλό μου είναι να ηχογραφήσουμε(ο καθένας στην ζώνη που θα αναλάβει)δίωρα non-stop σε μορφή mp3 ίσως με μιά εισαγωγή ότι πχ στις δύο επόμενες ώρες την μουσική επιλέγει ο χ παραγωγός και το συγκεκριμένο είδος μουσικής που θα ακούγετε και να το στείλουμε στην διεύθυνση του σταθμού(αν αυτό εννοεί ο Jorge όταν κάνει αναφορά στην διαμόρφωση ζωνών)αλλιώς περιμένω την νεότερη ενημέρωση.



    Μας ζητείται να δώσουμε τα "φώτα" μας στην επιλογή κομματιών (από τα είδη της λίστας του Γιώργου με τα οποία ασχολείται ο καθένας μας) για να μπουν στον αυτόματο οργανωμένα και όχι χύμα.


    Chrysanna
    19.01.2015, 22:34

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 19.01.2015, 20:14 έγραψε...

    - Ελληνικά έντεχνα (όχι εντεχνολαϊκά)

    - Νέα ελληνικά τραγούδια (με κυκλοφορία το πολύ 1-2 έτη) που εντάσσονται στα ανωτέρω είδη


    Αν και δεν ανήκω πλέον στην ραδιοφωνική ομάδα, μπορώ να βοηθήσω αν θέλετε.

    Βεβαίως βεβαίως αν το αποφασίσετε, θα χρειαστώ κάποια βοήθεια με τα τεχνικά... αυτά!


    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 19-01-2015 22:35 ]


    sympetheros
    19.01.2015, 23:57

    καλησπέρα σε όλους!

    Διαβάζω με ενδιαφέρον τον προβληματισμό για την επόμενη μέρα του ραδιοφώνου και πως αυτή θα μπορούσε να πάρει μαζί της περισσότερους ακροατές.

    Δυστυχώς ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος για να μπορέσω να βοηθήσω με τη λίστα.

    Σε ότι αφορά τη δική μου παρουσία στο ραδιόφωνο νομίζω πως δεν μπορώ να με ''τιθασεύσω'' σε συγκεριμένα είδη τραγουδιών και παρουσίασης με οτι αυτό συνεπάγεται για την ακροαματικότητα του σταθμού.

    Συνεπώς δεν θα με πειράξει να αποσύρω το ''Πες Το Τραγουδιστά'' απο το πρόγραμμα μια που είναι ίσως η πιο πολυσυλλεκτική απ τις εκπομπές του ραδιοφώνου μας.Η εκπομπή έτσι όπως γινεται απ το 2009 δεν μπορεί να ακολουθήσει τις ζώνες και την ταυτοτητα που είναι απολύτως λογικό να αναζητά ο σταθμός το 2015 .

    Επιπλέον αυτή η μορφή ραδιοφώνου δεν έχει πολλούς συνοδοιπόρους τον τελευταίο καιρό που να το αναζητούν ως διέξοδο για ψυχαγωγία κάτι που κάνει την αλλαγή ίσως και αναγκαία.

    Περιμένω την επιβεβαίωση του Γιώργου σ' αυτά που γράφω και θα είμαι πάντα συνοδοιπόρος έτσι κι αλλιώς γιστί μέσα στον Μουσικό μας Παράδεισο  γνώρισα πολλούς ενδιαφέροντες φίλους και έζησα στιγμές μοναδικές για τις οποιες ευχαριστώ όλους.


    sillia
    20.01.2015, 00:55

    Θέλω να πιστεύω ότι όλο αυτό δεν αγγίζει τους "παραγωγούς"και δεν περιορίζει την μουσική τους ταυτότητα όποια κι αν είναι ΑΥΤΉ ...και αφορά αποκλειστικά και μόνο το πρόγραμμα σε ώρες κενού!

    Και μακάρι να είχαμε παραγωγούς τόσους που να μην χρειαζόταν play list !Άλλη φάση ο παραγωγός και η επικοινωνία με τον ακροατή !

    Σαν ακροάτρια με ελκύει το να ξέρω ότι κάποιος επιλέγει την μουσική την ώρα που ακούω....κι ας πει μόνο ένα καλησπέρα - καληνύχτα !

    Προσωπικά με έκτακτες θα βάλω ένα λιθαράκι σε αυτήν την προσπάθεια και εύχομαι όλα να πάνε καλά !

    ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΝΕ {#emotions_dlg.walkman}

    υ,γ...Συμπ διαβασέ το πιο προσεκτικά !

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 20-01-2015 00:58 ]


    alkyoni
    20.01.2015, 01:13

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 19.01.2015, 20:14 έγραψε...

    Μια από τις πρώτες κινήσεις για το νέο ραδιόφωνο θα είναι να ορίσουμε ζώνες για το Playlist.

    Καλημερες/καλησπερες σε ολους!

    Σχετικα με το συγκεκριμενο....ειχα τους φοβους μου.... αλλα ευτυχως απ' οτι βλεπω και καταλαβαινω, ειναι μονο για την Playlist του αυτοματου player, (o  Κουκουβαγγος που ειχαμε παλιοτερα, θα μπει σε μια σειρα ).

    Ελπιζω να με επιβεβαιωσει ο jorge.

    Επισης με βρισκουν  συμφωνη οι αποψεις της  animista και της sillias.


    trelakias
    20.01.2015, 02:17

    Όσα ειπώθηκαν με κάλυψαν σε πολλά θέματα.  Είμαι της άποψης που εξέφρασε ο jorge και θα εξηγήσω το γιατί.

    Ο ακροατής όπως κάθε παρουσία στο ίντερνετ, γνωρίζει εξ αρχής ακριβώς τι ζητάει.  H πληροφορία είναι τόση που τα κλικ δεν είναι τυχαία... ο surfer θα πάει εκεί που θέλει και όχι εκεί που δεν φαντάζεται τι θα βρει (γι αυτό ένας τίτλος, ένα πιασάρικο thumbnail, μια εγγύηση-ταμπέλα-κράχτης για το περιεχόμενο αποκτούν τεράστια σημασία στο χάος του ίντερνετ).  Εδώ κολλάει η απαραίτητη συνέπεια του παραγωγού σε όλα τα επίπεδα.

    Επίσης η μουσική τώρα είναι προσβάσιμη με χίλιους τρόπους και καλύπτει ΟΛΑ τα γούστα.  Εκτός από τα άπειρα e-ραδιόφωνα υπάρχουν και οι έτοιμες playlists (σε εφαρμογές, σε youtube κλπ) οπότε καθένας πάει εκεί που του αρέσει η μουσική 24 ώρες, χωρίς αλλαγές, χωρίς καμία ενόχληση (πάνω σε αυτό είχα προτείνει διάφορες playlists στις κενές ώρες ώστε ο ακροατής να διαλέγει αυτό που θέλει).  Επομένως έχουμε ότι για να φτάσει κάποιος τρίτος μοναχικός surfer να δώσει ευκαιρία σε ένα "απρόσωπο" ράδιο χωρίς χαρακτήρα, πρέπει να έχει περάσει από όλες τις άλλες ιντερνετικές Σειρήνες (αυτές του Οδυσσέα).  Πόσο πιθανό σας φαίνεται?

    Τα ίδια περίπου με αυτά που συζητάμε θα δείτε αν παρακολουθήσετε και το φόρουμ ή το περιοδικό.  Η ποικιλία του ΜΗ πλατιάζει πέρα από την ευελιξία ενός μέσου ακροατή/επισκέπτη και το παρεϊστικο πνεύμα δεν μπορεί να γενικευτεί έτσι απλά σε μεγάλο κοινό-επισκέπτες ενώ ταυτόχρονα ανταγωνίζεται και την "έτοιμη" παρέα πλέον ενός Facebook, skype κλπ.

    Δεν τα ισοπεδώνω όλα... εννοείται ότι όλα αυτά έχουν και μια άλλη πλευρά.


    sympetheros
    20.01.2015, 09:34

    Συμφωνώ σε πολλά με αυτά που διάβασα.

    Για να αποκτήσεις ταυτότητα θα πρέπει να υπάρχει μουσική συνέχεια και δεν μπορεί νομίζω αυτό να εξαιρέσει τις εκπομπές.Γιατί φανταστείτε μια λίστα που ακούει ο ακροατής και δεν τον ''αναστατώνει'' με μια συγκεκριμένη κατευθυνση  να τη διακόπτει ένα αφιέρωμα π.χ του υποφαινόμενου στο Μπάμπη Γκολέ και την άλλη βδομάδα στη Billie Holiday  και πάει λέγοντας.

    Ωραία η ελευθερία μας να ''παίζουμε'' και ευχαριστώ  το Γιώργο που άφησε το γήπεδο ανοιχτό αρκετά χρόνια τώρα για να αποκτήσουμε φωνή έτσι όπως την είχαμε στο ''πολυσυλλέκτικό'' μυαλό μας που δεν μπορεί να σταθεί σε συγκεκριμένα είδη μουσικής (κάτι που έχει καταστρέψει την τσέπη μας στα δισκάδικα ).

    Το παρείστικο νομίζω πως έχει υποβαθμιστεί κατά πολύ στο ραδιόφωνο. Τουλάχιστον τις Πέμπτες το να είμαστε δυο -τρεις ανθρωποι ή και κανένας στο δωμάτιο επικοινωνίας που απολαμβάνουμε μουσική που αγαπάμε ασφαλώς δεν δικαιολογεί τον τίτλο ''παρειστικο ραδιόφωνο ''για τη σελίδα.Περισσότερο είναι η δοτικότητα του ανθρώπου που δημιούργησε τη σελίδα και θεωρώ απόλυτα λογικό το να αναζητάει την ανανέωση και την προσαρμογή στα νέα δεδομένα των ακροατών που έχουν πολλά απ τα χαρακτηριστικά που ευστοχα περιέγραψε ο trelakias πιο πάνω.


    jorge
    20.01.2015, 12:55

    Σε αυτή τη φάση, σε αυτή την προσπάθεια να ανασυνταχθούμε σαν ραδιόφωνο, οι όποιοι περιορισμοί υπάρχουν στις λίστες, όχι στις εκπομπές. Αυτό θα φτιάξουμε πρώτα. Το αν επεκταθεί και στις εκπομπές ή αν βρεθεί άλλη λύση, θα το δούμε σε επόμενη φάση.

    Γενικά αυτό που θα ήθελα να καταλάβουμε όλοι είναι πως η παρούσα συνταγή είναι αποτυχημένη. Δεν είναι κακό να το παραδεχόμαστε πως έχουμε μείνει πίσω σε θέματα μουσικής, ρεπερτορίου και παραγωγών. Όσο πιο γρήγορα το συνειδητοποιήσουμε, τόσο το καλύτερο για το σταθμό, τόσο πιο γρήγορα θα επανέλθουμε.

    Μόλις φτιάξουμε τις συγκεκριμένες ζώνες θα δούμε και την επόμενη φάση που θα περιλαμβάνει ενδιαφέρουσες ενέργειες, όπως εκπαιδευτικές ημερίδες για νέους παραγωγούς, προωθητικές κινήσεις και αντικατάσταση των playlists από παραγωγούς ΣΤΟ ΜΕΓΙΣΤΟ ΔΥΝΑΤΟ ΒΑΘΜΟ. Η playlist είναι "εχθρός", όχι φίλος.

    Ένα ένα όμως. Επομένως ας προχωρήσουμε την κουβέντα περί εθελοντών και ζωνών. Υπάρχει κάποιος άλλος που θα ήθελε να βοηθήσει σε κάποια από τις ζώνες για τις οποίες δεν έχει εκδηλωθεί ακόμα ενδιαφέρον;


    sillia
    21.01.2015, 13:59

    Ελληνικά εντεχνορόκ + ροκ + Pop Rock + alternative

    Σε αυτή την ζώνη θα μπορούσα κατι να κάνω αλλα μόνο αν είναι πρωινές ώρες

    ΑΚΥΡΟ το συγκεκριμένο ποστ ... Μάλλον κάτι δεν έπιασα .. κάτι δεν κατάλαβα σωστά !

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 25-01-2015 17:24 ]


    Chrysanna
    22.01.2015, 00:10

    Εξακολουθώ ν' απαντώ στο συγκεκριμένο θέμα γιατί ακόμα νιώθω ν' ανήκω στο "μας", παρόλο που δεν έχω πλέον εκπομπή.

    Τα πράγματα είναι σχετικά απλά και καταλήγουν, άμεσα και έμμεσα, στο θέμα της ταυτότητας που έθιξε ο Γιώργος. Θα τα πω πολύ συνοπτικά για να μην πλατιάσω (πάλι).

    1. Το "παρεΐστικο" εξ ορισμού παραπέμπει σε μικρό πλήθος. Αν δείτε στον δρόμο παρέα με 55 άτομα, μάλλον είναι διαδήλωση και δεν πάνε για ποτό.

    2. Μπορεί, όταν ακούω την εκπομπή της Μαίρης, να χαίρομαι όταν με χαιρετάει, μου μιλάει απ' το μικρόφωνο, μου κάνει αφιερώσεις ή χρησιμοποιεί inside jokes, αλλά για κάποιον που δεν έχει σχέση με τ' άτομα ή την σελίδα γενικότερα, μοιάζει πολύ παρεΐστικο. *Τόσο που ή παραπέμπει σε "κακό" ερασιτεχνισμό ή σ' ενα κλειστό κλαμπ, στο οποίο δεν πρόκειται ποτέ να μπει. Αν υποθέσουμε ότι θέλει να μπει και ότι δεν ήρθε, τυχαία ή στοχευμένα, μόνο για ν' ακούσει μια ραδιοφωνική εκπομπή.

    3. Το chat είναι εργαλείο της σελίδας και όχι του ραδιοφώνου. Είναι πολύ όμορφο ο παραγωγός να επικοινωνεί γραπτώς με τους ακροατές που επιλέγουν να μπουν σ' αυτό, αλλά οι, από μικροφώνου και συνεχείς, αναφορές σε διαλόγους που γίνονται εκείνη την στιγμή ή σε nickanames που είναι άνευ σημασίας για τον τυχαίο ακροατή, κάνουν το όλο περιβάλλον αφιλόξενο. Βλ. 2*

    4. Η έννοια παρεΐστικό ίσως ήταν πόλος έλξης όταν τα web-radio ήταν μονός αριθμός. Πλέον το περιβάλλον είναι εξαιρετικά ανταγωνιστικό, ποσοτικά και ποιοτικά, και αν θέλεις μερίδιο απ' την πίτα πρέπει να προσαρμοστείς αναλόγως. Δεν μπορείς να είσαι ερασιτέχνης και να θέλεις επαγγελματικά αποτελέσματα.

    5. Εκπομπή δεν είναι η επιλογή των τραγουδιών. Αν θέλω μπορώ να πάω στο You tube και ν' ακούσω ακριβώς και μόνο τα κομμάτια που θέλω. Εκπομπή είναι ο λόγος και ο παραγωγός. Λόγος δεν σημαίνει απαραίτητα απαγγελία ποίησης ή κάποιο βαρύγδουπο αφιέρωμα, αλλά οτιδήποτε έχει ουσία και θα δημιουργήσει στον ακροατή την επιθυμία να έρθει και την επόμενη εβδομάδα.

    6. Καλώς ή κακώς, πρέπει να κινηθεί η σελίδα στο Facebook. Το να δει κάποιος στην κεντρική του σελίδα το Music Heaven από ένα Like ή ένα Share ενός φίλου, χωρίς να έχει κάνει απολύτως τίποτα και να μπει από περιέργεια, είναι αυτό που κυνηγάνε όλοι στο Facebook. Εύκολη, γρήγορη και δωρεάν διαφήμιση. Ο συγκεκριμένος, εν δυνάμει ακροατής, είδε, κάποια στιγμή θα έρθει να δοκιμάσει και το μόνο που μένει είναι να τον κρατήσουμε. Πολύ εύκολο για να μένει ανεκμετάλευτο.

    Αφήνοντας πίσω την αυστηρή απαρίθμηση των Don'ts, κατ' εμέ, θέλω να κλείσω λέγοντας ότι το συγκεκριμένο ραδιόφωνο έχει μία αισθητική και μία ποιότητα η οποία πηγάζει απ' τους ανθρώπους του κι είναι κρίμα να μην είναι εκεί που θα μπορούσε να είναι. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι με όραμα κι άλλοι τόσο που θέλουν ν' αφιερώσουν χρόνο σ' αυτό.. δεν χρειάζεται κάτι άλλο, εκτός βέβαια από στρατιωτική πειθαρχία σ' αυτά που θ' αποφασιστούν, όσο άσχημο κι αν ακούγεται. Το "μπροστά" και η εξέλιξη, πάντοτε θα έχει πολέμιους. Όχι απαραίτητα από κακία ή από δόλο απλά πολλές φορές είναι δύσκολο ν' αφήσεις κάτι που έχεις συνηθίσει. Η συνήθεια, όμως, δεν προσφέρει τίποτα και σε κανέναν και θα έπρεπε να είναι αναγκαστική επιλογή μόνο όταν δεν υπάρχει τίποτα άλλο πάνω στο οποίο να μπορείς να βασιστείς. Στο συγκεκριμένο ραδιόφωνο, ευτυχώς υπάρχουν πολλά.

    Σας φιλώ.

    Υ.Γ Κάτι τελευταίο που ξέχασα ν' αναφέρω. Όταν πριν κάποια χρόνια, σ' επίπεδο διαχείρισης, το είχα ζητήσει, είχα συναντήσει πολλές αντιρρήσεις. Τ' όνομα του παραγωγού. Σκεφτείτε μόνο αυτό... αν είχατε να επιλέξετε μεταξύ της εκπομπής του Babis_Petralona25 και του Γιάννη Παπαδόπουλου, ποιον θα επιλέγατε; Η πρώτη, ενστικτώδης και χωρίς σκέψη, επιλογή. Ακόμα κι αν δεν είχατε καμία επιπλέον πληροφορία για το είδος της εκπομπής.
    Τα nicknames είναι ένα κατάλοιπο της εποχής των forum, τα οποία δεν υπάρχουν πλέον με την μορφή που υπήρχαν κάποτε. Παραπέμπουν σ' ένα παρελθόν που δεν υπάρχει πια και είναι λιγότερο "επαγγελματικά".
    Πριν αντιδράσετε, σκεφτείτε το...


    -----------------

    Shattered Glimpses...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Chrysanna, 22-01-2015 00:36 ]


    mary_omikron
    22.01.2015, 11:58

    Παράθεση:

    Το μέλος Animista στις 22.01.2015, 03:44 έγραψε...

     Θα λεγα πως είναι καλό να τηρείται κάποια ουδετερετότητα σε πολιτικές πεποιθήσεις ή τέλος πάντων πεποιθήσεις που είναι προσωπικές και προκαλούν σε γενικές γραμμές εμπάθειες μέσα στο τσατ! Αυτό αντανακλάται κι έξω με όχι και πολυ κολακευτικό τρόπο!

    Υπάρχουν άπειρα θέματα τέχνης, δημιουργικής έκφρασης και πνευματικής και διανοητικής καλλιέργειας που μπορεί να φέρει ένας παραγωγός και να δώσει μια άλλη νότα στην εκπομπή του!

    Διάβασες στο τσατ καμμιά πολιτική προπαγάνδα που προκάλεσε εμπάθεια? πού και πότε?

    Ακουσες κανένα παραγωγό να κάνει πολιτική εκπομπή? ποιός και πότε?

    ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ : 

    οι ερωτήσεις αφορούν το παρόν, γιατι παλαιότερα όντως υπήρξε εκπομπή με κάπως μεροληπτική αναφορά υπέρ μιας πολιτικής, αλλά έχει σταματήσει εδώ και πολύ καιρό...και επίσης παλαιότερα εντοπίστηκαν δύο άτομα (ένας καινούργιος παραγωγός που του αφαιρέθηκε η άδεια μετά από δύο εκπομπές, και ένας χρυσαυγίτης που δεν ενεκρίθη καν η αίτηση του για εκπομπή) αλλά τώρα στο παρόν τουλάχιστον εγώ δεν εντόπισα τέτοια φαινόμενα και θα ήθελα διευκρίνηση ή ενημέρωση αν κάτι διέφυγε.


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 22-01-2015 12:12 ]


    sillia
    22.01.2015, 12:14

    Παράθεση:

    Το μέλος Chrysanna στις 22.01.2015, 00:10 έγραψε...

    1. Το "παρεΐστικο" εξ ορισμού παραπέμπει σε μικρό πλήθος. Αν δείτε στον δρόμο παρέα με 55 άτομα, μάλλον είναι διαδήλωση και δεν πάνε για ποτό.

    2. Μπορεί, όταν ακούω την εκπομπή της Μαίρης, να χαίρομαι όταν με χαιρετάει, μου μιλάει απ' το μικρόφωνο, μου κάνει αφιερώσεις ή χρησιμοποιεί inside jokes, αλλά για κάποιον που δεν έχει σχέση με τ' άτομα ή την σελίδα γενικότερα, μοιάζει πολύ παρεΐστικο. *Τόσο που ή παραπέμπει σε "κακό" ερασιτεχνισμό ή σ' ενα κλειστό κλαμπ, στο οποίο δεν πρόκειται ποτέ να μπει. Αν υποθέσουμε ότι θέλει να μπει και ότι δεν ήρθε, τυχαία ή στοχευμένα, μόνο για ν' ακούσει μια ραδιοφωνική εκπομπή.

    3. Το chat είναι εργαλείο της σελίδας και όχι του ραδιοφώνου. Είναι πολύ όμορφο ο παραγωγός να επικοινωνεί γραπτώς με τους ακροατές που επιλέγουν να μπουν σ' αυτό, αλλά οι, από μικροφώνου και συνεχείς, αναφορές σε διαλόγους που γίνονται εκείνη την στιγμή ή σε nickanames που είναι άνευ σημασίας για τον τυχαίο ακροατή, κάνουν το όλο περιβάλλον αφιλόξενο. Βλ. 2*

    4. Η έννοια παρεΐστικό ίσως ήταν πόλος έλξης όταν τα web-radio ήταν μονός αριθμός. Πλέον το περιβάλλον είναι εξαιρετικά ανταγωνιστικό, ποσοτικά και ποιοτικά, και αν θέλεις μερίδιο απ' την πίτα πρέπει να προσαρμοστείς αναλόγως. Δεν μπορείς να είσαι ερασιτέχνης και να θέλεις επαγγελματικά αποτελέσματα.


    Το chat όντως είναι καλο εργαλείο για το ραδιοφωνο είναι όμως κι ένα πολύ καλό εργαλείο  για τον παραγωγό όταν μπορεί απο μικροφώνου να το συντονισει! Δεν βρίσκω κακό το να μεταφέρεις το κλίμα σε αυτους που ειναι εκτος γιατι πολλές φορες ειναι πολος ελξης για να περασει και αυτος να καταθεσει αποψη ή στην τελική να ενσωματωθεί γιατι πολυ του παει εκεινη την στιγμη !

    Στα ραδιοφωνα που είμαστε μας επαιρνε ο Βαγγέλης απο Σουρμενα κι ΕΠΡΕΠΕ να του πουμε ενα γεια...πολλες φορες μεταφεραμε με ανοιχτα τα μικροφωνα το κλιμα που επικρατουσε στο στουντιο σε εξαιρετικες περιπτωσεις ...βλεπε επισκεψεις καλλιτεχνων Χριστουγεννα Πασχα..

    Στουντιο ειναι το chat στο ιντερνετικο ραδιοφωνο.....

    Αντίθετα θα θεωρησω αγένεια του παραγωγου να μπει στην ακροαση φίλος και να μην τον χαιρετησει με νικ ή με της νονας του! Αποψη μου ,,,χαιρετας με το όνομα του αυτόν που έχεις μια πιο προσωπική σχέση και με νικ κάποιον που μπαινει στην ακροαση ναι αλλα μεχρι εκει !

    Ο παραγωγος θα πρεπει να επικοινωνει γραπτως και προφορικως αφου εχει την δυνατοτητα (μικ)με τους ακροατες του φτανει να εχει τον ελεγχο και να συντονιζει σωστα την συζητηση  χωρις να ξεφύγει το θεμα !

    Η εννοια της παρεας υπάρχει στο ραδιοφωνο του MusicHeaven απο συστασης του !

    Tώρα αν θέλουμε να μιλήσουμε για επαγγελματισμο ας το κανουμε δεν εχω θεμα .... αρκει να μπει η πιττα στην μέση να την βλέπουμε ....

    ............................................................

    Μπορεί, όταν ακούω την εκπομπή της Μαίρης, να χαίρομαι όταν με χαιρετάει, μου μιλάει απ' το μικρόφωνο, μου κάνει αφιερώσεις ή χρησιμοποιεί inside jokes, αλλά για κάποιον που δεν έχει σχέση με τ' άτομα ή την σελίδα γενικότερα, μοιάζει πολύ παρεΐστικο. *Τόσο που ή παραπέμπει σε "κακό" ερασιτεχνισμό ή σ' ενα κλειστό κλαμπ, στο οποίο δεν πρόκειται ποτέ να μπει. Αν υποθέσουμε ότι θέλει να μπει και ότι δεν ήρθε, τυχαία ή στοχευμένα, μόνο για ν' ακούσει μια ραδιοφωνική εκπομπή.

    Τους δικους μας τους ξερουμε ΑΥΤΟΝ θελουμε .... και γι αυτον γίνεται ολο το θεμα εδω...

    Καλημερα :)


    mary_omikron
    22.01.2015, 12:22

    Βλέπω αναφέρεται το όνομά μου, και αρχικά νόμισα οτι είναι τυχαία αναφορά, αλλά αν είναι ευγενική υπόδειξη και ως έκτακτη παραγωγός ξεπέρασα τα εσκαμμένα και δεν το κατάλαβα, παρακαλώ υποδείξτε μου ακριβώς την "απρέπεια"  ({#emotions_dlg.lol}) για να την διορθώσω... 

    Εχω πολλές στολές στη ντουλάπα μου, μπορώ να φορέσω κάποια άλλη 


    sillia
    22.01.2015, 14:32

    Σε απλά ελληνικά...

    Play list για τις κενές ώρες που να έχουν μια ομοιομορφία ως προς τα ακούσματα χωρίς ακροβασίες του τύπου Μπίγαλης και στο καπάκι Γούναρης ή manoware και μετά ένας Θεοδωράκης να στανιάρουμε...

    Ζώνες όπως τις λέμε !

    Πρωι δροσιστικά χαρούμενα με διάθεση για ξεκίνημα! Μεσημέρι εντεχνο δεν μας ενδιαφέρει ελληνικό ξένο φτάνει να μην έχει πολλούς κραδασμούς να πάρουμε κι εναν υπνάκο κι ας είναι και πάνω στο γραφείο !Απόγευμα πιο δυνατα να ξυπνησουμε κι εμεις ( δεν μας ενδιαφέρει ελληνικό ή ξένο )και τα αίματα ... Κλείνουμε πάλι με κάτι ελαφρύ για ήρεμο βράδυ !Μετά τις 00.02 δεν θα μας χάλαγε και λίγο παλιό λαικο για τις πονεμένες καρδιές αλλά και για τους λίγο μεγαλύτερους που θήλαζαν ακουγοντας Καζατζίδη Κόκκοτα Βοσκόπουλου Ζαμπέτα κι αλλους !!!!

    Ενδιάμεσα οι παραγωγοί που με το κέφι τους μας πάνε στις δικές τους διαδρομές !

    Παραγωγοί που όταν εκπέμπουν το εγώ το κάνουν με αγάπη εμεις ....

    Είμαστε προσεκτικοί στην επιλογή παραγωγών ....

    Περισσότερη φροντίδα στο site !

    Αλλαγές προς το καλύτερο πάντα ώστε το περιβάλλον και αναφέρομαι στην αρχική στο σαλόνι ουσιαστκά .... να μην πέφτει στην παγίδα της συνήθειας.Το μάτι είναι περίεργο όργανο !

    Σε οποιονδήποτε ιστότοπο έχουμε πρόσβαση αναφερόμαστε και μιλάμε για το αντικείμενο του πόθου μας ...

    Και οι διευθύνοντες περιοδικού ραδιοφώνου ή οπουδήποτε αλλού .....να είναι κοντά στους ανθρώπους που προσπαθούν .....και με αγάπη κάνουν ό,τι κάνουν !Αυτή άλλωστε είναι και η αμοιβή τους !

    Αυτά είναι τα υλικά για να μην βλέπουμε το απουσιολόγιο στην πρώτη θέση και να προσελκύσουμε φίλους που ...ναι θα έρθουν αλλά?Το σημαντικότερο θα μείνουν !!!!!!!!!!

    Με αγάπη


    -----------------

    Αν θεωρήσω τον εαυτό μου μαγνήτη... με ανησυχεί το ΤΙ ελκύω!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 22-01-2015 14:33 ]


    ilio
    22.01.2015, 17:57

    Καταρχήν χαίρομαι που ο Κώστας ξεκίνησε αυτήν την συζήτηση,όπως επίσης χαίρομαι που ο Πέτρος το προχώρησε λιγάκι παρακάτω ώστε να μας "κινητοποιήσει" λίγο {#emotions_dlg.biggrin}

    Όσο αφορά την διαθεσιμότητα μου για τις ζώνες ο δικός μου χρόνος είναι πια πολύ περιορισμένος και δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσω να συνεισφέρω Jorge.
    Όμως θα είμαι και εγώ εδώ για να συνδράμω σε οποιαδήποτε προσπάθεια και να παραστώ σε κάποια συνάντηση που θα οριστεί να βοηθήσω όπως μπορώ. Smile

    Όσον αφορά τα υπόλοιπα που ειπώθηκαν συμφωνώ σε πολλά από όσα έχετε ήδη αναφέρει παιδιά και θα προσθέσω κάτι ακόμα.

    Θεωρώ πως βασικό στοιχείο οποιασδήποτε προσπάθειας που αφορά μια κοινότητα είναι η ομαδικότητα.

    Και αυτό το στοιχείο έχει λείψει για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα.

    Και όταν λέω ομαδικότητα εννοώ την διάθεση,το πάθος,το ενδιαφέρον για την μεταξύ μας συνύπαρξη,το πνεύμα συνεργασίας και γενικότερα την κινητικότητα γύρω από το ραδιόφωνο.

    Και αυτός ήταν κι άλλος ένας λόγος,κατά την γνώμη μου,που οδήγησε στην μειωμένη ακροασή του ραδιοφώνου μας ακόμα και από εμάς τους ίδιους (πέρα από την αλλαγή συνηθειών,έλλειψης χρόνου κλπ που αναφέρθηκαν από την Mary_Omikron.)

    Όταν υπήρχε το στοιχείο της ομαδικότητας τότε υπήρχε και ο λόγος κάποιος να μπει και να κάνει "κλικ".

    Όμως γι αυτήν την ομαδικότητα απαιτείται χρόνος,διάθεση,ανανεωτικός αέρας και κάποιος ή κάποιοι να το πάρουν πάνω τους το πράγμα.

    Εδώ λοιπόν υπάρχει ένα κενό.Ποιός μπορεί να το καλύψει ή ποιοί μπορούν να το καλύψουν;

    Δηλαδή οκ συμφωνώ για την αναγκαιότητα των ζωνών και την ύπαρξη ταυτότητας τους σταθμού και την συνέπεια των παραγωγών κλπ  και το να καταθέσουμε όλοι την γνώμη μας και την διαθέσιμοτητά μας όμως για να μπορέσει όλο αυτό να σταθεί και να πάει παρακάτω και να έχει και διάρκεια θα πρέπει να υπάρχει μια διαρκής ομαδική ενασχόληση που όμως είναι βασικό να φαίνεται προς τα έξω.

    Ένα διαρκές ομαδικό πνεύμα που δεν θα αυτοπεριορίζεται στα του οίκου του,όπως συνέβη κατά το παρελθόν.

    Κοινώς θα πρέπει να υπάρχει κάποιος ή κάποιοι που θα μας "πριζώνουν",με την καλή έννοια πάντα. {#emotions_dlg.biggrin}

    Αυτά από εμένα προς το παρόν.

    Τα bold γράμματα είναι για να υπογραμμίσω την σημασία των γραφόμενων μου. Smile


    JohnDok
    22.01.2015, 20:38

    Φιλε Κώστα όπως βλέπεις το ερώτημα σου μας έδωσε χώρο γιά πολλή συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων όχι μόνο μεταξύ των παραγωγών αλλά και των μελών του ΜΗ.Στο θέμα μας τώρα,διαβάζοντας την τοποθέτηση της φίλης Chrysanna αλλά και της Animista γίνεται αναφορά στο πως πρέπει να είναι στημένη μιά εκπομπή γιά να κρατήσει έναν ακροατή στο ραδιόφωνο και ότι εκπομπή δεν είναι η επιλογή κομματιών αλλά ο παραγωγός και η ουσία που θα βγαίνει από τον λόγο του,θα ήθελα κάτι πιό συγκεκριμένο γιατί όλοι ξέρουμε ότι η πλειοψηφία των παραγωγών εδώ κάνουν καθαρά μουσικές εκπομπές.Όσο γιά τον ερασιτεχνισμό των web radios,και αν μπορούν να γίνουν περισσότερο επαγγελματικά,η γνώμη μου είναι πως όχι γιατί επαγγελματικό radio προυποθέτει μεγάλα studios,εγκαταστάσεις σύγχρονες εδώ όλοι μας κάνουμε εκπομπή με το PC και είμαστε στο έλεος του εκάστοτε παρόχου και πολλών προβλημάτων σύνδεσης.Τώρα στο θέμα χαιρετισμού των ακροατών,νομίζω ότι όλοι μας όταν πήραμε έγκριση γιά εκπομπή πήραμε και ένα e-mail από τον υπεύθυνο-συντονιστή του σταθμού με τους ραδιοφωνικούς κανόνες που πρέπει να τηρεί ο παραγωγός και το θέμα του χαιρετισμού των ακροατών ήταν από τα πρώτα που ανέφερε,τώρα αν αυτό πρέπει να αλλάξει είναι άλλη συζήτηση,δεν είμαι αυτός που πρέπει να το κρίνει.Εγώ όταν έκανα αίτηση στο ΜΗ και  πήρα έγκριση ήταν γιά μουσική εκπομπή,σε συγκεκριμένο μουσικό είδος και γιά μένα ο στενός όρος΄'Μουσική εκπομπή'περιλαμβάνει επιλογή κομματιών,παρουσίαση στοιχείων αυτών που ακούμε και επίσης μουσικό σχολιασμό,αυτό το είδος εκπομπής μπορώ να κάνω και θέλω.Αυτό το αναφέρω γιατί λόγο δουλειάς είμαι 8-10 ώρες καθημερινά στο τιμόνι με μόνη συντροφιά το ραδιόφωνο και έτσι τόσα χρόνια είχα την ευκαιρία να ακούω τα λεγόμενα 'επαγγελματικά ραδιόφωνα' τα οποία αν εξαιρέσεις τα ενημερωτικά ραδιόφωνα που έχουν έντονη πολιτική χροιά και γεμίζουν τον χρόνο τους εύκολα,στα υπόλοιπα οι παραγωγοί αναλώνουν το δίωρο τους σε σαχλαμάρες και γλοιώδη σχολιάκια του τύπου,σε ποιό μπαράκι διασκέδασε το χ μοντέλο και με ποιά παρέα,παράλληλα παίζουν ξεκάρφωτα τραγουδάκια άσχετα μεταξύ τους,να μου λείπει καλύτερα τα ζωντανά παρείστικα ραδιόφωνα σαν το ΜΗ.Και φτάνοντας στο τέλος γιά μένα το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι το μουσικό περιοδικό που λέγεται ΜΗ είναι τελείως ξεκομμένο από το Radiomusicheaven και αυτό στοιχίζει στο πρόγραμμα του έτσι υπάρχει και η έλλειψη ικανού αριθμού παραγωγών.Φίλη Chrysanna και Animista επειδή παρακολουθώ τα ωραία σχόλια σας και τα θέματα που γράφεται στο περιοδικό,γιά μένα εσείς αλλά και οι αξιόλογοι συντάκτες των υπέροχων άρθρων που διαβάζουμε καθημερινά θα έπρεπε να είσαστε η βάση του ραδιοφώνου,με τακτικές εκπομπές όπου θα μεταφέρατε τα ενδιαφέροντα θέματα του ΜΗ στο ραδιόφωνο,και εμείς οι μουσικές εκπομπές να συμπληρώνουμε το πρόγραμμα και έτσι θα έρθουν οι περισσότεροι ακροατές,αυτά.


    sillia
    22.01.2015, 20:53

    Παράθεση:

    Το μέλος ilio στις 22.01.2015, 17:57 έγραψε...

    Εδώ λοιπόν υπάρχει ένα κενό.Ποιός μπορεί να το καλύψει ή ποιοί μπορούν να το καλύψουν;

    Δηλαδή οκ συμφωνώ για την αναγκαιότητα των ζωνών και την ύπαρξη ταυτότητας τους σταθμού και την συνέπεια των παραγωγών κλπ  και το να καταθέσουμε όλοι την γνώμη μας και την διαθέσιμοτητά μας όμως για να μπορέσει όλο αυτό να σταθεί και να πάει παρακάτω και να έχει και διάρκεια θα πρέπει να υπάρχει μια διαρκής ομαδική ενασχόληση που όμως είναι βασικό να φαίνεται προς τα έξω.

    Ένα διαρκές ομαδικό πνεύμα που δεν θα αυτοπεριορίζεται στα του οίκου του,όπως συνέβη κατά το παρελθόν.

    Κοινώς θα πρέπει να υπάρχει κάποιος ή κάποιοι που θα μας "πριζώνουν",με την καλή έννοια πάντα. {#emotions_dlg.biggrin}

    Αυτά από εμένα προς το παρόν.

    Τα bold γράμματα είναι για να υπογραμμίσω την σημασία των γραφόμενων μου. Smile



    Που πάει το γραπτό Ερατώ μου !Επιτέλους  ας μιλήσουμε ανοιχτά !Ετσι όπως το διαβάζει κανείς θα μπορούσε να πει ότι θέτεις θέμα ηγεσίας !


    PetrosTser
    22.01.2015, 21:09

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 22.01.2015, 20:53 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ilio στις 22.01.2015, 17:57 έγραψε...

    Εδώ λοιπόν υπάρχει ένα κενό.Ποιός μπορεί να το καλύψει ή ποιοί μπορούν να το καλύψουν;

    Δηλαδή οκ συμφωνώ για την αναγκαιότητα των ζωνών και την ύπαρξη ταυτότητας τους σταθμού και την συνέπεια των παραγωγών κλπ  και το να καταθέσουμε όλοι την γνώμη μας και την διαθέσιμοτητά μας όμως για να μπορέσει όλο αυτό να σταθεί και να πάει παρακάτω και να έχει και διάρκεια θα πρέπει να υπάρχει μια διαρκής ομαδική ενασχόληση που όμως είναι βασικό να φαίνεται προς τα έξω.

    Ένα διαρκές ομαδικό πνεύμα που δεν θα αυτοπεριορίζεται στα του οίκου του,όπως συνέβη κατά το παρελθόν.

    Κοινώς θα πρέπει να υπάρχει κάποιος ή κάποιοι που θα μας "πριζώνουν",με την καλή έννοια πάντα. {#emotions_dlg.biggrin}

    Αυτά από εμένα προς το παρόν.

    Τα bold γράμματα είναι για να υπογραμμίσω την σημασία των γραφόμενων μου. Smile



    Που πάει το γραπτό Ερατώ μου !Επιτέλους  ας μιλήσουμε ανοιχτά !Ετσι όπως το διαβάζει κανείς θα μπορούσε να πει ότι θέτεις θέμα ηγεσίας !



    Δεν νομίζω ότι είναι θέμα ηγεσίας Σίλλια, όσο κινητοποίησης. Για να μην περιπίπτει η ομάδα σε αδράνεια αλλά να συνεχίζει να πηγαίνει μπροστά και να συνεχίζει να είναι ομάδα, πάντα πρέπει να υπάρχουν κάποιοι που θα κινητοποιούν τους άλλους. Δεν είναι ηγεσία, ούτε επίσημα ούτε ανεπίσημα, και φυσικά ο οποιοσδήποτε μπορεί να "αναλάβει" τον ρόλο της κινητηρίου δύναμης ανάλογα τον χρόνο και την διάθεση που έχει. Ας μας πει και η ίδια η Ερατώ πώς το σκέφτεται, πάντως εγώ έτσι το έχω στον νου μου...


    mary_omikron
    22.01.2015, 21:17

    Καλό θα ήταν να διευκρινίσει η Ερατώ, γιατί κι εγώ αυτό κατάλαβα διαβάζοντας :

    "απαιτείται χρόνος,διάθεση,ανανεωτικός αέρας και κάποιος ή κάποιοι να το πάρουν πάνω τους το πράγμα."...

    "Κοινώς θα πρέπει να υπάρχει κάποιος ή κάποιοι που θα μας "πριζώνουν".

    Αυτό εντάσσεται στις αρμοδιότητες και την ευθύνη του υπευθύνου ραδιοφώνου, κατά την άποψή μου.