ελληνική μουσική
    763 online   ·  210.833 μέλη

    θέλω να φτιάξω και να μάθω....περίεργα πνευστά

    UFO1234
    24.01.2015, 20:24

    Εδω και ......... μια εβδωμαδα, για καποιο λογο εχω μια μανια να μαθω καποιο περιεργο πνευστό. Επισης, απο την στιγμη που δεν θελω να το μετανοιοσω, δεν θελω να αγορασω καποιο. Γι'αυτο αποφασισα να φτιαξω και να μαθω μονος μου οκαρινα και αυλο του πάνα. θα ηθελα αν γνωριζετε, να μου πειτε πως να τα φτιαξω και πως να τα μαθω.

    ΥΓ: το ξερω οτι σας φαινεται περιεργο, αλλα δεν αστειευομαι

    Ευχαριστω προκαταβολικα.


    Xenaki100
    25.01.2015, 15:17

    Πιστεύω οτι θα ήταν καλύτερο να τα αγοράσεις . Τα υλικά θα τα πληρώσεις σίγουρα , καλύτερα να πληρώσεις και την εργασία και να το πάρεις έτοιμο και ολοκληρωμένο παρά να το ρρισκάρεις.Ο αυλός του πάνα φαντάζομαι θα ναι κάπως εφικτό , η οκαρινα όμως ; Καλό θα ήταν να κανεις μια έρευνα αγοράς και να κοιτάξεις και για σχετικά βιβλία . 

    Καλή τύχη 😊


    UFO1234
    28.01.2015, 23:13

    Παράθεση:

    Το μέλος Xenaki100 στις 25.01.2015, 15:17 έγραψε...

    Πιστεύω οτι θα ήταν καλύτερο να τα αγοράσεις . Τα υλικά θα τα πληρώσεις σίγουρα , καλύτερα να πληρώσεις και την εργασία και να το πάρεις έτοιμο και ολοκληρωμένο παρά να το ρρισκάρεις.Ο αυλός του πάνα φαντάζομαι θα ναι κάπως εφικτό , η οκαρινα όμως ; Καλό θα ήταν να κανεις μια έρευνα αγοράς και να κοιτάξεις και για σχετικά βιβλία . 

    Καλή τύχη 😊



    Ευχαριστω για την συμβουλή

    Ομως υπαρχει ενα προβλημα στο θεμα της οκαρινας. η οκαρινα ειναι πηλινη, άρα και ευθραυστη. Άν σπάσει θα χάσω αρκετά χρηματα και αρκετο κόπο τζαμπα. Επισης τα υλικα ειναι απλα και φθηνα...... πηλός, τιποτα άλλο.


    Xenaki100
    29.01.2015, 16:25

    Όλα τα μουσικά όργανα είναι έυθραστα και πρέπει να τα φροντίζεις. Εάν πιστεύεις ότι μπορείς να την κατασκευάσεις καλώς. Να μας ανεβάσεις και φωτογραφίες να τα δούμε! Καλή επιτυχία :) 


    UFO1234
    30.01.2015, 19:34
    Ευχαριστω