ελληνική μουσική
    693 online   ·  210.831 μέλη

    μετατροπη απο wav σε mp3

    vasilisrave
    27.01.2015, 21:55

    χαιρετω ολη την ομορφη παρεα του music heaven!

    θα ηθελα να ανοιξω ενα θεμα οσον αφορα την μετατροπη αρχειων απο wav σε mp3!

    λοιπον εχω imac και ασχολουμαι με την παραγωγη μουσικης πανω σε reason 7,οταν εχω καποιο ετοιμο κομματι το αποθηκευω και εμφανιζεται πλεον το κομματι που εχω φτιαξει στην επιφανεια εργασιας..το κομματι που βγαινει απο το προγραμμα βγαινει ως wav αρχειο και κοιτωντας πληροφοριες του κομματιου το μεγεθος του φτανει στα 36 mb..οταν παταω για να παιξει το κομματι το οποιο ανοιγει αυτοματα το itunes για να γινει η αναπαραγωγη,ακουγεται ακριβως ετσι οπως το εχω βγαλει,χωρις παραμορφωσεις...ομως επειδη δεν θελω να εχει τετοιο μεγεθος το μετατρεπω σε mp3 αρχειο(εχει επιλογη στο itunes για μετατροπη σε mp3),το οποιο γινεται 3,5 mb απο 36,ομως εκει ειναι το προβλημα...ακουγεται τελειως παραμορφωμενο λες και δεν εχω κανει καθολου μιξη πανω στο κομματι!

    ξερει κανεις να μου πει τι θα μπορουσε να με βοηθησει σε αυτην την κατασταση; 

    καποιο προγραμμα που να ειναι μονο για αυτην την δουλεια;

    οποιος μπορει να με βοηθησει !

    να στε καλα!


    STEFANOS604
    27.01.2015, 22:59

    Το Reason μπορεί να κάνει εξαγωγή μόνο σε WAV και AIF αρχεία , οπότε αν θέλετε να έχετε τη μουσική σας σε MP3, θα πρέπει να εκτελέσετε δύο στάδια :

    1 ) πρώτα εξαγωγή σαν WAV / AIF, και

    2 ) να μετατρέψετε αυτό σε MP3 στο iTunes που σε παραπέμπει το reason ή σε άλλο λογισμικό μουσικής.

    Το WAV είναι η πλήρες, ασυμπίεστο , έχει όλο το μουσικό φάσμα όλο το φάσμα. Δυστυχώς μεγάλο μέγεθος αρχείου , όμως ον πιο σωστό ήχο . Γενικά δεν χρησιμοποιείται για τη διανομή τραγουδιών επειδή είναι ακριβώς πάρα πολύ μεγάλο .

    Το MP3 είναι ένα κωδικοποιητής που κάνει το αρχείο συμπιεσμένο για να αντιπροσωπεύει μόνο ένα μέρος του ήχου του αντίστοιχου wav έτσι ώστε για να μειώσει το μέγεθος του αρχείου (μέχρι και το 1/8 του wav), έτσι παίρνετε κάποια ‘’καλή’’ προσέγγιση του ήχου (Αυτός είναι και ο λόγος εφεύρεσης του mp3 -η διανομή τραγουδιών με μικρό μέγεθος και εύκολο downloading.

     Βέβαια , για την περίπτωση σου, με ένα άλλο software  για μετατροπή σε mp3 με μεγαλύτερο bitrate (kbps)  σημαίνει και πιο ακριβή αναπαραγωγή , όμως ακόμη και το υψηλότερο bitrate δεν θα είναι  το ίδιο με το wav .

    {To bitrate μετατροπής σε mp3 είναι 3 συνήθως μεγεθών:

    •             MP3, 128kbps, 44.1kHz

    •             MP3, 192kbps, 44.1kHz

    •             MP3, 320kbps, 44.1kHz

    Νομίζω ότι το itunes που σε παραπέμπει το reason είναι 160 kbps .

    Άρα δοκίμασε να κατεβάσεις κάποιο άλλο software που να έχει δυνατότητα maximum 320kbps (βέβαια τότε να έχεις υπ’ όψη σου ότι το μέγεθος του αρχείου θα 3πλασιαστεί και πάλι δεν θα είναι της ποιότητας του wav).


    CROSS
    28.01.2015, 02:07

    Για όλα τα αρχεία που θέλεις να κάνεις Mp3 υπάρχουν πολλά σάιτ που μπορείς να το κάνεις online χωρίς να χρειάζεσαι κάποιο πρόγραμμα κλπ.

    Εγώ χρησιμοποιώ αυτή.

    http://media.io/


    STEFANOS604
    28.01.2015, 16:31

    Πράγματι πολύ καλό και το σπουδαιότερο με δεκάδες είδη αρχείων. Απλά δεν δείχνει την ποιότητα  (kbps) στην οποία γίνεται η μετατροπή.

    Ένα On line converter software με τα 4 είδη που ανέφερα (economy  - standard – good – best) δείτε ΕΔΩ:


    chriskrikelis
    28.01.2015, 17:38
    Switch Sound File Converter, από την NCH softwear. Η έκδοση demo, αφορά την προσωπική χρήση και δουλεύει, σε μένα τουλάχιστον καλά.
    CROSS
    28.01.2015, 17:46

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 28.01.2015, 16:31 έγραψε...

    Πράγματι πολύ καλό και το σπουδαιότερο με δεκάδες είδη αρχείων. Απλά δεν δείχνει την ποιότητα  (kbps) στην οποία γίνεται η μετατροπή.

    Ένα On line converter software με τα 4 είδη που ανέφερα (economy  - standard – good – best) δείτε ΕΔΩ:



    Ακριβώς κάτω απο την επιλογή φορμάτ υπάρχει η επιλογή kbps Smile


    STEFANOS604
    28.01.2015, 17:59

    Πράγματι έτσι είναι

    Να πω επίσης ενώ θεωρητικά το 320 είναι Best σε σχέση με το 192 Good πρακτικά  (υποκειμενικά μιλώντας ) σχεδόν δεν ακούω διαφορά.


    Ashishtrank07
    07.08.2020, 10:42
    Hey, we are providing an online platform for youtube Convertmp3.cc is convert youtube videos to WAV and convert to mp3 to WAV is the best WAV Converter and mp3 Converter you can download youtube video easily and free without any problem. YouTube video to WAV YouTube to WAV https://www.convertmp3.cc/en/youtube-to-wav