ελληνική μουσική
    486 online   ·  210.839 μέλη

    Παρτιτούρα για φυσαρμόνικα - Μουζουράκης

    Loukas-E
    11.02.2015, 15:03

    mipws kapoios th mporouse na mou stelei ti notes(tripes) tis opoies paizei o mouzourakis sto tragoudi ''stoxos'' stin fisarmonika ? ??

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 11-02-2015 16:42 ]


    STEFANOS604
    11.02.2015, 18:48

    Το ‘’Στόχο’’ τον ακούω για 1η και φορά πράγματι είναι μια μελωδία που ακούγεται ευχάριστα.

    Τώρα όσον αφορά την παρτιτούρα ή ‘’παρτιτούρα’’ είναι σε Em και  παίζεται με φυσαρμόνικα Em harmonic key (ΛΑ μινόρε αρμονικό) .

    Η εισαγωγή με φυσαρμόνικα είναι ένας αυτοσχεδιασμός και τους αυτοσχεδιασμούς δεν τους μαθαίνουμε (αφού αν πεις τον ίδιο να ξαναπαίξει τον ίδιο αυτοσχεδιασμό κάθε φορά θα είναι διαφορετικός- θέμα εγκεφάλου) πχ εγώ με την 1η φορά που το άκουσα , παίρνω μερικά στοιχεία του και μετά το αυτοσχεδιάζω με δικό μου τρόπο όπως μπορείς να το ακούσεις εδώ : Όπως ακούγεται ξεκινώντας απ’ τις οπές: 6 7 6 6 – 6 6 , 5 6 5 6 …….μετά δικός μου αυτοσχεδιασμός

    Όπως έχω πει και στα σχετικά άρθρα για φυσαρμόνικα στο Musicheaven  , ξέροντας καλά την κλίμακα εύκολα ‘’βγάζεις’’ οποιαδήποτε μελωδία  και ακούγοντας τέτοιους αυτοσχεδιασμούς θα φτιάξεις τους δικούς σου εύκολα . Ρίξε μια ματιά :

    Με ‘’παρτιτούρα’’
    ΕΔΩLink

    > : και πολλές μελωδίες μινόρε αρμονικό με αυτοσχεδιασμούς
    ΕΔΩ:

    Link
    >
    Loukas-E
    12.02.2015, 21:22
    egw anaferomai se auto to tragoudi... se euxaristw ek twn proterwn gia to deutero meros sto opoio anaferthikes :)
    themanwithharmonica
    08.08.2015, 13:10
    Φίλε δεν υπάρχει παρτιτούρα γιατί ο Μουζουράκης πράγματι φυσάει και ρουφάει ότι του φάνει χωρίς καθαρές νότες και συγχορδίες. Αν βρεις σωστό οργανάκι με ίδια τονικότητα μπορείς να παίξεις το ίδιο.


    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία