ελληνική μουσική
    578 online   ·  210.848 μέλη

    τα καλυτερα prog rock τραγουδια

    UFO1234
    14.02.2015, 18:10

    Εδω και αρκετό καιρο εχω αρχισει να ακουω prog Rock. Ανακαλυψα οτι μου αρεσει πολυ αλλα δεν μπορω να βρω πολλα τραγουδια. μεχρι στιγμης εχω ενα top 10 με τα λιγα τραγουδια που ξερω:

    1) In the court of the crimson king ( King Crimson)

    2) echoes- Pink Floyd

    3)supper's ready- Genesis

    4) close to the edge -yes

    5)karn evil 9 - Emerson lake & palmer

    6) Shine on You crazy Diamond - Pink Floyd

    7) thick as a brick - jethero tull

    8) 21st century schizoid man- King crimson

    9)night in white satin

    10) lucky man- emerson, lake & palmer

    Αυτο ειναι το top 10 μου. Αν θελετε βαλτε κι εσεις το δικο σας top 10 τραγουδιων και καλιτεχνων του progressive Rock

    Υ.Γ: Οταν λεω prog Rock ενοω prog Rock οχι prog METAL

    [ τροποποιήθηκε από τον/την UFO1234, 15-02-2015 10:20 ]


    mpjxprt
    14.02.2015, 21:28

    Η Προσωπική μου λίστα θα μπορούσε να ήταν η εξής :  (εκτός από αυτά που έχεις ήδη αναφέρει ... )

    1. Genesis - In The Cage

    2. Caravan - In the Land of Grey and Pink

    3. Jethro tull - Thick as a Brick (Ολόκληρο)

    4. Pink Floyd - Dogs

    5. Van Der Graaf Generator - The Sleepwalkers

    6. Colosseum - The Valentyne suite

    7. Camel - The Snow Goose (Ολόκληρο)

    8. Mike Oldfield - Tubular Bells (Ολόκληρο)

    9. Yes - Machine Messiah

    10. Emerson, Lake & Palmer - Tarkus

    /Πέτροc Cool


    XarakiFreeSoul
    19.02.2015, 10:44

    Τις καλημέρες μου ολόγυρα!

    Σας παραθέτω μια οπτική μου για το θέμα- ο Πέτρος έθεσε μια πολύ καλή αγαπημένη βασική 10δα για προγκρεσιβ ροκ εγω θα σας παω και λιγο πιο εναλλακτικα σε σταφ που εχω αποθηκευμενα σε μια playlist και που  με εχουν βαλει να τα ακουσω και τα ακουσα με προσοχή.

    Ufo1234, εισαι σε μια πολύ κάλη εποχη για να ακουσεις προγκ, να ξεφυγεις απο τα πιο κλασικα. Προσωπικα στην ηλικια σου με ενδιεφερε περισσοτερο το προγκ ροκ και οχι το μεταλ αλλα λιγο πιο μετα καταλαβα οτι και αυτό εχει την σπουδαιοτητα του. Το 2010 ειδα στην Τεχνοπολις τους Porcupine Tree μαζί με τους Anathema και πραγματικά θεωρώ πως ειναι απο τις πιο αγαπημενες μου μπάντες ηταν μια πολύ καλή αρχή για να ψαξω το προγρεσιβ μεταλ περισσοτερο. Ευχομαι ματια και αυτία ανοιχτα πάντα στα ακουσματα :)


    1. Wisbone ASH - Argus  (ΟΛΟ ΚΑΙ ΣΕ ΕΠΑΝΑΛΛΗΨΗ)
    2. Novalis - Sommerabend
    3. Can - bring me coffee or tea (!!!)
    4. Recreation - Music or not music (δισκος που οτι μουσικη αν ακους σε τραβαει- παραξενος οχι για συχνο ακουσμα)
    5. Sweet Smoke - Just a Poke (ψυχεδελικο τζαζ ροκ  - εγώ θα το προσθεσω γιατι θεωρώ ενδιαφέρον δισκος τον εχω ακουσει και σε βινυλιο- πραγματικά άλλη διασταση)
    6. Camel -MIRAGE (ΣΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ) :p
    7. Van der graff generator -Darkness
    8. Pink Floyd - The division bell  (η αρχη των παντων πέρα απο τα κλασσικα)
    9.  Porcupine Tree - Voyage 34 The Complete Trip - (Eγω θα βάλω και αυτό γιατι οσοι αγαπανε Prog Rock και  τους Porcupine tree λενε για τα πρώτα τα καλά albums... εγω διαφωνω μου αρέσει ολη η πορεία τους ως τώρα.)
    10. Opeth - Heritage (η αλλαγή των Opeth απο το prog metal  σε progressive Rock- δισκος που αρεσε το εχω ακουσει κ λαιβ αξιζει)



    Θα χαρώ να ακουσω αποψεις απο όλους :) Καλή ακρόαση!


    -----------------

    ~"...να μην αφήνεις ποτέ αποτυπώματα, μα να μ'αγγίζεις που και πού.."

    [ τροποποιήθηκε από τον/την XarakiFreeSoul, 19-02-2015 10:46 ]


    gmikas
    23.02.2015, 21:17

    Aναφερω και  αλλα 10 τραγουδια  χωρις σειρα αξιολογησης και απο διαφορετικη μπαντα το καθενα

    1.  Camel - Αir born

    2. Genesis - Entagled

    3. Pink Floyd - Dogs

    4. Yes - Gates of delerium

    5. King Crimson - Starless

    6. Gentle Giant - A Reunion

    7. Steven Wilson - The watch maker

    8. Jethro tull - Heavy horses

    9. Caravan - For Richard

    10. Van der graaf  Generator - Lost


    nirvgirl
    14.04.2015, 16:54

    Παράθεση:

    Το μέλος XarakiFreeSoul στις 19.02.2015, 10:44 έγραψε...

    Τις καλημέρες μου ολόγυρα!

    Σας παραθέτω μια οπτική μου για το θέμα- ο Πέτρος έθεσε μια πολύ καλή αγαπημένη βασική 10δα για προγκρεσιβ ροκ εγω θα σας παω και λιγο πιο εναλλακτικα σε σταφ που εχω αποθηκευμενα σε μια playlist και που  με εχουν βαλει να τα ακουσω και τα ακουσα με προσοχή.

    Ufo1234, εισαι σε μια πολύ κάλη εποχη για να ακουσεις προγκ, να ξεφυγεις απο τα πιο κλασικα. Προσωπικα στην ηλικια σου με ενδιεφερε περισσοτερο το προγκ ροκ και οχι το μεταλ αλλα λιγο πιο μετα καταλαβα οτι και αυτό εχει την σπουδαιοτητα του. Το 2010 ειδα στην Τεχνοπολις τους Porcupine Tree μαζί με τους Anathema και πραγματικά θεωρώ πως ειναι απο τις πιο αγαπημενες μου μπάντες ηταν μια πολύ καλή αρχή για να ψαξω το προγρεσιβ μεταλ περισσοτερο. Ευχομαι ματια και αυτία ανοιχτα πάντα στα ακουσματα :)


    1. Wisbone ASH - Argus  (ΟΛΟ ΚΑΙ ΣΕ ΕΠΑΝΑΛΛΗΨΗ)
    2. Novalis - Sommerabend
    3. Can - bring me coffee or tea (!!!)
    4. Recreation - Music or not music (δισκος που οτι μουσικη αν ακους σε τραβαει- παραξενος οχι για συχνο ακουσμα)
    5. Sweet Smoke - Just a Poke (ψυχεδελικο τζαζ ροκ  - εγώ θα το προσθεσω γιατι θεωρώ ενδιαφέρον δισκος τον εχω ακουσει και σε βινυλιο- πραγματικά άλλη διασταση)
    6. Camel -MIRAGE (ΣΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ) :p
    7. Van der graff generator -Darkness
    8. Pink Floyd - The division bell  (η αρχη των παντων πέρα απο τα κλασσικα)
    9.  Porcupine Tree - Voyage 34 The Complete Trip - (Eγω θα βάλω και αυτό γιατι οσοι αγαπανε Prog Rock και  τους Porcupine tree λενε για τα πρώτα τα καλά albums... εγω διαφωνω μου αρέσει ολη η πορεία τους ως τώρα.)
    10. Opeth - Heritage (η αλλαγή των Opeth απο το prog metal  σε progressive Rock- δισκος που αρεσε το εχω ακουσει κ λαιβ αξιζει)



    Θα χαρώ να ακουσω αποψεις απο όλους :) Καλή ακρόαση!


    -----------------

    ~"...να μην αφήνεις ποτέ αποτυπώματα, μα να μ'αγγίζεις που και πού.."

    [ τροποποιήθηκε από τον/την XarakiFreeSoul, 19-02-2015 10:46 ]


    συμφωνώ απόλυτα μαζί σου :)


    musickaleidoscope
    15.04.2015, 10:52

    μια και το καλυτερο ειναι παντα υποκειμενικο οπως και ο ορος prog Rock θα παραθεσω καποια album σε αυτο το υφος κάποια οχι τοσο γνωστα για να βοηθησω στην αναζητηση,,,καλες ακροασεις....

    Vinegar - Vinegar ,Germany 1971

    Skin Alley - s/t U.K 1969

    Manfred Mann's Earth Band - Solar Fire , U.K 1973

    Manfred Mann - Chapter 3, U.K 1969

    Spring - Spring ,U.K 1971

    Cressida - s/t ,U.K 1970

    Julian's Treatment - A Time before this ,U.K 1970

    Murphy Blend - First Loss ,Germany 1970

    Julian Jay Savarin - Waiters on the Dance , U.K 1971

    Quella Vecchia Locanda - Quella Vecchia Locanda, Italy 1972

    αναζητησε και τους δικους μας Will -o- the Wisp 4 εξαιρετικα albums , s/t , Second Sight, Ceremony of innocence, A Gift for your Dreams.....