ελληνική μουσική
    790 online   ·  210.833 μέλη

    Eurovision 2015: Η υποψηφιότητα της Ελλάδας... και όχι μόνο

    mary_omikron
    05.03.2015, 09:03

    Με… μια τελευταία ανάσα θα ταξιδέψει η Ελλάδα στη Βιέννη, όπου θα διεξαχθεί ο 60ος Πανευρωπαϊκός Διαγωνισμός της Eurovision. Η ερμηνεύτρια του «one Last Breath» Μαρία-Έλενα Κυριάκου, κέρδισε τις εντυπώσεις με τη μπαλάντα της και τη φωνή της, σε μια ειδική εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε απόψε στη μουσική σκηνή «Έναστρον».

    Η Μαρία-Έλενα Κυριάκου θα διαγωνιστεί στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης στις 19 Μαΐου, ενώ θα είναι εκείνη που θα ανοίξει το διαγωνιστικό κομμάτι της βραδιάς στη Βιέννη, καθώς η Ελλάδα κληρώθηκε πρώτη σε σειρά. Ο δεύτερος ημιτελικός της Eurovision θα πραγματοποιηθεί στις 21 Μαΐου και ο τελικός θα διεξαχθεί στις 23 Μαΐου.

    Τη μουσική του «Οne Last Breath», έχουν γράψει οι Ευθύβουλος Θεοχάρους, Μαρία-Έλενα Κυριάκου και τους στίχους οι Βαγγέλης Κωνσταντινίδης, Εβελίνα Τζιώρα.

    Για τα 60 χρόνια του Πανευρωπαϊκού Διαγωνισμού της Eurovision, φέτος επιχειρείται να αναδειχθούν οι πολιτιστικές συγγένειες των λαών της Ευρώπης, με βασικό σύνθημα «Building Bridges - Χτίζοντας γέφυρες».

    (στοιχεία από http://www.newsbeast.gr/entertainment/arthro/795977/me-one-last-breath-i-ellada-sti-Eurovision/)


    -----------------

    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 09-03-2015 17:37 ]


    sillia
    06.03.2015, 19:20

    Αν είναι η χρονιά της μπαλάντας μμμ ....μπορεί κάτι να κάνουμε !Φυσικά δεν αναφέρομαι σε πρωτιά και όλοι ξέρουμε το γιατί !


    Orfeus
    06.03.2015, 23:53

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 06.03.2015, 19:20 έγραψε...

    [...] Φυσικά δεν αναφέρομαι σε πρωτιά και όλοι ξέρουμε το γιατί!



    Αυτά δεν τα γράφουνε βρε Σίλλια έτσι ξαφνικά.
    Γράφτο τη Δευτέρα, να το πάρουμε απόφαση μέχρι την Τετάρτη.
    Τώρα που το έγραψες Παρασκευή τι θα κάνουμε;
    Πάει το Σαββατοκύριακο. Καταστράφηκε.


     


    -----------------

     "And in the End
    the Love you Take, 
    is Equal to the Love
    you Make!"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Orfeus, 07-03-2015 00:10 ]


    sillia
    07.03.2015, 09:24

    Innocent


    Hastaroth
    07.03.2015, 14:57

    Πειράζει που εγώ δέν ξέρω γιατί η Sillia δέν αναφέρεται σε πρωτιά;

    Κατά τ'άλλα,εγώ δέν ασχολούμαι με το πανηγυράκιον τούτο εδώ και πολλά χρόνια αλλά μιά και τό'φερε ο Νυαρλαθοτέπ και είδα το videoclipάκι με το τραγούδι εδώ μέσα λέω πως εντάξει,δέν είν'κακό,αλλά δέν είναι και κανένα αριστούργημα..........

    Εμένα πάντως το Σαββατοκύριακό μου δέν καταστράφηκε.Σε λίγες ώρες έχω πρόβα,μετά θα υπάγω εις ένα γενεθλιακόν πάρτυ-πράγμα ευχάριστον διότι θα φάγω και τούρτα (ελπίζω δηλαδή)-και όλα αυτά παρά τον ρυθμικόν βήχα που με ταλαιπωρεί εδώ και δύο εβδομάδες σχεδόν......


    freak
    08.03.2015, 19:38

    Υπαρχει ακομα αυτη η σαχλαμαρα που λεγεται γιουροβιζιον? Καλα γλεντια...


    sillia
    08.03.2015, 22:00

    Με τι προσόντα Hastaroth...εδω δεν έχουμε να καλύψουμε μισθούς συντάξεις η γιουροβίζιον μας έλειπε ...γνωστον ότι η πρωτια σημαίνει και πως είσαι η διοργανώτρια χώρα της επόμενης !


    mary_omikron
    09.03.2015, 00:04

    Νομίζω οτι η πλειοψηφία εδώ μέσα δεν ασχολείται με την Eurovision, αλλά σαν μουσική σελίδα θα ήταν παράλειψη να μην γινόταν αναφορά.

    Το φετεινό τραγούδι συμπαθητικό είναι, δεν είναι κακό....αλλά -κατά την άποψή μου- δεν έχει κάτι για να το θυμάται κανείς μετά την λήξη του διαγωνισμού.


    Hastaroth
    09.03.2015, 09:10

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 08.03.2015, 22:00 έγραψε...

    Με τι προσόντα Hastaroth...εδω δεν έχουμε να καλύψουμε μισθούς συντάξεις η γιουροβίζιον μας έλειπε ...γνωστον ότι η πρωτια σημαίνει και πως είσαι η διοργανώτρια χώρα της επόμενης !

    Αν δέν απατώμαι,εδώ και δυό-τρία χρόνια λειτουργεί ο ευγενής θεσμός τής ιδιωτικής χορηγίας διά το εν λόγω τζέρτζελον,με γνωστό επιχειρηματία ώς χορηγό-που σημαίνει ότι το Ελληνικόν κράτος δέν επιβαρύνεται.

    Οπότε και πρώτο να βγή το ελληνικό κομμάτι,δέν μάς πειράζει αφού την επόμενη χρονιά ο χορηγός θ'αναλάβη τα έξοδα τής διοργάνωσης.Πέραν τού ότι η χώρα θα ωφεληθή και από την αύξηση τού τουριστικού ρεύματος....

    ΥΓ.Τελικώς δέν έφαγα τούρτα εις το γενεθλιακόν πάρτυ,ήπια όμως-γιά πρώτη φορά στη ζωή μου-σφηνάκιον μονορούφι,πράγμα που όμως δυστυχώς δέν μετρίασε καθόλου τον βήχα μου...


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    sillia
    09.03.2015, 13:13

    Καλέ μου φίλε συμφωνώ .... Με τα προβλήματα που ταλανίζουν την χώρα μας  ...είμαστε δεν είμαστε θα είμαστε με ποιούς όρους θα είμαστε ...Οι πληροφορίες χτυπάνε ακαταπαυστα και αλύπητα το μυαλό του ταλαίπωρου Έλληνα που έχει αρχίσει να τρέμει το αύριο !Εσύ τι λες?Να μας ενδιαφέρει αυτό το κακόγουστο πανηγυράκι γιατί περί αυτού μιλάμε ...έτσι την κατάντησαν.....απο θεσμός έγινε πανηγύρι !

    Αν κάναμε ένα γκαλοπ με την ερώτηση ¨θα θέλατε η επόμενη Γιουροβιζιον να γίνει στην χώρα μας "

    Θα τρέχαμε να κρυφτούμε απο τις απαντήσεις που θα παίρναμε !

    Φιλικά


    freak
    09.03.2015, 13:39

    Με τα προβληματα που ταλανιζουν την χωρα...

    Φαντασου ποσο προβατο ειναι ο Ελληνας που η θεαματικοτητα του εν λογω πανηγυριου εσπαγε τις προβλεψεις.

    Για τα πανηγυρια ειμαστε ετσι κι αλλιως.


    Hastaroth
    09.03.2015, 14:51

    Να διευκρινίσουμε το εξής:

    1.Αν τα έξοδα τής διοργάνωσης καλύπτωνται από ιδιώτες χορηγούς (δηλαδή ιδιωτικές εταιρίες),τότε ουδεμία επιβάρυνση προκύπτει γιά τον προϋπολογισμό τής χώρας.Οπότε άς γίνεται κάθε χρόνο η εκδήλωση στην Ελλάδα-άπαξ και δέν θα πληρώνουμε εμείς οι φορολογούμενοι,δέν μάς καίγεται καρφί.Ισα-ίσα μάλιστα,θα συρρέη και κόσμος να δή το θέαμα,άρα θα μπαίνη και χρήμα στα κρατικά ταμεία.

    2.Το πρόβλημα με τον εν λόγω διαγωνισμό έγκειται στην ΠΟΙΟΤΗΤΑ και όχι στα φρού-φρού κι'αρώματα.Οταν ο διαγωνισμός ήταν αυτό που λέει ο τίτλος του,δηλαδή song contest,διαγωνισμός τραγουδιού (και όχι διαγωνισμός θεάματος),βγαίναν οι τραγουδιστές σε μιά απλή σκηνή,με την ορχήστρα τής διοργανώτριας χώρας από πίσω και οι κριτές έκριναν το τραγούδι:μουσική-στίχο-ερμηνεία.Αυτό σημαίνει διαγωνισμός τραγουδιού και όχι "βγάζουμε τα μπούτια έξω και χοροπηδάμε σάν γίδια".Αυτή η ποιότητα πρέπει να επιστρέψη στον διαγωνισμό,ώστε να προσελκύση ξανά τον κόσμο.Τώρα αυτό δέν υπάρχει και αρκείται ο κόσμος στο να βλέπη το θέαμα τού χορού,τής ενδυμασίας κλπ κλπ κι'έτσι ακόμη και το τραγούδι που βγαίνει πρώτο,συνήθως ακούγεται απ'τα ΜΜΕ γιά ένα-δυό μήνες-άντε ένα εξάμηνο-και μετά το τρώει η χελώνη η χερσαία.Θυμάται άραγε κανείς το τραγούδι που βγήκε πρώτο πέρυσι;Πρόπερσι;Πρίν τρία χρόνια;Ελάχιστοι,φαντάζομαι.Ενώ τραγούδια όπως το Un banc,un arbre,une nuit ή το Power to all our friends ή και το Apres toi που είχαν βγεί πρώτα στους αντίστοιχους διαγωνισμούς στην δεκαετία 70-80,γιά παράδειγμα,ακούγονται ακόμη και σήμερα...

    3.Τέλος,πρόβατα δέν υπάρχουν μόνο στην Ελλάδα.Και σε άλλες χώρες η εκδήλωση αυτή έχει ακόμη υψηλή ακροαματικότητα-το σημαντικό είναι πως στίς άλλες χώρες αντιμετωπίζεται απλώς ώς μιά ευχάριστη βραδυά,ενώ εδώ στην χώρα τής φαιδράς πορτοκαλέας ούκ ολίγες φορές έχει αντιμετωπιστεί ώς "φλέγον και τσουρουφλίζον" κοινωνικοπολιτικό θέμα.Ευτυχώς βλέπω πως τα τελευταία χρόνια αυτό το φαινόμενο έχει μετριαστεί πάρα πολύ...


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    mary_omikron
    09.03.2015, 17:53

    Ο τίτλος του θέματος συμπληρώθηκε για να συμπεριλάβει κι άλλα φετεινά τραγούδια αν θελήσει κάποιος να συζητήσει.

    π.χ. η συμμετοχή της Φινλανδίας με τους ΡΚΝ και τα άτομα με σύνδρομο Down έχει δημιουργήσει αμφιλεγόμενες συζητήσεις -υπέρμαχων και πολέμιων- και έντονες διαμαρτυρίες όταν κάποιοι (και η δική μας Μπέττυ Μαγγίρα) τους παρομοίασαν με τους Λόρντι, και άλλοι οτι η Φινλανδία είναι έτη φωτός μπροστά.

    Στόχος της Punk μπάντας είναι να ευαισθητοποιήσει όλη την Ευρώπη απέναντι στα άτομα με σύνδρομο Down και ήδη θεωρείται φαβορί.

    Το τραγούδι τους : 


    Konstantinosoa
    10.03.2015, 02:07

    Φιλότιμη προσπάθεια και ασχολίαστο το της Μαγγίρα με τους Λόρντι. Πλάκα-πλάκα εμείς γιατί δεν κατεβάσαμε κανένα πιο πολιτικό σχήμα με το τίτλο Λόρντα και οι Ισπανοί, που έρχονται και εκεί εκλογές, με κανένα αντίστοιχο γκρουπ με τίτλο "Ντολορόζα";

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 10-03-2015 17:17 ]


    loukas76gr
    11.03.2015, 22:56

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 10.03.2015, 02:07 έγραψε...
    Φιλότιμη προσπάθεια και ασχολίαστο το της Μαγγίρα με τους Λόρντι....

    Κάπου αλλού στον ίδιο θεσμό, οι αδερφές Μαγγίρα είχαν αναφερθεί σε 'Αζερμπαϊτζανούς ανθρώπους' θέλοντας να πουν κάτι σχετικό με τους Αζέρους...

    Πτυχίο φιλολογίας λέμε... {#emotions_dlg.smartass}


    loukas76gr
    11.03.2015, 23:05

    Δύο συμμετοχές που έχω ξεχωρίσει από αυτά που έχω ήδη ακούσει... retro ήχοι και φωνές που παραπέμπουν σε γνωστούς καλλιτέχνες (π.χ. Duffy).

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την loukas76gr, 08-04-2015 00:08 ]