ελληνική μουσική
    436 online   ·  210.845 μέλη

    Περί διπλών συμμετοχών στο Διαγωνισμό

    jorge
    13.03.2015, 11:59

    Ανοίγω νέο θέμα, γιατί ο "πόλεμος" με τα προσωπικά μηνύματα δε γίνεται να συνεχιστεί.

    Βάσει των όρων του διαγωνισμού:

    --------

    3. Αυτός που στέλνει την αίτηση συμμετοχής, πρέπει να είναι είτε ο συνθέτης, είτε ο στιχουργός, είτε ο ερμηνευτής, είτε συνεργάτης του καλλιτέχνη / γκρουπ που στέλνει το τραγούδι. Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να έχει λάβει άδεια από όλους τους συντελεστές του τραγουδιού, προκειμένου να το στείλει στον Διαγωνισμό. Η λήψη αδείας, δεν είναι σε καμιά περίπτωση ευθύνη του MusicHeaven.

    [...]

    5. Κάθε συγκρότημα / ερμηνευτής / συνθέτης / στιχουργός μπορεί να συμμετάσχει με ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ. Κατ' εξαίρεση επιτρέπονται επιπλέον συμμετοχές, όταν κάποιος που ήδη συμμετέχει ως συντελεστής σε κάποιο τραγούδι, έχει διαφορετικό ρόλο σε κάποιο άλλο τραγούδι. Για παράδειγμα, μπορεί να γίνουν δεκτές και οι 2 συμμετοχές κάποιου, όταν στην μία είναι ο στιχουργός και στην άλλη ο συνθέτης. Δεν επιτρέπεται όμως στα 2 τραγούδια ο ίδιος συντελεστής να έχει τον ίδιο ρόλο.

    --------

    Αυτό σημαίνει πως αν ένας ερμηνευτής τραγουδάει και δεύτερο τραγούδι, αυτό δεν θα γίνει δεκτό γιατί έχει ήδη συμμετάσχει με άλλο.

    Παρά το γεγονός οτι οι όροι είναι τόσο ξεκάθαροι, δεχόμαστε επίθεση επειδή ...τηρήσαμε τους όρους και - με λύπη - αποκλείσαμε ένα τραγούδι στο οποίο η ερμηνεύτρια ήταν ήδη δηλωμένη, σε άλλο τραγούδι που είχε ήδη σταλεί.

    Όμως... ο συνθέτης μας κατηγορεί πως δεν ...τον ενημερώσαμε οτι η τραγουδίστριά ΤΟΥ είχε ήδη δηλώσει συμμετοχή με άλλο συνθέτη.

    Ο συνθέτης δεν τήρησε καταρχήν τον όρο 3 ("πρέπει να λάβει άδεια από τους συντελεστές"), καθώς αν γινόταν αυτό, η ερμηνεύτρια θα τον είχε ενημερώσει πως κατεβαίνει και με άλλο τραγούδι. Επίσης δεν τήρησε ούτε τον όρο 5.

    Αντ' αυτού επιτίθεται στη διοργάνωση και ζητάει επίμονα να ...ακυρωθεί και το πρώτο τραγούδι.

    Τα συμπεράσματα δικά σας. Η θέση μας, γι' αυτό και η δημόσια ανακοίνωση, είναι πως όταν κάποιος συμμετέχει σε έναν διαγωνισμό, αναγνωρίζει αυτομάτως με τη συμμετοχή του τους όρους, τους οποίους άλλωστε έχει ελέγξει και αποδεχτεί τσεκάροντας την σχετική επιλογή. Αν δεν τηρήσει κάποιον από αυτούς, δεν έχει κανένα δικαίωμα να κατηγορεί τη διοργάνωση για το παραμικρό.

    Ευχαριστούμε.


    kwstasagas
    13.03.2015, 12:36

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kwstasagas, 13-03-2015 23:16 ]


    georgetr
    13.03.2015, 19:30

        Για τον συνθέτη που μιλάτε , είμαι εγώ κύριοι .Το όνομά μου είναι Γιώργος Τρυφερόπουλος και το αναφέρω γιατι ενώ το τραγούδι μου είχε μπει στο πρώτο group μετά απο τον έλεγχο που κάνατε εννοείτε , δημοσίευσα στο facebook τη συμμετοχή μου και μετά δια μαγείας εξαφανίστηκε προς τα αζήτητα και πολλοί φίλοι μου στέλνουν μηνύματα γιατί δε το ξαναβλέπουν .Επομένως τα ονόματα δε κρύβονται ....Για το θέμα λοιπόν αυτό , δε μπήκα σε δημόσιο λόγο , αλλά προτίμησα να λυθεί το πρόβλημα μέσω μηνυμάτων προς εσάς τους διοργανωτές , γιατί θεωρούσα ότι δεν έπρεπε να εκτεθεί κανείς ή να εκτεθεί κάποιος που δε πρέπει ..Αποφασίσατε εσεις να το δημοσιεύσετε και παίρνοντας ανοιχτά θέση απέναντί μου ,με υπόνοιες και μόνο, υποχρεώνομαι να υποστηρίξω τη θέση μου ..Και οι δύο σας ( διοργανωτές ) μου κάνετε επίθεση και βγάζετε συμπεράσματα απο μόνοι σας , ότι δεν ειχα ενημερώσει την ερμηνεύτρια . Μαλλον έχετε την εντύπωση ότι έχετε να κάνετε με παιδιά κύριοι . Εχω τα μηνύματα της συνομιλίας μας με την ερμηνεύτρια για την αποστολή του τραγουδιού . Για το άλλο τραγούδι βγάλατε συμπέρασμα εάν η ερμηνεύτρια είχε ενημερωθεί επ ακριβώς ότι είχε αποσταλλεί ? Η αντίδρασή μου λοιπόν πάνω σε αυτό το θέμα , όπως σας ανέφερα στα μηνύματά μου , ήταν με τι κριτήριο επιλέξατε ποιο τραγούδι πρέπει να αποκλείσετε . Το χρόνο που έγινε η αποστολή του και μόνο αυτό  χωρις να σας ενδιαφέρει αν με είχαν ενημερώσει που δε το πιστεύεται γιατί απλά δε θέλετε ? Αυτό φαίνεται απο τις πράξεις σας ? Δε έχετε τη θέληση να το ψάξετε σωστά....Σύμφωνα με τους όρους , πράγματι δε μπορούν να υπάρχουν διπλές συμμετοχές . Το σεβόμαστε και είναι κατανοητό αυτό . Αλλα στούς όρους δεν αναγράφετε τι γίνεται στη περίπτωση που σας σταλούν δύο τραγούδια με όμοιες καποιες συμμετοχές ? Γράφετε πουθενά ότι θα αποσύρετε το δεύτερο κατά χρονική σειρά γιατί ο δεύτερος σώνει και καλά δε ρώτησε το συντελεστή πρίν το στείλει και τον προσβάλετε και δημόσια χωρίς κάν να τον γνωρίζετε προσωπικά ? και γιατί αυτό να μην έγινε στο πρώτο τραγούδι ? Να το έστειλε πχ ο συνθέτης χωρις να ενημερώσει το στιχουργό ή τον ερμηνευτή ? Το ξέρετε ?

        Εκτός όμως αυτών που ανάφερα παραπάνω , η θέση μου αφορούσε και τις άλλες περιπτώσεις , δυο τρεις που έχετε όλες κι όλες ...Εφόσον είναι ευνόητο ότι δε γίνεται να γνωρίζετε το λόγο κάποιας διπλής συμμετοχής , δε μπορείτε να αποκλείεται έτσι απλά το δεύτερο κατα σειρά αποστολής τραγούδι διότι δε γνωρίζετε που υπάρχει σκοπιμότητα . Και επειδή μπορεί να μην υπάρχει πραγματικά καποια σκοπιμότητα , αλλα απλά μία όχι σωστή συννενόηση να το πω , και λόγω του ότι ο διαγωνισμός αυτός θα έπρεπε να έχει ποιο φιλική προσέγγιση σε τέτοια θέματα , δε θα σας ήταν δύσκολο να μας ενημερώσετε και  να στείλουμε άμεσα κάποιο άλλο τραγούδι μας εφόσον έχουμε τη δυνατότητα . Τι ποιό απλό . Εσείς θα είσασταν σωστοί και ακέραιοι απέναντι στους συμμετέχοντες και εμείς θα τα λέγαμε μεταξύ μας περι ενημέρωσης κλπ. κλπ .. 

          Το θέμα θα διαλευκανθεί πλήρως και δημόσια με παρέμβαση της ίδιας της ερμηνεύτριας 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την georgetr, 13-03-2015 20:16 ]


    kwstasagas
    13.03.2015, 20:13

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kwstasagas, 13-03-2015 23:17 ]


    georgetr
    13.03.2015, 21:02
    Οπως κατάλαβες kwstasaga , δεν είμαι δικτυωμένος μεσα στο site αυτό και για αυτό το λόγο νόμιζα ότι είσαι και εσύ απο τους διοργανωτές ..Συγγνώμη λοιπόν γι αυτό ..Οσο αφορά τη γνώμη σου συμφωνώ απολύτως και αυτό έγινε απο τη δική μου πλευρά . Να είσαι σίγουρος γι αυτό . Γιατί όμως οι διοργανωτές επιμένουν και έχουν και άποψη ότι δεν είχα ενημερώσει κανένα ? Να είσαι σίγουρος ότι θα στείλω τα απαραίτητα αποδεικτικά στοιχεία στους υπεύθυνους και θα λυθεί πιστεύω το θέμα . Αλλος είναι αυτός που πρέπει να αποκλεισθεί γιατί δεν είχε ενημερώσει ρητά και καθαρά ότι θα αποστείλει ή είχε αποστείλει τραγούδι ...Θα το δούμε στη πορεία . Ειχα σκοπό να μη το ανοίξω το θέμα , αλλα έτσι οπως εξελίχθηκε δε μπορώ να κάνω αλλιώς ...
    georgetr
    13.03.2015, 21:47

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 13.03.2015, 11:59 έγραψε...

    Ανοίγω νέο θέμα, γιατί ο "πόλεμος" με τα προσωπικά μηνύματα δε γίνεται να συνεχιστεί.

    Βάσει των όρων του διαγωνισμού:

    --------

    3. Αυτός που στέλνει την αίτηση συμμετοχής, πρέπει να είναι είτε ο συνθέτης, είτε ο στιχουργός, είτε ο ερμηνευτής, είτε συνεργάτης του καλλιτέχνη / γκρουπ που στέλνει το τραγούδι. Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να έχει λάβει άδεια από όλους τους συντελεστές του τραγουδιού, προκειμένου να το στείλει στον Διαγωνισμό. Η λήψη αδείας, δεν είναι σε καμιά περίπτωση ευθύνη του MusicHeaven.

    [...]

    5. Κάθε συγκρότημα / ερμηνευτής / συνθέτης / στιχουργός μπορεί να συμμετάσχει με ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ. Κατ' εξαίρεση επιτρέπονται επιπλέον συμμετοχές, όταν κάποιος που ήδη συμμετέχει ως συντελεστής σε κάποιο τραγούδι, έχει διαφορετικό ρόλο σε κάποιο άλλο τραγούδι. Για παράδειγμα, μπορεί να γίνουν δεκτές και οι 2 συμμετοχές κάποιου, όταν στην μία είναι ο στιχουργός και στην άλλη ο συνθέτης. Δεν επιτρέπεται όμως στα 2 τραγούδια ο ίδιος συντελεστής να έχει τον ίδιο ρόλο.

    --------

    Αυτό σημαίνει πως αν ένας ερμηνευτής τραγουδάει και δεύτερο τραγούδι, αυτό δεν θα γίνει δεκτό γιατί έχει ήδη συμμετάσχει με άλλο.

    Παρά το γεγονός οτι οι όροι είναι τόσο ξεκάθαροι, δεχόμαστε επίθεση επειδή ...τηρήσαμε τους όρους και - με λύπη - αποκλείσαμε ένα τραγούδι στο οποίο η ερμηνεύτρια ήταν ήδη δηλωμένη, σε άλλο τραγούδι που είχε ήδη σταλεί.

    Όμως... ο συνθέτης μας κατηγορεί πως δεν ...τον ενημερώσαμε οτι η τραγουδίστριά ΤΟΥ είχε ήδη δηλώσει συμμετοχή με άλλο συνθέτη.

    Ο συνθέτης δεν τήρησε καταρχήν τον όρο 3 ("πρέπει να λάβει άδεια από τους συντελεστές"), καθώς αν γινόταν αυτό, η ερμηνεύτρια θα τον είχε ενημερώσει πως κατεβαίνει και με άλλο τραγούδι. Επίσης δεν τήρησε ούτε τον όρο 5.

    Αντ' αυτού επιτίθεται στη διοργάνωση και ζητάει επίμονα να ...ακυρωθεί και το πρώτο τραγούδι.

    Τα συμπεράσματα δικά σας. Η θέση μας, γι' αυτό και η δημόσια ανακοίνωση, είναι πως όταν κάποιος συμμετέχει σε έναν διαγωνισμό, αναγνωρίζει αυτομάτως με τη συμμετοχή του τους όρους, τους οποίους άλλωστε έχει ελέγξει και αποδεχτεί τσεκάροντας την σχετική επιλογή. Αν δεν τηρήσει κάποιον από αυτούς, δεν έχει κανένα δικαίωμα να κατηγορεί τη διοργάνωση για το παραμικρό.

    Ευχαριστούμε.



     Σας έστειλα ένα προσωπικό μήνυμα και περιμένω απάντηση .Ακόμα προλαβαίνετε να διορθώσετε το οποιοδήποτε λάθος ...


    jorge
    13.03.2015, 21:57

    Είστε 2 συνθέτες που στείλατε τραγούδι με την ίδια ερμηνεύτρια, κατά παράβαση των όρων του Διαγωνισμού. Τώρα μας ζητάτε να γίνουμε και ...δικαστές, κάνοντας δεκτό το δικό σας κομμάτι και ακυρώνοντας αυτό της συναδέλφου σας, επειδή δεν μπορέσατε να συνεννοηθείτε σωστά μεταξύ σας ή επειδή μπορεί να υπήρξε σκοπιμότητα από τη συνάδελφό σας.

    Πρόκειται καθαρά για δικό σας "εσωτερικό" πρόβλημα. Εμείς δε θα γίνουμε δικαστές λαμβάνοντας προσωπικές συνομιλίες με τους συνεργάτες σας. Άδικα τα στέλνετε. Να προσέχατε περισσότερο, εσείς ή οι συνεργάτες σας, όταν επικοινωνούσατε μεταξύ σας ή όταν στέλνατε τη συμμετοχή σας. Προνομιακή μεταχείριση, όταν ήδη έχουμε αρνηθεί δημόσια την αλλαγή τραγουδιών από άλλους, δεν είναι δυνατό να υπάρξει για εσάς.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 13-03-2015 21:59 ]


    georgetr
    13.03.2015, 22:37
    Να σας πω τελικά κάτι ? Μάλλον σαν διοργανωτές δε θέλετε να πάρετε δίκαιη θέση απέναντι στους διαγωνιζόμενους . Αυτό πρεπει να το μάθουν όλα τα μέλη .Και τι σημαίνει το άδικα τα στέλνω . Δεν είστε δικαστήριο , αλλά είστε εσείς υποχρεωμένοι να τηρείτε τους όρους που βάζετε . Αυτο λοιπόν που υποθέσατε για μένα , σας απόδειξα ότι δεν ισχύει τουλάχιστον για μένα , με την αλληλογραφία που σας έστειλα στο μήνυμά σας. Η απάντηση λοιπόν εκ μέρους σας είναι αυτή ? Εξ αρχής σας είπα ότι μπορει ότι έγινε να έγινε εκ παραδρομής απο άλλους , αλλά εγω σαν συνθέτης δε γνώριζα τίποτα . Εσείς μου τα φορτώσατε επάνω μου και μόνο .Με ξέρετε και απο παλιά ? Αν κάποιος έπρεπε να ντρέπεται κύριοι είστε εσείς που δε παραδέχεστε τις αδυναμίες σας .Ξέρετε λάθη και αδυναμίες έχουν όλοι οι άνθρωποι . Ετσι λοιπόν και εσείς κάνετε λάθη σε κάποιους χειρισμούς .....Οταν κάνετε ένα διαγωνισμό , δε πρέπει να προσβάλλετε στους συμμετέχοντες ...Και η αρχική πρόταση μου κύριοι , δεν ήταν να απορρίψετε το τραγούδι του συναδέλφου μου , αλλά να επανεξετάσετε το θέμα ποιο σωστά και ποιο δικαια ... Αλλά εσείς αναφέρετε μόνο αυτά που θέλετε .. Πως λοιπόν να μην υπονοήσει κάποιος ότι έχει δημιουργηθεί κλίκα ?
    georgetr
    13.03.2015, 23:09

    Αυτό γράψατε όταν ανοίξατε το τοπικ , 

      "Ο συνθέτης δεν τήρησε καταρχήν τον όρο 3 ("πρέπει να λάβει άδεια από τους συντελεστές"), καθώς αν γινόταν αυτό, η ερμηνεύτρια θα τον είχε ενημερώσει πως κατεβαίνει και με άλλο τραγούδι. Επίσης δεν τήρησε ούτε τον όρο 5."

    και μου λέτε ότι δε κάνετε τους δικαστές . Εδω βγάλατε και πόρισμα ότι τελικά δεν είχα ενημερώσει κανένα ..Και ποιός σας είπε ότι σας δίνω το δικαίωμα αυτό κύριοι ? Το ξέρετε οτι με δυσφημιζετε  ? 

    Σας έστειλα λοιπόν ξαναλέω , το μόνο αποδεικτικό που είναι η αλληλογραφία μου με την ερμηνεύτρια για να καταλάβετε ότι κάνετε λάθος . Το σωστό θα ήταν να μου ζητήσετε  εσείς συγγνώμη για αυτά που γράψατε , αλλά αντιθέτως επιμένετε να με προσβάλλετε ..Οποιος διαβάσει θα καταλάβει ότι εδώ μέσα μετράνε τα "κονε" και οι γνωριμίες κύριοι διοργανωτές ..Και για να κλέισω , δεν έγλυψα και δε θα γλυψω κανένα για να προβάλει τα τραγούδια μου . Τα τραγούδια έχουν τη δική τους αξία , όσα έχουν ....


    jorge
    13.03.2015, 23:27
    Έχετε στενοχωρεθεί και λέτε πράγματα που σας εκθέτουν. Ηρεμήστε και μην ψάχνετε για εχθρούς.

    Εμείς έχουμε όρους που οφείλουμε να τηρήσουμε, δεν μας απασχολεί αν φταίτε εσείς ή η ερμηνεύτρια. Εσείς σκέφτεστε τον εαυτό σας, χωρίς να σας απασχολεί για τους δεκάδες άλλους καλλιτέχνες που θα ήθελαν κι αυτοί να στείλουν νέο ή διορθωμένο το τραγούδι τους. Δεν σας απασχολεί καν το γεγονός οτι είμαστε διοργανωτές και όχι δικαστές να εξετάζουμε πειστήρια. Μάλιστα φαντασιώνεστε και την ύπαρξη κλίκας που είχε σκοπό να ακυρώσει τη συμμετοχή σας. Το ακούσαμε κι αυτό