ελληνική μουσική
    547 online   ·  210.833 μέλη

    Ψηφοφορία 4ου Διαγωνισμού Τραγουδιού

    mary_omikron
    09.04.2015, 15:25

    Παράθεση:

    Το μέλος essendream στις 09.04.2015, 11:08 έγραψε...

    Γιατί να υπάρχει μια τέτοια διάθεση "καρφώματος"  από κάποιους εδώ μέσα; 

    Θα ήθελε κάποιος να μου απαντήσει σε αυτό; Δεν ρωτάω για να δημιουργηθούν εντάσεις! Αλοίμονο! Μια εύλογη απορία είναι γιατί  με αηδίασε τόσο το κάρφωμα όσο και η χαιρεκάκια κάποιων  να κάνουν.....like όταν αυτό πιάστηκε και βγηκε από τη λίστα του τρίτου γκρούπ!!!

    Η Σίλλια σου εξήγησε το αυτονόητο εφόσον υπάρχουν όροι συμμετοχής και δεν τίθεται καν θέμα... οι όροι είναι όροι και προκειμένου να συμμετάσχει κάποιος, πρωτίστως τους αποδέχεται.

    Προσοχή στις εκφράσεις σου όταν γράφεις στο φορουμ ειδικά όταν αναφέρεσαι σε άλλα μέλη λέγοντας οτι σε αηδιάζουν.  

    Την άποψή τους εκφράζουν με θετική ή αρνητική αξιολόγηση και όχι κάρφωμα ή χαιρεκακία.


    atreu73
    09.04.2015, 17:06

    Ηρεμήστε ρε κορίτσια. Δε γίνεται έτσι δουλειά. Δεν μπορεί να χαλάει έτσι μια φιλία.

    Λοιπόν, προτείνω να κηρυχτεί άκυρος ο διαγωνισμός γιατί τα περισσότερα τραγούδια είναι από μέτρια και κάτω. Προτείνω να γίνει καινούργιος διαγωνισμός όπου θα δέχονται μόνο καλά τραγούδια γιατί μ' αυτά τα "έμεινα λίγο πίσω στον χωροχρόνο και κει ακόμα όμως κακόγουστα" έχω αρχίσει να παίρνω ανάποδες και μπορεί να την πληρώσει κάνας παπάς στο δρόμο να πούμε.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την atreu73, 09-04-2015 17:07 ]


    ice_dim
    09.04.2015, 17:16

    Προς τον άγνωστο φίλο essendream όπου παρέθεσε την παρατήρηση μου αηδιάζοντας παράλληλα.Αρχικά φίλε μου να σου ζητήσω συγνώμη που έγινα η αφορμή να αηδιάσεις με αυτήν μου την κίνηση. Ειληκρινά δεν το ήθελα.

    Τώρα ως προς το λόγο που το έκανα...η αλήθεια είναι οτι ένιωσα πως απειλούμαι σοβαρά ως προς την πορεία μου στον διαγωνισμό αλλά και στην μετέπειτα καριέρα μου σαν καλλιτέχνης. Έτσι οδηγήθηκα λοιπόν στην κίνηση απελπισίας ,  να "καρφώσω" το συγκεκριμένο τραγούδι στη διαχείριση και με μεγάλη μου χαρά κατάφερα να δικαιωθώ και να το πετάξω έξω !!!!

    ... τι να πω ... δεν πάμε καλά 

    Πραγματικά ένα μεγάλο μπράβο στους διαχειριστές που έχουν τη θέληση και τις αντοχές να φέρουν εις πέρας όλα αυτά τα χρόνια τον πολύ όμορφο διαγωνισμό. Θέλει δυνατό στομάχι !! Το μόνο του ελλάτωμα απ'ότι αντιλαμβάνομαι τελικά είναι οτι έχει "κανόνες". Γιατί ρε παιδια να βάζετε κανόνες; Γιατί να μην έρχεται όποιος θέλει και να συμετέχει με το τραγούδι του αλλά και τους κανόνες του μαζί;; Δεν θα ήταν πολύ πιο ωραίο και δημιουργικό; Για σκεφτήτε το λοιπόν.

    Λοιπόν να δούμε το πράγμα απο άλλη πλευρά τώρα φίλε/φίλη μου essendream.Σε ενόχλησε που βγήκε το τραγούδι σου ή κάποιου φίλου σου προφανώς εκτός διαγωνισμού παραβιάζοντας έναν απο τους πιο ξεκάθαρους κανόνες του; Την γιορτή αυτήν πιστεύεις οτι την χαλάω εγώ με την παρατήρηση μου ή εσύ και ο κάθε εσύ με την εσκεμένη αυτή πονηρή κίνηση; Και στο κάτω κάτω , γιατί δεν αρπάζεις αυτή την ευκαιρία που σου δίνεται φίλε καλλιτέχνη σαν ένα μικρό κίνητρο για να γράψεις ένα καινούριο τραγούδι για φέτος και να του δώσεις μια σπρωξιά να τραβήξει κι αυτό την πορεία του;

    Με εκτίμηση

    Ο αηδιαστικός Ice_Dim


    BandofBounty
    09.04.2015, 17:57

    Παράθεση:

    Το μέλος ice_dim στις 09.04.2015, 17:16 έγραψε...

    Ο αηδιαστικός Ice_Dim



    Ωραίος τίτλος για τραγούδι...να, θα ξεκινάει κάπως έτσι:

    Ζέχνεις και πολύ βρωμάς / με το "κάρφωμα" που νομίζεις ότι πας; / Άσε το σφυρί, πέτα το καρφί / πάρε black and decker, ο τοίχος να σωθεί...

    Αλλά σύμφωνα με αυτούς τους δυσβάσταχτους κανόνες, θα ακυρωθεί λόγω αγγλικών...

    Να καταργηθεί και αυτός ο κανόνας παρακαλώ! Ομιλώ άψογα τα σουαχίλι...γιατί να μην έχω δικαίωμα συμμετοχής; Έλεος!


    essendream
    09.04.2015, 18:01

    Πρώτα απ΄όλα θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη αν κάποια έκφρασή μου πρόσβαλε ή έθιξε κάποιον μέσα στο φόρουμ! Εκανα μια ερώτηση στην οποία μου απάντησε η Σίλια και πιστεύω πως εντάξει είναι να μείνει εκεί. Γιανα απαντησω όμως στα παραπάνω πρέπει να πω πως δεν ψηφίζω, στο φόρουμ μπαίνω λίγο και κυρίως μπαίνω στο τσατ το βράδυ για να χαλαρώνω απο τη δουλειά!! Δεν παρακολουθώ και πολύ τον διαγωνισμό λόγω έλειψης χρόνου βασικά κι όχι γιατί δεν αξίζει, δεν ειμαι μουσικός ούτε μουσικοσυνθέτης, μεταφράστρια είμαι και  ούτε έχω γνωστους εδώ μέσα που το τραγούδι τους να βγήκε εκτός!! Βασικά δεν έχω κανέναν γνωστό εδώ μέσα!!! Τουλάχιστον όχι από προ της εγγραφής μου!! Τώρα απέκτησα κάτι λίγους!!! 

    Αυτό αμέσως-αμέσως αποκλείει και το γεγονός ότι λόγω ανταγωνισμού αντέδρασα έτσι!!! Μιγκρέλια δεν έχω κανένα φθόνο ουτε ζήλια αφού έτσι κι αλλιώς δεν έχουμε να μοιράσουμε τίποτα!! Αν ανατρέξεις σε αυτά που σου έγραψα μετά από την πετυχημένη βραδειά σου στην Απανεμιά κι αφού μάλιστα σε συνεχάρει και εκφράστηκα θετικά και για σένα και για τον οποιον σε βοήθησε με την playlist θα καταλάβεις ότι πραγματικά χάρηκα για αυτό πόυ έγινε τόσο για σένα όσο και γιατί υπάρχουν ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΚΟΜΑ που κάνουν πράγματα χωρίς να περιμένουν κανένα κέρδος, όπως το άτομο που σε βοήθησε!!! Δεν ξέρω από που τα έβγαλες τα άλλα σου συμπεράσματα γιατί ουδεμία σχέση είχαν με αυτά που σου έγραψα στο μήνυμα!!Σαφώς δεν έχουμε τίποτα να μοιράσουμε αλλα είδα πως δεν έχουμε τίποτα να μοιραστούμε επίσης!! Καλή συνέχεια!!!


    mary_omikron
    09.04.2015, 18:52

    @Essendream/Animista

    δεν είσαι καινούργια όπως ισχυρίζεσαι και είναι πάγια τακτική σου να δημιουργείς διαταραχές στο φορουμ, όπως έκανες και τώρα.

    Η διαχείριση και ο συντονισμός "βλέπει" αυτό που δεν αναγνωρίζουν οι άλλοι, σου το είπα και on line στο chat. Παρόμοια συμπεριφορά στο εξής δεν θα γίνει ανεκτή, και παρακαλώ να σταματήσει εδώ το θέμα από όλους.

    Συνεχίστε με ο,τι αφορά την ψηφοφορία του 4ου Διαγωνισμού.


    roubas
    10.04.2015, 22:28

    Συγχωρήστε με αν κανω λάθος..μήπως το "Ρωτα με" είναι το ίδιο κομματι με αυτό του 3ου διαγωνισμού στο 1ο γκρουπ?


    alkyoni
    11.04.2015, 01:00

    Παράθεση:

    Το μέλος roubas στις 10.04.2015, 22:28 έγραψε...

    Συγχωρήστε με αν κανω λάθος..μήπως το "Ρωτα με" είναι το ίδιο κομματι με αυτό του 3ου διαγωνισμού στο 1ο γκρουπ?


    Οχι, ειναι διαφορετικα! Wink

    https://www.facebook.com/video.php?v=702863923071402&set=vb.213300792027720&type=2&theater

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=MusicContest&file=results_3&cid=4&selected_group=1

    Mπραβο για την παρατηρητικοτητα!!! {#emotions_dlg.beer}


    kwstasagas
    11.04.2015, 11:08

    και για να είμαι "μέσα στο κλίμα των Άγιων ημερών" .... προστρέχω στο βαθμολογικό πίνακα και ακούω ξανά και ξανά τη "Συνομιλία με το Θεό" !!! Ααααχ, αυτή η υπέροχη βραχνή φωνή που τραγουδά αυτούς τους υπέροχους, χειμαρρώδεις ποιητικούς στίχους .... [πραγματικά, αυτό το τραγούδι με "πέτυχε" στο σωστό timing, στις μέρες του Πάσχα, κατά τις οποίες όλοι μας, λίγο πολύ, διακατεχόμαστε από θεολογικούς/κοινωνικούς/θρησκευτικούς κλπ προβήματισμούς] !!

    Γιατί αυτός ο υπέροχος τραγουδοποιός, που μας παρουσιάζει αυτό το καταπληκτικό τραγούδι, δεν πρόσεξε λίγο καλύτερα την κιθάρα, με την οποία ηχογράφησε ??? γιατί δεν την κούρδισε λίγο καλύτερα ??? Όχι τίποτε άλλο, αλλά ... για να του έδινα "πλήρες πεντάστερον", το οποίο αξίζουν η μουσική, ο στίχος και η ερμηνεία ... Αλλά η συνοδεία της κιθάρας ... με "κράτησε" στα 4 αστέρια !! Το τραγούδι, όμως, είναι ΥΠΕΡΟΧΟ και - όσο με παίρνει - θα προτείνω στο δημιουργό του να το ηχογραφήσει υπό καλύτερες συνθήκες !! Σε αυτό το τραγούδι αξίζει η καλύτερη δυνατή "μεταχείριση", παικτικώς και "ηχοληπτικώς" [πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη] !! 

    Αλλά ... αρκετά φλυάρησα εδώ, σπεύδω να το ακούσω ξανά και ξανά [μιας και γύρισα απ' την εκκλησία ... είναι ό,τι πρέπει να ακούς αυτό το τραγούδι αφού επιστρέφεις από τη Θεία Λειτουργία και τη "Μικρή Ανάσταση" !!] !!

    [και ... ας  το ξεκαθαρίσω για μια ακόμη φορά : τον δημιουργό του τραγουδιού ούτε τον γνωρίζω, ούτε με γνωρίζει!! Και μάλιστα ... πληκτρολόγησα στο YouTube και στο google στίχους, τίτλο κλπ και δεν βρήκα τίποτα !!! ]   


    KRISTHESS
    11.04.2015, 12:39
    Κώστα μου ψάχνεις ένα τραγούδι στο youtube όταν σου αρέσει?? Μην το κάνεις.. νομίζω χάνεται η μαγεία.. Ειδικά τα κομμάτια που μας αρέσουν νομίζω ...προσωπικα θα μου άρεσε το μυστήριο..στο χέρι μας είναι να παραμείνουν μυστήριο..ωστόσο δεν πρέπει να κρίνονται οι δημιουργοί για καποιες παραμετρους με κριτήριο αν ειναι ή οχι στο youtube!Εννοώ ότι οι "εύθικτοι" και ευαίσθητοι..μετά από αυτό θα θέλουν να απενεργοποιήσουν τα βίντεό τους στο youtube..για να μην τα βρεις ..για να πάρουν την αντικειμενική σου γνώμη που είμαι σίγουρη ότι ειδικά από σένα, εκτιμούν!!!!
    kwstasagas
    11.04.2015, 13:15

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 11.04.2015, 12:39 έγραψε...

    Κώστα μου ψάχνεις ένα τραγούδι στο youtube όταν σου αρέσει?? Μην το κάνεις.. νομίζω χάνεται η μαγεία..

    Όντως, κάποια απ' τα τραγούδια που άκουσα τα έψαξα και στο YouTube και στο google, αλλά πάντα, μα πάντα, μετά την ψηφοροφία, αφότου είχα ψηφίσει ... Κι αυτό επειδή μου αρέσανε πολύ και ... ήθελα να βρω κατιτίς παραπάνω!! Κάποια τα βρήκα, για κάποια όμως ... δεν βρήκα κανένα στοιχείο και περίμενα μέχρι να αποκαλυφθούν τα ονόματα !! Τι να κάνουμε, curiosity killed the cat, που λέει κι η παροιμία, χε χε ... Πάντως, μέχρις στιγμής, όσα τραγούδια ψήφισα μού ήτανε όλα άγνωστα, μέχρι να "πάω στις κάλπες" δεν ήξερα ούτε ένα !!! Αλλά έχεις δίκιο, καλύτερα να τα ψάξουμε μετά τη λήξη του διαγωνισμού κι όχι όσο αυτός διαρκεί !!!

    Και φυσικά ... ήταν μεγάλη μου χαρά όταν, αφότου ψήφισα κάποια τραγούδια και τους έδωσα τα 12άρια μου, και τα έψαξα, ανακάλυψα ότι ... με τους δημιουργούς τους είμαστε "φίλοι" στο facebook !!! Κάποιος, μάλιστα, συμμετέχων, που του έδωσα "πεντάστερον" είναι και ακροατής μου, του έχω στείλει ταχυδρομικώς τη δισκογραφική μου δουλειά!!! Ένας άλλος, που επίσης του έδωσα "πεντάστερον", μού είχε στείλει στο inbox μου μια μελωδία του, και του έγραψα στίχους πάνω σε αυτήν !! Κι όμως ... δεν έκαναν καμία μα καμία απολύτως νύξη στα προφίλ τους στο fb ότι τα τραγούδια τους συμμετέχουν στον διαγωνισμό !!! Δεν έγραψαν την παραμικρή κουβέντα΄, ούτε καν ότι στείλανε τραγούδι τους στο διαγωνισμό !!! Αφού κι εγώ ο ίδιος τους "ανακάλυψα" μετά την ψηφοφορία μου [καλώς ή κακώς ... τους "έψαξα" αφότου εψήφισα] !!! Όπως βλέπετε, υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις συμμετεχόντων .....   


    jorge
    13.04.2015, 20:12
    Σε περίπου 4 ώρες ολοκληρώνεται η ψηφοφορία του 3ου group και τα 5 τραγούδια με την υψηλότερη βαθμολογία οδηγούνται στον Τελικό. Όσοι δεν έχουμε ψηφίσει, έχουμε αρκετό χρόνο να το κάνουμε μέχρι τις 12.
    jorge
    14.04.2015, 00:36

    Τελευταία στιγμή κρίθηκε η πεντάδα στο 3ο group. Στον Τελικό του Ιουνίου περνάνε τα παρακάτω τραγούδια:

    1.    Δυο κόσμοι Διαφορετικοί
    2.    Μια Προσευχή
    3.    Ονείρου Ζωγραφιά    
    4.    Μόνος    
    5.    Μαύρη Πεταλούδα

    Το τραγούδι Οδυσσέας χάνει την είσοδο στον Τελικό για 0.3 πόντους.

    Σχετικα τώρα με το 1ο group, έγινε επαναϋπολογισμός των ψήφων, με τον ανανεωμένο αλγόριθμο που εφαρμόστηκε αρχικά στο 2ο group.

    Στον Τελικό, εκτός από τα 5 που είχαν ήδη περάσει, περνάει επιπλέον το τραγούδι Της Κρίσης.


    kwstasagas
    14.04.2015, 01:28

    Δεν βλέπω στη βαθμολογία το "Όπως αλλάζουν οι εποχές" !!! Ενώ μέχρι πριν λίγο το έβλεπα στη βαθμολογία, και δίπλα το 12άρι που του έδωσα !!! Τι συνέβη με το τραγούδι ??? Το απέσυραν οι δημιουργοί του ??? Το απέσυρε το music heaven ??? Θα παρακαλούσα για εξηγήσεις !!!


    kwstasagas
    14.04.2015, 02:14

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 14.04.2015, 01:28 έγραψε...

    Δεν βλέπω στη βαθμολογία το "Όπως αλλάζουν οι εποχές" !!! Ενώ μέχρι πριν λίγο το έβλεπα στη βαθμολογία, και δίπλα το 12άρι που του έδωσα !!! Τι συνέβη με το τραγούδι ??? Το απέσυραν οι δημιουργοί του ??? Το απέσυρε το music heaven ??? Θα παρακαλούσα για εξηγήσεις !!!



    Δυστυχώς η απάντησις εδόθη προ ολίγου .... Το 12άρι που έδωσα ακυρώθηκε .... ένα έντιμο, 100% ειλικρινές, διαφανές 12άρι που έδωσα στο "Όπως αλλάζουν οι εποχές" μού ακυρώθηκε, παρόλο που το τραγούδι πρώτη φορά το άκουγα και δεν γνωρίζω καν τους δημιουργούς του ....

    Μετά απ' αυτό ... δεν μού μένει παρά να ακυρώσω κι εγώ το music heaven .... ήδη υπέβαλα την παραίτησή μου ως ψηφοφόρος, και, επιπροσθέτως, έχω υποβάλει την παραίτησή μου και ως συμμετέχων, ζητώντας την απόσυρση του τραγουδιού μου απ' τον διαγωνισμό [ελπίζω οι διοργανωτές να ικανοποιήσουν το αίτημά μου] !!!

    Όμως ... αγαπώ, λατρεύω τους δημιουργούς των τραγουδιών !!! Γι' αυτό και θα παρακολουθήσω τον διαγωνισμό μεχρι τέλους, χωρίς, όμως, να συνδεθώ ξανά με το music heaven, χωρίς να ξαναψηφίσω και χωρίς να σχολιάσω τα τραγούδια που θα ακούσω !!! Είναι το τελευταίο μου ποστ που γράφω στο music heaven !!! Φεύγοντας, ΄θα ευχηθώ ολόψυχα "καλή επιτυχία και καλή συνέχεια σε όλους τους διαγωνιζόμενους", τόσο σε αυτούς που άκούσαμε τα τραγούδια τους, όσο και σε αυτούς που θα τα ακούσουμε στους επόμενους ομίλους !!! Τελικά ... αυτό που μένει δεν είναι τίποτε άλλο παρά το τραγούδι, το δημιούργημα .... Αυτό είναι που έχει σημασία, τίποτε άλλο .....  


    jorge
    14.04.2015, 02:40

    Κώστα, όπως έγραψα και στο άλλο topic, ψήφισες 36 τραγούδια σε μόλις 24 λεπτά. Συγκεκριμένα η ψήφος σου καταχωρήθηκε στις 00:24, όταν η ψηφοφορία ξεκίνησε στις 00:01. Έδινες 6άρια και 8άρια σε τραγούδια που δεν άκουσες καθόλου. Λυπάμαι πολύ, γιατί τόσες μέρες μας λες οτι ακούς όλα τα τραγούδια πολλές φορές και τους δίνεις την ευκαιρία τους κλπ. Και τώρα κρίνεις 36 ολόκληρα κομμάτια σε 24 λεπτά, πολλά εκ των οποίων δεν τα έχεις ακούσει καν (υπάρχουν στατιστικά για τα πάντα). Και φταίμε ...εμείς. Αν μάλιστα αφαιρέσουμε τα 4 λεπτά από το 12άρι που όπως λες το ψήφισες "έντιμα", μένουν 20 λεπτά για 35 τραγούδια. Δεν έχω να σχολιάσω κάτι, ο καθένας καταλαβαίνει αν μπορείς να κρίνεις σωστά ένα τραγούδι σε χρόνο που είναι μικρότερος και από μια εισαγωγή. Και ξαναλέω πως πολλά τραγούδια δεν τα άκουσες καν. Τα ψήφισες στην τύχη.

    Χαίρομαι πολύ που το σύστημα έβγαλε άκυρη την ψήφο σου, διότι πράγματι έτσι έπρεπε να γίνει. Λυπάμαι που φεύγεις.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 14-04-2015 02:50 ]


    kwstasagas
    14.04.2015, 03:51

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 14.04.2015, 02:40 έγραψε...

    Και τώρα κρίνεις 36 ολόκληρα κομμάτια σε 24 λεπτά, πολλά εκ των οποίων δεν τα έχεις ακούσει καν (υπάρχουν στατιστικά για τα πάντα). Και φταίμε ...εμείς.



    Εδώ και πολλάααα χρόνια, από έφηβος ακόμη : α/ Παίζω μπουζούκι ως αυτοδίδαχτος και διαθέτω πάρα πολύ καλό μουσικό αυτί που, όποια μελωδία αρπάξει, αμέσως την παίζω στο μπουζούκι, β/ Έχω ακούσει άπειρα τραγούδια, απ' όλα τα είδη μουσικής, γ/ Έχω μεγάλη δισκοθήκη από όλα τα είδη μουσικής [εντάξει, υπάρχουν άλλοι που με ξεπερνάνε κατά πολύ στη δισκοθήκη τους], δ/ έχω δει άπειρες συναυλίες, απ' όλα τα είδη μουσικής, ε/ έχω γράψει ένα σωρό δικά μου τραγούδια, κινούμενος σε πολλά είδη μουσικής, στ/ έχω ηχογραφήσει πολλές ώρες σε στούντιο ηχογραφήσεων τα δικά μου τραγούδια, ζ/ έχω συνεργασθεί με καταξιωμένους μουσικούς και ηχολήπτες [ενδεικτικά : Παντελής Δεληγιαννίδης (R.i.p.) ηχολήπτης-μουσικός, Θάνος Γκιουλετζής βιολί, Νίκος Κατριτζιδάκης φλάουτα φλογέρες, Αλέκος Βασιλάτος κοντραμπάσο, Γιώργος Ματεντζόγλου κιθάρες, Μάνος Αβαράκης φυσαρμόνικες κλπ κλπ], η/ έχω συνεργασθεί με καταξιωμένους τραγουδιστές [ενδεικτικά : Γιάννης Κούτρας], θ/ έχω βγάλει επτά (7, ναι, καλά διαβάσατε) δισκογραφικές δουλειές, τις οποίες επωμίσθηκα εγώ ο ίδιος προσωπικά, με δικούς μου κόπους και δικά μου έξοδα !!

    Όλα αυτά, λοιπόν, τα στοιχεία από α έως θ, δεν είναι λογικό να μου δημιουργήσουν και μια κάποια εμπειρία σχετικά με τα μουσικά μου ακούσματα ??? Να με κάνουν σε χρόνο dt να κρίνω και να αξιολογώ ένα τραγούδι ακόμη και ακούγοντάς το μία, ή και μισή φορά ??? Να με κάνουν άμα ακούσω λίγο την εισαγωγή, λίγο το υπόλοιιπο τραγούδι [κουπλέ & ρεφρέν] να αποκτήσω αντίληψη για το "προς τα πού πηγαίνει το τραγούδι" και "ποία η φιλοσοφία του" ??? Ε ναι, λοιπόν, σε αυτήν τη  εμπειρία μου βασίσθηκα για να ψηφίσω στον 4ο όμιλο, επειδή τις επόμενες ημέρες έχω διάφορες δουλειές να κάνω και ίσως να μην έχω το χρόνο να ακούσω πιο επισταμένα τα τραγούδια !!! Και για το τραγούδι που έδωσα 12άρι, και για τα τραγούδια που έδωσα 8άρια, τα ακούω και τώρα και ... όχι μόνο δεν μετάνιωσα για την κρίση μου, αλλά ... αισθάνομαι ακόμη περισσότερο ότι "έπεσα μέσα" !!!

    Αλλά ... δεν χρειάζεται να δίνω περισσότερες επεξηγήσεις και να το αναλύω .... Διότι ξέρω πολύ καλά πως σε ό,τι αφορά την προσωπική μου ζωή, σε ό,τι αφορά τη δουλειά μου απ' την οποία βιοπορίζομαι [η οποία είναι πολύ υπεύθυνη] και, τέλος, σε ό,τι αφορά την [πάντα ερασιτεχνική και εκτός "εμπορικού κυκλώματος"] ενασχόλησή μου με τη μουσική, πορεύομαι με γνώμονα την εντιμότητα, τη διαφάνεια, την ειλικρίνεια και την ηθική ακεραιότητα !!!  Με αυτές τις αρχες πορεύθηκα, μέχρι τώρα, και στον διαγωνισμό του music heaven ως [πρώην] ψηφοφόρος και ως [πρώην] διαγωνιζόμενος !! Φεύγω με ήσυχη τη συνείδησή μου !!! Και ακόμη περισσότερο : Φεύγω έχοντας πλήρη συνείδηση της πράξεώς μου !!!

    Αυτό είναι το τελευταίο ποστ μου εδώ στο music heaven !!! Και σας παρακαλώ πολύ να μη μου στείλετε προσωπικά μηνύματα για περαιτέρω συζητήσεις !!! Με το Music heaven δεν πρόκειται να ξανασυνδεθώ και, κατ' επέκταση, τα προσωπικά μηνύματα δεν πρόκειται να τα διαβάσω !!! Επίσης, θα παρακαλούσα να μην μου απαντήσετε ούτε στο φόρουμ, μιας και δεν πρόκειται να συμμετάσχω στις συζητήσεις σας !!!

    Και φυσικά ... ένα ευχαριστώ στον jorge που ικανοποίησε το αίτημά μου για απόσυρση του τραγουδιού μου απ' τον διαγωνισμό !!! Όντως, έριξα μια ματιά στον 8ο όμιλο - όπου είχε κληρωθεί το τραγούδι μου - και το βρήκα να απουσιάζει !!! Δεν μετανιώνω που αποχωρώ !!!

    Καλή συνέχεια και καλη δύναμη στους δημιουργούς που στείλανε τα τραγούδια τους !!! Και η ευχή μου ... να μη σταματήσετε να γράφετε τραγούδια, όποια κι αν είναι αυτά, όποιες κι αν ειναι οι επιδόσεις σας !!! Γράψτε ένα τραγούδι και ας βγει και "ημιτελές", κι ας βγει και "άτεχνο" ... Γράψτε ένα τραγούδι και ... κλείστε το στο συρτάρι σας !!! Κι έτσι ακόμη θα έχετε κάνει καλύτερη τη ζωή μου !!! Είχα για καιρό αποσυρθεί απ' το music heaven, αλλά ... αν ξαναγύρισα το έκανα για εσάς, για να ακούσω και να απολαύσω τα τραγούδια σας που στέιλατε στον διαγωνισμό!!! Μέχρι να τελειώσει ο διαγωνισμός θα συνεχίσω να είμαι εδώ αλλά ... μόνο ως ακροατής των τραγουδιών σας και όχι ως μέλος του music heaven [δηλαδή: θα ακούω τα τραγούδια του διαγωνισμού αποσυνδεδεμένος και χωρίς να ψηφίζω και να σχολιάζω] !!! Διότι ... όλους όσοι πιάνουν ένα μουσικό όργανο και μολύβι και χαρτί και σκαρώνουν ένα τραγούδι μέσα απ' την ψυχή τους, όποιο κι αν είναι αυτο ... όλους τους αγαπώ : από τους αναγνωρίσιμους Θανάση Παπακωνσταντίνου, Σωκράτη Μάλαμα κλπ μέχρι τον άγνωστο 16χρονο της διπλανής πόρτας που σκαρώνει τα πρώτα του τραγούδια ... όλους μα όλους τους έχω στην καρδιά μου !!! Καλή συνέχεια στη μουσική σας !!! Την έχουμε ανάγκη !!!    

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kwstasagas, 14-04-2015 03:54 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kwstasagas, 14-04-2015 09:58 ]


    jorge
    14.04.2015, 11:25

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 14.04.2015, 03:51 έγραψε...

    Εδώ και πολλάααα χρόνια, από έφηβος ακόμη : α/ Παίζω μπουζούκι ως αυτοδίδαχτος και διαθέτω πάρα πολύ καλό μουσικό αυτί που, όποια μελωδία αρπάξει, αμέσως την παίζω στο μπουζούκι, β/ Έχω ακούσει άπειρα τραγούδια, απ' όλα τα είδη μουσικής, γ/ Έχω μεγάλη δισκοθήκη από όλα τα είδη μουσικής [εντάξει, υπάρχουν άλλοι που με ξεπερνάνε κατά πολύ στη δισκοθήκη τους], δ/ έχω δει άπειρες συναυλίες, απ' όλα τα είδη μουσικής, ε/ έχω γράψει ένα σωρό δικά μου τραγούδια, κινούμενος σε πολλά είδη μουσικής, στ/ έχω ηχογραφήσει πολλές ώρες σε στούντιο ηχογραφήσεων τα δικά μου τραγούδια, ζ/ έχω συνεργασθεί με καταξιωμένους μουσικούς και ηχολήπτες [ενδεικτικά : Παντελής Δεληγιαννίδης (R.i.p.) ηχολήπτης-μουσικός, Θάνος Γκιουλετζής βιολί, Νίκος Κατριτζιδάκης φλάουτα φλογέρες, Αλέκος Βασιλάτος κοντραμπάσο, Γιώργος Ματεντζόγλου κιθάρες, Μάνος Αβαράκης φυσαρμόνικες κλπ κλπ], η/ έχω συνεργασθεί με καταξιωμένους τραγουδιστές [ενδεικτικά : Γιάννης Κούτρας], θ/ έχω βγάλει επτά (7, ναι, καλά διαβάσατε) δισκογραφικές δουλειές, τις οποίες επωμίσθηκα εγώ ο ίδιος προσωπικά, με δικούς μου κόπους και δικά μου έξοδα !!

    Όλα αυτά, λοιπόν, τα στοιχεία από α έως θ, δεν είναι λογικό να μου δημιουργήσουν και μια κάποια εμπειρία σχετικά με τα μουσικά μου ακούσματα ??? Να με κάνουν σε χρόνο dt να κρίνω και να αξιολογώ ένα τραγούδι ακόμη και ακούγοντάς το μία, ή και μισή φορά ???

    Χμμμ, πολλά μπράβο για το πλούσιο βιογραφικό σου Κώστα και για όσα έχεις κάνει με δικά σου έξοδα. Όμως ξαναγράφω πως δεν άκουσες καν μισή φορά τα 36 τραγούδια που ψήφισες σε 24 λεπτά. Ούτε καν τα άκουσες τα περισσότερα.

    Αν τα άκουγες έστω και μισά (=2 λεπτά) όπως ισχυρίζεσαι, θα χρειαζόσουν τουλάχιστον 72 λεπτά, χωρίς να υπολογίζουμε καθυστερήσεις για να δώσεις αστέρια ή τις μεταβάσεις από τραγούδι σε τραγούδι. Εδώ όμως ψήφισες 36 ολόκληρα τραγούδια σε 24 λεπτά.

    Δεν είναι λοιπόν αλήθεια αυτό που λες, οτι τα άκουσες μισή φορά, πόσο μάλλον μία φορά. Το "dt" σου, για το οποίο υπερηφανεύεσαι, προκύπτει οτι είναι μηδέν για πολλά από τα τραγούδια και μόλις μερικά δευτερόλεπτα για τα υπόλοιπα. Πως μπορείς να κρίνεις ένα τραγούδι, όταν ακους μόνο μερικά δευτερόλεπτα την εισαγωγή; Ή μόνο ένα μέρος του κουπλέ;

    Αυτό συνολικά θεωρείται μια τυχαία ψήφος. Ούτε "έντιμη", ούτε "τίμια", ούτε τίποτα. Τίμια ψηφίζει όποιος, μεταξύ άλλων, αφιερώσει χρόνο σε ένα τραγούδι. Όχι όταν δεν το ακούει καν. Στα προηγούμενα γκρουπ ψήφισες πράγματι "τίμια". Εδώ όμως όχι, γι' αυτό και το σύστημα σου έκοψε την ψήφο. Να είσαι καλά.


    kwstasagas
    14.04.2015, 12:02

    Σε πληροφορώ ότι άνοιξα όλα τα τραγούδια !!! Κι αν κάποια δεν τα έφτασα μέχρι τέλους, είναι επειδή μού περασαν εξαρχής το μήνυμα του "τι έχουν να μου προσφέρουν" !!! Και το αν ψήφισα τίμια ή όχι και σε αυτόν τον όμιλο, άφησε το να μου το λέει η συνείδησή μου κι όχι ο αλγόριθμός σου !! Και σε πληροφορώ ότι η΄συνείδησή μου είναι ήρεμη και το βράδυ - αφού έγραψα το τελευταίο ποστ - κοιμήθηκα ήσυχος !!!

    Αλλά .... επαναλαμβάνω : Πλέον κάθε σχέση μου τόσο με σένα, όσο και με το music heaven, έχει "διαρρηχθεί" δια παντός, τόσο στην ιντερνετική, όσο και στην εκτός υπολογιστή ζωή !!! Δεν χρειάζεται να συζητήσουμε τίποτα περισσότερο ....

    Και κάτι ακόμη : Η συμμετοχή ενός ψηφοφόρου σε έναν διαγωνισμό τραγουδιού είναι μόνο το 6άρι, το 8άρι ή το 12άρι που θα δώσει ??? Δηλαδή, τόσες και τόσες κρίσεις που έχω κάνει σε ένα σωρό τραγούδια που ακούσαμε μέχρι τώρα στον διαγωνισμό, αναλυτικές, τεκμηριωμένες κλπ, με την άποψή μου "τι παραπάνω θα ήθελε το τραγούδι για να του βάλω πεντάστερο", αυτά όλα δεν μετράνε καθόλου ??? Μόνο ό,τι σου πει ο αλγόριθμος ???

    Φεύγω λοιπόν και δεν στεναχωριέμαι καθόλου μα καθόλου που εγκαταλείπω το music heaven, και διακόπτω κάθε σχέση μου με αυτό, τόσο στην ιντερνετική, όσο και στην "πραγματική" ζωή ..... Και, προπαντός, δεν έχω καθόλου μα καθόλου μετανιώσει που απέσυρα το τραγούδι μου απ' τον διαγωνισμό !!! Απεναντίας ... αισθάνομαι ότι "καλό του έκανα" !!!

     Όμως ... να, μωρέ, ένα μόνο με στεναχωρεί : Που για την "ξεγυρισμένη ροκιά" που χθες το βράδυ με "πόρωσε" και της έδωκα με την ψυχή μου το 12άρι μου δεν θα γράψω την κρίση μου .... Που για το υπέροχο, δροσερό, πανέμορφο κλπ "Ρούχο διπλοκέντητο", που οι συντελεστές του έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά, δεν θα γράψω πέντε καλά λογάκια, καθώς επίσης και "γιατί το κράτησα στα 8 αστέρια και δεν του έδωκα το 12άρι" .....

    Αλλά ... με τους συντελεστές των τραγουδιών που θα ξεχωρίσω, όλο και κάπου αλλού θα συναντηθούμε !! Και κυρίως στην πραγματική ζωή, στις μουσικές σκηνές, στα μπαράκια, στους υπαίθριους χώρους κλπ όπου θα παρουσιάσουν τα τραγούδια τους !!! Εκεί είναι ο "υγιής", ο"αληθινός" τόπος συνάντησης ενός τραγουδοποιού, τραγουδιστή κλπ με τους ακροατές του !!! Φεύγω και, σας παρακαλώ, να μην μου ζητήσετε να επιστρέψω !!! Και πάλι, καλή συνέχεια στους δημιουργούς που στείλανε τα τραγούδια τους !!!  

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kwstasagas, 14-04-2015 12:03 ]


    jorge
    14.04.2015, 12:22

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 14.04.2015, 12:02 έγραψε...

    Και κάτι ακόμη : Η συμμετοχή ενός ψηφοφόρου σε έναν διαγωνισμό τραγουδιού είναι μόνο το 6άρι, το 8άρι ή το 12άρι που θα δώσει ??? Δηλαδή, τόσες και τόσες κρίσεις που έχω κάνει σε ένα σωρό τραγούδια που ακούσαμε μέχρι τώρα στον διαγωνισμό, αναλυτικές, τεκμηριωμένες κλπ, με την άποψή μου "τι παραπάνω θα ήθελε το τραγούδι για να του βάλω πεντάστερο", αυτά όλα δεν μετράνε καθόλου ???

    Γι' αυτό και κρίνω την ψήφο. Δεν κρίνω τον άνθρωπο, όπως κάνεις εσύ. Αυτό που δεν έγινε δεκτό ήταν η ψήφος σου σε αυτό το γκρουπ. Όχι το παρελθόν σου.